Twitch Para Kazanma | En İyi 9 Yöntem

Sosyal medya uygulamalarından para kazanma, son yıllarda oldukça tercih edilen bir iş olmaya başladı. Para kazanılabilen sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitch, çoğu kişi tarafından kullanılıyor. Haliyle çoğu kullanıcı da Twitch üzerinden nasıl para kazanıldığını merak ediyor.

Son zamanların en dikkat çeken video uygulamalarından biri olan Twitch, çoğu sosyal medya kullanıcı tarafından takip ediliyor. Para kazanılan sosyal medya uygulamaları arasında olan Twitch, internette vakit geçirmeyi sevenler için iyi bir seçenek oluyor. Twitch üzerinden abone ve izlenme sayısına oranla para kazanılabiliyor. Bu platformu kullananlar ise Twitch’ten para kazanmak konusuna mantıklı bir çözüm arayışı içerisindeler.

Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan Twitch, video oyunu odaklı bir görüntü akışı platformu olarak kullanılıyor. Twitch uygulamasında video oyunlarının canlı akışına odaklanılıyor. Kullanıcılar, takip ettikleri kişilerin canlı yayınlarını izliyor. Ayrıca uygulama her ay 100 milyondan fazla izleyiciye hizmet veriyor. Twitch uygulamasından para kazanma yöntemleri ise uygulamada vakit geçiren birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Para kazanma uygulamaları arasında yer alan platformda, bu anlamda her gün farklı kullanıcı yayın açmaya başlıyor. Peki Twitch para kazanma yöntemleri nelerdir? Sizler için Twitch uygulamasından para kazanma yöntemlerini yazdık. Bu yöntemler sayesinde sizde kısa sürede yüksek takipçiye sahip ve para kazanan bir Twitch hesabına sahip olabilirsiniz.

Twitch Nedir?

Öncelikle Twitch uygulamasının içeriğinden ve konseptinden bahsedelim. Twitch, diğer sosyal medya uygulamalarından farklı ve kendine özgü bir sistemle çalışır. Twitch, kısaca oyun oynayan kişilerin (sohbet etmek amaçlı kullanan kişiler de var) oyun videolarını ve kendi görüntülerini “video” formatında yayınladıkları bir mecradır. Siteye giren kullanıcılar oynadığınız oyunları ve sizin tepkilerinizi, videolarınızı izleyerek görebilir. Yani aslında internet kafede siz oyun oynarken yanınızda oturan bir kişi gibi, izleyiciler bulunuyor. Video oyun şirketlerinin kendilerine ait Twitch kanalları vardır. Bu kanallarda oyunlarla ilgili yarışmalar ve etkinlikler düzenlenir. Düzenlenen etkinlikler Twitch kullanıcılarıyla canlı olarak paylaşılır. Ayrıca Twitch’in TwitchCon adında uluslararası bir etkinliği de vardır. Bu etkinlik, her sene Twitch yayıncıları ve oyun oynayanlar arasında yapılır.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Oyun oynamayı seven ve uzun süre oyunlarda vakit geçiren biriyseniz, kendinize Twitch üzerinden bir kanal açabilirsiniz. Böylece siz oyun oynarken canlı yayın açtığınızda kullanıcılar da sizi izleyebilir. Bunun için genelde hem oyunun video kaydını ve webcam ile yüzünüzü göstermeniz gerekiyor. Ayrıca oyun oynarken kullanıcıların sizin yorum ve tepkilerinizi de görmesi gerekir. Bu nedenle mikrofonunuz da her zaman açık olmalıdır.

Twitch kanalı açmak için 3 bileşene ihtiyacınız var. Oyun, görüntünüz ve sesiniz sayesinde bir Twitch kanalı açabilirsiniz. Twitch kanalları 24 saat boyunca aktiftir. Ancak tabii ki 24 saat boyunca video yüklemeniz gerekmiyor. Önceden kaydettiğiniz videolar da izlenebilir. Genel olarak Twitch kanallarının mantığı, video oyunlarını canlı bir şekilde oynamak ve kullanıcıların sizi izlemesidir.

Twitch hesabı kurmak oldukça kısa bir iştir. Facebook hesabınızla üye olabilirsiniz. Ancak oyunu bilgisayarda mı yoksa PlayStation’dan mı oynayacağınız, yayın prosedüründe ufak farklara neden olabilir.

Twitch’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Twitch kanalı açtıktan sonra artık yayın yapabilirsiniz. Ancak kanalınızda nasıl içerikler olacağına ve nasıl bir üslup kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin daha çok mizah içerikli bir sohbet yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ayrıca sadece yayın yaparak takipçi kazanamazsınız. Twitch üzerinden yayın yaparken takipçilerinizle sohbet edip sizi daha iyi tanımalarını sağlayabilirsiniz. Samimi olmak, size daha sadık bir kitle kazandıracaktır.

Twitch’te takipçi kazanmanın bir diğer yolu da oynadığınız oyunu iyi seçmenizdir. Counter Strike, PES 2019, PUBG gibi bugün milyonlarca kişinin oynadığı oyunları oynarsanız, uygulamada öne çıkmanız pek mümkün olmayacaktır. Daha az kişinin oynadığı oyunları seçmek, sizi ilk etapta bir adım öne çıkarabilir.

Twitch’ten Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Twitch’te kazanabileceğiniz para miktarı, çoğunlukla canlı yayınlarınızı sürekli olarak izleyen izleyici sayısına bağlıdır. Kitleniz ne kadar büyürse, geliriniz de o kadar büyük olur.

StreamerFacts, çeşitli izleyici sayıları üzerinden yayıncıların Twitch’te her ay ne kadar kazanabileceğine dair bir tahmin sağlamak için yakın zamanda şu analizi yayınladı:

Yayın Başına Ortalama İzleyici SayısıAylık Tahmini Gelir (ABD Doları)
5-10 izleyici50-200$
20 izleyici200-400$
50 izleyici500-750$
100 izleyici1.000-1.500$
1.000 izleyici5.000$
5.000 izleyici13.000$
10.000 izleyici30.000$
50.000’den fazla izleyici100.000$-200.000$

Popüler bir Twitch yayıncısı olursanız, her ay sürekli olarak gelir elde edebilirsiniz. Canlı yayın açarak para kazanmanız elbette mümkündür, sadece üzerinde biraz çalışmanız gerekecek.

Yayın başına ortalama 5-10 izleyiciyi gecede elde edemeyeceksiniz. Bu sebeple Twitch’ten bir an önce para kazanmaya çalışmamalısınız. Eğer hedefiniz (örneğin) profesyonel bir oyuncu olarak aylık gelir elde etmekse, ilk adımınız kesinlikle Twitch’e başlamak olmalıdır.

Twitch Para Kazanma Yöntemleri

Twitch, birçok uygulamanın reklamını yaparak oyun şirketlerinden para alıyor. Oyun şirketleri, piyasaya sürdükleri yeni oyunun reklamını yapmak için Twitch’le anlaşıyor ve bunun için para ödüyorlar. Oyuncular da uygulama üzerinden kazandıkları paranın bir bölümünü Twitch’le paylaşıyor. Yani kullanıcılar için de Twitch kesintisi söz konusu. Twitch kontrol panelinde bir saatlik yayın için kaç adet reklam gösterilmesini istediğinizi siz kontrol ediyorsunuz. Genel olarak bir saatlik bir canlı yayın için 3 adet reklam kullanılıyor. Kanalınızı ziyaret eden kişiler ve videolarınızı izleyen kişilerden aldığınız reklam ücretini Twitch uygulamasıyla bölüşüyorsunuz. Kazandığınız para Paypal hesabınıza yatar ve bu şekilde çekebilirsiniz.

Twitch uygulaması Amazon’a aittir. Bu sayede kanalınızda oynadığınız oyunları takipçilerinizin satın alması için Amazon linki paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız linkten alışveriş yapıldığında siz de komisyon ücreti alırsınız. Bu duruma da Amazon satış ortaklığı denir.

Twitch Algoritmasını Anlamak

Twitch algoritması birçok kişi için bir sır olabilir, ancak inceliklerini anlamak kanalınızın görünürlüğünü ve ulaşımını büyük ölçüde artırabilir. Twitch algoritması, temel olarak kullanıcılara sık sık oynadıkları oyunlar, etkileşimde bulundukları kanallar ve izleme geçmişlerine dayalı olarak akışları önererek çalışır. Bu nedenle kanalınızı aktif tutmak ve içeriğinizin hedef kitlenizin ilgi alanlarıyla uyumlu olduğundan emin olmak son derece önemlidir.

Bitleri Etkinleştirin

Bit, bir Twitch kanalını paraya dönüştürmenin en popüler yollarından biridir. Bu, platform içinde kullanılan bir tür para birimidir ve insanlar Cheers, Cheermotes veya özel Cheermotes almak ve göndermek için kullanabilirler. Bunlar, emojiler, animasyonlu emojiler ve özel emojiler olabilir. Her gönderilen emojinin yaratıcısı, belirli bir kazanç olarak 0,01 dolar alır.

Bitler ayrıca bazı uzantılar içinde kullanılabilir. Bu nedenle bir kişi bunlardan herhangi birini kullanırken, yaratıcısı 0,01 doların %80’ini alır ve %20’si uzantı geliştiriciye gider.

Bu gelir elde etme yönteminin en iyi yanı, Twitch tarafından tamamen yönetilmesidir. Bu sebeple özellikle milyonlarca abonesi olan kanallar için çok uygun ve güvenlidir.

Twitch Affiliate ile Para Kazanma

Bazı kriterleri karşılayan Twitch yayıncıları, Affiliate programına katılabilirler. Program yalnızca davetiye olarak çalışmaktadır. Twitch’e göre uygun olmak için son 30 gün içinde aşağıdaki bazı kriterleri karşılamanız olmanız gerekiyor:

 • En az toplam 500 dakika yayın yapmak.
 • En az yedi farklı yayın gününe ulaşmak.
 • Ortalama üç veya daha fazla eşzamanlı izleyiciye ulaşmak.
 • En az 50 takipçiye sahip olmak.

Bu programa katılarak Twitch’te para kazanmanın bazı ek yolları şunlardır:

Abonelikler

İzleyiciler, özel sohbet odaları, ifadeler ve ürün indirimleri gibi avantajların kilidini açmak için kanalınıza abone olabilir. Aylık aboneliklerde 4,99, 9,99 ve 24,99 ABD doları seçenekleri bulunmaktadır.

Sanal alkış

İzleyicilerin parasal destek vermelerinin bir başka yolu da “bit” adı verilen sanal tezahüratlardır. Twitch’in sadece ilk adını kullanan eski halkla ilişkiler direktörü Chase’e göre izleyiciler, sohbet penceresinden farklı renk ve boyutlarda gelen bitleri satın alıyor. 100 bit için 11,20 TL fiyat belirlenmiş durumda. Daha sonra bu bitler, ufak bir kesintinin ardından favori yayıncılara dağıtılabiliyor. Farklı bit seçenekleri için belirlenen fiyatlar şunlardır:

Oyun satışları

Diyelim ki Warframe oynarken bir yayın açtınız. İzleyiciler, “şimdi satın al” düğmesini kullanarak oyunu ve oyun içi eklentileri doğrudan kanalınızdan satın alabilir. Bu düğme, Twitch mağazasında satılan oyunları her oynadığınızda otomatik olarak görünür. İştirakler ise kanallarından kaynaklanan satın alma işlemlerinden %5 pay alırlar.

Patreon Aboneliği ile Twitch Para Kazanma

Twitch’teki yeni yayıncılar hemen Twitch tabanlı abonelik programları oluşturamayacağı için Patreon, para kazanmanız açısından en iyi yollardan birisidir. Başlangıç ​​olarak izleyicilerinizi Patreon aracılığıyla aylık bir ödeme ile sizi desteklemeye teşvik edebilir, karşılığında onlara özel içerik veya Discord avantajları sunabilirsiniz. Artık pek çok küçük yayıncı, güvenilir bir sürekli gelir elde etmek ve Twitch’in abonelik gelirinden aldığı %50’lik kesintiyi atlamak için Patreon’u seçmeye başladı. Örneğin Spicysushi, Twitch’in platformdan elde edilen tüm gelirlerden büyük bir pay aldığını öne sürerek platform dışında para kazanmak için Patreon’u kullanıyor.

Sponsorluk ile Twitch Para Kazanma

Twitch’ten nasıl para kazanılır? sorusuna pek çok cevap bulunabilir. Örneğin iyi bir takipçi kitleniz varsa markalar size sponsorluk verebilir. Bu sponsorluk karşılığında onların reklamını yaparsınız ve bunun karşılığında size bir ücret ödenir. Yani bir klavye markası size ulaşarak videolarınızda o klavyeyi kullanmanız için size 1000 dolar ödeme yapabilir. Bu tür reklamları takipçilerinizle direk paylaşmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü takipçi kitleleri genelde şeffaflık ve doğruluk ister.

Bağış ile Twitch Para Kazanma

Twitch’ten para kazanmak için başka bir yöntem de takipçilerinizin yaptıkları bağışlardır. Yani videonuzu izleyerek eğlenen kullanıcılar, içinden geldiği için örneğin 100 TL bağış yapabilir. Twitch’teki bağış özelliğini aktif hale getirip bir de Paypal hesabı açarsanız, takipçilerinizden bağış almanız kolaylaşacaktır.

Satış Ortaklığı

Twitch ile para kazanmanın yollarından bir tanesi çeşitli ortaklık programlarına katılarak şirketlerin ürün ve hizmetlerini tanıtmaktır. Bunu, bir ürünü veya hizmeti tanıtarak ve hedef kitlenize bir kupon kodu vererek yapabilirsiniz. Birisi sizin kupon kodunuzu kullanarak ürünü satın aldığında, indirimden (veya sabit bir ücret) pay alırsınız.

Bunun dışında ürün satışı ile Twitch’te para kazanmak için izleyebileceğiniz diğer tüm yollar şunlar:

 • Üçüncü taraf web sitesi kullanma: Yayıncıların ürün oluşturmasına ve satmasına olanak tanıyan Teespring, Redbubble ve Spreadshirt gibi birkaç web sitesi bulunuyor. Bu web siteleri, ticari ürünler için üretim ve müşteri hizmetlerini yöneterek yayıncıların içerik oluşturmaya odaklanmasına olanak tanır.
 • Özel bir e-ticaret platformu kullanma: Bazı yayıncılar, ürün satışları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmayı ve kendi çevrimiçi mağazalarını oluşturmak için Shopify gibi platformları kullanmayı tercih ediyorlar.
 • Yayın içi promosyon: Bazı yayıncılar, yayınları sırasında ürünlerini tanıtmayı seçerek izleyicilerine doğrudan kendilerinden ürün satın alma fırsatı verir.

Yayın Sırasında Oluşturulan Reklam Geliri

Twitch’te canlı yayın esnasında reklam yayınlayarak da önemli miktarda para kazanabilirsiniz. Twitch reklamları, izleyicilerin akış sırasında gördüğü videodan önce gösterilen görüntülü video reklamlarıdır. Yayıncılar içerikleri sırasında reklam yayınladıklarında, reklam gelirinin belirli bir yüzdesini alırlar.

Twitch reklamları, aşağıdaki gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak genellikle görüntüleme başına 0,002 ila 0,01 dolar arasında bir değere sahiptir:

 • Eşzamanlı izleyici sayısı
 • İzleyicilerin coğrafi konumları
 • İzleyicilerin cinsiyetleri ve yaşları
 • Dönemsellik (örneğin, reklamlar genellikle tatillerde daha değerlidir)

Dış Platformları Kullanın

Son olarak, Twitch üzerinden yayın yaparak para kazanmanın başka bir yolu da Streamloots ve Streamion gibi dış platformları bu platforma bağlamaktır.

Streamloots: Streamloots ile etkileşimli kart desteleri oluşturabilirsiniz. Bu şekilde canlı yayınları çok daha dinamik hale getirebilirsiniz. Bu tür kartlar, içerik üreticinin belirli bir eylemi yapmasını sağlamak için kullanılır. Kartlar sandıklarda satılır ve herkes canlı bir şov içinde bunları kullanabilir. Özel kartlar ayrıca Halloween, Noel veya Sevgililer Günü gibi belirli tarihler için oluşturulabilir.

Streamion: Streamion, bir ortak olmadan reklamlar aracılığıyla para kazanmanıza olanak tanır. Platforma otomatik reklamlar ekler. Ayrıca yayıncı reklamların ne sıklıkta görüneceğini ve ne kadar süreceğini seçebilir.

Twitch’te Para Kazanmak İçin Bazı İpuçları

Yukarıdaki yöntemler dışında Twitch’te para kazanmak için bazı ipuçları:

 • Yüksek kaliteli içerikler oluşturun: Twitch’te para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli detay, yüksek kaliteli içerikler oluşturmaktır.
 • Tutarlı olun: Yaptığınız yayınlarda tutarlı olmanız da oldukça önemlidir. Sizi izleyenler, ne zaman yayın yapacağınızı bilirlerse kanalınıza o kadar bağlı olurlar.
 • Kanalınızı tanıtın: Kanalınızı sosyal medya ve diğer platformlarda tanıtmayı veya paylaşmayı ihmal etmeyin. Bunu yaparak daha geniş bir kitleye ulaşabilir, yeni kişilere ulaşabilirsiniz.
 • Sabırlı olun: Başarılı bir Twitch kanalına sahip olmak kolay bir iş değil. Hemen çok para kazanmaya başlamayı beklemek, açıkçası çok da gerçekçi değil. Bu sebeple kaliteli içerikler oluşturmak ve kanalınızı tanıtmak dışında sabırlı olmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı gelir elde etmek için Twitch’i kullanabilir miyim?

Evet, Twitch’te tam zamanlı olacak şekilde gelir elde edebilmek mümkündür. Ancak genellikle geniş ve kendini adamış (kemik) bir izleyici kitlesine sahip olmanız gerekiyor. Platformda güçlü bir topluluk oluşturmak ve sürekli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak, başarının en büyük anahtarı olacaktır.

Twitch İş Ortağı olmak için neler gerekiyor?

Twitch İş Ortağı olmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • Son 30 gün içinde en az 8 saat Twitch’te yayın yapmalısınız.
 • Son 30 günde en az yedi farklı günde yayın yapmalısınız.
 • En az 50 takipçiye sahip olmalısınız.
 • Son 30 gün içinde ortalama üç veya daha fazla eşzamanlı izleyiciniz olmalı.
 • Son 30 gün içinde en az bir yayın yapmış olmalısınız.

Twitch Ortaklık Programı nedir?

Twitch Ortaklık Programı, belirli kriterleri karşılayan yayıncıların platformda para kazanmaya başlamasını sağlar. Buna Twitch’te bağış alma ve oyun ve oyun içi öğeler satma yeteneği de dahildir.

İlgili Yazılar

Anket Doldurarak Para Kazanma Yolları
Türkiye’nin En Çok İzlenen Kadın Twitch Yayıncıları
Twitch Yayını Nasıl Yapılır?
Twitch Yayını İçin Gereken Ekipmanlar