Yandex IMAP Ayarları Nasıl Yapılandırılır?

Yandex, internetle ilgili hizmetler ve ürünler konusunda uzmanlaşmış, Rusya menşeli fakat çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olan Yandex, Yandex.Katalog, Yandex.Connect, Yandex.Mail gibi pek çok hizmet sunar.

Yandex.Mail, güçlü web erişimi, mobil uygulamalar ve IMAP ile sınırsız çevrimiçi depolama (10 GB’tan başlayan ve gerektiğinde 1 GB’lık adımlarla artan) ile eksiksiz, zengin ve kullanılabilir bir e-posta deneyimi sunar. Aşağıda Yandex IMAP ayarları konusunda bilmeniz gereken her şeye ulaşacaksınız.

Yandex IMAP Nedir?

Yandex IMAP (İnternet Posta Erişim Protokolü), Microsoft Outlook, Apple Mail veya Mozilla Thunderbird gibi bir e-posta istemcisi kullanarak uzak bir sunucudaki e-posta iletilerinize erişmenizi ve bunları yönetmenizi sağlayan bir protokoldür. Bir e-posta istemcisinde e-posta hesabı kurduğunuzda, IMAP veya POP (Postane Protokolü) adı verilen başka bir protokolü kullanma seçeneğiniz vardır.

IMAP, POP’a kıyasla daha modern ve zengin özelliklere sahip bir protokoldür. IMAP ile uzak sunucuda saklanan e-posta mesajlarınız, yerel cihazınıza indirilmez. Bu, e-posta mesajlarınıza internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca e-postanızda yaptığınız tüm değişiklikler (bir mesajı silmek veya farklı bir klasöre taşımak gibi) aynı e-postaya erişen tüm cihazlara yansıtılır. IMAP ayrıca birden çok klasörü destekler, bu da e-posta mesajlarınızı sizin için anlamlı olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Bir Yandex e-posta hesabınız varsa, herhangi bir cihazdan e-posta mesajlarınıza erişmek ve bunları yönetmek için IMAP’i kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, e-posta istemcinizde doğru IMAP sunucusunu ve bağlantı noktası ayarlarını girmeniz gerekecektir.

Yandex.Mail E-posta Adresine IMAP Erişimi

IMAP erişimiyle Yandex mail hesabınıza erişebilirsiniz ve çevrimiçi olarak kurduğunuz tüm klasörleri posta düzenlemek için kullanabilirsiniz. Fakat burada Yandex.Mail etiketleri mevcut değildir. Bir e-postayı siler, dosyalar, işaretler veya okunmadı olarak işaretlerseniz, bu işlemlerinizi web’deki Yandex.Mail ile ve hesaba IMAP üzerinden erişen diğer tüm e-posta programlarıyla otomatik olarak senkronize etmiş olursunuz.

Yandex.Mail IMAP’yi kurmak için hesabınızın IMAP erişimine uygun olduğundan emin olmak ve bunu IMAP’e eklemek için doğru ayarları kullanmaktır. Öncesinde Yandex.Mail’e IMAP üzerinden erişebileceğinizden emin olmak için şu adımları izleyin:

 • Yandex.Mail’in üst gezinme çubuğunda yer alan Tüm ayarlar çarkını () seçin.
 • Görünen menüden Tüm ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi karşınıza çıkan sayfada Ee-posta istemcilerini seçin.
 • Yandex e-postanızı almak için bir posta istemcisi kullanın yazılı seçeneğin altında, IMAP aracılığıyla imap.yandex.com sunucusu kısmının işaretli olduğundan emin olun.

Yandex IMAP Ayarları Nasıl Olmalı?

Yandex.Mail IMAP erişimi etkinleştirildikten sonra iOS Mail veya Mozilla Thunderbird e-posta programı üzerinden yeni bir IMAP e-posta hesabı oluşturabilirsiniz. Diğer e-posta programları için aşağıda açıkladığımız genel IMAP ve SMTP ayarlarını kullanarak yeni bir IMAP hesabı oluşturabilirsiniz.

Yandex.Mail IMAP Ayarları (Gelen Posta):

 • IMAP sunucusu: imap.yandex.com
 • Port: 993
 • TLS/SSL: Evet
 • Kullanıcı adı: Yandex.Mail e-posta adresinizin tamamı.
 • Şifre: Yandex.Mail şifreniz

Yandex.Mail SMTP Ayarları (Giden Posta):

 • SMTP sunucusu: smtp.yandex.com
 • Port: 465
 • TLS/SSL: Evet
 • SMTP kimlik doğrulaması: Evet
 • Kullanıcı adı: tam Yandex.Mail e-posta adresiniz
 • Şifre: Yandex.Mail şifreniz

Yandex.Mail için hem IMAP hem de SMTP ayarlarını yukarıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Twitter’da Onay Kodunun Gelmemesi Sorunu Nasıl Çözülür?