Twitter’daki Hassas İçerikler iPhone’da Nasıl Açılır?

Twitter, bazı içeriklerin hassas olduğu gerekçesiyle kullanıcıların görmesine veya izlemesine izin vermiyor. Fakat yine de merak duygumuz, bizi bu içerikleri açma yolunda arayışlara itebiliyor.

Bazı Twitter hesapları daha çok yetişkinlere özel içerikler paylaşıyorlar. Böyle bir hesaptan paylaşılan tweeti açmak için”Hassas içeriğe sahip olabilecek medyayı göster” şeklinde bir bildirim gelir. Bu içerikleri açmak içinse aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

Twitter Hassas İçerik Nedir?

Twitter hassas içerik, bazı kullanıcılar tarafından uygunsuz veya rahatsız edici olarak değerlendirilebilecek içeriklere verilen isimdir. Bunlar sansürlenmemiş şiddet, çıplaklık, yetişkinlere yönelik temalar veya diğer rahatsız edici olabilecek içerikler olabilir.

Kullanıcıları potansiyel olarak hassas içerikten korumak için Twitter, kullanıcıların tweet’lerini “hassas” olarak işaretlemesine olanak tanıyan ve tweet görüntülenebilmesi için önce bir uyarı mesajını tetikleyen bir özelliğe sahiptir. Bu uyarı mesajı, kullanıcılara tweet’in hassas içerik barındırabileceği konusunda bilgi verir ve tweet’i görüntüleyip görüntülememe seçeneği sunar. Kullanıcılar ayrıca hesap ayarlarını düzenleyerek hassas içeriği akışlarından filtrelemeyi seçebilirler.

Twitter Hassas İçerik Hangi Özelliklere Sahiptir?

Twitter, kullanıcıların platformdaki bazı hassas içerikleri yönetmesine olanak tanıyan çeşitli özelliklere sahiptir. Twitter’ın hassas içeriği işleme yöntemlerinden bazıları ise şunlardır:

 • Hassas içerik uyarısı: Kullanıcılar, hassas olabilecek veya rahatsız edici görseller içeren içerik yayınladığında, tweet’i “hassas” olarak işaretleyebilirler. İçerik görüntülenmeden önce kullanıcılara bir uyarı mesajı gönderilir.
 • Sessize alma ve engelleme: Twitter, kullanıcıların hassas içerik yayınlayanlar da dahil olmak üzere diğer kullanıcıları sessize almasına ve engellemesine olanak tanır. Bu da kullanıcıların platformda gördüklerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir.
 • Kalite filtresi: Twitter’ın “Kalite Filtresi” özelliği, düşük kaliteli içeriği ve potansiyel olarak rahatsız edici veya hassas içeriği bir kullanıcının bildirimlerinden filtrelemeye yardımcı olur.
 • Raporlama: Kullanıcılar, hassas veya uygunsuz içeriklerin bulunduğunu düşündükleri tweet’leri Twitter’a bildirebilirler. Twitter’ın moderasyon ekibi raporu inceledikten sonra gerekirse uygun işlemi yapacaktır.
 • Güvenlik Modu: Twitter’ın “Güvenlik Modu” özelliği, potansiyel olarak taciz edici veya zararlı bir şekilde hareket ediyor olabilecek hesaplardan gelen etkileşimleri otomatik olarak algılar ve sınırlandırır.

Twitter’da Neden Hassas İçerik Var?

Twitter, kullanıcıları potansiyel olarak rahatsız edici içeriklerden korumak için hassas içerik özelliğine sahiptir. Bu özellik, kullanıcıların tweet’lerini hassas olarak işaretlemelerine olanak tanıyarak tweet’in görüntülenmesinden önce bir uyarı mesajını tetikler. Bu uyarı mesajı, kullanıcılara tweet’in hassas içerik barındırabileceği konusunda bilgi verir ve tweet’i görüntüleyip görüntülememe seçeneği sunar.

Twitter, kullanıcılara hassas içeriği görüntüleme veya görüntülememe seçeneği sunarak, kullanıcılara platformdaki deneyimleri üzerinde kontrol sağlamayı ve onları potansiyel olarak rahatsız edici veya saldırgan materyallerden korumayı amaçlıyor. Bu özellik ayrıca tüm kullanıcılar için daha olumlu ve güvenli bir ortam yaratılmasını da sağlıyor.

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Açılır?

Twitter’da hassas olan içerikler, açılmak istenildiği zaman ilk olarak “hassas içeriğe sahip olabilir” şeklinde gözükür. Bu, içeriği açtığınızda o an görmenin uygun olmayabileceği anlamına gelmektedir. Twitter’da hassas içerik görüntüleme işlemi için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzun tarayıcısından Twitter hesabınıza giriş yapın (mobil uygulamadan değil).
 • Profil sayfanıza gidin ve Tweetle yazısının hemen üstündeki Daha fazla sekmesine dokunun.
 • Buradan Ayarlar ve Destek > Ayarlar ve Gizlilik sıralamasını takip edin.
 • Şimdi Gizlilik ve güvenlik sekmesine dokunun.
 • Çıkan seçenekler arasından Gördüğün içerik‘e dokunun.
 • Son olarak en üst kısımda bulunan Hassas içerikli olabilecek medyayı görüntüle seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Twitter’da hassas bir içeriğin görüntülenmesi bu şekildeydi. Tekrar hatırlatmak gerekirse, bu işlemleri yalnızca bir tarayıcı üzerinden yapabileceğinizi unutmayın.

Yukarıdaki adımları tekrar takip edip Hassas içerikli olabilecek medyayı görüntüle‘nin yanındaki kutucuğu boş hale getirirseniz, hassas tweetler için “hassas içeriğe sahip olabilir” bildirimini görmeye devam edersiniz.

iPhone’da Twitter Hassas İçerik Bildirme

iPhone’da Twitter hassas içerik bildirme işlemi için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • iPhone’unuzdan Twitter uygulamasını açın.
 • Bildirmek istediğiniz hassas içeriği içeren tweet’e gidin.
 • Tweet’in sağ üst köşesindeki aşağı bakan ok simgesine dokunun.
 • Görünen menüden “Rapor” seçeneğine dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, tweet’i neden şikayet ettiğinizi seçin. “Spam”, “Kötüye kullanım amaçlı veya zararlı” veya “Hassas içerik” gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Ardından “İleri” seçeneğine dokunun.
 • Bir sonraki ekrandaki bilgileri inceledikten sonra raporunuzu göndermek için “Raporla” seçeneğine dokunun.

Twitter’ın sansürlenmemiş şiddet, yetişkinlere yönelik temalar ve nefret söylemi gibi belirli hassas içerik türlerini yasaklayan politikaları olduğunu unutmamalısınız. Bu politikaları ihlal eden içerikle karşılaşırsanız, Twitter’ın uygun işlemi yapabilmesi için bunu bildirmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitter’da hassas içeriği neden görüntüleyemiyorum?

Twitter’da hassas içeriği göremiyorsanız, bu durum hassas içerik içerebilecek medyayı görüntüleme özelliğinizin kapalı olduğu anlamına gelir. Bunu açmak için yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız yeterli olacaktır

iPhone’da bir tweet’i yanlışlıkla hassas olarak işaretlersem ne olur?

Bir tweet’i yanlışlıkla hassas olarak işaretlerseniz, aşağıdaki adımları izleyerek tweet’in hassasiyetini düzenleyebilirsiniz:

 • Twitter uygulamasını açın.
 • Yanlışlıkla hassas olarak işaretlediğiniz tweet’e gidin.
 • Tweet’in sağ üst köşesindeki aşağı bakan ok simgesine dokunun.
 • Görünen menüden “Düzenle” seçeneğine dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, “Hassas olarak işaretle” etiketli bir geçiş anahtarı göreceksiniz. Kapatmak için anahtara dokunun.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için “Kaydet” seçeneğine dokunun.

Bir tweet’i hassas olarak işaretlediğinizde, tweet’in görüntülenebilmesi için önce bir uyarı mesajı tetikleneceğini unutmayın. Tweet’in hassasiyetini değiştirirseniz artık uyarı mesajı çıkmayacaktır. Ancak bu özelliği sorumlu bir şekilde kullanmak ve tweet’leri yalnızca bazı kullanıcılar için uygunsuz veya rahatsız edici olarak değerlendirilebilecek içeriğe sahiplerse hassas olarak işaretlemek önemlidir.

iPhone’umda sadece bir tweeti hassas içerik haline getirebilir miyim?

Evet. Bunun için fotoğrafı veya videoyu hazırlayıp tweetinize ekledikten sonra Bayrak simgesine dokunun. Çıkan hassas içerik türlerinden birini işaretleyin ve tweetinizi paylaşın.