YouTube’da Tüm Zamanların En Çok İzlenen Videoları

2005 yılında hizmet vermeye başlayan, 2006 yılında ise Google tarafından satın alınarak dünyanın en popüler çevrimiçi video platformu haline gelen YouTube, milyonlarca içeriğe ve 2 milyar civarında kullanıcıya sahip bir mecra. Kimi zaman, bu büyük mecraya öyle içerikler yükleniyor ki bu içerikler, dünyanın en çok izlenenleri olarak tarihe geçiyor.

YouTube’da en çok izlenen videolar dediğimiz zaman, bu videoların hangileri olduğunu bilmemeniz normal. Ancak emin olun ki biraz sonra göreceğiniz listemizden sonra ‘aa, bunu biliyordum’ diyeceksiniz. Çünkü bu videolar, bir gün bir şekilde mutlaka karşınıza denk gelmiştir. Dilerseniz artık, bu videoların neler olduğuna kısaca göz atalım.

YouTube En Çok İzlenen Videolar

  • Baby Shark Dance (9,4 milyar görüntüleme)
  • Despacito (7,5 milyar görüntüleme)
  • Johny Johny Yes Papa (5,7 milyar görüntüleme)
  • Shape of You (5,4 milyar görüntüleme)
  • See You Again (5,27 milyar görüntüleme)
  • Bath Song (4,54 milyar görüntüleme)
  • Masha and the Bear – Recipe for Disaster (4,46 milyar görüntüleme)
  • Uptown Funk (4,3 milyar görüntüleme)
  • Learning Colors – Colorful Eggs on a Farm (4,1 milyar görüntüleme)
  • Gangnam Style (4,09 milyar görüntüleme)

YouTube’da en çok izlenen videolar listesinin ilk 10 sırasına baktığımızda, bunların büyük bir bölümünün çocuklar için oluşturulmuş animasyonlar ile çocuk şarkılarından oluştuğunu görebiliyoruz. Diğer içerikler ise yayınlandığı dönem dünya çapında nam salmış, herkesin diline pelesenk olmuş şarkılardan oluşuyor. Peki bu içeriklerde ne var? Şimdi de videolara tek tek bakalım.

Baby Shark Dance (9,4 milyar görüntüleme)

Baby Shark Dance, Güney Koreli Pingfong isimli bir şirket tarafından hazırlanarak 2016 yılında YouTube’a yüklendi. Bugüne dek 9,5 milyara yakın kez izlenen Baby Shark Dance, çocuklar için hazırlanmış olan bir şarkı. Bu şarkı bugün bile Instagram ve TikTok gibi platformlarda video editlerinde kullanılmaya devam ediyor.

Despacito (7,5 milyar görüntüleme)

2017 yılında tanıştığımız Despacito, Luis Fonsi ile Daddy Yankee’nin bir şarkısı olarak karşımıza çıkmıştı. Bu şarkı o çok ilgi gördü, o kadar tuttu ki bugün dünyadaki hemen her yetişkin, en azından bir kez bile olsa bu şarkıya denk gelmişti. İnsanın içini kıpır kıpır etmeyi başaran şarkı, YouTube’da en çok izlenen videolar listesinin ikinci sırasında olsa da aslında alanının en çok izleneni.

Johny Johny Yes Papa (5,7 milyar görüntüleme)

YouTube’un en çok izlenen üçüncü videosu olan Johny Johny Yes Papa da çocuklar için hazırlanmış şarkılardan bir tanesi. Bugün binlerce farklı versiyonu oluşturulmuş olan eğitici şarkı, Türkçe gibi orijinalinden farklı dillerde de yeniden oluşturuldu. 2016 yılında yayınlanan video, yıllar boyunca da aynı popülariteyi devam ettirecek gibi görünüyor.

Shape of You (5,4 milyar görüntüleme)

2017 yılı, müzik endüstrisinin belki de en iyi yılı olabilir. Çünkü az önce bahsettiğimiz Despacito gibi Shape of You isimli şarkı da 2017 yılında yayınlandı. Ed Sheeran imzalı şarkı, kulakta yarattığı his, klibi ve anlattıkları ile YouTube’un en çok izlenen videoları arasına girmeyi başardı.

See You Again (5,27 milyar görüntüleme)

See You Again dediğimiz zaman, gözleriniz uzaklara dalmış olabilir. Evet, az önce bu hissi yaşadıysanız siz de bir Fast and Furious (Hızlı ve Öfkeli) hayranısınız demektir. Zira See You Again, Wiz Khalifa’nın serinin yedinci filmi için hazırladığı şarkılardan biriydi. Şarkının klibinde 2013 yılında aramızdan ayrılan Paul Walker’dan görüntülerin yer alması, şarkıyı tüm Hızlı ve Öfkeli hayranları için bambaşka bir yere taşıdı.

Bath Song (4,54 milyar görüntüleme)

Hatırlayacak olursanız, YouTube’un en çok izlenme sayısına sahip videosu Baby Shark Dance’ın çeşitli versiyonlarının bulunduğundan bahsetmiştik. İşte bunlardan bir tanesi de Bath Song. Çocukların banyo eğitimleri için hazırlanmış olan şarkı, 2018 yılında yayınlandığından beri tüm ebeveynlerin bildiği şarkılardan biri haline geldi.

Learning Colors – Colorful Eggs on a Farm (4,51 milyar görüntüleme)

YouTube’da en çok izlenen videolar listesine baktığımızda, çocukların gerçekten de geleceğimiz olduğunu görüyoruz. Zira dünyanın en popüler çevrimiçi video platformunda yer alan içerikler arasında en çok izlenenler, gördüğünüz gibi çocuklar için oluşturulmuş yapımlardan oluşuyor. Colorful Eggs on a Farm, çocuklara renkleri öğretmeyi amaçlamış bir video.

Masha and the Bear – Recipe for Disaster (4,46 milyar görüntüleme)

Masha isimli bir kız çocuğu ile bir ayının hikayesini anlatan animasyon dizisi “Masha and the Bear”, dünyanın en popüler çizgi filmleri arasında yer alıyor. Türkiye’de de bilindik animasyonu çocuğunuz izletmek isterseniz, “Maşa ile Koca Ayı – Felaketin Tarifi” isimli YouTube videosuna göz atabilirsiniz.

Uptown Funk (4,3 milyar görüntüleme)

Mark Ronson ile Bruno Mars’ın düeti olarak 2014 yılında servis edilen Uptown Funk, yayınlandığı dönemin hiç şüphesiz en popüler şarkısıydı. Hatta şarkı bir yerden sonra o kadar popüler hale gelmişti ki restoranlar, kafeler, barlar ve beach clup gibi yerlerin bitki örtüsü Uptown Funk olmuştu. İşte bu şarkı, YouTube’da en çok izlenen videolar listesinin sekizinci sırasında yer alıyor.

Gangnam Style (4,2 milyar görüntüleme)

Gangnam Style için ne desek az kalır. Güney Koreli PSY’nin 2012 yılında yayınladığı şarkı, adeta bir akım yarattı. Şarkının popüler olduğu yıllarda her ülkeden insanlar, bu şarkının dansını yaparak bunları kaydediyor ve çeşitli mecralarda yayınlıyordu. Bir yerden sonra o akımlar ve Gangnam Style çılgınlığı sona ermiş olsa da bir dünya nesli, bu şarkıyı asla unutmayacak.

İçeriğimizin bu kısmına kadar, daha çok çocuklar için üretilmiş içeriklerin yer aldığını söyleyip durduk. Ancak bundan sonrası için durumun değiştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Devreye burdan sonra, milyonlarca hayrana sahip dünyaca ünlü şarkıcı ve grupların eserleriyle karşılaşıyoruz. Örneğin; Maroon 5’in Sugar’ı, Shakira’nın Waka Waka’sı gibi şarkılar artık ön plana çıkmaya başlıyor.

Bu içeriğimizde sizlere, YouTube’da en çok izlenen videolar konusuna ışık tutmaya çalıştık. Dilerdik ki bir Türk’e ait olan bir video da YouTube’un en çok izlenenleri listesinde yer alsın ancak ne yazık ki böyle bir şey pek mümkün görünmüyor. Türkçe, dünyanın en prestijli dillerinden biri haline gelmediği sürece, böylesi bir durumu beklememek gerek…