Telegram Numara Gizleme Nasıl Yapılır?

Telegram, WhatsApp’tan sonra ülkemizde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Bununla birlikte WhatsApp’taki gibi güvenliğinizi garanti altına alan bazı temel özelliklerden de yoksundur. Örneğin WhatsApp’ta bulunan uçtan-uca-şifreleme özelliği Telegram’da bulunmamaktadır. Ayrıca Telegram’ın özel şifreleme protokolünde önemli güvenlik zaafiyetlerinin olduğu da kanıtlanmıştır. Buna rağmen Telegram hala kullanılan bir uygulamadır. Kullanıcılar da bu sıkıntılı detaylar arasında bazı önlemler almanın yollarını arıyorlar. Bunların arasında Telegram’da telefon numarası gizleme özelliğinin nasıl aktif edileceği de yer alıyor.

Telegram’ı kullanmaya başladığınızda, telefon numaranızı uygulamaya her şekilde vermek zorundasınız. Bu zaten mesajlaşma tabanlı uygulamaların en temel prosedürlerinden bir tanesidir. Fakat numaranızı sizinle iletişime geçme veya herhangi bir kişiyle paylaşma gibi durumlar da söz konusu değildir. Yalnızca rehberinizde bulunan Telegram kullanıcıları telefonunuzu kaydettilerse numaranızı görebilirler.

Telegram Numara Gizleme Adımları

Telegram’da telefon numarasını gizleme işlemi aslında gayet basittir. Aşağıdaki sıralamayı takip ederek telefon numaranızı Telegram’da gizlemiş olursunuz.

  • Telefonunuzdan Telegram uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki Ayarlar yazılı menüye dokunun.
  • Şimdi çıkan seçeneklerden Gizlilik ve Güvenlik‘e dokunun.
  • Şimdi buradan Telefon Numarası yazılı kısma dokunun.
  • Son olarak Herkes, Kişilerim veya Hiçkimse seçeneklerinden birisine dokunun.

Herkes, sizin telefon rehberinizde kayıtlı olsun veya olmasın, Telegram’da herkesin numaranıza ulaşabilmesini sağlıyor. Kişilerim, yalnızca rehberinizde kayıtlı olan kişilerin telefon numaranızı görmesine izin verir. Hiçkimse ise hiçbir şekilde, hiçkimsenin Telegram üzerinden telefon numaranıza erişemeyeceği anlamına gelmektedir.

Telegram Belirli Kişilere Telefon Numarası Gösterme

Telefon numaranızı kişi listenizdeki sadece birkaç kullanıcıyla paylaşmak için onları istisna listesine ekleyebilirsiniz. Telefon Numarası ayarları menüsündeki Her Zaman İzin Ver‘e dokunup ve istisna listesine eklemek istediğiniz kullanıcıları seçin. İşiniz bittikten sonra onay simgesine dokunun. Bu özellik, Telegram’da bulunan gizlilik odaklı diğer özelliklerden biridir.

Telefon Numaranız Olmadan Telegram Hesabı Oluşturma

Yukarıda fark ettiğiniz üzere telefon numarası olmadan Telegram hesabı oluşturamazsınız. Fakat bu telefon numarasının size ait olması gerekmiyor ki? Yani tamamen fake ve ücretsiz şekilde oluşturabileceğiniz telefon numarası ile bir Telegram hesabı oluşturabilirsiniz. Böylelikle asıl telefon numaranızı da herkesten gizlemiş olursunuz.

Öncelikle yapmanız gereken şey, şuradaki makaleye göz atarak ücretsiz fake telefon numarası nasıl alınır, bunu öğrenmek. Telefon numarasını aldıktan sonra bu numarayı Telegram’a kayıt olmak için kullanın. Ardından Telegram’daki kullanıcı adınız ve şifreniz ile ana telefonunuzda bulunan Telegram uygulamasından oturum açabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken kimliğinizi doğrulamanıza da gerek kalmaz.

Diğer Gizlilik Seçenekleri

Yukarıdaki işlem sırasında, ikinci sırada bulunan görseldeki seçeneklerde göreceğiniz üzere farklı gizlilik seçeneklerine de sahipsiniz. Örneğin Son Görülme, Profil Fotoğrafı, Aramalar gibi kısımları da düzenleyerek gizliliğinizi özelleştirebilirsiniz.

Son Görülme, uygulamaya en son ne zaman girdiğinizi veya o an çevrimiçi olup olmadığınızı gösterir. Profil Fotoğrafı, uygulama için belirlediğiniz fotoğraftır. Aramalar ise sesli veya görüntülü aramaları kimlerle yapabileceğinizi belirleyeceğiniz seçenektir. Tüm bu gizlilik seçeneklerini tıpkı telefon numarası gizlemede olduğu gibi Herkes, Kişiler veya Hiçkimse olarak belirleyebilirsiniz.

Telegram’da Telefon Numaramı Neden Gizlemeliyim?

Her şeyden öte tanımadığınız bir kişinin telefon numaranıza ulaşarak sizinle iletişime geçmesi zaten başlı başına sinir bozucu bir durum. Böyle bir durum yaşadığınızda en kesim çözüm olarak karşı tarafı engelleyerek sizinle iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz. Kişinin profil ismine ardından daha fazla seçeneğine dokunup Kullanıcıyı Engelle diyerek sorunu çözebilirsiniz.

Bunun dışında başka hiçbir sebep aramadan, tam bir gizlilik sağlamak için de telefon numaranızı gizleyebilirsiniz. Bunun da son derece normal ve haklı bir gerekçe olduğunu söyleyebiliriz.