Telegram Nedir, Nasıl Kullanılır, Neden Telegram Kullanmalıyım?

WhatsApp, açıkladığı gizlilik sözleşmesinin ardından kullanıcılarını endişelendirmiş ve daha sonra tepkiler nedeniyle geri adım atmıştı. Ancak bu durum kullanıcıların güvenlik endişelerinin geçmesine neden olmadı. Birçok kullanıcı hala WhatsApp’ın yeterince güvenilir olmadığına inanıyor. Bu nedenle son zamanlarda Telegram uygulaması çok fazla kullanılmaya başladı.

Temiz arayüzü ve çeşitli özellikleri, Telegram’ın, WhatsApp yerine tercih edilmesini sağladı. Bulut tabanlı bir uygulama olan Telegram, kullanıcıların gizliliğini korumaya özen gösteriyor. WhatsApp ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyan Telegram, belge aktarımına da olanak sağlıyor. Tüm bu özellikleriyle kullanıcılar WhatsApp yerine Telegram’ı tercih ediyor. Peki Telegram’ın faydaları neler? Sizler için Telegram’ı tercih etmeniz için 7 sebebi yazdık.

Telegram Nedir?

Telegram, bulut tabanlı anlık mesajlaşma uygulamasıdır. 2013 yılında kurulan Telegram, bağımsız bir şirket tarafından işletiliyor. Telegram; Windows, macOS, Android, iOS ve Linux dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemlerine uyumludur. Hem uygulama hem de web tabanlı olarak kullanılabilir.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram hem uygulama olarak indirilebilir hem de web üzerinden açılabilir. Telegram ekranını açtıktan sonra oturum hesabı oluşturmanız gerekir. Kaydol tuşuna basarak oradaki formu doldurmalısınız. Bu form sonrası Telegram hesabınız kullanıma hazır olacaktır. Telegram’da diğer uygulamalarda olduğu gibi numara doğrulama ister. Numaranızı onayladıktan sonra rehberinizde kayıtlı olan kişilerin Telegram hesaplarını görebilirsiniz.

Telegram Nasıl İndirilir?

Telegram uygulamasını indirmek için App Store ya da Google Play Store’a girmelisiniz. Ardından arama kısmına Telegram yazarak Beyaz kağıt uçak logolu uygulamayı indirmelisiniz. Ardından uygulama açılacak ve karşınıza kaydolma ya da giriş yapma ekranı çıkacaktır.

Telegram’ı Tercih Etmeniz İçin 7 Geçerli Sebep

 • Telegram, diğer uygulamaların aksine birden fazla profil fotoğrafı yüklemenize izin verir. Ayarlar kısmında yeni fotoğraflar çekebilir ya da birden fazla fotoğraf yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz resimleri görmek için profilinize dokunmanız yeterli olacaktır.
 • WhatsApp ve diğer uygulamalarda numara değiştirmek oldukça zordur. Çünkü hem konuşmalarınızı hem de rehberinizdeki kişileri manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Yedekleme sorunu da cabası. Ancak Telegram bunu sizin yerinize yapıyor. Numaranızı değiştirdiğinizde sohbetlerinizden veya kişilerinizden herhangi birini kaybetmeden hesabınıza ekli telefon numarasını kolayca değiştirebilirsiniz.
 • Telegram ile kullandığınız numarayı değiştirmek için, sol menüyü kaydırın, Ayarlar’ı açın ve Hesap altındaki telefon numaranıza dokunarak “Numarayı Değiştir” butonuna tıklayın. Bu işlem sayesinde mesajlarınız, kişileriniz ve işlemleriniz bu numaraya aktarılacaktır. Ayrıca geçiş yapmak yerine ikinci bir numara eklemek istiyorsanız, Telegram aynı anda birden fazla hesap kullanmanıza da izin verir. Hesap ekle butonuna tıklayarak bu işlemi de kolayca yapabilirsiniz.
 • Telegram sohbetleri uçtan uca şifrelenir. Ancak maksimum gizlilik isteyenler için şifreleme kullanılan gizli sohbetler oluşturabilirsiniz. Bu mesajlar Telegram’ın sunucularında depolanmaz. İletişim kuran iki insandan biri mesajları silerse, diğer telefonda da mesajlar silinir. Bunun yanı sıra dilerseniz mesajların kendi kendini imha etmesi için bir zaman dilimi bile belirleyebilirsiniz. Gizli sohbet oluşturmak için soldaki menüyü kullanabilirsiniz.
 • Telegram’ın görünümünü kendi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Renkler ve arka planlar tamamen size bağlıdır. Yeni bir tema ayarlamak için Görünüm kısmına tıklayabilirsiniz. Yeni Tema Oluştur butonu ile yeni Telegram görünümü tamamen sizin istediğiniz gibi olacaktır.
  Bu sayfadan metin boyutu, gece modu ve balon renkleri gibi görünümleri kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca arka plan ve renkler her sohbet için bile farklılaştırılabilir.
 • Telegram sohbetlerini sessize alabilirsiniz. Faydalı bulmadığınız ama ayrılmak istemediğiniz sohbetleri sessize alarak bildirim almayabilirsiniz. Sohbet ekranının üzerinde bulunan üç noktaya tıklayarak Sesi Kapat butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Telegram üzerinden konuştuğunuz kişilere anlık konum gönderebilirsiniz. Seçilen konumu gönder butonuna tıklayarak kolay bir şekilde konum paylaşabilirsiniz. Ayrıca manuel olarak konum da seçebilirsiniz. Canlı Konumumu Paylaş özelliği belirttiğiniz süre boyunca sürekli olarak güncellenir: 15 dakika, bir saat veya sekiz saat.
 • Uygulama sohbetlerde birçok özelliği kullanmanıza olanak sağlar. Herhangi bir mesajın üzerine dokunup silebilir ya da sabitleyebilirsiniz. Ayrıca Telegram hashtag’leri de destekler. Bu sayede tüm aktif sohbetlerinizde hashtag için arama yapabilirsiniz. Ayrıca Gönder düğmesine uzun bastığınızda ortaya çıkan gizli bir menü ortaya çıkar. Bu menü sayesinde mesajı istediğiniz zamana ayarlayıp gönderebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi rahatsız etmek istemiyorsanız “Mesajı Sessiz Gönder” tuşuna basarak bildirim sesini önleyebilirsiniz.
 • Telegram, birbirinizin kişilerinde olmasanız bile insanlarla etkileşim kurmanıza izin verir. Gizlilik seçeneklerinden bu ayarı değiştirebilirsiniz. Gizlilik ve Güvenlik sekmesinden telefonunuzu kimlerin görebileceğini ve size kimlerin mesaj atabileceğini güncelleyebilirsiniz. Telegram ayrıca bu menüde kullanışlı ekstra güvenlik seçenekleri sunar. Örneğin insanların sohbetlerinizi okumasını engellemek için Parola Kilidi kullanabilir ve sadece sizin görmenizi sağlayabilirsiniz.