Türkiye’deki En Popüler Twitch Yayıncıları

Gelişen teknolojiyle birlikte sosyal medya uygulamaları da günden güne kullanıcı kazanmaya devam ediyor. Canlı video akış platformu olan Twitch, ülkemizde özellikle son yıllarda oldukça fazla takip ediliyor. Twitch yayıncıları, büyük kitlelere ulaşarak yüksek paralar kazanabiliyor. Ülkemizdeki popüler Twitch yayıncıların izlenme istatistikleri, yurt dışındaki yayıncılarla rekabet edecek duruma da gelmiş durumda. Peki Türkiye’deki en popüler ve en çok izlenen Twitch yayıncıları hangileri?

Tüm dünya üzerinde internetin ulaşamayacağı bir nokta kalmamasıyla sosyal medya uygulamaları günden güne kullanıcı kazanıyor. Özellikle ülkemizde dahil olmak üzere neredeyse her ülkede yayıncılık oldukça popüler bir meslek ve hobi haline geldi. Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan yayınlar, televizyon kanallarıyla bile rekabet edebilecek kadar büyük kitlelere ulaşıyor. Bu durum hem sosyal medya yayıncılığının bir meslek haline gelmesine hem de uygulamaların takipçi kazanmasına yardımcı oluyor.

Ülkemizde özellikle son zamanlarda YouTube mecrasının yanı sıra Twitch yayıncılığı da oldukça tercih ediliyor. Türkiye’deki en popüler Twitch yayıncıları, büyük kitlelere hitap ediyor. Belli aralıklarla yayın yapan ve eğlenceli konulara yer veren kullanıcılar, Türkiye’nin en çok izlenen Twitch yayıncıları haline geliyor. Bu yazımızda sizler için hem Türkiye’deki en popüler hem de en çok izlenen Twitch yayıncılarını sıraladık. Çok fazla takipçiye sahip olan bu yayıncılar uygulamayı bilmeyenler tarafından bile biliniyor. İsimlerine aşina olduğunuz bu isimlere dair tüm bilgileri sizler için derledik.

Türkiye’deki En Popüler ve En Çok İzlenen Twitch Yayıncıları

 • Pqueen
 • Elraenn
 • Mithrain
 • Elanur
 • Kendine Müzisyen
 • UNLOSTV
 • Hype
 • Crystal_LoL
 • Jahrein
 • Wtcn
 • AOGofficial
 • dkoseoglu
 • Ruthless Ladies

Pqueen

Twitch platformunun en çok izlenen kadın yayıncısı olan Pelin Baynazoğlu, Pqueen kanalının sahibi. 2017 yılından bu yana aktif bir şekilde yayıncılık yapan Pelin Baynazoğlu’nun tüm sosyal medya platformlarında, milyonlarca takipçisi bulunuyor. Twitch’te ise 1,7 milyon takipçi sayısına sahip. Sohbet ve oyun yayınları yapan Pqueen, eğlenceli tarzıyla herkes tarafından seviliyor. Twitter hesabını da aktif olarak kullanan Pelin Bayanzoğlu, komik tweetleriyle dikkat çekiyor.

Elraenn

Elraenn kanalının sahibi Tuğkan Gönültaş, Twitch Türkiye’nin en çok izlenen yayıncılarından biri. Twitch yayıncılığı kariyerinden önce tekstil alanında markası olan Gönültaş, YouTube’daki Karınca Çiftliğim adlı kanalında yaptığı egzotik hayvan paylaşımlarıyla popüler olmuştu. Twitch platformunun Türkiye’de patlamasıyla yayıncılığa başlayan Elraenn, 2,6 milyondan fazla takipçiye sahip.

Mithrain

mithrain

Gerçek adı Cem Karakoç olan Twitch yayıncısı Mithrain, özellikle de battle royale türü oyunlardaki üstün yeteneği ve başarısıyla bilinmektedir. PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın 2017 yılında Almanya’da düzenlediği turnuvada ülkemizi diğer üç ekip arkadaşıyla (wtcN, zeoNNN ve Mirliva) temsil etmiştir. Yayın aralığı diğer yayıncılara kıyasla daha sık olan Mithrain, çoğunlukla PUBG oynuyor. Cem Karakoç’un Twitch’te 1,5 milyon takipçisi bulunmaktadır.

Elanur

elanur

Twitch’in popüler isimlerin bir tanesi de Elanur. Tam ismi Elanur Pat olan ünlü Twitch yayıncısı, ara sıra Valorant oyun yayınları açsa da genelde eğlenceli sohbet yayınları açıyor. Instagram hesabını oldukça aktif kullanan Elanur, ayrıca 2019 yılında 50 milyon izlenme sayısına yaklaşan Bela isimli bir şarkı yayınlamıştı. İsterseniz o videoyu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kendine Müzisyen

Kendine Müzisyen kanalının sahibi Kemal Can Parlak, sohbet kategorisinde içerikler üretiyor ve yayınlar açıyor. Kemal Can Parlak, popülerliğini müziğe olan ilgisiyle ve YouTube üzerinden yayınladığı cover şarkılarla kazanmıştı. Twitch platformuna giriş yaptıktan sonra en çok izlenen yayıncılardan biri haline gelen Kendine Müzisyen, takipçileri ve izleyicileri tarafından oldukça seviliyor. Parlak, esprili konuşma tarzı ve eğlenceli tavırlarıyla takipçilerini günden güne arttırıyor. Kendisinin Twitch’te an itibarıyla 2,2 milyon takipçisi bulunuyor.

UNLOSTV

unlostv

Popüler Twitch yayıncıları arasına UNLOSTV kullanıcı adıyla bildiğimiz Cantuğ Özsoy’u eklemezsek olmazdı. Çok küçük yaşlardan beri oyun oynayan Özsoy’un adı, Türkiye’nin en iyi Half-Life oyuncusu olarak da geçiyor. Hearthstone, CS:GO ve Dota 2 oyunlarına da ilgi duyan UNLOSTV, e-spor organizasyonu olan Fire Flux Esports‘un da kurucusu. Twitch’te 2 milyon takipçisi bulunan UNLOSTV, Instagram’a nazaran Twitter’ı aktif olarak kullanıyor.

Hype

Hype kanalının sahibi Çağrı Ergün, yazılım ve müziğe ilgisiyle biliniyor. Twitch platformunda yaptığı sohbet yayınlarıyla takipçi kazanan Çağrı Ergün, oluşturduğu farklı konseptlerle de ilgi görüyor. Kısa sürede kendine has bir kitle edinen Hype, son zamanların en popüler Twitch yayıncılarından biri haline geldi. Takipçi sayısı ise 430 bin civarında.

Crystal_LoL

Crystal_LoL

Kullandığı isimden de anlaşılacağı üzere profesyonel bir LoL oyuncusu olan Crystal_LoL (gerçek adıyla Atakan Aydın), 1993 doğumludur. Videolarını genellikle gece saatlerinde açan Crystal_LoL’ün videoları en ortalama 40-60 bin arası görüntüleme alıyor. Video oyunlarına 10 yaşından beri merak salan Atakan Aydın’ın Twitch’te 270 binden fazla abonesi bulunuyor.

Jahrein

Twitch Türkiye’nin ilik yayıncılarından biri olan Jahrein, şu anda da popülerliğini koruyor. Yayıncılığa başladığı zaman YouTube platformunda da aktif bir şekilde içerik üreten Jahrein, son zamanlarda Twitch yayıncılığının yanı sıra siyaset alanında da aktif bir şekilde yer alıyor. Genel olarak sohbet yayınları yapan Ahmet Sonuç, dostları Alfred, Mira ve eşi Selin Sonuç ile birlikte Antalya’da yaşıyor. Milyonlarca takipçiye sahip Twitch kanalında esprili tarzıyla dikkat çekiyor.

Wtcn

Wtcn Twitch kanalının sahibi olan Ferit Karakaya, radikal bir kararla Espor sektörünü bırakarak yayıncılığa başladı. İlk olarak League of Legends’taki başarılı kariyeriyle hafızalarımıza kazınan Ferit Karakaya, tam zamanlı yayıncılık yapan sayılı isimlerin arasında yer alıyor. 2,5 milyon takipçiye sahip olan Wtcn Twitch kanalı, her ay milyonlarca ziyaretçi alıyor.

AOGofficial

AOGofficial

AOG, tam açılımıyla Amacı Olmayan Grup aslında ismini Facebook’ta duyurmuş, sonrasında Twitch’te yayın yapmaya başlamış Onur Asrak ve Sercan Aycan isimli iki arkadaştan oluşuyor. Twitch’e henüz yeni adım atmış olsalar da kısa sürede 50 binden fazla abone sayısına ulaşan AOGofficial’ın Instagram hesabı 1,3 milyon, Facebook hesabı ise 1 milyona yakın takipçiye sahip. Yani kendilerinin aslında oldukça popüler olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. İkiliyi aynı anda gördüğümüz yayınları olsa da Onur Asrak, sık sık tek başına yayınlar da yapıyor. Genelde grubun kemik kitlesiyle eğlenceli sohbetler yapan Twitch kanalı, gündemle ilgili sohbetler de yapabiliyor. AOGofficial’i en popüler yayıncılar arasına şimdi koymasak da zamanla çok daha popüler olacaklarından hiçbir şüphemiz yok.

dkoseoglu

dkoseoglu Twitch kanalının sahibi olan Duygu Köseoğlu, çok uzun yıllardır yayıncılık yapıyor. Yayın hayatına League of Legends oyunuyla başlayan Duygu Köseoğlu, şu sıralar bir televizyon programında sunuculuk da yapıyor.

Ruthless Ladies

Nur ve İrem isimli iki arkadaş tarafından kullanılan Ruthless Ladies Twitch kanalı, genelde konsol oyunlarına olan ilgileri ile biliniyor. Eğer PS ya da XBOX fanatiğiyseniz, bu kanal tam size göre diyebiliriz.

Twitch’te Nasıl Popüler Olunur?

Twitch yayıncılığı, her geçen gün yeni özellikleri ve yeni kullanıcıları sayesinde oldukça cazip bir meslek haline geldi. Twitch yayıncıları yüksek takipçilere ve izlenme sayılarına ulaştıklarında diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi para kazanabiliyor. Para kazanma konusu ise Twitch yayıncılığını oldukça cazip bir hale getiriyor. Twitch üzerinden para kazanabilmek için popüler ve çok takipçiye sahip bir kanal olmanız gerekiyor. Peki Twitch’te nasıl popüler olunur?

Twitch platformunda popüler olmak için öncelikle iyi bir yayıncı olmanız gerekiyor. İzleyicileri sıkmadan yayınızda tutabilmelisiniz. Ayrıca çok fazla kişinin yayın yaptığı konu ve oyunlar yerine daha az kişiye hitap eden alanları seçerseniz daha hızlı büyüyebilirsiniz. Twitch’te popülerlik, konuşma tarzınızla ve mizah anlayışınızla da doğru orantılı ilerliyor. Özellikle eğlenceli sunumlar Twitch platformunda daha sadık bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki insanlar sizi eğlenmek ve kafa dağıtmak için izliyor. Düz bir sunumla bir konuyu anlattığınızda bu kullanıcıları etkilemeyecektir. Ayrıca Twitch’te popüler olmak istiyorsanız uzun bir süre sabırlı olmanız gerekir. Diğer sosyal medya uygulamalarıyla da kanalınızı desteklerseniz bu süre daha da kısalacaktır.