Videoyu Boomerang Yapma | En İyi 4 Yöntem

Boomerang, özellikle de Instagram’da kullanıcıların en çok kullandığı video paylaşım türlerinden biridir. 6 saniyelik bu videoda görüntü, 3 kez ileri ve geri olacak şekilde döndürülebiliyor. Peki Instagram dışında bir videoyu boomerang yapma konusuna ne dersiniz? Sonuçta bu video türünü oluşturmak için Instagram’a bağlı değilsiniz. Bu anlamda faydalanabileceğiniz çok iyi programlar bulunmaktadır.

Videoyu Boomerang Yapma Nedir?

Videoyu boomerang yapmak, bir videoyu geri dönüşlü bir döngü halinde oynatmayı ve bu şekilde boomerang benzeri bir etki yaratmayı ifade etmektedir. Bu yöntem, videonun bir kısmının oynatıldıktan sonra geriye doğru oynatılması ve ardından başa dönmesiyle çalışır. Bu sayede videonun kısa bir süre içinde ileri ve geri dönüşler yaparak hareketli bir efektin oluşması sağlanır.

Bu teknik, özellikle sosyal medya platformlarında popülerdir. Instagram gibi uygulamaların sunduğu boomerang özelliği sayesinde de kolayca yapılabilir. Ancak bir videoyu boomerang yapmak için özel bir uygulama kullanmak da mümkündür. Bu uygulamalar, kullanıcıların videolarını dönüştürmelerine ve özelleştirmelerine olanak tanır. Bazı uygulamalar ayrıca videonun oynatma hızını ayarlamaya ve diğer efektler eklemeye imkan verir.

Aşağıda bir videoyu boomerang yapmak için kullanacağınız bazı program önerilerimizi göreceksiniz.

Videoyu Boomerang Yapma Yolları

CapCut ile Videoyu Boomerang Yapma | iPhone | Android

Hem Android hem de iPhone için geliştirilen CapCut, mevcut bir videodan boomerang yapmanızı sağlar. ByteDance tarafından geliştirilen ve hemen hemen tüm video düzenleme araçlarına sahip olan uygulamanın kullanımı %100 ücretsizdir. CapCut, boomerang aracıyla birlikte gelmese de kopyala ve ters çevir özelliği ile videoyu boomeranga dönüştürebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telefonunuza yüklediğiniz CapCut video düzenleme uygulamasını açın.
 • Tamamen yeni bir boomerang videosu yapmak istediğiniz gibi Yeni Proje‘ye (New Project) dokunun.
 • CapCut’ın tüm fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişmesine izin verin ve ardından boomerang yapmak istediğiniz videoyu seçin. Sonra da Ekle‘ye (Add) dokunun.
 • Düzenleme araçlarını etkinleştirmek için zaman çizelgesinde klibi seçin. Alt kısımda araçların yer aldığı satırda Kopyala‘ya (Copy) gidin.
 • Son olarak Kopyala‘ya (Copy) ve Ters‘e (Reverse) dokunun. Bunu yaparak, bir videodan boomerang oluşturmuş olacaksınız.

GIF Maker ile Videoyu Boomerang Yapma | iPhone

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Instagram’da kaydettiğiniz bir video, boomeranga dönüştürülebiliyor. Peki daha önceden kaydedilmiş bir videoyu boomeranga dönüştürmek istediğinizde bunu nasıl yaparsınız? Bunun için en iyi uygulamalardan olan GIF Maker‘dan faydalanabilirsiniz. İsminin GIF Maker olması sizi aldatmasın. Uygulama ile bir videoyu GIF’in yanında boomeranga da dönüştürebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizden adım adım bahsetmek gerekirse:

 • Öncelikle uygulamayı iPhone’unuza indirin.
 • Uygulamayı açıp alt satırdaki Oluştur (Create) yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi Videodan GIF’e (Video to GIF) seçeneğine dokunun ve önceden kaydedilmiş bir videoyu bir boomeranga dönüştürmek için uygulamanın cihazınıza erişmesine izin verin.
 • Şimdi GIF’e dönüştürmek istediğiniz seçin.
 • İsterseniz sağdaki ve soldaki çubukları kullanarak videoyu kısaltabilirsiniz.
 • Ardından GIF’i oluşturmak için sağ üst köşedeki İleri (Next) seçeneğine dokunun.
 • Şimdi GIF’i boomeranga dönüştürme aşamasına geldik. Boomerang efektini GIF’e eklemek için sol alt köşedeki Ayarla‘yı (Adjust) seçin. Ardından Döngü‘ye (Loop) dokunun.
 • Bitirdikten sonra alt kısımdaki ok simgesine dokunun.
 • Son olarak düzenlemenizi sonlandırdıktan sonra Paylaş simgesine dokunun ve oluşturduğunuz boomerangı kaydedin.

Uygulamanın sınırlı sayıda boomerang oluşturmanıza izin verdiğini unutmayın. Bu sayıya ulaştıktan sonra uygulamayı kullanabilmeniz için ücretli sürüme geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Media.io ile Videoyu Boomerang Yapma

Media.io, bir videoyu online olarak boomeranga çevirmek için kullanabileceğiniz araçlardan bir diğeridir.

Basit bir şekilde yapabileceğiniz bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

Boomerang için Videonuzu Yükleyin

Media.io Boomerang Maker’ı başlatıp bir videoyu yüklemek için Dosya Seç‘e (Choose Files) dokunun. Buradan hemen her video formatını yükleyebilir veya YouTube simgesine dokunarak bir YouTube video bağlantısı ekleyebilirsiniz.

Döngü Sayısını ve Efektleri Özelleştirin

Bumerang eklenmesi gereken video bölümünü kesmek için kırpma kaydırıcılarını sürükleyin. Buraya videonuzun boomerang süresini girin, ardından bir boomerang efekti ekleyip istediğiniz sayıda döngü ekleyin. İstediğiniz sonucu elde edene kadar videoyu 8 kata kadar döngüye alabilirsiniz.

Boomerang Videosunu Önizleyin ve İndirin

Şimdi boomerang videonuzu kontrol edip gerekirse daha fazla döngü ekleyin. Önizlemenizi de yaptıktan sonra videoyu en iyi kalitede boomeranga dönüştürmek için Dışa Aktar’a (Export) tıklayın.

Bu işlemleri ardından videonuzu bir boomeranga dönüştürmüş olacaksınız.

Kapwing ile Videoyu Boomerang Yapma

Kapwing, bir videoyu boomeranga dönüştürmek için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisidir. Online bir araç olan Kapwing bu özelliği yalnızca Instagram’daki boomerang özelliğini taklit ederek çalışmıyor, sonrasında kırpma, döndürme, geri alma, hızlandırma gibi orta düzeyde düzenleme seçenekleri de sunuyor. Ücretsiz sürümünde bir videoyu filigran olmadan boomeranga dönüştürebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Öncelikle tarayıcınızdan Kapwing Stop Motion‘ı açın.
 • Instagram için bumerang tarzı bir videoya dönüştürmeniz gereken videoyu yüklemek için Yükle‘yi (Upload) seçin.
 • Şimdi Kırp‘a (Trim) tıklayın. Açılan yeni sayfada, istemediğiniz kısımları kırpmak için iki kaydırıcıyı kullanın. Videoyu 1-3 saniye uzunluğunda kısalttıktan sonra Kırpma Bitti‘ye (Done Trimming) tıklayın.
 • Sonrasında boomerang için uygun hızı ve oranı seçin. Hızlı hareket eden karelere sahip bir videoyu boomeranga dönüştürmeniz gerektiğini varsayarsak, o zaman hız için hızlı (Speed), klip hızı içinse 0.2s’yi seçmenizi öneririz.
 • Tüm ayarlar istediğiniz gibi olduktan sonra OLUŞTUR‘a (CREATE) tıklayın. Sonrasını Kapwing’e bırakın, işleminiz için en fazla birkaç dakika ihtiyacı olacak.
 • Son olarak hazırlanan boomerangı indirmek için Download‘a tıklayın.

Yukarıdaki yöntemler, online ve bir uygulama aracılığıyla videoyu boomeranga dönüştürmenizi sağlayacaklar.

Instagram’da Bir Video Nasıl Boomerang Yapılır?

Boomerang uygulaması 2022’de silinmiş olsa da direkt Instagram üzerinden Boomerang video içeriği oluşturabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram mobil uygulamanızı açın, ardından ekranın altındaki ‘+‘ simgesine dokunun.
 • Şimdi ‘Hikaye‘ seçeneğini seçin, ardından sol taraftaki ‘Boomerang‘ sembolüne dokunun. Sembol sonsuzluk işaretine (∞) benziyor.
 • Ekranın alt kısmında ‘∞’ sembolünün ‘Kaydet’ düğmesi olarak işlev gördüğünü göreceksiniz. Herhangi bir video çekmeden önce Boomerang videonuzu değiştirmek için farklı efektler arasında gezinebilirsiniz. Bu efektlere ‘Kaydet‘ seçeneğini sağa kaydırarak bulabilirsiniz.
 • Efektleri kullanıp kullanmayacağınıza karar verdikten sonra Boomerang’ı başlatmak için ‘Kayıt‘ seçeneğine basılı tutun. Kameranızı hızlıca hareket ettirin çünkü çekiminizi yakalamak için sadece bir saniyeniz var.
 • Boomerang videonuz daha sonra önizleme yapacaktır. Çekiminizi tekrar yapmak istiyorsanız ekranın sol üst köşesindeki oka basın.
 • İsterseniz Instagram Boomerang’ınıza efektler ekleyin. Bu seçenekler ekranın sağ üst köşesinde yer alır ve altyazı, ağır çekim efektleri ve daha fazlasını eklemenize olanak tanır. Bu aşamada Instagram’ın kataloğundan müzik de ekleyebilirsiniz.

Boomerang’ınız istediğiniz gibi olduktan sonra onu paylaşabilirsiniz. Instagram hikayenizde herkese açık olarak paylaşmak için ‘Hikayeniz’ seçeneğine veya belirli birkaç kişiyle paylaşmak için ‘Yakın Arkadaşlar‘ seçeneğine dokunun. Hazırladığınız Boomerang’ı dilerseniz cihazınıza da kaydedebilirsiniz. Boomerang’ınıza Instagram’dan müzik eklerseniz, parçanın indirilen sürümünüzde görünmeyeceğini bilmelisiniz. Instagram tarafından sağlanan müzik yalnızca Instagram’da kullanılabilir.

Boomerang Video Yaparken Hangi Özellikleri Kullanabilirim?

Boomerang videoları birkaç özellikten faydalanarak daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Faydalanabileceğiniz bazı özellikler şunlardır:

 • Boomerang videolarının karakteristik özelliği, videonun hızını hızlı bir şekilde arttırıp azaltarak tekrar etmesidir. Bazı uygulamalar, farklı hız seçenekleri sunarak videolarınızın daha ilginç görünmesini sağlar.
 • Bazı uygulamalar, videolara farklı filtreler eklemenizi sağlar. Bu filtreler, videolarınıza farklı renkler veya efektler ekleyerek daha ilginç bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir.
 • Boomerang videolarınıza dilerseniz bir müzikle ekleyebilirsiniz. Bazı uygulamalar, müzik seçenekleri sunarak videolarınızın daha eğlenceli olmasını sağlar.
 • Bazı uygulamalar, Boomerang videolarınıza farklı çerçeveler eklemenizi sağlar. Bu çerçevelerle videolarınıza ekstra bir boyut kazandırarak onları daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
 • Bazı uygulamalar, videolarınızı döndürmenize izin verir. Bu özellik de videolarınızın daha farklı bir perspektifte görünmesini sağlar.

Boomerang Videolar Ne Kadar Sürebilir?

Boomerang videolar genelde kısa sürelidirler ve ortalama 1 ila 10 saniye arasında sürer. Ancak bazı uygulamalar ve platformlar farklı süreler için seçenekler sunabilir. Örneğin Instagram’daki Boomerang özelliği, videoların en fazla 15 saniye sürebileceği bir zaman sınırı belirlemiştir. Ancak boomerang videolarının amacı kısa, döngüsel ve tekrar edilebilir bir etki yaratmaktır. Bu sebeple genellikle daha kısa süreli videolarda daha etkilidirler.