Microsoft Word Alternatifi Ücretsiz Programlar

Microsoft-Word-Alternatifi-Programlar

Ücretli bir hizmet olan Microsoft Word alternatifi ücretsiz kelime işlemciler kullanmak isteyebilirsiniz. Sonuçta herkesin bütçesi sınırlı olabiliyor. Ayrıca benzeri hizmetlerden faydalanmak için herhangi bir ücret ödemek istememeniz de gayet doğal.

Bu makalede ele alınan Microsoft Word alternatiflerinin her biri ücretsizdir. Hemen hepsi de MS Word’ü hatırlatmayacak özellikler içerir. Tüm bu ücretsiz alternatifler, aşağıdaki rutin görevleri gerçekleştirmenizi sağlayacaktır:

 • Belge oluşturma, düzenleme ve kaydetme
 • Dosyayı PDF, ePub, Docx, Txt ve açık belge biçimleri olarak indirme
 • Belge yazdırma
 • Yazım denetleyicisi
 • Tablo oluşturma
 • Belgeleri buluta kaydetme

Tamamen ücretsiz olan ve yetenekleriyle işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak en iyi Microsoft Word alternatiflerini derledik. Haydi başlayalım.

Microsoft Word Alternatifi Programlar – 2022

 • Apache OpenOffice Writer
 • LibreOffice Writer
 • AbiWord
 • WPS Office Writer
 • SoftMaker FreeOffice
 • WriteMonkey
 • Google Dokümanlar
 • Zoho Writer
 • Scribus
 • WordGraph
 • ClickUp Docs

Apache OpenOffice Writer

Apache-OpenOffice-Writer

OpenOffice Writer, Microsoft Word alternatifleri arasında en popüler olanıdır. Microsoft Office gibi OpenOffice de (kelime işlemci programı olmasının yanında) iyi bir Excel alternatifi, veritabanı aracı, çizim programı, matematiksel formüller için bir araç ve sunum aracı sağlar.

OpenOffice Writer, günlük ofis yaşamında ihtiyaç duyduğunuz tüm işlevlere sahiptir. OpenOffice’in tüm Microsoft Word biçimlerini açabilmesi en önemli meziyetlerinden biridir. Yalnız sadece eski dosya biçimlerini (.doc, .xml) destekler. Bu nedenle, yazdırmadan önce belgeleri PDF belgelerine dönüştürmenizi öneririz. OpenOffice Writer; Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

İndirme Bağlantısı

LibreOffice Writer

LibreOffice-Writer

LibreOffice Writer’ı bir nevi OpenOffice Writer alternatifi olarak da düşünebilirsiniz. Düzen ve işlev olarak her ikisi de büyük benzerlik gösterir ancak bazı önemli farklılıklar vardır. LibreOffice Writer docx dosya biçimini düzenleyip kaydedebilir, OpenOffice ise yalnızca açabilir. Diğer Microsoft Office kullanıcılarıyla sık sık belge alışverişi yapıyorsanız, LibreOfficeW’i kullanmanızı öneririz.

LibreOffice ayrıca hem avantajlı hem de dezavantajlı olabilen OpenOffice’e göre daha fazla güncelleme sağlar. Kullanıcılarına sunduğu en önemli avantajı ise geliştiricilerin hataları ortadan kaldırması, güvenlik açıklarını kapatması ve sürekli yeni özellikler eklemeye özen göstermesidir. Ancak geliştiriciler de hata yapabildiklerini unutmayın. Zira LibreOffice Writer kullanıcıları, ara sıra ‘ne olmuş buraya?’ diyebilecek türden geliştirici hatalarıyla karşılaşabiliyorlar. Neyse ki çok fazla dert edilecek türden hatalar değiller.

İndirme Bağlantısı

AbiWord

AbiWord

AbiWord adı, her ne kadar Türkçeyi andırsa da aslında İspanyolcada “açık” anlamına gelen “abierto” kelimesinden gelir. Bu Microsoft Word alternatifi, orijinaline benzer işlevler sağlar ve Word’ün önceki sürümlerine (2003’e kadarki) benzer. AbiWord ile, Adres Mektup Birleştirme aracıyla tablolar oluşturabilir, grafikler yerleştirebilir ve e-postalardaki alanları otomatik olarak doldurabilirsiniz.

AbiWord’e birçok eklentinin yüklenmesiyle yeni özellikler kazandırılabilir. Ayrıca AbiCollab.net ile diğer kişilerle gerçek zamanlı olarak belgeler üzerinde çalışabileceğiniz bir platform sunar. Belgeleri PDF olarak dışa aktarma işlevi bulunmayan AbiWord, Windows ve Linux üzerinde çalışır.

İndirme Bağlantısı

WPS Office Writer

WPS-Office-Writer

Sık sık yazı yazanlar için en iyi alternatiflerden bir tanesidir. 1980’li yıllardan beri ücretsiz olarak kullanılabiliyor. WPS Office Writer’ın metin işleme programının yapısı Microsoft’unkine çok benziyor, ancak birkaç değişikliğe sahip. Örneğin, program içerisinde birden fazla belgeyi açıp sekmeler yardımıyla aralarında geçiş yapılabiliyor. Diğer bir özellik de göz sağlığınızı koruması amacıyla “Göz Koruma Modu” ve “Gece Modu” olmak üzere iki görüntüleme formatına sahip olmasıdır.

Dosyaları farklı dosya formatlarında kaydedebilirsiniz. Bu nedenle yalnızca WPS formatı değil, aynı zamanda Docx dahil olmak üzere diğer popüler dosya türleriyle de kaydetme şansına sahipsiniz. Üye olduğunuz takdirde kişisel bir buluta da erişebilir ve dosyaları çevrimiçi olarak da kaydedebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca dosyayı bir parola ile güvence altına alma ve şifreleme oluşturma gibi basit bir seçeneğe de sahipler. WPS Office Writer’ı Windows, Mac, Linux, Android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

SoftMaker FreeOffice

SoftMaker-FreeOffice

Alman yazılım üreticisi SoftMaker’ın ücretli versiyonunun yanında ücretsiz olanıdır. Programı kullanabilmeniz için yalnızca bir e-posta adresine sahip olmanız yeterli.

SoftMaker FreeOffice’te, klasik menü yapısı ile modern şerit görünümü arasında bir seçim yapabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, pencerenin çok düzenli olduğunu belirtelim.

Belgeleri kaydederken, Microsoft Office dosya biçimleri veya SoftMaker biçimleri arasında seçim yapabilirsiniz. Ek olarak, belgeleri PDF veya epub olarak dışa aktarma olanağı da mevcut. Ücretsiz ofis paketinde bir elektronik tablo programı ve sunum yazılımı yer alır. Düzenli güncellemeler alan program, Windows, Linux ve Mac için kullanılabilir. Ayrıca Android tabanlı akıllı telefonlar için de bir uygulaması bulunuyor.

İndirme Bağlantıları: AndroidMac, Windows ve Linux

WriteMonkey

WriteMonkey

WriteMonkey, gelişmiş düzen özellikleriyle dikkati dağılmadan yazmak isteyenler için en doğru seçeneklerdendir. Konsantre olmak istediğiniz süre için zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz . Yerleşik sözcük tamamlama özelliği de yazarken size çok zaman kazandırır.

WriteMonkey, bahsettiğimiz masaüstü programları arasındaki en küçüğüdür. Herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymuyor. Bu da WriteMonkey’in bir USB bellekte kullanılıp ardından diğer bilgisayarlara yerleştirilebileceği anlamına gelir.

WriteMonkey’i açmak için uygulama dosyası klasörünü indirip sabit sürücünüzdeki rastgele bir klasöre kopyaladıktan sonra WriteMonkey.exe dosyasını açmanız yeterlidir. Metinleri WriteMonkey ile bir txt dosyası olarak kaydedebilir ya da bir docx dosyası olarak Word’e aktarabilirsiniz. WriteMonkey’in yalnızca Windows cihazlarda çalıştığını hatırlatalım.

İndirme Bağlantısı

Google Dokümanlar

Google-Dokümanlar

Google Dokümanlar, bir çevrimiçi yazma programıdır. Birkaç saniyede bir yazdıklarınızı kaydeden Google Dokümanlar’ı kullanabilmeniz için bir Gmail hesabı açmanız yeterlidir.

Google Dokümanlar’da yeni dokümanlar oluşturabilir, aynı doküman üzerinde aynı anda birden fazla kullanıcıyla çalışabilirsiniz. Bu sayede diğer kullanıcıların belgede ne gibi değişiklikler yaptığını da eşzamanlı olarak görebilirsiniz. Bu, başkalarıyla birlikte metin yazmak istediğinizde veya editörlerle çalışırken oldukça kullanışlı bir özelliktir. Microsoft Office, OpenOffice ve LibreOffice’te olduğu gibi Google Dokümanlar da tablolar (sayfalar) ve sunumlar (slaytlar) oluşturabilmenizi sağlar.

Google Dokümanlar’ın Microsoft Word’e göre en büyük dezavantajları biraz yavaş olması ve nispeteden MS Word’e göre daha az özelliğe sahip olmasıdır. Google Dokümanlar’ın düzen seçenekleri de sınırlı sayıdadır. Bir de işlevselliği, internet bağlantınızın kalitesine de bağlıdır. Google Dokümanlar’dan tam performans elde edebilmek için internetinizin yüksek hızda olması gerekmektedir.

İndirme Bağlantısı: iOSAndroidTarayıcı

Zoho Writer

Zoho-Writer

Zoho Writer, hem Microsoft Word’e hem de Google Dokümanlar’a harika bir alternatiftir. Bu ücretsiz kelime işlemciyi kullanmak için herhangi bir yazılım indirmenize gerek yok. Belgelerinizi Zoho Writer web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak oluşturabilir, düzenleyebilir ve indirebilirsiniz. Belgenizi oluşturmak için e-posta hesabınızla kaydolmanız veya Gmail kimliğinizle giriş yapmanız yeterlidir.

Zoho Writer, tıpkı Google Dokümanlar gibi belgenizi düzenlerken otomatik olarak kaydeder. Böylelikle ağ bağlantınızın kesilmesi yüzünden veri kaybetme riskinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca ekip üyelerinizle gerçek zamanlı olarak çalışabileceğiniz çevrimiçi çalışma özelliği de bulunur.

Bu ücretsiz kelime işlemcinin bir başka güzel özelliği de belgenizi blog platformlarında yayınlama yeteneğidir. Eğer bir bloggersanız, belgenizi Zoho Writer’da oluşturduktan sonra direkt olarak WordPress veya Blogger‘da yayınlayabilirsiniz.

Eğer cep telefonu üzerinden çalışmak istiyorsanız, Zoho Writer’ın ücretsiz mobil uygulamalarının olduğunu da söyleyelim. Biçimi, akışı ve stili bozulmadan koruyup mevcut MS Word belgelerinizi kolayca içe aktarabilirsiniz. Zoho Writer ile aşağıdaki formatlarda belge oluşturabilirsiniz:

 • Microsoft Word (.docx)
 • PDF
 • Belge Metnini Aç (.odt)
 • Zengin Metin Biçimi (.rtf)
 • Metin Dosyası (.txt)
 • Epub Belgesi (.epub)
 • HTML (.zip)

İndirme Bağlantıları: iOSAndroidMasaüstü

Scribus

Scribus

Açık kaynaklı masaüstü yayıncılık söz konusu olduğunda, Scribus’un yeri çok ayrıdır. 10 yılı aşkın süredir piyasada bulunan Scribus, CMYK renk desteği, çerçeveler ve katmanlar gibi lisanslı masaüstü yayıncılık uygulamalarında bulunan birçok gelişmiş özelliği içerir. Çoğu DTP yazılım alternatifinin aksine, Scribus projenizi hızlı bir şekilde başlatmak için kullanabileceğiniz çok büyük bir yerleşim şablonları kütüphanesi sunar.

Scribus ile çalışmalarınızı PDF ve diğer dosya türleri olarak dışa aktarabilirsiniz. Platformlar arası bir ortamda veya Mac’te çalışıyorsanız, Scribus daha maliyetli olan InDesign’a iyi bir alternatif olarak düşünülebilir. Scribus kadar gelişmiş tasarım özelliklerine sahip başka bir ücretsiz yazılım bulma konusunda epey zorlanacağınızı söyleyebiliriz.

İndirme Bağlantısı

WordGraph

WordGraph

WordGraph, bir kelime işlemcide bulabileceğiniz standart özelliklerin yanında aynı zamanda bazı benzersiz araçları da bünyesinde barındırıyor. WordGraph ile bir belgeye grafik, çizelge, tablo ve illüstrasyon gibi eklemeler yapabilirsiniz. WordGraph ayrıca PDF’ler üretip dizin tablosu oluşturabilmenizi sağlar. Bir de Dropbox gibi bulut depolama servislerinde yer alan dosyalara erişebilme imkanı tanır. WordGraph’ı kullanabilmeniz için, sahibi olan SSuite Office yazılımını da indirmenize gerek yok. Şuradaki bağlantı üzerinden programı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ClickUp Docs

ClickUp-Docs

ClickUp Docs, kullanıcıların kolayca not almasına, bilgi tabanlarını depolamasına, blog taslakları oluşturmasına ve birçok özellikten faydalanmasına imkan sağlar. Biçimlendirme seçeneklerini görüntülemek, kapak resimleri eklemek, sayfanızı korumak ve kelime sayısı istatistiklerini tutabilmek için sadece bir kenar çubuğunu açmanız yeterli.

ClickUp ile çalışırken bir ‘kaydet‘ düğmesine basmanıza gerek yok. Uygulama, çalışmanızı otomatik olarak Doküman’a kaydeder. Sınırsız sayıda görev ve belge sayfası sağlayan ClickUp, tamamen ücretsizdir. ClickUp’ı deneyimleyen kullanıcılar, hem belgeleme sürecinde hem de genel iş akışı anlamında programdan oldukça memnunlar. MS Word alternatifi olarak ClickUp, denenmeye değer çözümlerden bir tanesi.

Programı Windows, Mac, iOS ve Android platformlarında kullanabilmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı