WhatsApp Zamanlı (İleri Tarihli) Mesaj Gönderme Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta bazen anlık olarak değil de daha sonra göndermek üzere mesaj hazırlama ihtiyacı duyabiliyoruz. Fakat WhatsApp’ta mesajları zamanlı olarak gönderme özelliği ne Android’de ne de iOS’ta yerleşik olarak bulunmamaktadır. Ancak üçüncü taraf bir uygulama kullanarak, WhatsApp mesajlarını ileri tarihli olarak gönderebileceğiniz birkaç yol vardır.

iPhone’da ise bunu yapmak için Apple’ın Kısayollar uygulamasını kullanabilirsiniz. Tüm bu yöntemleri ayrıntılı olarak öğrenmek için makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

WhatsApp Zamanlı (İleri Tarihli) Mesaj Gönderme Yöntemleri

WhatsApp ana uygulamasında zamanlama özelliğini kullanamayacağınız için Android’de üçüncü taraf bir uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında WhatsApp Business da zamanlı mesaj göndermenize izin veren benzer bir özelliğe sahiptir.

WhatsApp Business ile İleri Tarihli Mesaj Gönderme

Mesajları planlamak için WhatsApp’ın diğer uygulaması WhatsApp Business‘ı kullanabilirsiniz. WhatsApp Business’ın “Dışarıda Mesajı” özelliğinden ileri tarihli (zamanlı) mesaj atmak için faydalanabilirsiniz. Bunun için sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız:

 1. Telefonunuza WhatsApp Business‘ı indirip yükleyin.
 2. Gerçek numaranızla kaydolarak profilinizi oluşturun.
 3. Şimdi uygulamayı açıp üç nokta menüsüne dokunarak Ayarlar‘a gidin.
 4. Ayarlarda bulunan İş Araçları‘nı seçin.
 5. Burada, Mesajlaşma altındaki “Planlı Mesaj”a (veya benzeri bir ifadeye) dokunun.
 6. En üstte, “Mesaj gönder” geçişini etkinleştirin.
 7. Ardından Planlı Mesaj‘ın yanındaki kalem simgesine dokunarak mesajınızı yazın.
 8. Planla‘nın üzerine dokunun ve verilen seçeneklere göre ya da Özel üzerine dokunarak zamanı ayarlayın.
 9. Son olarak, planlanmış mesajları göndermek istediğiniz kişileri eklemek için Alıcılar üzerine dokunun.

Tüm bunları yaptıktan sonra sağ üstteki ‘Kaydet‘e dokunduğunuzda zamanlı mesajı göndermiş olursunuz.

Kısayollar Uygulaması ile WhatsApp İleri Tarihli Mesaj Gönderme | iPhone

Apple’ın Kısayollar uygulaması, birçok şeyi otomatik olarak yapmanıza olanak tanır. Bunlardan biri, WhatsApp gibi farklı uygulamalardaki mesajları planlamaktır. iPhone’daki Kısayollar uygulamasındaki otomasyonu kullanarak mesajınızı nasıl planlayabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

 1. iPhone’unuzdaki Kısayollar uygulamasına gidin. Eğer yoksa şuradan indirebilirsiniz.
 2. Şimdi, alttan Otomasyon sekmesini seçin.
 3. Sağ üstteki + simgesine ve ardından “Kişisel Otomasyon Oluştur”a dokunun.
 4. Şimdi “Günün Saati”ne dokunarak mesajı göndermek için haftanın saatini ve gününü seçin.
 5. Burada Gün Doğumu, Gün Batımı veya özel saat ve haftanın günleri arasından zamanı seçin.
 6. İleri‘ye dokunun ve ardından “Eylem Ekle“yi seçin.
 7. Bir sonraki sayfada verilen önerilerden WhatsApp ile Mesaj Gönder‘i seçin. Veya WhatsApp’ı alttaki arama çubuğundan da arayabilirsiniz.
 8. Şimdi Mesaj Gönder‘in yanındaki + simgesine ve ardından sonraki sayfada mesajınızı yazmak için “Mesaj”a dokunun. Alıcıları eklemek içinse “Alıcılar”a dokunun.
 9. Tekrar İleri‘ye ve ardından Bitti‘ye dokunun.

Bu işlemlerin sonrasında WhatsApp mesajınız, ayarladığınız saatte otomatik olarak gönderilecek. Ayrıca bu mesajı daha sonra istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Auto Text ile WhatsApp İleri Tarihli Mesaj Gönderme | Android

Auto Text, WhatsApp ve WhatsApp İşletme dahil olmak üzere Telegram ve SMS gibi mesajlaşma platformlarını da destekleyen bir ileri tarihli mesaj gönderme uygulamasıdır.

Bu uygulama ile WhatsApp mesajlarını istediğiniz tarihte gönderebilirsiniz. Hatta bu mesajları belirli tarihler için periyodik olarak da zamanlayabilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise otomatik olarak mesaj verebilmenize olanak tanımasıdır. Müsait olmadığınız zamanlarda önceden bazı otomatik cevaplar hazırlayarak bunları kullanabilirsiniz. Yalnızca Android cihazlar için geliştirilen bu uygulamayı şuradaki bağlantıdan telefonunuza yükleyebilirsiniz.

SKEDit ile WhatsApp İleri Tarihli Mesaj Gönderme | Android

Android için, WhatsApp mesajlarını zamanlı olarak göndermenin başka bir yolu daha vardır. Bunun için SKEDit adlı üçüncü taraf bir uygulamadan faydalanacağız. Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulama, mesajları, aramaları, SMS’leri ve hatta Facebook gönderilerini zamanlayabilmenizi sağlar. Bunu nasıl kullanacağınızı aşağıdan öğrenebilirsiniz:

 1. SKEDit uygulamasını Google Play Store’dan Android telefonunuza indirin.
 2. Uygulamayı açıp tüm uygulamaları kullanmak için hesabınızla kaydolun.
 3. Şimdi alt köşedeki + simgesine dokunun ve buradaki uygulamalar listesinden WhatsApp’ı seçin.
 4. Şimdi uygulamaya erişilebilirlik izni verin.
 5. Uygulamaya tekrar gidin ve WhatsApp’ta zamanlı mesajı göndereceğiniz kişiyi seçin.
 6. Verilen kutuya mesajınızı girin ve mesajın gönderileceği zamanı ayarlayın.
 7. Göndermeden önce bana sor“u da etkinleştirebilirsiniz, böylece uygulama mesajı göndermeden önce sizi bilgilendirmiş olacak.

Tüm yapmanız gereken bu kadardı. Bu üçüncü taraf uygulaması ile Android kullanıcıları, WhatsApp ileri tarihli mesaj gönderme işlemini başarıyla yapabilecekler.

Blueticks ile WhatsApp İleri Tarihli Mesaj Gönderme | Chrome Uzantısı

Yukarıdaki yöntemlerin yanında ek olarak bir Chrome uzantısı kullanarak da WhatsApp’ta ileri tarihli mesaj gönderebilirsiniz. Blueticks adlı bu Chrome uzantısı, yaklaşık 40.000’den fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Blueticks adlı bu uzantı ile ister tek seferlik, ister yinelenen mesajlar zamanlayabilirsiniz. Müşterilerinizi takip etmek ve onlarla iletişimde kalmak için Blueticks, iyi bir alternatif olacaktır.

Yapmanız gereken tek şey, şuradaki bağlantıya giderek uzantıyı Chrome tarayıcınıza eklemek. Bir Chrome uzantısının nasıl ekleneceğine dair detaylı bilgilere şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ardından ekranda beliren talimatları uygulayarak uzantıyı WhatsApp hesabınızla eşleştirmeniz gerekiyor. Bunu da yaptıktan sonra Chrome tarayıcının sağ üst köşesindeki uzantı simgesine tıklayıp Blueticks’i bulun. Üzerine tıkladıktan sonra birkaç farklı özelliğinden de faydalanarak ileri tarihli WhatsApp mesajları gönderebileceksiniz.

WhatsApp Web ile Zamanlı Mesaj Gönderme

WhatsApp’ı mobil uygulama yerine daha çok web sürümünde mi kullanmayı tercih ediyorsunuz? O zaman birazdan bahsedeceğimiz Chrome eklentisini de kullanmayı düşünebilirsiniz.

Schedule WhatsApp Message isimli yeni Chrome eklentisi, WhatsApp Web’den gönderilecek mesajları planlamasına olanak tanır. Göndereceğiniz mesajların saatini ve tarihini kolayca ayarlayarak, önemli mesajlarınızı zamanında gönderebilirsiniz.

Eklentiyi şuradaki bağlantıdan Chrome tarayıcınıza ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta ileri tarihli mesaj için hangi üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirim?

Google Play Store’da ve Apple App Store’da, WhatsApp’ta ileri tarihli mesaj atmanıza izin veren birkaç uygulama bulunuyor. Bazı popüler seçenekler arasında SKEDit ve Auto Text bulunmaktadır.

WhatsApp’ta ileri tarihli mesaj atmak için üçüncü taraf uygulamalar kullanmak güvenli mi?

WhatsApp’ta zamanlı mesaj atmak için üçüncü taraf uygulamaları kullanmanın güvenlik riskleri oluşturabileceğini unutmamalısınız. Bu uygulamalar, kişisel verilerinize ve mesajlarınıza erişim gerektirebilir hatta bazıları kötü amaçlı yazılım dahi içerebilir. Herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını indirmeden önce incelemeleri okuyarak uygulamanın güvenilir olduğundan emin olun.

WhatsApp’ta ileri tarihli bir mesajı iptal edebilir miyim?

Evet. SKEDit uygulamasını kullanarak WhatsApp’ta ileri tarihli bir mesajı iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için uygulamayı açın ve zamanladığınız mesajı seçip silmek için “İptal“i (Cancel) seçin.

WhatsApp’ın yerleşik bir mesaj planlama özelliği var mı?

Şu anda WhatsApp’ın yerleşik bir mesaj planlama özelliği bulunmuyor. Ancak uygulamanın gelecekte bu özelliği sunabileceği söyleniyor.