Twitch Yayını İçin Gereken Ekipmanlar

twitch-yayini-için-gereken-ekipmanlar

Sosyal medyanın tercih edilen uygulamalarından biri olan Twitch, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Twitch geliştikçe kullanıcılar daha fazla kitleye ulaşıp daha fazla para kazanmak istiyorlar. Bu da doğal olarak Twitch yayını yapmak isteyenlerin sayısını arttırıyor. Peki Twitch yayını için alınması gereken en iyi ekipmanlar hangileri?

En az YouTube kadar adından bahsettirmeyi başaran Twitch, milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği bir platforma dönüştü. İnsanların para kazandığı bir mecra haline gelen Twitch, belirli bir kitlenin gündeminden düşmüyor. Para kazandıran uygulamaların arasında olduğu için de çoğu kişi nasıl Twitch yayını açabileceğiniz ve “Twitch yayını için alınması gereken ekipmanlar” konusunu merak ediyor.

Uygulamada canlı yayında oyun oynama, video izleme ve sohbet etme gibi etkinlikler yapılabiliyor. Ayrıca yayınlarda farklı içerikler üreterek ayrı bir kitle de oluşturulabiliyor. Twitch’te yapılan reklamlar karşılığı içerik üreticileri para kazanıyor. Yayınlarda çıkan reklamlar izlenme ve tıklanma oranına göre kullanıcılara ücret olarak geri dönüyor. Ayrıca Twitch yayınlarında yapılan sponsorluk anlaşmaları da yayıncıların büyük oranda gelir elde etmesiniz sağlıyor. Ancak Twitch yayını açmak için bazı temel ekipmanlara ihtiyacınız var. Yayın açmak isteyen ve para kazanmak isteyen kullanıcılar, “Twitch yayını için alınması gereken ekipmanlar neler?” sorusunun yanıtını merak ediyor. Biz de bu cevabı olabildiğince ayrıntılı şekilde vermeye çalıştık.

Twitch Yayını İçin Gereken En Önemli Ekipmanlar

Güçlü Bilgisayar

Bilgisayar, Twitch yayıncısı olmak için oldukça büyük bir öneme sahip. İşlemci oyun oynarken yayın açmayı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için önemli bir unsur. Twitch yayını açabilmek için en az, Intel Core i5 ailesinden bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Bu işlemciye muadil bir seçeneği de tercih edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarda 8 GB Ram ve güncel bir işletim sistemine ihtiyacınız olacaktır. Oyuncu bilgisayarlarını ya da Apple MacBook Pro gibi hem işlemcisi hem de RAM’i güçlü bilgisayarlar tercih edebilirsiniz. Bunların dışında kullandığınız seçenekler yayınların donmasına ya da aksamasına yol açacaktır.

twitch-güçlü-bilgisayar

Yayın Kontrolcüsü

Twitch ve benzeri uygulamaları tek bir platformda buluşturan Stream Deck Yayın Kontrolcüsü, yayınlar için oldukça önemlidir. Twitch üzerinden yayın yaparken kontrolcü işinizi kolaylaştırır. Ayrıca Stream Deck Yayın Kontrolcüsü yayınları daha efektif ve eğlenceli bir hale getirmenize de yardımcı olur. Bilgisayara tuş ekleme opsiyonu sunan Stream Deck Yayın Kontrolcüsü, klavye kısayol tuşlarını aklınızda tutamasanız da istediğiniz uygulamaya tek tıkla ulaşabilmenizi sağlar.

Ekran Kartı

Ekran kartı, yayıncı ve oyuncuların en önemli bileşenlerinden biridir. Yayın yaparken oyununuzdan iyi performans almanız için ekran kartı oldukça önemlidir. Twitch’te iyi bir yayıncı olmak için NVIDIA GTX 1080 veya AMD RX 580 ekran kartlarını tercih edebilirsiniz. Bu ekran kartları hem oyunun iyi çalışmasını hem de canlı yayına iyi yansımasını sağlayacaktır.

SSD

Bilgisayarın performansını arttırmak için işletim sistemini SSD’ye bağlamak gerekir. SSD’nin boyutu ise Twitch yayınları için oldukça önemlidir. İyi bir yayıncı olmak için SSD boyutu en az 128 GB olmalıdır. Ancak SSD satın alırken takacağınız cihazın ana kartının ve kasa boyutunun hangi tip SSD desteklediğini öğrenmeniz gerekiyor.

Mikrofon ve Kulaklık

Bir yayının olmazsa olmazı, yayıncının sesidir. Bu nedenle yayında kullanacağınız mikrofon ve kulaklık çok önemlidir. En ucuz kulaklık ya da mikrofonla yayına başlamak tabi ki mümkündür. Ancak yayıncıyı izleyen kullanıcıların memnun kalması için ve sesin daha iyi aktarılabilmesi için gerçekten iyi bir mikrofona ihtiyaç vardır. Yayın türü de mikrofon seçiminde belirleyici olabilir. Sesinizin çok önemli olmadığı bir yayın için daha düşük kalitede bir mikrofon kullanabilirsiniz. Özellikle oyun yayınları için iyi bir kulaklığın mikrofonu kullanılabilir. Ancak sesin önemli olduğu yayınlarda mutlaka yaka ya da masa mikrofonu kullanılmalıdır. Piyasadaki kaliteli mikrofon ve kulaklıklara göz atabilirsiniz.

twitch-kulaklik-mikrofon

Hızlı Internet Servisi

Bir yayının donması, kullanıcıların yayını izlemeleri önündeki en büyük engeldir. Eğer internetiniz hızlı olmazsa ve yayınınız sürekli donarsa takipçi ve izleyici kazananız oldukça zorlaşır. Bu nedenle yayın yaparken iyi bir upload hızının dolayısıyla iyi bir internet sağlayıcısının olması büyük önem taşır. Yayın açmanız için gerekli olan en düşük upload hızı 3-5 arası megabittir. Yayıncı olmadan önce internet sağlayıcınızı ve upload hızınızı kontrol etmeniz gerekir. Eğer wifi kapsama alanında sorun yaşıyorsanız yani modeme uzak bir yerde bilgisayar kullanıyorsanız menzil genişletici aygıtları tercih edebilirsiniz. Menzil genişletici ürünler hem upload hızınızı hem de internetinizi büyük oranda değiştirecektir.

Kamera

Twitch ‘de IRL veya Just Chatting kategorilerinde yayın yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle iyi bir kameraya sahip olmanız gerekiyor. Çünkü görüntü kaliteniz kullanıcıların sizi izlemesi için önemli bir etkendir. Kimse bulanık bir görüntü izlemek istemez. Kullanıcılar ve izleyiciler sizin tepkilerinizi ve ifadelerinizi net bir şekilde görmelidir. Daha az ağ bant genişliği gerektiren gelişmiş sıkıştırma teknolojisine sahip kameraları tercih edebilirsiniz. Piyasada kaliteli ve yayın için gerekli özellikleri taşıyan pek çok seçenek bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki En Popüler Twitch Yayıncıları
Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Yayını Nasıl Yapılır?