En İyi Ekran Kartı Modelleri ve Fiyatları

Oyunlar ve profesyonel proje geliştirenler için bir bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biri ekran kartlarıdır. Ekran kartları onlarca markanın farklı model ve yazılımlarıyla piyasaya sürülür. Özellikle oyun odaklı bir bilgisayar toplamak isteyen herkesin en dikkat etmesi gereken bileşen ekran kartı olmalıdır. Çünkü ekran kartları bilgisayarda yapılan grafik tasarım, simülasyon işlemleri, oyun, fotoğraf ve video düzenlemeleri için büyük önem taşır.

Her işlev için verim alınacak ekran kartı farklı olsa da bazı ekran kartları çoğu işlevi bir arada sunabilir. Bütçeye göre değişiklik gösteren ekran kartlarının işlevi, tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Bu yazımızda sizler için verim alabileceğiniz ve fiyat/performansa bağlı en iyi ekran kartı önerilerimizi yazdık. Ülkemizde oldukça yükselen ekran kartı fiyatlarının arasında uygun fiyatlı ürün bulmak zor olsa da listemizde her bütçeye uygun ekran kartı önerileri yer alıyor. İşte Türkiye’de satın alabileceğiniz en iyi ekran kartı modelleri ve fiyatları.

En İyi Ekran Kartları

 • ASUS GeForce GT 730 2GB GDDR5
 • Nvidia GeForce GT 1030
 • Nvidia GeForce GTX 1050
 • MSI GeForce GT1030 AERO ITX OC 2GB GDDR4 64 Bit
 • MSI NVIDIA GeForce GT 710
 • ASUS Phoenix PH-GTX1050TI-4G 4GB
 • GIGABYTE GT 730
 • Sapphire Radeon RX Vega 64 8 GB
 • AMD Radeon RX460 2 GB
 • Gigabyte AMD Radeon RX 5600 XT
 • MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 TI
 • Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5

ASUS GeForce GT 730 2GB GDDR5

Bu ekran kartı, düşük profilli olsa da ortalama bir PC kullanımı için oldukça idealdir. Düşük profil derken bunu elbette küçümsemek için söylemiyoruz. Ürün, yoğun işlem gerektiren programlar veya grafikleri üst seviye oyunlar için ideal değil. Bunun yerine gündelik aktivitelerde (film izlemek, müzik dinlemek vs) yüksek performans sergileyebiliyor.

ASUS GeForce GT 730 2GB GDDR5, yeniden düzenlenmiş GPU saat hızı profili sayesinde enerji tüketimini %17 azaltıyor. Ayrıca pasif soğutma tasarımı, ürünün daha sessiz çalışmasını sağlıyor.

Ekran kartında üç adet görüntü çıkışı bulunmaktadır. Bunlar HDMI, DVI ve D-Sub. Üç adet görüntü çıkışı olması, birden fazla kullanımlarda verimliliği arttırabildiği anlamına geliyor.

1600 TL civarında bir fiyata sahip olan bu ekran kartı, günümüz piyasasında tercih edilebilir en iyi fiyat performans ürünlerinden birisidir.

Nvidia GeForce GT 1030

Nvidia GeForce GT 1030; Nvidia’nın giriş seviyesi oyuncu sistemleri için tasarladığı, tüm oyunları en düşük bütçeyle, piyasadaki hemen hemen tüm oyunları oynamak için tasarlanmış, 1920×1080 çözünürlük, düşük ve orta grafik ayarlarına sahip Pascal mimarisini içeriyor. GP108, 64 bit GDDR5 bellek arabirimi kullanır ve 2 GB belleğe sahiptir. Ek güç girişi olmayan modelin maksimum 35W güç tüketimi var ki bu gerçekten de inanılmaz.

PCI-Express 3.0 x8 veri yolunu destekleyen bir çipin temel çekirdek hızı 1227 MHz’dir ve GPU Boost durumunda bu hız 1468 MHz kadar yüksektir. 6.0 GHz bellek ile bellek bant genişliği 48 GB/s’ye yükseltilebilir. Ayrıca masaüstünde 4K çözünürlüğü destekleyen bir ekran kartı elbette oyunlarda bu çözünürlüğü sağlayamaz. Nvidia GeForce GT 1030 ekran kartı güncel olarak 2000 TL civarında seyrediyor.

Nvidia GeForce GTX 1050

Nvidia’dan bir başka Pascal tabanlı grafik kartı GTX 1050‘dir. Bu model 1080p’de 30 karenin altında oynamak istemeyenler ve bazı yüksek grafik ayarlarında oyun oynamayı planlayanlar için uygundur. PCI-Express 3.0×16 arayüzü, 1354 MHz taban saat hızı, 1455 MHz Boost hızı ve 128’e sahiptir. 2GB GDDR5 belleğe sahip bir ekran kartı da bulunuyor; günümüz oyunları 4GB bellek kullansa da bir süre daha çalışacak gibi görünüyor. Unutmadan, kartın TDP değerinin 75W olduğunu belirtmek isteriz. Bu modelin Zotac, Msi, Asus, Galax gibi üreticiler tarafından tasarlanan modellerini de bulabilirsiniz. Nvidia GeForce GTX 1050 ekran kartı güncel olarak 3400 – 4000 TL bandında satışa sunuluyor.

MSI GeForce GT1030 AERO ITX OC 2GB GDDR4 64 Bit

MSI-GeForce-GT1030-AERO-ITX-OC-2GB

Nvidia’nın GeForce 1000 serisi üyelerinden olan bu ekran kartı, 2200 TL civarında bir fiyata sahiptir. Ekran kartıyla ilgili yapılan bazı yorumlar, ürünü oyun için almayı düşünenler için bir referans niteliği taşıyor. Örneğin bir oyuncu, bu ekran kartıyla LoL’de 90-130, CS:GO’da 80-100 arası, PUBG’de ise 60-80 FPS aldığını söylüyor. Eğer bu oranlar sizin için makulse, fiyatı da nispeten uygun sayılabilecek bu ekran kartını satın almayı düşünebilirsiniz. Aktif soğutma sistemi bulunan ekran kartının maksimum çekirdek hızı ise 1430 MHz.

MSI NVIDIA GeForce GT 710

MSI-NVIDIA-GeForce-GT-710

Oyuncuların fiyat/performans olarak en çok rağbet ettiği ekran kartlarından bir tanesidir. 1000 – 1200 TL gibi nispeten uygun sayılabilecek bir fiyatla satışa sunulan MSI NVIDIA GeForce GT 710, birden çok monitör kullanımını destekliyor. Tasarım ya da video düzenleme yazılımı gibi performans gerektiren işlemler için optimize edilen ekran kartı, entegre grafik çözümlere nazaran daha iyi performans gösteriyor. Kullanıcılara göre 2 GB DDR3 RAM içeren ekran kartları içerisinde MSI NVIDIA GeForce GT 710, diğerlerinden birkaç gömlek üstün. PUBG, CS:GO gibi birçok oyunu yüksek FPS oranlarında oynamanıza olanak tanır.

ASUS Phoenix PH-GTX1050TI-4G 4GB

Fiyat performans ekran kartı arayanlar için bu modeli önerebiliriz. Kullanıcılardan gelen yorumlara göre ortalama özelliklere sahip bir bilgisayarda ASUS Phoenix PH-GTX1050TI-4G 4GB, beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Örneğin çoğu oyuncu, yüksek ayarlarda dahi 60 FPS aldığını söylüyor.

Çift bilyeli fan sayesinde sürtünmeyi azaltıp verimli bir soğutma sunan ekran kartı, bu özelliğiyle iki kart kullanım ömrü sunuyor. Ekran kartının üretiminde kullanılan Super Alloy Power II bileşenleri sayesinde verimlilik artarken, güç kaybı ve termal ısı seviyesi de belirgin oranda düşüyor. Bu da sanırım bir kullanıcıyı memnun edecek en temel sonuçlardan bir tanesidir.

Uzun yıllardır piyasada olmasına rağmen popülerliğinden ödün vermeyen ekran kartının ortalama fiyatı 3900 – 5000 TL arasında seyrediyor.

GIGABYTE GT 730

GIGABYTE-GT-730

Uygun fiyatlı fakat iyi bir performans alacağınız ekran kartı modelleri arasında GIGABYTE GT 730 da yer almaktadır. 80mm’lik fan ve hava akışı optimize edilmiş alüminyum soğutma bloğuna sahip bu ekran kartı, özel tasarım soğutma sistemine sahiptir. Isınma problemini ekarte eden bir yapıyla gelen GIGABYTE GT 730, bu soğutucu sayesinde GPU’dan yayılan ısının etkin şekilde dağıtılmasıyla sessizce çalışır. Sese karşı duyarlı olan kullanıcılar, GIGABYTE GT 730’un bu özelliğini çok beğenecekler.

Oyun gereksinimlerinize göre saat hızlarını, voltajı, fan performansını ve güç hedefini gerçek zamanlı olarak ayarlamanıza imkan tanıyan son teknoloji sezgisel arayüzle gelen GIGABYTE GT 730, ortalama seviye oyunlarda yüksek performans almanızı sağlar. 1700 TL gibi bir fiyata satılan ekran kartını bir düşünmenizi tavsiye ederiz.

Sapphire Radeon RX Vega 64 8 GB

AMD’nin en yüksek performanslı grafik kartlarından biri olan RX Vega 64, genellikle GTX 1080’ye rakip olarak kabul edilir. Sapphire’in bu grafik kartı bir referans tasarımla geliyor; bu, grafik kartının ısı dağılımı açısından geride kalabileceği anlamına geliyor. Ancak fiyat performans açısından bakıldığında bu ısınma problemi ürün için büyük bir problem oluşturmuyor. Sapphire Radeon RX Vega 64 8 GB ekran kartı, internet sitelerinde vergiler dahil olmak üzere 15.000 TL fiyat bandında satılıyor.

AMD Radeon RX460 2 GB

Bu grafik kartı, fiyat aralığında rakipsiz olan AMD Radeon RX460 referans tasarımını kullanır. Muadillerine oranla daha düşük bir fiyata satılması, AMD Radeon RX460 2 GB ekran kartını daha cazip kılıyor. Çok rahat bir şekilde e-spor oyunlarını oynamanızı sağlar ve çoğu yüksek fiyatlı ekran kartından daha işlevseldir. AMD Radeon RX460 2 GB ekran kartının ortalama fiyat aralığı 2500 TL bandında seyrediyor.

Gigabyte AMD Radeon RX 5600 XT

RX 5600XT, 3 fanı ve değiştirilebilir RGB aydınlatma efektleri ile oyun tutkunlarının favori modellerinden biridir. En zorlu şartlarda bile görevini sessizce ve yüksek ısılara maruz kalmadan yerine getirir. Yüksek performans, sağlam ve özelleştirilmiş AIB tasarımı sunar. 1440p görüntüler için uygundur. 7NM GPU performansı ile 1080P gerektirmeyen tüm oyunlarda yüksek performans alabilirsiniz. RDNA mimarisi çok güçlüdür. Uygun fiyatlı olmayan ancak satın alabileceğiniz en iyi ekran kartlarından biridir.

Orta sınıf bir grafik kartı olarak kabul edilse de üst düzey grafik kartlarına çok benzer özelliklere sahiptir. Maliyet performansını ön planda tutan kişilerin tereddüt etmeden alabilecekleri ürünlerden biridir. Ülkemizde kur farkı nedeniyle uygun fiyatlı olarak bilinmese de dileyenler, yurt dışından düşük maliyetle alabilirler. Gigabyte AMD Radeon RX 5600 XT Gaming OC 6GB 192Bit GDDR6’nın ülkemizdeki satış fiyatı 15000 TL bandındadır.

MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 TI Gaming 4GB

Markanın “gerçek soğuk” sloganıyla öne çıkardığı GTX 1050 modeli, fiyatı ve özellikleriyle oyuncular için mükemmel bir seçim. GeForce GTX 1050, askeri standartlarda bile dayanıklılığı garanti eden bileşenleriyle son yılların en çok satan modellerinden biridir. Bilgisayarınıza renk katmak için havalı dinamik LED paketini kullanabilirsiniz. Performansı TWIN Froz V’den (ödüllü) %40 daha düşüktür. Stabil ve yüksek performanslı oyun isteyenler için en az şikayet edilen ürünlerden biridir. Performans testi oranı %99’un üzerinde sabittir. TORX 2.0 fanı sayesinde maksimum performansta bile sessiz kalabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yüksek performanslı oyunlar veya grafik işlemleri yapmak isteyenler için yine de en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Ülkemizde güncel olarak 7500 TL civarında satışa sunuluyor.

Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5

Sapphire-PULSE-RADEON-RX-560-4GB-GDDR5-

Piyasanın en fiyat/performans ekran kartlarından birisi olarak bilinen bu ürün, maalesef doların TL karşısındaki yükseliği nedeniyle 6 ay içerisinde fiyatını ikiye katladı. 2000 TL civarında seyreden ürünün fiyatı, 2022’nin ortalarına geldiğimizde 4200 TL bandına gelmiş durumda. Hemen hemen tüm ekran kartlarının fiyatları bu şekilde arttığı için değerlendirmemizi bunu göz önünde bulundurarak yapacağız.

Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5, 4 GB belleğe sahip ekran kartları arasında en beğenilenlerden birisi olarak göze çarpıyor. Bazı oyuncular Valorant, CS:GO gibi oyunlarda 200 FPS’e kadar aldıklarını iddia ediyorlar. FreeSync 2, DirectX 12, Vulkan, DisplayPort 1.4 ve HDR monitör dışında, HDMI 2.0 ve çoklu GPU desteği sunuyor.

İlgili Yazılar

Kripto Para Madenciliği (Mining) İçin Ekran Kartı Önerileri