En Çok İzlenen 30 Türk Kadın Twitch Yayıncısı

Türkiyenin-en-çok-izlenen-kadin-Twitch-yayincilari

Türkiye’de meslek haline gelen yayıncılığın yükselişi devam ediyor. Bunda kadın yayıncıların katkısı da büyük. Twitch, zamanımızın en popüler canlı yayın platformu haline gelirken yayıncılığın mesleğe dönüşmesinde de büyük bir rol oynuyor.

Türkiye’nin çok fazla kadın Twitch yayıncısı bulunuyor. Çoğu kullanıcı Twitch uygulamasındaki yayınları izleyerek saatlerini harcarken, yayıncılar platform üzerinden büyük gelirler elde ediyor. Özellikle Pqueen, Dköseoğlu ve Annadeniz gibi isimler binlerce kişi tarafından takip ediliyor. Peki Türkiye’nin en çok izlenen kadın Twitch yayıncıları hangileri?

Twitch Nedir?

Twitch; Instagram, Facebook ve YouTube gibi bir sosyal medya platformu olarak ifade edilse de onlardan canlı yayın odaklı olmasıyla ayrılıyor. Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve canlı yayın yapmak isteyenlerin insanlarla iletişim kurduğu bir yer olarak ifade ediliyor. Bu platform ilk çıkışından itibaren giderek daha popüler hale geldi, oyuncuların “League of Legends” oyununu oynadıktan sonra şimdiki halini aldı. LoL yayıncılığı ile tanınan Twich, daha sonra başka oyunlara da ev sahipliği yapmaya başladı. Twitch platformunda yayın yapmak o kadar popüler ki uygulamanın günlük ziyaret sayısı 30-40 milyonu bulabiliyor.

Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 oyun konsollarını kullanan tüm kullanıcılar bu platform üzerinden diledikleri zaman yayın yapabilirler. Ayrıca, izleyicilere gerçek zamanlı oyun görüntülerini gösteren yayıncılar, kendi kayıtlarını yayınlarına yerleştirebilirler. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Twitch, Türkçe dahil birçok dilde hizmet vermektedir.

Türkiye’nin En Çok İzlenen Kadın Twitch Yayıncıları

Pqueen

pqueen

“pqueen” lakaplı Pelin Baynazoğlu, 18 Temmuz 1992’de doğdu. Küçüklüğünden beri oyunlara ilgi duyan Pelin, önceleri bir internet kafede GTA Vice City oynayarak oyun hayatına atıldı. Ardından sekiz yaşından yirmi yaşına kadar TRT Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğunda profesyonel dans gösterileri yaptı. İlgi çekici bir karaktere sahip olan Pelin Baynazoğlu, şu anda Twitch platformunda canlı yayın yapıyor.

Sudebelkis

Son zamanlarda “farklı hayatlar farklı kültürler” tabirini duydunuz mu? Bazen internette fenomen olan cümleler çoğu kişinin diline takılır. İşte bu tabirin ortaya çıkmasını sağlayan kişi, Twitch yayıncısı Sude Belkıs. Daha çok Belkıs TV kanal adıyla karşımıza çıkan Sude Belkıs, izleyicileriyle birebir diyaloglarının olduğu canlı yayınlar açmaktadır. Bu yayınların genelde epey komik olduğunu da belirtelim. Yaklaşık 60 bin taklipçisi olan Sude Belkıs’ın 100 bin barajını aşması çok da uzak görünmüyor.

Ertasslaa

Gerçek adı Sıla Ertaş olan Ertasslaa isimli Twitch yayıncısı, platformun en çok izlenen yayıncılarından birisidir. 50 binden fazla abonesi bulunan Ertasslaa, çoğunlukla takipçileriyle iletişim kurmak için canlı yayınlar açmaktadır. Diğer sosyal medya platformlarında da oldukça popüler olan Ertasslaa, Instagram’da 450 binden fazla takipçi sayısına sahiptir.

Mianosa

Mianosa, çoğunlukla Valorant oyunu oynarken yayınlar yapan bir Twitch yayıncısıdır. Oyun dışında takipçileriyle sohbet yayınları da yapmaktadır. Asıl adı Peren Özçoban olan Mianosa’nın Twitch’te 20 binden fazla takipçisi bulunmaktadır.

Edamilka

Asıl adı Eda Eryurt olan Edamilka, Twitch’in popüler Türk kadın yayıncılarından birisidir. Twitch dışında Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya uygulamalarında da hatırı sayılır sayıda takipçisi bulunan Edamilka, sık sık Discord’da da yayınlar açıyor.

Edamilka, Twitch’te son dönemin en popüler programlarından Kısmetse Olur: Aşkın Gücü’ne ait yayınlara yer veriyor. Bunun dışında farklı Twitch yayıncılarının videolarını izleyip, takipçileriyle etkileşimde kalıyor. Edamilka’nın Twitch’te 150 binden fazla takipçisi bulunuyor.

Cassiex3

Twitch’te Cassiex3 kullanıcı adını kullanan Gizem Yılmaz, Maltepe Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu. Çoğunlukla LoL ve Valorant oyunlarıyla ilgili yayınlar açan Cassiex3, yalnızca sohbet ettiği yayınlar da açıyor. 35 bine yakın takipçisi bulunan Cassiex3, fırsat buldukça yayın açarak takipçileriyle bir araya geliyor.

Ayça Özefe

Kendi adıyla bir Twitch kanalı olan Ayça Özefe, aslında bir müzisyen. Twitch platformunu daha çok sohbet amaçlı kullanan Ayça Özefe’nin Twitch’te 110 binden fazla takipçisi bulunuyor. Instagram’ı da oldukça aktif kullanan Twitch yayıncısının bu platformda ise 150 bin civarı takipçiye sahip.

Hande Sarı

Hande Sarı, çoğu kadın Twitch yayıncının aksine yayınlarında futbola da yer veriyor. EA SPORTS FC 24 oyunlarına yer veren yayıncı ayrıca PUBG oynamaktan hoşlanıyor. Bunun dışında takipçileriyle sık sık sohbet de eden Hande Sarı, yemek yayınları da yapıyor.

CandyBabies

Daha çok eğlence amaçlı yayınlar açan CandyBabies, 2001 yılında doğdu. İstanbul’da yaşayan ve tiyatro ile ilgilenen CandyBabies, çoğunlukla sohbet, yemek yayınları ve Valorant odaklı yayınlar yapıyor. Twitch yayıncısı, saygı kurallarını aşmamak kaydıyla takipçileriyle sohbet etmeyi seviyor.

Sylchasie

Profesyonel bir LoL oyuncusu olan ve ülkemizi uluslararası anlamda temsil eden Sylchasie, popüler Twitch yayıncılarından bir diğeridir. Takipçileriyle sohbet etmek için sık sık yayın açan Sylchasie ayrıca oyun odaklı yayınlar da açıyor. 75 binden fazla takipçisi bulunan Twitch yayıncısı, haftanın hemen her günü yayın açmaya özen gösteriyor.

GULSAHKY

Asıl adı Gülşah Kaya olan GULSAHKY, oyun odaklı yayınlar açan bir Twitch yayıncısıdır. 100 binden fazla takipçisi olan GULSAHKY, İstanbul’da yaşıyor. Yaklaşık 4 yıldır Twitch platformunda olan GULSAHKY, oyun yayınları yanında takipçileriyle sohbet ettiği özel yayınlar da açıyor.

NemesisNasty

Gerçek ismi Anastasiya Yıldız olan NemesisNasty, Twitch’te yeni yeni popüler olmaya başlayan yayıncılardan birisidir. Oyun ve sohbet odaklı yayınlar yapan NemesisNasty, 6 yaşından beridir Türkiye’de yaşıyor. 26 yaşında olan Twitch yayıncısı, yaşamını İstanbul’da sürdürüyor. Kendisinin bir de makrome çalışmalar yaptığı nemesisboutiqueen isimli bir Instagram sayfası bulunuyor.

AzunyanOzge

İsmini ünlü Twitch yayıncısı Kendine Müzisyen (Kemal Can Parlak) ile birlikteliğiyle duyduğumuz AzunyanOzge de (Özge Ürün) Twitch’in popüler Türk kadın yayıncılarından. Daha çok oyun yayınları yapan AzunyanOzge’nin favori oyunları Valorant ve PlateUp! Ayrıca sohbet yayınları da yapan Özge Ürün, 180 bine yakın bir takipçiye sahip. Instagram’da da 110 binden fazla takipçisi bulunuyor.

Eldorinaa

Eldorinaa, daha çok Valorant oyun yayınları yapan bir kadın Twitch yayıncısıdır. Haftada en az iki üç kez yayın yapan Eldorinaa, sık sık aboneleriyle sohbet yayınları da açmaktadır. 60 binden fazla abonesi bulunan yayıncı, TikTok’u da aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Milk_seyh

Gerçek ismi Deniz olan milk_seyh, Twitch’te çoğunlukla aboneleriyle sohbet ettiği yayınlar açmaktadır. Kullanıcının videolarını izleyebilmeniz için kanalına abone olmanız gerekmektedir. Twitch’te 40 binden fazla abonesi bulunan milk_seyh, Discord platformunu da aktif şekilde kullanmaktadır.

Blushh

Asıl adı Yağmur Dilaveroğlu olan Twitch yayıncısı Blushh, platformun son dönemdeki en gözde kadın yayıncıları arasında yer alıyor. Son zamanlarda daha çok Kısmetse Olur adlı programla ilgili yayınlar açan Blushh, bir dönem oyun odaklı video yayınları paylaşmıştı. Sohbet etmelik yayınlar da açan Blushh’un 30 bin civarı takipçisi bulunuyor.

Nesrin

Asıl mesleği diş hekimi olan Nesrin, pandemi sürecinde oynadığı oyunların bağımlısı olmasından dolayı bunları Twitch’te paylaşan ve o zamandan beri sık sık yayınlar yapan bir yayıncıdır. 60 binden fazla takipçisi bulunan ve asıl adı Nesrin Öztürk olan Twitch yayıncısı Antalya doğumlu ve 24 yaşında.

Nympea

180 bine yakın takipçi sayısına sahip Nympea (asıl ismi Deniz), Twitch’in son dönemdeki en popüler isimlerinden birisidir. Genel olarak Valorant oyun yayınları açan Nympea, sık sık farklı kişilerle sohbet yayınları da açıyor. TikTok’ta da oldukça popüler olan Nympea’nın bu platformda 350 binden fazla takipçisi bulunuyor. 20 yaşındaki Deniz, İzmir’de yaşıyor ve hukuk fakültesinde okuyor.

Elanur

Elanur

Elanur Pat’ı çoğu kişi Twitch dışında Bela isimli parçasıyla tanıyor. An itibarıyla 50 milyona yaklaşan izlenme sayısına sahip şarkısıyla gündem olan Elanur, sohbet dışında oyun yayınları da açıyor. Daha çok CS:GO ve Valorant oyunlarını oynayan Elanur, bu esnada takipçileriyle sohbet etmekten de hoşlanıyor. Yayıncı, Twitch dışında Instagram’ı ve Twitter’ı da aktif şekilde kullanıyor.

cigdemT

cigdemT

Oyun ve sohbet yayınlarıyla kemik bir takipçi kitlesi bulunan Çiğdem Türk, Twitch’in gözde yayıncılarından. Daha çok Valorant ve GTA 5 oyunlarını oynamaktan hoşlanıyor. Ara ara sohbet yayınları açarak takipçileriyle iletişimde kalıyor. Farklı bir yüz görmek için cigdemT’yi takibe alabilirsiniz.

Ebcimusprime

Gerçek ismi Yağmur Ebcim olan Twitch yayıncısı, şimdilik 40 civarında takipçisi olsa da son dönemin popüler yayıncılarından birisi oldu. Genelde Riot Games’in auto battler tarzı olan Teamfight Tactics (TFT) oyununu oynamayı seven Ebcimusprime, hikayeli oyunları oynamayı da sevdiğini söylüyor. Oyun oynadığı sırada keyifli sohbetiyle kullanıcıları yayınında tutmayı başaran Ebcimusprime, Discord’u da aktif bir şekilde kullanıyor.

DKoseoglu

“dköseoğlu” lakaplı Duygu Köseoğlu, 1994 yılında doğdu. Eskiden Twitch canlı yayınlarında Daha çok LOL olarak bilinen League of Legends oynayan Duygu Köseoğlu, artık daha çok sohbet yayınları açıyor. Çoğu yayıncı Twitch platformunun en iyi yayıncılarından biri olan Duygu Köseoğlu şu anda yayın hayatına devam etmiyor.

LunaSpia

LunaSpia

“LunaSpia” lakaplı Ceren Pektaş, 1998 yılında doğdu. Liseden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nde Almanca ve edebiyat okudu. Eğlenceli sohbeti sayesinde Twitch üzerinden yayınlar yapmaya başladı ve izleyicilere kendini sevdirdi. Ceren Pektaş zaman zaman Twitch’te canlı yayın yapmaya devam ediyor. LunaSpia, yayınlarında “Valorant”, “Fall Guys” ve “Pummel Party” gibi oyunlar oynayarak izleyici sayısı artıyor.

Miafitz

Miafitz

“Miafitz” lakaplı Gözde Demiral 1998 yılında doğdu. Yedi yaşında drama eğitimine başlayan Demiral, bazı sorunlar nedeniyle tiyatrodan ayrıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi sinema ve dijital bölümünden mezun olan Gözde Demiral, şu anda Twitch platformunda yayın yapmaktadır.

NemesisTV

NemesisTV

Twitch’in en bilinen yüzlerinden olan NemesisTV (asıl adı Fulya Eren), 300 bine yakın aboneye sahip. Yayınlarında daha çok sohbet ve Garry’s Mod, Sea of Thieves, Dead by Daylight, Rainbow Six: Siege, GTA 5 oyunlarına yer veriyor.

Annadeniz

Annadeniz

Anna Deniz Şaylan, Twitch’in yeni üyelerinden biri. 21 yaşındaki Annadeniz şu anda sosyoloji okuyor ve Twitch’te yayın yapıyor. Ayrıca Annadeniz yayın dışında oyunculuk yapmayı da seviyor. Daha önce LC Waikiki ve ABC gibi markaların reklam filmlerinde oyunculuk yapan Anna Deniz’in anne tarafı Ukrayna, baba tarafı ise Türk kökenlidir. Annadeniz’in Twitch’te 800 binden fazla takipçisi bulunuyor.

Sselss

Sselss

Twitch’in en eski ve en popüler yayıncılarından biri olan Jahrein’in eşi Selin Sonuç, Twitch platformundaki aktif canlı yayınlar yapıyor. 30 günde en yüksek puanlı kadın yayıncılardan biri olmayı başaran Selin Sonuç’un aktif olarak binlerce izleyicisi bulunuyor. Eşi Jahrein ile yaptığı yayın sayesinde platforma hızla adapte olan isim, sık sık canlı yayın açıyor.

Eylül

eylül-adigüzel

YouTube için içerikler üreterek kariyerine başlayan Eylül Adıgüzel, Facebook ile bir dönem sözleşme imzalayıp platform değiştirmesine rağmen Twitch’te yayına geri döndü. Twitch’in en eski kadın sunucularından biri olan Eylül Adıgüzel, yayınlarında oyun oynuyor ve “sadece sohbet” kategorisinde içerik üretiyor. Bu kategoride sohbet ederek takipçileriyle yayınlar yapıyor.

AyuHere

AyuHere

Gerçek adı Cansu Öktem olan AyuHere, ağırlıklı olarak sohbet odaklı yayınlar yapıyor ve izleyicileriyle yayında sohbet ediyor. Cansu Öktem ayrıca arkadaşlarıyla “Among Us”, “CS:GO” ve “Tower Unite” gibi oyunlar oynuyor ve Twitch’te yayınlıyor. Binlerce hayranı olan Öktem aktif olarak Twitch yayınları yapıyor.

Senna

Senna

“Senna” lakaplı Sena Aladağ, ağırlıklı olarak Twitch yayınında League of Legends oynuyor. Senna, League of Legends’ın yanı sıra Fortnite, PUBG ve Rainbow Six: Seige yayınları da yapıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadın Twitch yayıncıları, erkek yayıncılardan daha mı fazla veya az izleniyor?

Bu sorunun net bir cevabı yok. Zira bu durum, bireysel yayıncıya ve içeriklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişebiliyor. Ancak araştırmalar kadın yayıncıların daha fazla olumsuz yorum alabileceklerini, bunun da platformdaki genel deneyimlerini etkileyebileceğini gösteriyor.

Kadınların Twitch’te yayın yaparken karşılaştıkları belirli zorluklar var mı?

Kadınların Twitch’te karşılaşabilecekleri zorluklardan bazıları arasında sözlü şiddet ve ayrımcılıkla başa çıkmak, kişisel güvenliklerini yönetmek ve genellikle erkeklerin egemen olduğu oyun ve yayın topluluklarında yer edinmeye çalışmak sayılabilir. Ancak birçok kadın, bu zorlukların üstesinden gelmenin ve platformda başarılı bir kariyer oluşturmanın yollarını bulmuş durumda.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki En Popüler Twitch Yayıncıları
Twitch Yayını İçin Gereken Ekipmanlar
Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?