Telegram’da Bir Grup Nasıl Bulunur?

Telegram’ın bu kadar çok sevilmesinin ardında kullanıcıların genel veya özel gruplara katılabiliyor olmalarıdır. Çok sayıda Telegram grubu bulunmaktadır ve bunlardan bazıları on binlerce üyeye sahiptir. İlgilendiğiniz bir konuyla ilgili haberler almak ve fikirlerinizi belirtmek için bu grupları kullanabilirsiniz. Peki Telegram grupları nasıl bulunur? Bazı Telegram grup bulma yöntemlerinden faydalanarak bu gruplara katılabilirsiniz.

Telegram Grupları Nedir?

Telegram grupları, uygulamadaki kullanıcıların bir grup insanla iletişim kurmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Telegram gruplarının 200.000’e kadar üyesi olabilir ve kullanıcılar gruba mesaj, fotoğraf, video ve dosya gönderebilir. Grup üyeleri ayrıca tartışmalara, anketlere ve diğer grup sohbeti özelliklerine katılabilir.

Telegram grupları genel veya özel olabilir. Bununla birlikte grup yöneticileri, gruba kimlerin katılabileceği ve kimlerin mesaj gönderebileceği gibi çeşitli ayarları özelleştirebilir. Telegram grupları, kuruluşlar, ekipler, topluluklar ve diğer grupların gerçek zamanlı olarak iletişim kurması ve işbirliği yapması için yararlı bir araçtır.

Telegram Grubuna Katılma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir Telegram grubuna katılmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Telegram uygulamasını cihazınıza yükleyin.
 • Bir hesap oluşturduktan sonra uygulamayı başlatın.
 • Uygulamanın sol üst köşesindeki hamburger menüsü simgesine dokunun.
 • Menüden “Kişiler“i seçin.
 • Ekranın üst kısmındaki “Gruplar” sekmesine dokunun.
 • Katılmak istediğiniz grubu bulup üzerine dokunun.
 • Grup özelse, gruba katılmak için istekte bulunmanız gerekebilir. Katılabilmeniz için grubun yöneticisinin isteğinizi onaylaması gerekecek.
 • Gruba üye olduktan sonra sohbette mesaj göndererek tartışmalara katılabilirsiniz.

Grup davet bağlantısını kullanarak da bir Telegram grubuna katılabilirsiniz. Bunu yapmak için şu talimatları uygulayın:

 • Tarayıcınızda açmak için bağlantıya dokunun.
 • Henüz Telegram’da oturum açmadıysanız, oturum açmanız veya bir hesap oluşturmanız istenecek.
 • Oturum açtıktan sonra grup adının ve “Gruba Katıl” seçeneğinin yer aldığı bir ekran göreceksiniz.
 • Gruba katılmak için “Gruba Katıl” seçeneğine dokunun.

Bir gruba yalnızca grubun yöneticisi grubu özel olarak ayarlamadıysa veya bir üye tarafından gruba katılmaya davet edildiyseniz katılabileceğinizi unutmayın.

Telegram Grubunda Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

Telegram gruplarında mesaj veya fotoğraf/video göndermek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Telegram uygulamasını açın ve mesaj göndermek istediğiniz gruba dokunun.
 • Mesajınızı ekranın altındaki metin alanına yazın.
 • Fotoğraf veya video gibi dosyaları göndermek için metin alanının sağındaki kamera simgesine dokunun.
 • Göndermek istediğiniz medyayı seçin ve “Gönder“e dokunun.

Ayrıca bir Telegram grup sohbetinde mesajlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Kalın, italik veya üstü çizili metin eklemek için metin alanının üzerindeki biçimlendirme simgelerini kullanabilirsiniz.
 • Emoji kullanmak için metin alanının yukarısında bulunan gülen yüz simgesine dokunun ve menüden bir emoji seçin.
 • Başka bir grup üyesinden bahsetmek için kullanıcı adının ardından “@” yazın.
 • Belirli bir mesajı yanıtlamak için mesajın üzerine uzun dokunun ve ardından “Yanıtla” seçeneğine dokunun.

Grubun ayarlarına bağlı olarak, grup sohbetinde mesaj göndermek için grubun yöneticisi olmanız veya belirli izinlere sahip olmanız gerekebileceğini unutmayın.

Telegram Grupları Bulma Yolları

Telegram Grup Bulma | Bilgisayar

Öncelikle işe masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza Telegram uygulamasını indirerek başlamalısınız. Bir Telegram grubunu bulup dahil olmanın en kolay yolu bir davet almaktır. Konuya hakim olan bir arkadaşınız, muhtemelen size bundan bahsetmiştir. Şimdi Telegram uygulamasını bilgisayarınıza indirdiğinizi varsayarak aşağıdaki işlemleri uygulamaya koyulabilirsiniz.

 • Masaüstüne indirdiğiniz Telegram uygulamasını başlatın.
 • Sol üst köşeye grubun adını yazıp ardından Enter tuşuna basın.
 • Çıkan arama sonuçlarında girdiğiniz adla eşleşen tüm kanalların bir listesi karşınıza çıkacak.
 • Katılmak istediğiniz kanalın üzerine tıklayarak Katıl‘a tıklayın.
 • Ekranın en üstünde grupta bulunan kişilerin sayısını göreceksiniz. Şimdi grup davet bağlantılarından aradığınızı bulduğunuzda üzerine tıklayıp Gruba Katıl‘ı seçin.

Eğer Telegram grup bağlantılarını aramak hoşunuza gitmediyse, Telegram gruplarına katılmanın bir yolu daha var. Telegram grup rehberini online olarak gezip ilgi alanınıza uygun olanın üzerine tıklayarak Gruba Katıl’ı seçebilirsiniz.

Telegram Grup Bulma | iPhone | Android

Tıpkı masaüstü uygulamada olduğu gibi Android ve iPhone’da da Telegram gruplarını bulup katılabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair işlemleri aşağıdan takip edebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan Telegram uygulamasını açın.
 • Tıpkı masaüstünde olduğu gibi kanalları arayabileceğiniz bir arama kutusu karşınıza çıkacak.
 • Üzerine bir kez dokunduğunuzda aradığınız grubun adını ve grubun konusu hakkında bir şeyler yazın.
 • Gruba üye olmak için sayfanın altında bulunan “Katıl” seçeneğine dokunun.

Telegram’daki Etkileşim Grupları Nasıl Bulunur?

Telegram etkileşim grupları, Instagram kullanıcılarının diğer sosyal medya platformlarında daha fazla etkileşime girmesine yardımcı olmak için toplandığı gruplardır.

Bu kişiler diğer sosyal medya platformlarında da varlar ancak Telegram’dakilerin çok daha aktif olduklarını söyleyebiliriz. Instagram’da paylaşımlarınıza daha fazla beğeni ve yorum almak için bir Telegram etkileşim grubuna katılabilir, üyelerden daha fazla etkileşim alma konusunda fikir alabilirsiniz.

Telegram etkileşim gruplarını bulmanın birçok yolu olsa da en iyi seçenek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çevrimiçi aramaktır. Gruba Katıl seçeneğine tıkladıktan sonra grup yöneticisinin sizi kabul etmesini beklemelisiniz.

Tüm Telegram Grupları Nasıl Bulunur?

Aslında böyle bir yöntem yoktur. Telegram’da her gün onlarda grup açılmaktadır, dolayısıyla takip edebilmenin bir yolu bulunmamaktadır. En iyi yöntem, kilit kelimeler belirleyip grup aramalarınızı bu kelimeler üzerinden yapmak.

Telegram’ı ilk kez kullandığınızda, gruplar konusunda kafanız karışabilir fakat bu durumu yavaş yavaş aşacaksınız. Katılabileceğiniz pek çok grubun var olduğunu göreceksiniz. Örneğin bazıları katılan insan sayısı nedeniyle süper grup olarak adlandırılıyorlar.

Telegram gruplarıyla ilgili bir bilgi de, bir grupta en fazla 200 bin üyenin olabileceğidir. Telegram kanallarında ise sınırsız sayıda kullanıcı bulunabilmektedir. Telegram kanalları, gruplar kadar aktif değildir. Buradaki üyeleri diğer üyeleri göremezler. Üstelik kullanıcılar arasında pek fazla iletişim de yoktur.

Davet Bağlantısı Kullanarak Telegram Grubuna Katılma

Telegram’da katılmak istediğiniz grup veya kanal özel ise arama sonuçlarında göremezsiniz. Bir arkadaşınız Telegram grubuna katılmanızı istediğinde davet bağlantısı kullanmanız gerekecektir. Özel gruplara veya kanallara katılmanız için ancak grupta bulunan birinin size bağlantı göndermesi gerekmektedir.

Telegram davet bağlantıları https://t.me uzantısı ile başlar. Bu bağlantıya tıkladığınızda cihazınızda yüklü Telegram uygulaması açılacaktır. Sonlandırmak için de Katıl‘a tıklamanız gerekecek. Bu gruplardaki mesajlarınız ve diğer aktiviteleriniz, diğer kullanıcılar ekran görüntüsü almadığı müddetçe başka bir yerde görünmez.

Herhangi bir gruba veya kanala katılmadan önce dikkatli olun ve şüpheli herhangi bir şeye tıklamamaya dikkat edin. Biraz özen gösterirseniz, tüm ilgi alanlarınıza uygun çok sayıda eğlenceli Telegram grubu ve kanalı bulabilirsiniz.

Popüler Türk Telegram Grupları

Telegram’da Türk gruplar arayışı içerisindeyseniz, aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:

Türk spor Telegram grupları:

Türk teknoloji Telegram grupları:

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Telegram grubundan nasıl ayrılırım?

Bir Telegram grubundan ayrılmak için grubu açın, ekranın üst kısmındaki grup adına dokunun. Burada “Gruptan Ayrıl” adlı seçeneği seçin. Gruptan ayrılmak istediğinizi onayladıktan sonra gruptan çıkmış olacaksınız.

Bir Telegram grubundan gelen bildirimleri kapatabilir miyim?

Evet, bir Telegram grubundan gelen bildirimleri, grubu açarak kapatabilirsiniz. Öncelikle ekranın üst kısmındaki grup adına dokunun, ardından “Bildirimleri kapat“ı seçin. Ayrıca bildirimleri ne kadar süreyle sessize almak istediğinizi de seçebilirsiniz.

Bir Telegram grubunu silebilir miyim?

Evet, yönetici olduğunuz bir Telegram grubunu silebilirsiniz. Bunun için öncelikle grubu açın ve ekranın üst kısmındaki grup adına dokunun. Sonrasında “Grubu Sil“i seçin ve işlemi onaylayın. Bir grup silindikten sonra geri yüklenemeyeceğini ve tüm verilerinin kaybolacağını unutmayın.

Telegram grubumu gizli yapabilir miyim?

Evet, Telegram grupları herkese açık veya özel olacak şekilde özelleştirilebilir. Herkese açık gruplar herkes tarafından keşfedilebilirken, özel gruplara yalnızca grubun yöneticisi tarafından davet edilenler katılabilir. Bir grubu özel yapmak için grubu açın ve ekranın üst kısmındaki grup adına dokunun. Sonrasında “Grup bilgilerini düzenle“yi seçin ve gizlilik anahtarını kapalı konuma getirin.

Telegram grup oluşturma nasıl yapılır?

Bir Telegram grubu oluşturmak için Telegram’ı açın ve menü seçeneğine (sol üst köşedeki üç yatay çizgi) dokunun. Buradan “Yeni Grup” seçeneğini seçin. Daha sonra gruba eklemek istediğiniz üyeleri seçebilir, gruba bir isim verebilirsiniz. Grup oluşturulduktan sonra grubun yöneticisi olacaksınız. Bu andan itibaren gruba kullanıcı ekleyebilir, kaldırabilir veya sessize alabilir, grubun ayarlarını değiştirebilirsiniz.