WhatsApp Açılmıyor mu? O Zaman Bunları Deneyin

WhatsApp, günümüzde birçok insan için temel iletişim aracı haline gelmiştir. Ayrıca dünyadaki en popüler mesajlaşma uygulamasıdır.

En sık kullanılan bir iletişim aracının çalışmaması fazlasıyla sinir bozucu olabilir. Sorunun ne olduğunu da her zaman bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle sorunu çözebilmek adına birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin neler olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

‘WhatsApp Açılmıyor’ Sorunu ve Çözüm Önerileri

WhatsApp Hesabınızı Silmiş Olabilir

WhatsApp hesabınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, bu sorunun başınıza gelmesi olası değil. Ancak bir süredir WhatsApp’ı açmadıysanız, hizmetin 120 gün hareketsizlik sonrasında hesabınızı silme hakkını saklı tuttuğunu belirtelim. Eğer hesabınız 4 ay boyunca aktif olmadığı için silindiyse, yeni bir tane oluşturmanız gerekecek.

İyi Bir Bağlantınızın Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzun kablosuz bağlantısı düzgün çalışmıyorsa, WhatsApp’a bağlanma ve WhatsApp’ı kullanma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Telefon ekranının üst kısmındaki durumda bir WiFi veya hücresel sinyal gördüğünüzden emin olun. Soruna neden olanın bağlantınız olmadığından emin olmak için internete erişen başka bir uygulama kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bazı zamanlarda internetinizi kapatıp tekrar açmak, bir bağlantı sorununu çözebilir. iPhone’unuzda Kontrol Merkezi‘ni veya Android’de Hızlı Ayarlar‘ı görmek için ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırın ve ardından Uçak modu simgesine dokunun. Ardından bir dakika bekleyin ve kablosuz bağlantınızı açmak için tekrar dokunun.

WhatsApp’ın Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

WhatsApp genelde sorunsuz çalışan bir servistir. Ancak bazen, WhatsApp da dahil olmak üzere her çevrimiçi hizmette bir kesinti olur. Sorunun sizden değil de WhatsApp’tan kaynaklı olup olmadığını bilmek de önemlidir. Çünkü sorun WhatsApp’taysa, sizin bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok.

Downdetector, mevcut bir hizmet kesintisi olup olmadığını bildiren bir oluşumdur. Şuradaki bağlantıya tıklayarak WhatsApp’ta herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda, son 24 saatte gelen raporların yer aldığı bir grafik göreceksiniz. Buradan bir sorun olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonu yeniden başlatma işlemi yalnızca telefonun yazılım veya donanım sorunlarını ortadan için kullanılmaz. Bazen bir uygulamanın çalışmaması gibi durumları da ortadan kaldırabilir. Bu yöntem bazı zamanlarda aklımıza gelse de bir uygulamayla ilgili sorun yaşadığımızda aklımıza gelmeyebilir. Dolayısıyla yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa bir de telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız, bir sonraki yöntemi denemeye koyulun.

Önbelleğinizi Temizleyin

Son olarak WhatsApp’ta bazı bozuk veriler birikmiş olabilir. Bu da uygulamanın düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Bu sebeple WhatsApp’ın önbelleğini temizlemeli ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol etmelisiniz.

Bir iPhone kullanıyorsanız, WhatsApp’ın önbelleğini temizlemenizin bir yolu olmadığını belirtelim. WhatsApp uygulamasını kaldırıp tekrar yüklemek, sizin için bir nevi önbellek temizliği görevi görecek. Android cihazınız varsa, WhatsApp’ı kaldırmadan önbelleği temizleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

  • Ayarlar uygulamasını başlatın ve Uygulamalar ögesine dokunun.
  • Tüm uygulamaları gör‘e ve ardından WhatsApp‘a dokunun.
  • Depolama ve önbellek ögesine dokunun.
  • Önbelleği temizle ögesine dokunun.

Uygulamayı yeniden başlattığınızda Sorun devam ediyorsa, aynı adımları izleyin ve bunun yerine Depoyu temizle ögesine dokunun. Uygulamanın deposunu temizleyerek oturum açma bilgilerinizi ve diğer tüm kayıtlı verilerinizi uygulamadan sileceğinizi unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Dil Değiştirme | İngilizceden Türkçeye Çevirme