Telegram Gizli Sohbet Nedir, Nasıl Başlatılır?

Telegram, Signal’in aksine sohbetleri uçtan uca şifrelemez. Bunun yerine varsayılan olarak sadece sunucu bazı şifreleme hizmeti alırsınız. Tam olarak bir şifreleme istiyorsanız, ayrı bir gizli sohbet modunu başlatmanız gerekmektedir. Telegram’da gizli sohbet nasıl başlatılır, tüm yapmanız gerekenleri aşağıda bulacaksınız.

Telegram Gizli Sohbet Nedir?

Telegram, konu güvenlik ve gizlilik olduğunda WhatsApp ve Facebook Messenger gibi popüler mesajlaşma uygulamalarına nazaran çok daha iyidir. Açık kaynaklı olan Telegram’ın tüm kodları güvenlik uzmanları tarafından doğrulanmıştır.

Telegram, yalnızca varsayılan olarak sunucu tarafında şifreleme sunar. Verilerinizi tüm cihazlarınız arasında senkronize eden Telegram, bunları sunucularına yükler. Tüm bu veriler, sunucuda şifrelenirler. Bu da internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere diğer tüm üçüncü şahıslara karşı güvenli olduğunuz anlamına gelir.

Tüm bunlara rağmen Telegram verilerinize erişmeye devam edebilir. Telegram’a göre sundukları bu şifreleme yöntemi, güvenlik anlamında en iyi yöntemdir. Gruplarınızı, kanallarınızı ve medyanızı tamamen yedekleyen Telegram, hepsini bulutta şifreler. Yani konu verilerinizin korunması ise ve Telegram’a güveniyorsanız, bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Bunun yanında Telegram dahil olmak üzere verilerinize kimsenin erişememesi için uçtan uca şifreleme istiyorsanız, Gizli Sohbet adında ayrı bir moda girmeniz gerekir. Yalnızca bire bir görüşmelerde kullanılabilen bu özellik, gruplar için geçerli değildir. Telegram, gizli sohbet moduna geçtiğiniz andan itibaren uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirir. Bu da mesajların yalnızca sizin cihazlarınızdan okunabileceği, Telegram da dahil olmak üzere hiç kimsenin mesajlarınıza ulaşamayacağı anlamına gelmektedir.

Gizli sohbetteyken mesajları herhangi birisine iletemezsiniz. Ayrıca ekran görüntüsü aldığınız takdirde alıcıya bununla bilgi verilir. Bir mesajı sildiğinizde ise o mesaj her iki kullanıcıda da silinmiş olur.

Gizli sohbet mesajları cihaza özel olduğu için görüşmeyi hangi cihazda başlattıysanız orada kullanabilirsiniz. Asıl cihazdan çıkış yaptığınız takdirde gizli sohbeti de kaybetmiş olursunuz. Konuşmayı sildiğinizde de yaptığınız tüm konuşmalar kaybolacaktır.

Telegram’da Gizli Sohbet Başlatma Nasıl Yapılır?

Aşağıda, Telegram’da gizli sohbeti nasıl başlatabileceğinizi göreceksiniz. Hem iPhone’da hem de Android cihazlarda işlem sırası benzer şekildedir. Sadece arayüzleri farklıdır. Şimdi uygulamanız gereken talimatlara geçelim:

Telegram Gizli Sohbet Başlatma – iPhone

 • Uygulamayı açıp gizli sohbeti başlatacağınız kişinin isminin üzerine dokunun.
 • Buradaki ‘Daha Fazla’ yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Açılır menü içerisinden ‘Gizli Sohbeti Başlat’ seçeneğine dokunun.
 • Bundan emin olup olmadığınıza dair bir bildirim alacaksınız. ‘Başlat’ yazısının üzerine dokunun.

Telegram Gizli Sohbet Başlatma – Android

 • Android akıllı telefonunuz varsa, Telegram’da konuşmanın üst kısmındaki kullanıcı adına dokunun.
 • ‘Gizli Sohbeti Başlat’ seçeneğine dokunun.
 • Açılır menüdeki ‘Başlat’ yazısına dokunarak onaylayın.

Bu işlemlerin ardından Telegram’da gizli sohbeti başlatmış olursunuz. Gizli sohbet konuşmalarına Telegram’ın sohbet listesinden ayrı olarak ulaşabilirsiniz.

Telegram’da Gizli Sohbet Nasıl Kapatılır?

Telegram’daki görüşmenizi bitirdiyseniz ve tüm verileri silip gizli sohbeti de kapatmak istiyorsanız, bir çıkış veya kapat sekmesinin olmamasına şaşırmış olabilirsiniz. Gizli sohbetten çıkmanın tek yolu konuşmayı tam anlamıyla silmekten geçer. Bunun için uygulamanız gereken talimatları aşağıda bulacaksınız:

 • iPhone kullanıyorsanız, öncelikle Telegram’ın sohbetler bölümüne gidin.
 • Silmek istediğiniz konuşmayı sola doğru kaydırın.
 • Burada ‘Sil’ yazısının üzerine dokunun.
 • Yapmak istediğiniz işlemi onaylamak için ‘Sohbeti Sil’ yazısının üzerine dokunun.
 • Android akıllı telefonunuz varsa silmek istediğiniz gizli sohbeti açın.
 • Ardından üst kısımdaki üç noktalı menü simgesine dokunun.
 • Buradan ‘Sohbeti Sil’ yazısına dokunun. Ardından yapmak istediğiniz işlemi onaylamak için tekrar ‘Sohbeti Sil’ deyin.

Bu işlemlerin ardından Telegram’da başlattığınız gizli sohbeti silmiş olacaksınız. Tekrar uçtan uca şifrelenmiş bir gizli sohbet başlatmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz.