Yatırım Yapılabilecek En İyi 7 Kripto Para

Son yıllarda kripto para piyasaları binlerce kişiye cazip gelirler sunuyor. Özellikle altcoinlerin sağladığı getiriler, çoğu kişinin ciddi oranda kar elde etmesini sağlıyor. Durum böyle olunca birçok kişi kripto borsalarında hesap açarak yatırım yapmaya başladı. Ancak çoğu kişi doğru yatırımı nasıl yapacağını öngöremiyor ve fikir arıyor. “Yatırım yapılabilecek kripto paralar” konulu başlıklar internet üzerinde oldukça araştırılıyor.

Peki yatırım yapılabilecek en güvenli kripto paralar hangileri? Kripto paraların güvenilir olup olmadığı konusunda henüz net bir bilgi akışı sağlanmıyor. Çünkü genelde kripto para şirketleri buna dair bir güvence vermiyor. Ancak binlerce kişinin tercih ettiği ve kazandırdığı bilinen bazı kripto paralar bulunuyor. Sizler için yatırım yapabileceğiniz en iyi 7 kripto parayı sıraladık. İşte en güvenli kripto paralar…

Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Cardano (ADA)
  • Uniswap (UNI)
  • Ripple
  • Binance Coin (BNB)
  • IOTA (MIOTA)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, tüm dünyada en değerli kripto para birimi olarak bilinir. Kullanıcılar, Bitcoin kullanarak bir dijital cüzdandan diğerine kolayca para aktarabilir. Bitcoin üzerinden yapılan her işlem daha sonra kullanıcılar tarafından doğrulanır ve halka açık bir deftere kaydedilir. Bitcoin fiyatında sık sık dalgalanmalar yaşansa da fiyatı oldukça yüksektir. Diğer herhangi bir kripto para biriminden çok daha popüler olan Bitcoin, Microsoft dahil büyük şirketler tarafından kabul görmüş durumda.

Bitcoin’inizle ticaret yapmak çok kolaydır. Bitcoin, büyük borsalar ve Icrypex gibi dijital cüzdan platformları tarafından desteklenmektedir. Bu kripto para yatırımcılar tarafından da desteklenir. Bitcoin, diğer herhangi bir kripto para biriminden daha uzun süredir var. Bu, yatırımcıların güçlü bir şekilde Bitcoin’e odaklanmasını sağlar. Piyasa değeri, cari para arzının cari fiyat ile çarpılmasıyla hesaplanır. Buna dolaşımdaki para arzı denir ve bir para birimine yatırım yapmanın riskleri olup olmadığını gösterebilir. Daha yüksek bir piyasa değeri, daha fazla kullanıcı nedeniyle genellikle daha az risk anlamına gelir. Bu nedenle Bitcoin, piyasadaki diğer kripto para birimlerinden daha iyi bir seçim olarak kabul edilir.

Ethereum (ETH)

Ethereum, Bitcoin’den sonra küresel finans piyasasında en çok işlem gören ikinci kripto para birimidir. Ethereum birçok yeni teknolojiyi bünyesinde barındırmaktadır. Ethereum, 2.0 güncellemesindeki en göz alıcı kripto paradır. Güncellemenin ne zaman gerçekleşeceği konusunda net bir tarih olmasa da bu güncellemenin kripto paralara yeni bir görünüm kazandıracağı kesin gibi görünüyor. Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en büyük özellik ise akıllı sözleşmesidir. Bu sözleşmeler dijital sözleşmelerdir ve kullanıcılara yalnızca belirli koşullar yerine getirildikten sonra ödeme yapılır.

Ethereum’un yarattığı devrim niteliğindeki konseptin başarısı ve blockchain ekosisteminde sıkça kullanılması sayesinde uzun süre elde tutulabilen bir altcoin olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak Ethereum analiz edilirken rakipleri Avalanche (AVAX), Cosmos (ATOM) ve Polkadot (DOT) ekosistemde Ethereum kadar sık ​​kullanılmamaktadır. Ancak son günlerde Polkadot birçok DeFi protokolünde kullanıldığından ve maliyetlerden tasarruf etmek için Polkadot’a köprülendiğinden, Ethereum ekosisteminde birçok çıkış oldu. Bununla birlikte, Ethereum hala rakipleriyle başarılı bir şekilde mücadele ediyor. Ethereum 2.0 planlandığı gibi ilerlerse uzun vadede hala iyi bir yatırım aracı olabilir.

Cardano (ADA)

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana kötü bir performans sergileyen Cardano (ADA), 2021’de kısa sürede yükselerek piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi listesine girdi. Uzaktan geliştirme özelliği harika olsa da, Cardano ekibi platforma işlevsellik getirmek için yorulmadan çalışıyor. Cardano ekibinin yazılım geliştiricileri ani artışlarla baş edebilmek için hızla platforma özellikler ekliyor. Ekip çalışmalarını özel olarak açıklamadı ancak yeni özelliklerin hayata geçirileceği biliniyor. Gelişmeleri takip ederek Cardano kripto paraya yatırım yapabilirsiniz.

Uniswap (UNI)

Dünyanın ilk merkezi olmayan borsası (DEX) olarak bilinen Uniswap (UNI), DeFi ve DEX ekosisteminin gelişmesi nedeniyle büyük bir avantaj elde etti. Ayrıca Uniswap’ın arkasında önemli bir ağ etkisi bulunuyor. Bu sayede kripto paraya güven daha çok artıyor. Uniswap V3’ün geliştirilmesinin Uniswap’a birçok farklı işlev ekleyerek merkezi olmayan borsaların değerini artırması bekleniyor.

Ripple

Çoğu kripto paranın temel hedefi hızlı işlemler sağlamaktır. Ripple ve XRP adlı dijital belirteçleri için hızlı işlemler, kimliklerinin temel bir parçasıdır. Aslında Ripple işlemi sadece dört saniyede işler. Geleneksel para birimleri birkaç gün sürebilir. Ripple, bankaların ve diğer ödeme sağlayıcılarının dünyanın herhangi bir yerine para göndermeleri için bir platform oluşturur. Saniyeler içinde dünyanın her yerine para gönderebilmek, bankaların ve finans kuruluşlarının yeni pazarlara girmesini sağlar. Kapsamları ne kadar genişlerse, o kadar çok müşteriye hizmet verebilirler. Yüksek dış kaynak işlem ücretleri ödemek zorunda kalmadan birkaç saniye içinde sınır ötesi para gönderebilir ve işlem yapabilirsiniz. Ripple, saniyede 1.500 işlem gerçekleştirebilir. Diğer mevcut kripto para birimlerinden daha yüksek bir işlem hızına sahiptir.

Binance Coin (BNB)

2017 yılından bu yana kripto para piyasasına yön veren etkili kripto paralardan olan Binance Coin (BNB), 2021 yılında hızlı ve verimli bir yükselişe imza attı. Özellikle dünyanın en büyük borsası Binance’in işlem hacminin artması, Bitcoin’in artması, Binance’in akıllı yatırımı ve Lauchpad’deki projelerin artması ve değerlenmesi nedeniyle BNB’nin değeri patladı. Çoğu yatırımcıya göre Binance Coin, pazarlardaki konumunu korursa uzun vadede iyi bir altcoin olabilir.

IOTA (MIOTA)

2017 yılında Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerinde çalışan IOTA Vakfı, 2020 yılında cüzdanların hacklenmesi nedeniyle piyasa değerini ciddi oranda yükseltti. Performansı Polkadot veya piyasadaki diğer birçok kripto para birimine göre çok yüksek olmasa da IoT projelerinde güçlü bir konumda olduğu sürece en azından uzun süre elde tutulabileceği söylenebilir. Özellikle 10 yıl sonra IOTA’nın dünyanın önde gelen firmalarıyla anlaşması, birçok kişinin IOTA’ya olan güvenini artıran etkenlerden biri haline geldi.

Son olarak bu makaleyi bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmemeniz, genel olarak piyasaya hakim kişi ve yapıların ortak kanısının bir sonucu olarak görmeniz gerektiğini hatırlatalım.