WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

wi-fi-adi-sifre-degistirme-4

Teknik cihazların kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan WiFi kablosuz bağlantı alanını ifade eder. Yani bu bağlantı alanı üzerinden cihazlarınızda (akıllı telefon ve bilgisayar gibi) interneti kullanabilirsiniz. WiFi şifresi, kablosuz bağlantının güvenliğini sağlamak için ayarlanmış özel bir şifredir. Kablosuz ağ güvenlik ayarlarının geliştirilmesi, başkalarının internetinizi kullanmasını engelleyebilir. Bu nedenle özellikle teknikçiler WiFi şifresinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini söyler. İnternet şifresini değiştirmek güvenliği arttırır. Peki WiFi şifresi nasıl değiştirilir?

wi-fi-adi-sifre-degistirme

İnternet servis sağlayıcı, size bir internet bağlantısı sağlarken WFi adını ve şifresini belirler. Ad ve şifre başlangıçta belirlenir ve internet servis sağlayıcı tarafından belirlenen güvenlik ayarlarıdır. Gerekirse, internet ağ bağlantısına özel bir ad atayabilir ve kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz. Bu zaten ilk verilen ad ve şifre karmaşık olabilir. Evinize gelen bir arkadaşınız internete bağlanmak istediğinde bu karmaşık isim ve şifreyi hatırlamak zor olabilir. Sizler için WiFi ad ve şifre değiştirme yöntemini yazdık.

WiFi Şifresi Nedir?

Kullandığınız internet ağını diğer kullanıcılardan koruyan şifreye Wi-Fi şifresi denir. Bir internet aboneliği satın aldığınızda, İnternet sağlayıcı ağınız için benzersiz bir şifre sağlayacaktır. Wi-fi şifre değişikliği, verilen güvenlik şifresini kendi belirlediğiniz yeni şifre ile değiştirmenizdir. Wi-Fi parolası, her kullanıcının kendi oturum açma anahtarıdır. Başka bir deyişle, sanal dünyanın kapısını açmak ve internete erişmek için bu anahtarı kullanırsınız.

wi-fi-adi-sifre-degistirme-1

Anahtarınızı, hatırlayabileceğiniz bir ad ve parola ile özelleştirebilirsiniz. Wi-Fi size özel bir internet ağ alanı sağlar. Alanı korumak için her türlü değişikliği yapabilir ve gerektiği gibi kullanabilirsiniz. Güçlü bir parolanız yoksa herkes internet ağınızı kullanabilir. Bu nedenle, yalnızca sizin bildiğiniz güçlü bir parolanız olmalıdır. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve rakam ile sembollerden yararlanılmalıdır.

WiFi Şifresi Neden Kullanılır?

Siz uyurken bile sanal dünya dinamik olarak çalışmaya devam eder. İnternet bağlantısı özel bir bağlantı olarak konumlandırılmıştır. İnterneti güvenli bir şekilde kullanmak için ağ bağlantısı bir Wi-Fi şifresi ile korunmaktadır. İnternet bağlantısını sağlayan modeme giriş yapmak için bu şifre gereklidir. Wi-Fi şifresi, kablosuz internet ağını korur ve ağa bağlanma sürecini basitleştirir. Bağlantıya erişebilmek için bu özel şifreyi sadece siz kullanabilirsiniz. İnternetinizi yalnızca kullanmak istediğiniz cihazlarla paylaşabilirsiniz. Modem şifresini unutma gibi sorunları yaşamamak için kendinize akılda kalıcı bir şifre belirleyebilirsiniz. Modem ilk kurulduğunda belirlenen şifre kolaylıkla değiştirilebilir.

wi-fi-adi-sifre-degistirme-2

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kablosuz ağınızı güvenli bir şekilde kullanmak için şifreyi değiştirebilirsiniz. Modem şifresini değiştirmek, WiFi şifresini değiştirmekle aynıdır. WiFi, modeme olan bağlantıdır. WiFi şifresi ne kadar güçlü ve benzersiz olursa, ağ bağlantısı o kadar güvenli olur. Bu nedenle şifrenizi değiştirirken şifrenizde rakam ve harfler kullanmalısınız ki yeni şifreniz güçlü bir şifre olsun. WiFi adınızın size ait olmasına izin vermeyin. Benzersiz bir ad ve güçlü bir parola belirlemelisiniz. WiFi kullanıcı adı öğrenme hizmetleri sağlayan bir internet sağlayıcısı ile iletişime geçerek WiFi kullanıcı adınızı bulabilirsiniz. Ayrıca size şifreyi de söyleyeceklerdir. WiFi şifresini nasıl değiştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

  • Öncelikle Wi-Fi bağlantınızın açık olduğundan emin olun.
  • Ardından yakınınızdaki herhangi bir cihazdan web tarayıcıyı açın ve tarayıcının adres alanına “192.168.1.1”, “192.168.1.2”, “192.168.2.1” veya “192.168.2.2” seçeneklerinden yazın.
  • Açılan sayfada modem arayüzüne giriş için kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir.
  • Wi-Fi bağlantısının adını ve şifresini bilmiyorsanız, lütfen internet sağlayıcınızdan alın.
  • Giriş yaptıktan sonra menüden “Kablosuz Ağ Ayarları”na tıklayın Buradan “Ağ Şifreleme” bölümüne gidin. Ağ şifreleme bölümünden Wi-Fi adını ve şifresini değiştirebilirsiniz.
wi-fi-adi-sifre-degistirme-3

WiFi Şifresi Nasıl Olmalı?

Ağ güvenliğiniz için Wi-Fi şifrenizin oldukça güçlü olması gerekiyor. Ağ şifrenizin güçlü olmasını sağlayacak etkenleri sizler için sıraladık;

  • Harflerin, sayıların ve sembollerin bir karışımını hedeflemelisiniz. Ancak genel ifadeler, adlar veya konumlar kullanmaktan kaçının. Başka bir deyişle, Abcd123 ve Abc345 gibi yaygın şifreleri kesinlikle kullanmayın.
  • Parolanızda bir kelime kullanmayı planlıyorsanız, bu kelimeleri farklı bir şekilde kullanın. Örneğin; Merhaba girmek yerine Mrhb girerek şifre oluşturabilirsiniz. Bu yaklaşımı izlerseniz, şifrenizin tahmin edilmesi daha zor hale gelecektir.
  • Birden fazla hesap için aynı parolayı kullanmaktan ve eski parolaları yeniden kullanmaktan kaçının. Örneğin bankacılık için kullandığınız şifreyi aynı anda Wi-Fi şifreniz olarak belirlemeyin. Bu sayede Wi-Fi şifrenizi aileniz veya arkadaşlarınızla paylaştığınızda, banka hesabı şifrenizi onlarla paylaşmamış olursunuz.
  • Wi-Fi şifreleri genellikle harf ve rakamlardan oluşur. Bu harf ve rakamlarla birlikte “!” “?” Wi-Fi şifrenizi geliştirmek için aşağıdaki sembolleri kullanabilirsiniz.

WiFi Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wi-Fi kullanıcı adınızı değiştirmek için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Wi-Fi kullanıcı adı değiştirme işlemini tamamlamak için şifre değiştirme ile aynı adımları izleyebilirsiniz. Ağ şifreleme bölümünden bağlantı alan adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz. Web tarayıcısına modemin IP adresini girdiğinizde modem ayarları sayfasına erişebilirsiniz. Modem ayarlarında SSID alanına giderek ağ adı bölümündeki adı değiştirebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcısının mevcut ağ adı buraya yazılacaktır. Kablosuz ağ için belirlediğiniz adı buraya girmek için silebilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir sorusuna yanıt verirken verdiğimiz yönlendirmeli adımları takip ederek ağ adını değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra “Ayarları Kaydet” sekmesine tıklamanız gerektiğini unutmayın. Modem IP adresini girerek modem ayarlarına ulaşabilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?