Twitch Yayın Açma Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda çoğu kişi, zamanının büyük bir bölümünü Twitch yayınlarını izleyerek geçiriyor. Twitch üzerinden yayın yapmak ise çoğu kullanıcı tarafından merak ediliyor. İnternetten para kazanmanın yollarından bir tanesi olan Twitch’te yayın açma aslında basit bir konu, olmasına rağmen çoğu kişi tarafından bilinmiyor.

Sosyal medya platformları son zamanlarda yediden yetmişe herkesin en çok yararlandığı ve vakit geçirdiği alanlardan biridir. Özellikle eğlence uygulamaları ve platformlarında kullanıcılar çok fazla zaman harcıyor. Twitch platformu da son yıllarda ülkemizde oldukça tercih edilen bir uygulama haline geldi. Twitch izleme ve Twitch yayıncılığı, teknolojinin gelişmesiyle hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. İçinizde hala Twitch hakkında bilgi sahibi olmayanlar olduğunu biliyoruz.

Twitch, çevrimiçi yayın yapılabilen ve genelde oyun canlı yayınlarının yapıldığı eğlenceli bir sosyal medya platformudur. Twitch üzerinden yayın yaparak para kazanılabilir ve binlerce takipçiye ulaşılabilir. Peki Twitch üzerinden yayın nasıl yapılır? Twitch yayını yapmak aslında oldukça basittir. Uygulamaya ve birkaç ürüne sahip olmanız, Twitch yayıncısı olmanıza yardımcı olacaktır.

Twitch Nedir?

Twitch, bireysel oyuncuların ve oyun şirketlerinin canlı yayın yapmasını sağlayan bir platformdur. YouTube alternatifi olan Twitch platformu sayesinde pek çok oyuncu, canlı yayınlarıyla takipçilerine eğlenceli anlar yaşatır. Ayrıca oyun şirketleri Twitch sayesinde oyunlarının reklamını yapar. Oyun şirketleri, oyunlarını tanıtmanın yanı sıra Twitch üzerinden oyun turnuvaları ve yarışmalar gibi organizasyon düzenler ve bu organizasyonları canlı olarak yayınlar. Twitch yayıncılığı son dönemde oldukça popüler bir meslek haline gelmiştir. Çünkü Twitch platformunda yayıncı olmak hem büyük kitlelere hitap etmenize hem de para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Twitch üzerinden para kazanmak, aslında basit bir mantığa dayanır. Twitch platformu, çevrimiçi yayınlanan videolara reklam yerleştirir. Bu sayede Twitch yayıncıları, kullanıcılar reklamları izlediğinde ya da tıkladığında para kazanır. Twitch yayıncılığının para kazandırması, uygulamayı daha cazip hale getirir.

Twitch Nasıl Kullanılır?

Twitch platformu, LOL ve PUBG yayınları sayesinde günden güne daha fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kısa sürede oyuncuların yayın açarak para kazandığı platformun spor, müzik, oyunlar ve bunun gibi daha birçok kategoriyi bünyesinde barındırıyor. Bu alanlardan herhangi birinde yayın yapmak isteyen kullanıcılar, bilgisayar ya da telefonlarından Twitch platformuna girerek bir kategori seçebilir. Seçilen kategori sonrası yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Twitch Yayını İçin Gerekenler

Güçlü Bir Bilgisayar

Twitch yayını nasıl yapılır? sorusunun temel cevaplarından birisi, öncelikle güçlü bir bilgisayarınızın olmasıdır. Aslında akıllı telefon hatta oyun konsollarıyla da Twitch yayınları yapabilirsiniz. Fakat bu işi ciddiye alıyorsanız, sisteminizin donanımını önemsemelisiniz.

Bilgisayar özellikleri için en temel özellikler, bir i5 işlemci, 8 GB RAM ve sağlam bir internet bağlantısıdır. Twitch yayını için masaüstü bilgisayar oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken kısımlar şunlardır:

 • İşlemci: Daha yüksek çözünürlükte (1080p veya 4K gibi) Twitch yayınları yapmak istiyorsanız, daha güçlü bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Bir video oyununu canlı yayınlamak istiyorsanız en az 6 çekirdekli bir işlemci öneririz. Intel Core i5-10600K ve AMD Ryzen 7 5800X, orta sınıf ekran kartları olarak karşımıza çıkıyor. AMD Ryzen 5 3600 de bütçe dostu seçenekler arasındadır.
 • Ekran kartı: İşlemci, bilgisayarlarda oyun oynamak için ihtiyaç duyulan önemli donanım parçalarının başında yer alır. NVIDIA RTX ekran kartı, yerleşik donanım kodlayıcılara sahiptir. Diğer iyi ekran kartı seçenekleri arasında Radeon RX 570 ve GeForce GTX 1660 Ti’yi gösterebiliriz. Alınabilecek daha farklı ekran kartı önerilerine şuradan ulaşabilirsiniz.
 • İşletim sistemi: Windows veya macOS ile yayın yapabilirsiniz fakat kullandığınız yazılımın işletim sisteminizle uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

Mikrofon

İyi oyun oynayarak bir kitleyi kendinize çekebilecek kadar iyi bir oyuncu değilseniz, izleyicilerinizin ilgisini çekmeniz için daha fazlasını sunmanız gerekecektir. Sesli yorumlar, izleyicilerinizle iletişim kurmanızın temel yollarından birisidir.

Twitch yayınlarında ses kalitesi çok önemli olduğu için mikrofon, sizi için iyi bir yatırım olacaktır. İnsanların sesinizi net bir şekilde duyması ve söylediklerinizi anlayabilmesi gerekiyor. İzleyicileriniz sizi net bir şekilde duyamıyorlarsa, kanalınızda kalmalarının bir anlamı yok. Bir oyun kulaklığının dahili mikrofonu işe yarasa da ilk etapta bağımsız bir mikrofonu tercih etmenizi öneririz. Tercih edebileceğiniz bazı mikrofon örnekleri ise şunlar:

 • Elgato Wave:3
 • HyperX QuadCast S
 • Audio-Technica AT2020
 • Razer Seiren Mini
 • Blue Yeti X

Kamera

Twitch yayınlarınız için bir kameraya yatırım yapmanız gerekecek. Bilgisayarınıza veya laptopa kolayca bağlanan bir web kamerası almayı düşünebilirsiniz. Bunun için bazı popüler seçenekler şunlar:

 • Logitech HD Pro C920
 • Logitech StreamCam
 • Microsoft LifeCam HD-3000
 • Razer Kiyo
 • Logitech BRIO

Ek olarak yayınınızın kalitesini arttırmak için DLSR kamera da düşünebilirsiniz.

OBS

Twitch hesabınızı açtıktan ve sayfanızı oluşturduktan sonra canlı yayınlara başlayabilirsiniz. Bunun için masaüstü yazılım olan OBS‘yi mutlaka bilgisayarınıza kurmalısınız. Bu sayede oyun görüntülerini kolay bir şekilde kaydederek yayına aktarabilirsiniz. Twitch yayını sırasında sizi izleyen kullanıcılarla sohbet edebilir ve sorularını yanıtlayabilirsiniz.

Düzenli Yayın

Twitch üzerinden yayın yaparak para kazanmak istiyorsanız, düzenli bir yayın programınız olması gerekiyor. Ayrıca profil tasarımınız, kamera kullanımınız, mikrofon, yayın kaliteniz ve videosunu çekeceğiniz oyunlar hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Çektiğiniz videoların ve canlı yayınların görüntü kalitesi düşük ise izlenme sayınız ve takipçileriniz de az olacaktır.

Profil Tasarımı

Profil tasarımınız, sizi Twitch sayfanıza girecek kullanıcıların ilk olarak dikkat edeceği alandır. Bu nedenle profilinizin göze hoş gelmesi büyük bir önem taşır. Eğer profil tasarımınız güzelse kullanıcılar sizi takip edecektir. Profil kısmınıza kendinizi tanıtacak bir yazı, kanalınızın Discord hesabını ve kendi sosyal medya hesaplarınızı koyabilirsiniz. Bu yazıları güzel bir şekilde yansıtacak resim ya da afişler kullanırsanız hesabınız bir adım daha önde olacaktır.

Bu adımları tamamladıktan sonra güzel bir profil ve kapak fotoğrafı koymak hesabınız için son noktayı koyabilirsiniz. Ayrıca bir Twitch yayını için hangi ekipmanların gerektiğine dair daha detaylı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Twitch Yayın Açma Adımları

Twitch yayını açmadan önce OBS programını indirmeniz gerektiğini söylemiştik. OBS programını indirdikten sonra bazı ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Şimdi sırasıyla bu adımların neler olduğuna bir bakalım:

 • Programı kurduktan sonra Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Burada bulunan yayın sekmesinde sizden bir tane anahtar istenecektir. Bu anahtarı da dashboard kısmında yer alan ayarlar sekmesinin altında kanal kısmına girerek edinebilirsiniz.
 • Ardından yayın anahtarınızı kopyalayarak OBS’nin istediği kısma yapıştırın.
 • Yayın servisleri kısmından servis olarak Twitch’i, sunucu olarak da Frankfurt’u seçin çünkü bu Türkiye için en iyi servistir.
 • Son olarak çıkış kısmına gidin ve burada istenen yayın bit hızını seçin.
 • Bit hızınız ne kadar yüksek olursa yayın kaliteniz de o kadar iyi olacaktır.
 • Yayın için diğer ayarlardan olan ses biti hızınızı seçerken de 160 biti seçebilirsiniz. Çıkış çözünürlüğünüzün de 720p olması yayın için yeterli olacaktır.

Twitch yayını açmak iste bu kadar kolay. Yayın sırasında ses tonunuz, diksiyonunuz ve tarzınıza da dikkat ederseniz kısa sürede popüler bir yayıncı olabilirsiniz.