WhatsApp Uzun Video Gönderme | 6 Yöntem

WhatsApp, kullanıcıların 16 MB’den fazla boyuttaki videoları göndermesine izin vermiyor. Fakat bazı zamanlar olur ki göndereceğiniz videonun boyutu 16 MB’den fazla olsa da göndermek zorunda olabilirsiniz. O halde bunu nasıl yapabileceğinizle ilgili bilgi almak için en doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz. Aşağıda 16 MB ve üzeri boyutlardaki videoları WhatsApp’ta nasıl gönderebileceğinizi öğreneceksiniz.

WhatsApp’ta Neden Uzun Video Gönderemiyorum?

WhatsApp’ta uzun bir video gönderemiyorsanız, bunun sebebi video boyutunun WhatsApp’ta izin verilen maksimum boyuttan büyük olması olabilir. WhatsApp, iOS için 16 MB’a ve Android içinse 12 MB’a kadar videolar göndermenize olanak tanır. Videonuz bu boyuttan büyükse videoyu paylaşmak için aşağıda bahsettiğimiz yöntemlere başvurmalısınız.

Videoyu sıkıştırmak için Panda gibi bir video sıkıştırma aracı kullanabilirsiniz. Bu araç, WhatsApp videonuzun kalitesini korurken videonun boyutunu küçültmenize de olanak tanır. Videoyu kırpmak ve gereksiz parçaları kaldırmak için telefonunuzdaki bir video düzenleme uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak WhatsApp’taki videoyu Google Drive veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmetine yükleyebilir, bağlantıyı WhatsApp’ta paylaşabilirsiniz. Bu yöntem, daha büyük videoları sıkıştırmak zorunda kalmadan paylaşmanızı sağlar.

Son olarak yavaş bir internet bağlantınız varsa, WhatsApp’ta uzun videoların yüklenmesinin ve gönderilmesinin daha uzun sürebileceğini unutmamalısınız. Bu gibi durumlarda videoyu göndermeden önce bir WiFi’ye bağlanmanızı öneririz.

WhatsApp Uzun Video Gönderme Yolları

Google Drive ile WhatsApp Uzun Video Gönderme

WhatsApp’ta uzun videolar paylaşmak yerine Google Drive gibi üçüncü taraf bulut hizmeti kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir. Bu yolla ses, video gibi pek çok dosyayı herhangi bir biçimde saklayabilir ve herhangi biriyle paylaşabilirsiniz. WhatsApp’ta uzun video gönderebilmenizin yollarından bir tanesi de budur.

Ancak bu yöntemin bir dezavantajının olduğunu söylemeliyiz. Bu yöntemle videoyu açılır olarak göndermek yerine videonun bağlantısını paylaşmış olacaksınız. Videoyu gönderdiğiniz kişi, bağlantı aracılığıyla videoyu izleyebilir veya gönderebilir.

Aşağıda uzun videoları Google Drive üzerinden WhatsApp’ta nasıl paylaşabileceğiniz öğreneceksiniz:

 • WhatsApp’ta göndermek istediğiniz videoyu Google Drive‘a yükleyin.
 • Ardından videonun olduğu dosyayı açıp sağ üst köşedeki Paylaş yazılı kısma tıklayın.
 • Buraya tıkladığınızda Google tarafından paylaşmak istediğiniz dosyaya bir isim verip vermediğiniz sorulacak. Dosyaya isim atayıp Kaydet deyin.
 • Kaydettikten sonra bağlantıyı kopyalayabileceğiniz bir bildirim göreceksiniz. Hemen yan taraftaki Bağlantıyı kopyala yazılı kısma tıklayıp URL’yi kopyalayın.
 • Son olarak bu bağlantıyı WhatsApp’ta paylaşmak istediğiniz kişiye gönderin.

Tüm bu işlemleri tamamladığınızda, Google Drive üzerinden uzun bir videoyu WhatsApp üzerinden göndermiş olacaksınız. Biz örneğimizi Google Drive’dan faydalanarak açıkladık fakat Google’ın bulut sistemi dışında kullanabileceğiniz pek çok bulut hizmeti bulunmaktadır. Bunların ne olduğuna şuradaki makaleden detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

WeTransfer ile WhatsApp Uzun Video Gönderme

WeTransfer, dosyalarınızın bağlantısını bir arkadaşınızla paylaşmanızı sağlayan en iyi araçlardandır. Kullanımı oldukça kolay olan WeTransfer ile herhangi bir formattaki büyük dosyayı paylaşabilirsiniz. WeTransfer’in ücretsiz sürümü 2 GB’a kadar dosya yüklemenize izin verir. Ücretli sürümü ise 20 GB büyüklüğündeki videonuzu WhatsApp’ta paylaşmanıza olanak tanır.

WeTransfer ile WhatsApp’ta uzun video gönderme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • İlk olarak WeTransfer’in şuradaki resmi web sitesine gidin.
 • Sağ üst köşeden üyelik işlemlerini tamamlayın ve ardından Dosya Ekle yazılı kısma tıklayın.
 • Göndermek istediğiniz videoyu seçtikten sonra Bağlantı Al yazılı kısma tıklayın.
 • Bağlantıyı kopyaladıktan sonra WhatsApp’ta istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Panda Video Sıkıştırıcı Film ile WhatsApp Uzun Video Gönderme | Android

Android cihazlarda kullanabileceğiniz Panda Video Sıkıştırıcı Film adlı bir uygulama bulunmaktadır. Bu yöntem, WhatsApp’ta göndermek istediğiniz videonun dosyasını sıkıştırarak boyutunu küçültür. Video Compressor Panda, tüm video formatını destekleyen kullanımı ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama ile uzun bir videoyu göndermek için uygulamanız gereken işlemler şunlar:

 • Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak uygulamayı Android cihazınıza yükleyin.
 • Uygulamayı açıp göndermek istediğiniz videoyu seçin.
 • Şimdi sıkıştırma boyutunu seçmelisiniz. Karşınıza 4 farklı sıkıştırma seçeneği çıkacak: Küçük dosya, Orta dosya, Büyük dosya ve E-postaya sığdır.
 • Sonra bir Sıkıştırma ön ayarı seçmelisiniz.
 • Bu seçimi de yaptıktan sonra video dosyanız sıkıştırmaya başlayacaktır. Panda animasyonunu bir sonraki ekranda görebilirsiniz.
 • Sıkıştırmayı tamamladıktan sonra, videoyu doğrudan uygulamadan WhatsApp ile ve onu göndermek istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

Belge Olarak WhatsApp Uzun Video Gönderme | Android

Xiaomi, Samsung, Oppo, General Mobile gibi Android telefonlara özel bir WhatsApp uzun video gönderme yönteminden bahsedeceğiz. Burada herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok, videoyu direkt WhatsApp uygulaması üzerinden fakat farklı bir göndereceksiniz; belge olarak. Normalde Galeri üzerinden videoyu seçip gönderdiğinizde 16 MB sınırına takılırsınız. Fakat WhatsApp’ta ek simgeye dokunarak Galeri yerine Belge (Dosya) yazılı seçeneği seçin. Şimdi çıkan listeden videonuzu seçip gönderin. Videonuz yalnızca belge olarak gösterilecek fakat indirildikten sonra görülebilecektir.

Şunu söyleyebiliriz ki maalesef bu yöntemde de bir sınırlama var. WhatsApp’ta 100 MB’ye kadar olan boyuttaki videolarınızı bu yöntemle gönderebilirsiniz.

Video Link Oluşturma ile WhatsApp Uzun Video Gönderme

Şimdi iPhone ve Android telefonlarda en iyi uzun WhatsApp video gönderme yöntemlerinden birisini anlatacağız. Bu yöntem ile videoyu, boyutu 16 MB’den çok daha fazla olsa bile WhatsApp üzerinden rahatlıkla gönderebileceksiniz.

Öncelikle şuradaki makaleye göz atarak WhatsApp videosunu nasıl link haline dönüştürebileceğinizi kontrol edin. Ardından o linki kopyalayıp WhatsApp’ta istediğiniz kişiye gönderin. WhatsApp’ın ciddi bir video boyut sınırlandırma yoluna gittiğini düşünürsek, bu yöntemin oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz.

WhatsApp Web ile Uzun Video Gönderme

Videonuzun boyutu çok büyük değilse, WhatsApp Web’i tercih ederek videolarınızı gönderebilirsiniz. WhatsApp Web, 16MB kısıtlamasına kıyasla 64MB’a kadar video dosyası göndermenize izin verir. Bu nedenle WhatsApp Web, WhatsApp üzerinde büyük videoları göndermek için iyi bir seçenektir. Ayrıca WhatsApp Web kullanımı da oldukça kolaydır.

Büyük videoları WhatsApp üzerinden nasıl göndereceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Adım 1: WhatsApp üzerinde büyük videoları nasıl göndereceğinizi çözmek için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayarak WhatsApp Web sitesini ziyaret edin:
 • Adım 2: WhatsApp üzerinde uzun videoları nasıl göndereceğinizin bir sonraki adım, telefonunuzda WhatsApp’ı açmak, Menü veya Ayarlar’a dokunmak ve WhatsApp Web’i seçmektir.
 • Adım 3: Telefonunuzu ekrana doğrultun ve QR kodunu tarayın. Bunu yaparak WhatsApp Web’e giriş yapmış olacaksınız.
 • Adım 4: Yeni bir sohbet açın. Ardından sağ üst köşedeki ataç simgesine tıklayın ve sonrasında Fotoğraflar ve Videolar‘ı seçin.
 • Adım 5: Son adımda göndermek istediğiniz videoyu seçmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra uzun videonuzu başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Eğer göndermek istediğiniz video dosyasının boyutu 64MB’dan büyükse, o zaman “Eklemeye çalıştığınız 1 video, 64 MB’lık sınırı aşıyor.” uyarısı alacaksınız. Bu durumda, WhatsApp Web size yardımcı olamaz. Bu nedenle WhatsApp için bir video boyutu küçültme programı kullanmak durumundasınız.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta bir videoyu sıkıştırmadan gönderebilir miyim?

Videonuz WhatsApp’ta izin verilen maksimum boyuttan büyükse videoyu paylaşmak için sıkıştırmanız veya bir bulut depolama hizmeti kullanmanız gerekir. Ancak videonuz izin verilen maksimum boyuttan küçükse sıkıştırmadan doğrudan WhatsApp üzerinden gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ta gönderilebilecek maksimum video boyutu nedir?

WhatsApp, iOS’ta 16 MB ve Android’de ise 12 MB’a kadar videolar göndermenize olanak tanır. eğer bundan daha büyük bir videonuz varsa, göndermeden önce boyutunu küçültmelisiniz.