WhatsApp Duruma Müzik Ekleme | 5 Farklı Yöntem

WhatsApp durum paylaşımlarını daha ilgi çekici hale getirmek isteyenler, arka fona müzik eklemenin yollarını arıyorlar. WhatsApp’ta yerleşik bir duruma müzik ekleme özelliği bulunmuyor. Yine de birkaç WhatsApp duruma müzik ekleme yöntemi bulunuyor. Birazdan ilk olarak bu yöntemi göreceksiniz. Bunun dışında üçüncü taraf uygulamalardan yardım alarak WhatsApp durumunuza müzik ekleyebileceksiniz. Şimdi Android telefonlarda ve iPhone’da WhatsApp duruma ekleme nasıl yapılır, hep birlikte bakalım.

WhatsApp Durum İçin Müzik Nedir?

WhatsApp durum müziği, WhatsApp durumunuz olarak ayarlanabileceğiniz kısa video veya ses dosyalarıdır. Kullanıcılar bir video kaydedebilir veya önceden var olan bir şarkı veya müzik dosyasını kullanabilir. Ardından bunu 24 saat boyunca durumları olarak ayarlayabilir. Bu özellik, WhatsApp’ta “Durum” sekmesine gidip “Durum Ekle” seçeneğine dokunarak bulunabilir.

WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Yolları

Telefon Hoparlörü ile WhatsApp Duruma Müzik Ekleme

WhatsApp durumunuza müzik eklemeyi herhangi bir üçüncü taraf uygulamaya gerek kalmadan yapabilirsiniz. Fakat müziği galerinizdeki bir fotoğrafın veya videonun üzerine değil de o an çektiğiniz videonun üzerine ekleyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle Spotify, Deezer, Apple Music, YouTube Premium gibi kullandığınız bir müzik uygulamasını açın. Ardından WhatsApp durumuna eklemek istediğiniz müziği başlatın. Müzik arka planda çalarken WhatsApp durumunuzu açın. Önce Kamera simgesine dokunun, ardından video çekme simgesine basılı tutun. Bu esnada kaydettiğiniz videonun arka planına çaldığınız müzik eklenmiş olacak.

InShot ile WhatsApp Duruma Müzik Ekleme

Yukarıdaki manuel işlemin dışında daha profesyonel bir düzenleme ile WhatsApp durumunuza müzik ekleyebilirsiniz. Bunun için üçüncü taraf bir uygulamadan yardım alacağız. InShot, video düzenleme uygulamaları arasında en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Aşağıda, InShot ile WhatsApp duruma müzik ekleme adımlarını göreceksiniz.

 • İlk olarak InShot uygulamasını Android için buraya, iOS içinse buraya dokunarak cihazınıza yükleyin.
 • Uygulamayı başlatıp InShot’ın video galerinize ulaşmasına izin verin.
 • Şimdi Video‘ya dokunun ve WhatsApp’ta yayınlamak istediğiniz videoyu seçin. Müzikli bir fotoğraf paylaşmak istiyorsanız, fotoğrafları galeriden içe aktarmak için Fotoğraf seçeneğini kullanın.
 • Şimdi uygulamada bulunan Müzik aracını seçip ardından Parça Ekle seçeneğine tıklayın.
 • Artık kitaplıktan müzik seçebilir, önceden indirdiğiniz MP3 müzik dosyalarınızı telefonunuzun deposundan içe aktarabilirsiniz.
 • Müziği seçtikten sonra zevkinize göre kırpma yapıp, solma veya sönme gibi efektler ekleyin. Bu esnada videonun orijinal sesini kapatmanızı öneririz.
 • Tüm düzenlemeyi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki Kaydet‘e dokunun.
 • Son olarak istediğiniz video kalitesini seçip işlemenin tamamlanmasını bekleyin.

InShot uygulamasının kullanımı bu şekildeydi. Bu arada uygulamanın çok çeşitli araçları bulunuyor. Yani WhatsApp durumunuza müzik ekleme dışında diğer düzenleme araçlarını kullanarak videonuz veya fotoğrafınız üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Audio Status Maker ve Photo Video Maker ile WhatsApp Duruma Müzik Ekleme

WhatsApp için bir sesli durum oluşturmak için Instagram kullanmanın yanı sıra, Android ve iPhone için ücretsiz üçüncü taraf uygulamalardan olan “Audio Status Maker” ve “Photo Video Maker” gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz. Bu araçlar, sevdiğiniz resimlere ve müziğe metin eklemek için yaratıcı bir alan sunar ve WhatsApp için etkileyici durum videoları oluşturmanıza yardımcı olur. İşte nasıl yapacağınız:

 • Google Play Store’u kullanarak Android telefonunuza “Audio Status Maker” uygulamasını yükleyin. iPhone’unuz içinse “Photo Video Maker” uygulamasını yükleyin.
 • Ardından uygulamayı açın ve galeri simgesine dokunun, sevdiğiniz resimleri çalışma alanına ekleyin.
 • Ayrıca alt kenar çubuğundaki metin simgesine dokunarak seçtiğiniz resimlere metin ekleyebilirsiniz.
 • Şimdi sol alt köşedeki Ses (Voice) seçeneğine dokunarak müzik ekleyin. Cihazınızda bulunan bir şarkı seçmek için Dosyalardan Seç (Pick from Files) seçeneğini veya uygulama içi listeden mevcut bir şarkı seçebilirsiniz.
 • Taslak durumunuza ses/müzik eklemeyi onaylamak için “Tamam” seçeneğine dokunun.
 • Tüm sesli durumu üstteki Oynat (Play) seçeneğine dokunarak önizleyebilirsiniz.
 • Son olarak oluşturulan sesli durumu kesinleştirmek için Paylaş (Share) seçeneğine dokunun. WhatsApp simgesine dokunarak yeni bir WhatsApp durum güncellemesi olarak paylaşın.
 • iPhone’unuzda “Photo Video Maker” uygulamasını kullanarak benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Fotoğrafa Müzik Ekleme Programlarını Kullanın

Bir fotoğrafa müzik eklemek için kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı programlar bulunmaktadır. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programlar yardımıyla fotoğrafınızın arka planına müzik ekleyebilir, ardından fotoğrafı telefonunuza aktararak WhatsApp durumunuzda paylaşabilirsiniz. WhatsApp’ın masaüstü uygulamasında durum paylaşımı yapılamıyor.

Peki bu programlar hangileri? Şuradaki makaleye göz attığınızda, fotoğrafa müzik eklemek için kullanabileceğiniz PC programları ve mobil uygulamalar göreceksiniz. Hazırladığınız paylaşımı daha sonra telefonunuza aktarmanız gerekecek. Bir bilgisayardan telefona fotoğraf aktarma işlemini iPhone için şuradaki, Android içinse şuradaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

YouCut Uygulamasını Kullanın

YouCut, herhangi bir videoya müzik eklemenizi sağlayan ve Android cihazlar için geliştirilen bir video düzenleme uygulamasıdır. Öncesinde videoyu telefonunuzun kamera uygulamasından kaydetmeli ve ardından müzik eklemek için YouCut video düzenleyicisini kullanmalısınız.

Düzenledikten sonra videoyu WhatsApp durumunuza yükleyebilirsiniz. YouCut video düzenleyiciyi nasıl kullanacağınıza dair adımları aşağıda göreceksiniz:

 1. YouCut Video Editor uygulamasını Android akıllı telefonunuza indirip yükleyin.
 2. İndirdikten sonra altta bulunan (+) simgesine dokunun ve arka plan müziği eklemek istediğiniz videoyu ekleyin.
 3. Şimdi alt araç çubuğundaki Müzik yazılı kısma dokunun.
 4. Videonuza eklemek istediğiniz Müziği seçin. Kendi müziğinizi eklemek için Müziğim (My Music) sekmesine geçin.
 5. Şimdi eklemek istediğiniz müziğe dokunun.
 6. Bunu yaptığınızda videoya müzik eklemiş olacaksınız. Müziğin başlangıç ve bitiş zamanlarını ayarlayabilir ve Kaydet düğmesine dokunabilirsiniz.
 7. Dışa Aktar (Export) komut isteminde Çözünürlük, Kare Hızı ve Kaliteyi ayarlayın ve tekrar Kaydet seçeneğine dokunun.

WhatsApp durum videolarına şarkı eklemek için YouCut video düzenleyicisini bu şekilde kullanabilirsiniz.

WhatsApp Duruma Müzik Ekleme İşleminin Faydaları

WhatsApp durumunuza müzik eklemenin size sağlayabileceği bazı avantajlar olabilir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

 • WhatsApp durumunuza bir şarkı eklemek, profilinizi kişiselleştirmenize ve kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmenize olanak tanır.
 • WhatsApp durumda şarkı paylaşmak, bir mesajı iletmek veya mevcut ruh halinizi ifade etmek için kullanılabilir.
 • WhatsApp durumunuza bir şarkı eklemek, profilinizi kişileriniz için daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebilir.
 • WhatsApp durum şarkısı, en sevdiğiniz müziği arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanıza olanak tanır.
 • Bir müzisyenseniz veya müzikle amatörle uğraşıyorsanız, müziğinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için WhatsApp durum şarkısı kullanabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınıza ve ailenize ne tür müzikten hoşlandığınızı göstermek için WhatsApp durum şarkınızı kullanabilirsiniz.
 • Kendi WhatsApp durum şarkınızı ve diğerlerinin durum şarkısını dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir WhatsApp durum müziğinin uzunluğu en fazla ne kadar olabilir?

Bir WhatsApp durum şarkısının uzunluğu en fazla 30 saniye olabilir.

Masaüstünde WhatsApp durumuma bir şarkı ekleyebilir miyim?

Hayır, şu anda WhatsApp durumunuza yalnızca mobil uygulamada şarkı ekleyebilirsiniz.

Sesi WhatsApp durumu olarak koyabilir miyim?

Evet, sesi WhatsApp durumu olarak koyabilirsiniz. Bunu yapmak için WhatsApp’ı açın ve Durum sekmesine gidin. Ardından mikrofon simgesine dokunup sesinizi kaydedin. Bitirdikten sonra da Gönder yazılı kısma dokunun.

YouTube şarkısı WhatsApp duruma nasıl eklenir?

Bir YouTube şarkısını WhatsApp durumuna değiştirmek için öncelikle YouTube uygulamasını açın ve WhatsApp durumunuz olarak kullanmak istediğiniz şarkıyı bulun. Ardından videonun sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya dokunup “Bağlantıyı kopyala“yı seçin. Sonra WhatsApp’ı açıp yeni bir durum oluşturun. Son olarak şarkının bağlantısını metin alanına yapıştırın.