En İyi 10+ Telefon Kopyalama Programı

Yeni bir telefon aldığınızda, eski telefonunuzdaki tüm önemli dosyaları aktarmak isteyeceksiniz. Bu nedenle artık eski moda olan Bluetooth aktarımını veya bilgisayar kullanarak sürükle ve bırak yöntemini kullanmak istemeyebilirsiniz. Daha kolay ve hızlı veri aktarım deneyimi sunan birçok telefon kopyalama programı vardır.

Aşağıda en iyi 7 telefon kopyalama programı önerimizi göreceksiniz. Bu araçlar, dosyaları bir cihazdan diğerine minimum güçlükle ve yüksek hızlarda aktarmanıza olanak tanıyacak.

Telefon Kopyalama Nedir?

Telefon kopyalama, genellikle kablosuz bağlantı üzerinden bir akıllı telefondan diğerine veri aktarmanıza izin veren bir özellik veya programdır. İşlem, genelde “kopyalama” olarak adlandırılır çünkü tüm verileri bir cihazdan kopyalayıp diğerine aktararak orijinal cihazın tam bir kopyasını oluşturmayı içerir. Genelde de eski telefonu yeni telefona aktarma işlemi için kullanılır.

Telefon kopyalama, yeni bir akıllı telefona geçmek istiyor ancak tüm verilerinizi kaybetmek istemediğiniz veya yeni bir cihaz kurmak istiyor ancak sıfırdan başlamak istemediğiniz zamanlarda yararlı olabilir. Telefon kopyalama ile tüm kişilerinizi, fotoğraflarınızı, mesajlarınızı ve diğer verilerinizi manuel olarak ayrı ayrı aktarmak zorunda kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.

Telefon kopyalama, çeşitli akıllı telefon platformlarında mevcuttur ve özel bir uygulama veya cihazdaki yerleşik özellikler aracılığıyla erişilebilir. Bazı telefon üreticileri ayrıca kendi tescilli telefon kopyalama programlarını veya araçlarını da sunabiliyor.

Telefon Kopyalama Nasıl Yapılır?

Telefon kopyalama programı, bir telefondan diğerine veri aktarmanızı sağlayan programlardır. Genellikle eski bir telefonu yenisiyle değiştirirken veya bir telefon markasından diğerine geçerken, kişiler, mesajlar, fotoğraflar ve diğer medya türleri gibi verileri bir cihazdan diğerine taşımak için kullanılır.

Telefon kopyalama programını kullanmak için, programı hem kaynak telefona (veri aktardığınız telefon) hem de hedef telefona (veri aktardığınız telefon) yüklemeniz gerekir. Program yüklendikten sonra aktarmak istediğiniz verileri seçmek için ekrandaki talimatları takip edebilir ve aktarım işlemini başlatabilirsiniz. Program daha sonra tipik olarak Bluetooth veya WiFi gibi bir kablosuz bağlantı üzerinden iki telefon arasındaki veri aktarımını yönetecektir.

Telefon kopyalama programı, telefonlar arasında veri aktarmak için kullanılabilen birçok programdan yalnızca biridir. Telefon üreticileri tarafından sağlanan yerleşik araçlar ve internetten indirilebilen üçüncü taraf programları da dahil olmak üzere birçok başka seçenek mevcuttur. Bunların hangileri olduğuna aşağıdan ulaşabilisiniz.

Telefon Kopyalama Programı Nasıl Çalışır?

Bu tür programlar verileri kopyalamak için farklı yöntemler kullanabilir. Örneğin bazı telefon kopyalama programları Bluetooth, Wi-Fi, NFC veya kablo bağlantısı gibi doğrudan bağlantı yöntemlerini kullanırken, diğerleri verileri bulut depolama hizmetlerine yedekleyerek ve ardından yeni telefona geri yükleyerek çalışır.

Telefon kopyalama programları çalışırken genellikle şu adımları izler:

 • İlk olarak her iki telefonun da uyumlu olup olmadığı kontrol edilir.
 • Program yüklenir ve her iki telefonun da bağlantı yöntemi belirlenir.
 • Veriler yedeklenir veya doğrudan kopyalanır.
 • Verilerin aktarımı sırasında programın ilerleme çubuğu veya ekranı kullanıcıya ilerlemenin ne durumda olduğunu gösterir.
 • Verilerin kopyalanması tamamlandıktan sonra, kullanıcı yeni telefonda verileri kontrol edebilir.

Telefon Kopyalama Programları

Gihosoft Mobile Phone Transfer

Telefon kopyalama işlemi sonrası Android ve iOS cihazlar arasında veri aktarımı yapmak için Gihosoft Mobile Phone Transfer programını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu telefon kopyalama aracı, verilerinizi iOS ve Android cihazları arasında, Android/iOS’tan PC/Mac’a veya iTunes’tan Android/iOS’a aktarır. Biraz karmaşık gibi görünse de gerçekten etkili ve kullanımı basittir.

Bu programın bazı belli başlı özellikleri şunlardır:

 • Müzik, arama geçmişi, kişiler, uygulamalar, videolar, kişiler, fotoğraflar, takvimler ve SMS gibi verileri telefonlar arasında aktarır.
 • Android, iOS, bilgisayar ve iTunes arasında dosya kopyalama olanağı sağlar.
 • iPhone, LG, HTC, Samsung, Motorola, Sony, Huawei vb. gibi çok sayıda telefon markasını destekler.
 • 3,000’den fazla Android ve iOS cihazıyla uyumludur.
 • Tek tıklamayla işlem yapabilme özelliğine sahiptir.
 • Akıllı telefonunuzu bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme olanağı sunar.

Programı bilgisayarınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Coolmuster Mobile Transfer

Coolmuster Mobile Transfer, Android’den Android’e, iPhone’dan iPhone’a veya Android ile iOS arasında dosya aktarmanıza izin veren en iyi telefon kopyalama programlarından birisidir.

Bu telefon kopyalama programının öne çıkan bazı özellikleri şunlardır:

 • Farklı işletim sistemlerini kullanıyor olsalar da iki telefon arasında veri aktarımı yapabilirsiniz.
 • Kişiler, arama günlükleri, SMS, fotoğraflar, müzik, belgeler, videolar, uygulamalar dahil olmak üzere çeşitli veri türlerini desteklemektedir.
 • Son sürümü kullanan iOS ve Android cihazlarla uyumludur.
 • Android için Wi-Fi ve USB olmak üzere iki bağlantı modunu desteklemektedir.
 • Mobil veri tüketmeden dosyalarınızı sorunsuz bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Programın Windows sürümünü buradan, Mac sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

MOBILedit

MOBILedit, telefon verilerini aktarmak için kullanılan başka bir profesyonel telefon kopyalama yazılımıdır. Bilgisayarınızda birkaç tıklama ile önemli dosyaları eski telefondan yeni telefona taşıyabilmeniz için oldukça güvenilir bir çözüm sunar.

MOBILedit’in belli başlı özellikleri şunlardır:

 • İki telefon arasında veri aktarımı yapabilmenizi sağlar.
 • Platformlar arası aktarımı destekler.
 • Cep telefonu modelinizi hızlı bir şekilde algılayabilir.
 • iOS, Android, Windows phone, Symbian gibi platformlarda çalışır.
 • Kişiler, SMS, takvimler, fotoğraflar, müzik gibi çoğu dosya türünü desteklemektedir.

Programın indirme bağlantısına şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SynciOS Data Transfer

SynciOS Data Transfer, Android ve iOS cihazlar için kapsamlı bir telefon aktarım aracıdır. Mesajları, sesleri, müzikleri, videoları, çağrı kayıtlarını, kişileri ve diğer verileri iOS ve Android cihazları arasında aktarmanıza olanak tanır. Telefonunuzdan telefona aktarımın yanı sıra cihaz verilerinizi bilgisayarda yedeklemenize ve geri yüklemenize olanak tanır.

Ana özellikler:

 • Kişiler, takvimler, uygulamalar, notlar, iletiler, fotoğraflar, çağrı kayıtları, e-kitaplar, yer imleri gibi dokuz farklı dosya türünü destekler.
 • Veri kaybı olmadan telefon içeriğini bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme olanağı sunar.
 • iTunes kütüphane dosyalarını PC’ye veya iOS cihazlarına kopyalama olanağı sağlar.
 • 4 tür telefon aktarım modunu destekler: iOS’tan iOS’a, Android’den Android’e, iOS’tan Android’e ve Android’den iOS’a.
 • iPhone, HTC, Samsung, Huawei, Sony, LG, ZTE ve diğer Android markaları ile uyumludur.

Bu programı şuradaki bağlantıdan Windows veya Mac cihazınıza indirebilirsiniz.

CLONEit

CLONEit, 12 türe kadar veriyi eski telefonunuzdan yenisine kolayca kopyalamak için kullanabileceğiniz bir telefon kopyalama programıdır. Hücresel verilerinizi tüketmesi gerekmeyen aktarımı yapmak için bir WiFi bağlantısı kullanır.

CLONEit’in temel özellikleri şunlardır:

 • Uygulamaları, kişileri, SMS’leri, MMS’leri, arama günlüklerini, resimleri, videoları, müzikleri aktarmanızı sağlar.
 • Veri aktarım hızı, Bluetooth’tan 200 kat daha fazladır.
 • Uygulamaları kaldırma, telefon depolama alanını temizleme gibi bazı ek özelliklere sahiptir.
 • İnternet olmadan aktarım yapacağınız için veri sızıntısı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Android telefonlarda APK olarak kullanabileceğiniz CLONEit’in indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Phone Transfer

Phone Transfer, Android ve iPhone için kullanımı kolay bir telefon kopyalama programıdır. Yapmanız gereken tek şey iki cihazınızı bir bilgisayara bağlayıp aktarmak istediğiniz veri türünü seçmek. Ardından program, yapmak istediğiniz işi hızlı bir şekilde halledecektir.

Phone Transfer’in temel özellikleri şunlardır:

 • Bir tıklama ile tüm kişileri, fotoğrafları veya diğer medya dosyalarını (video, fotoğraf gibi) bir telefondan diğerine aktarabilmenizi sağlar.
 • Dosyaları iki iOS cihazı, iki Android cihazı ve ayrıca iOS ve Android arasında aktarabilmenizi sağlar.
 • Müzik, çalma listesi, filmler, podcast’ler, iTunes U, zil sesleri, sesli kitaplar gibi birçok medya dosyasını destekler.
 • En son Android ve iOS sistemleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır.

Programın Windows sürümünü buradan, Mac sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

Huawei Phone Clone

Yeni bir Huawei telefon satın aldıysanız, eski telefonunuzdaki verileri yeni telefonunuza aktarmak için Phone Clone en iyi seçim olacaktır. Huawei tarafından geliştirilen Phone Clone, kullanıcıların bir Android/iOS cihazından WLAN etkin noktası aracılığıyla Huawei’ye hızlı bir şekilde dosya aktarmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Huawei Phone Clone’un temel özellikleri şunlar:

 • Önemli dosyalarınızı Android veya iOS telefondan kablosuz olarak yeni Huawei telefonunuza aktarmanızı sağlar.
 • Kişileri, fotoğrafları, mesajları, arama günlüklerini, uygulamaları desteklemektedir.
 • Dosyaları dakikada 8 GB’a varan hızlarda taşımanıza olanak tanır.

Bir kablo veya ağ bağlantısı olmadan veri aktarımını kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlayan programa şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Minspy

Minspy, takip etmek veya izlemek istediğiniz bir telefonu fark edilmeden klonlamanızı sağlar. Bu uygulama ile akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden birinin cihazını izleyebilirsiniz. Çocuklarınızın, eşinizin ve çalışanlarınızın aktivitelerini bu uygulama ile takip edebilirsiniz. Birçok kişi bu uygulamayı tercih etmesinin sebepleri şunlardır:

 • Uzaktan izleme
 • Kolay klonlama
 • Güvenilir uygulama
 • Kullanımı kolay

Bu uygulamanın kullanımı çok basittir. Herhangi bir teknik altyapı olmadan tüm özelliklere erişebilirsiniz. Sevdiklerinize göz kulak olmak istiyorsanız, bu uygulama sizin için en iyi seçenektir. Bu cihaz ile belirli bir kişinin mesajlarını, arama geçmişini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

SHAREit

SHAREit, verilerinizi bir telefondan diğerine aktarmak için kullanabileceğiniz en iyi telefon kopyalama programlarından biridir. Android, iOS, PC ve Mac dahil olmak üzere birçok platformda mevcuttur. Dolayısıyla SHAREit, telefondan telefona aktarımın yanı sıra telefon ve bilgisayar arasında dosya aktarımı yapmanızı da sağlar.

SHAREit’in temel özellikleri şunlardır:

 • Dosyalarınızı Android, iOS, Windows ve macOS arasında paylaşabilmenizi sağlar.
 • Dosya paylaşım hızı saniyede 20 megabayta kadar çıkabilir.
 • Dosyaları herhangi bir dosya boyutu sınırı olmadan aktarabilirsiniz.
 • Video ve müzik oynatma, GIF galerileri ve duvar kağıtları gibi ekstra özelliklerle birlikte gelir.

SHAREit’i Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Xender

Xender, dosyalarınızı telefonlar arasında paylaşmanızı sağlayan en iyi seçenekler arasındadır. Android, iOS, Windows, Mac ve Tizen’i desteklediği için sadece bir telefon kopyalama programı değildir. Xender ile platformlar arası aktarımı hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Xender’in belli başlı özellikleri şunlardır:

 • WiFi direct teknolojisini kullanarak iki cihaz arasında dosya gönderimi yapabilmenizi sağlar.
 • Müzik, video, fotoğraf ve diğer birçok dosyayı destekler.
 • En yüksek hız 40 Mb/s’ye ulaşabilir.
 • Dosya yöneticisi, video indirici, videodan sese dönüştürücü gibi bazı ekstra özellikler sunar.

Bu etkili telefon kopyalama uygulamasını Android için şuradan, iOS için şuradan indirebilirsiniz.

Zapya

Zapya, bir telefonunuzdaki dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde başka bir cihaza aktarmanıza olanak tanıyan bir akıllı telefon veri paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama fotoğraf, video, müzik, belge ve uygulama gibi birçok farklı dosya türünü desteklemektedir. Bluetooth’a kıyasla dosya aktarımı hızı oldukça yüksek olan bu uygulama, dosyalarınızı 20 kat daha hızlı bir şekilde aktarabilir.

Zapya’yı kullanabilmeniz için her iki cihaza da uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. İlk cihazda aktarmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra Paylaş (Share) sekmesine dokunun. Diğer cihazda ise Receive seçeneğine dokunun ve aktarımın tamamlanmasını bekleyin.

Dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde cihazlar arasında paylaşmak için kullanabileceğiniz bu uygulamadan arkadaşlarınız ve ailenizle dosya paylaşmak için de faydalanabilirsiniz.

Zapya’nın etkileyici özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Zapya, Bluetooth’a kıyasla dosya aktarımını 20 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • Fotoğraf, video, müzik, belge ve uygulama gibi birçok farklı dosya türünü desteklemektedir.
 • İlk kez kullananlar için bile oldukça çok kolay bir kullanıma sahiptir.
 • Dosya aktarımı için güvenli bir bağlantı kullandığı için verilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Zapya’nın indirilmesi ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

Eğer dosyaları hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde cihazlar arasında paylaşmak istiyorsanız, Zapya’nın tam size göre bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamayı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Mobogenie

Mobogenie, bilgisayarınızdan telefonunuza video ve müzik transfer edebilmenizi sağlayan bir platformdur. Aynı zamanda tek tıklama ile önemli verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olan bir Android telefon yedekleme programıdır. Verilerinizi kaybetmeden yedekleri telefonunuza geri yükleyebilmenize olanak tanır.

Mobogenie’nin temel özellikleri:

 • Telefonunuzu kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.
 • Android telefonunuzdaki kişileri, uygulamaları, müzikleri, mesajları tek tıkla PC’ye yedekler ve geri yükler.
 • Android telefonunuzu tek tıklama ile rootlamak için Mobogenie’yi kullanabilirsiniz.

Programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Telefon kopyalama programları hangi telefon modelleriyle uyumlu?

Telefon kopyalama programları, farklı telefon markaları ve modelleriyle uyumlu olabilir. Ancak her programın desteklediği telefon modelleri farklı olabilir. Öncelikle programın uyumluluk listesini kontrol etmeniz önerilir.

Telefon kopyalama programları güvenli mi?

Telefon kopyalama programları, güvenlik açıklarına neden olabilir ve bazı yasal sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle yalnızca güvenilir ve tanınmış programları kullanmanız önerilir.

Hangi durumlarda telefon kopyalama programı kullanılabilir?

Telefon kopyalama programları, verilerinizi yedeklemek ve başka bir cihaza aktarmak istediğiniz durumlarda kullanılabilir. Örneğin eski bir telefonu yeni bir telefona taşırken veya verilerinizi kaybetmekten endişe ederken kullanılabilirler.

Telefon kopyalama programı ile hangi verileri kopyalayabilirim?

Telefon rehberi, mesajlar, fotoğraflar, videolar ve diğer veriler gibi çeşitli veri türlerini kopyalayabilirsiniz.