YouTube Video Beğenenleri Görme Nasıl Yapılır?

YouTube’da videoları beğenenler, o videonun beğenme düğmesine tıklayarak /dokunarak videoyu beğendiklerini belirtirler. Bu işlem, videoyu paylaşan kişinin izleyiciler tarafından ne kadar iyi karşılandığını anlamasına yardımcı olur.

YouTube videolarında beğenme ve beğenmeme seçenekleri bulunuyor. Beğenme seçeneğine tıkladığınızda videoyu beğendiğinizi belirtmiş olursunuz. Beğenmeme simgesine tıklayarak ise videonun hoşunuza gitmediğini belirtirsiniz.

Beğenme ve beğenmeme seçenekleri YouTube’da önemli detaydır çünkü bir videoya verilen beğenme sayısı, videonun izlenme sayısını ve başarısını etkileyebilir. Videoyu beğenenler, videonun popülaritesini arttırmak için de bir araçtır. Ayrıca videoyu beğenenler, ilgili veya benzer videolara daha kolay erişebilirler.

Video beğenmeleri ayrıca video sahibine de yarar sağlar. Beğenme sayısı, video sahibinin içeriklerinin ne kadar iyi karşılandığını gösterir ve video sahibinin daha fazla görüntüleme, abone ve takipçi kazanmasına yardımcı olabilir.

YouTube Videoları Kimlerin Beğendiğini Görebilir miyim?

YouTube’da videoların yalnızca ne kadar beğeni ve beğenmeme aldığını görebilirsiniz. Videonuzu beğenen her kullanıcı birer anonim olarak kalacaktır. Bunun nedeni ise YouTube’un YouTube hesabı kullanan her kişinin gizliliğini korumayı amaçlamasıdır.

Her ne kadar beğeniyi yapan kişiler bunu olumlu karşılasa da içerik oluşturucular bundan rahatsız olabilir. Çünkü YouTube videosunu kimin beğenmediğini veya beğendiğini bilmek, daha iyi içerik oluşturmalarına yardımcı olabilir. Fakat videonuzu beğenen kullanıcıların kim olduklarını bilemeseniz de, onlar hakkında pek çok veri toplayabilirsiniz.

YouTube Video Beğenenleri Görme Yolları

YouTube videolarını kimin beğendiğini söyleyebilmenin bir yolu bulunmuyor. Ancak birkaç faktöre dayanarak önemli tahminlerde bulunabilirsiniz.

YouTube Studio’yu Kullanın

YouTube Studio, içeriğinizi beğenen kullanıcıları tespit etmeniz için yardımcı olabilir. Bu kişilerin kim olduklarına dair bilgilere YouTube Studio menüsünden erişebilirsiniz. Video beğenilerini görmek amacıyla YouTube Studio’yu kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Şuradaki bağlantıdan YouTube Studio’nun web sitesine gidin ve hesabınızda oturum açın.
  • Şimdi “İçerik” sekmesine tıklayın.
  • Ardından “Videolar” sekmesine tıklayın.
  • Beğeni ile ilgili bilgileri görmek istediğiniz videoyu seçin.
  • Etkileşim” bölümünün altında videonun aldığı beğeni sayısını göreceksiniz.

Genel Bakış” sekmesine tıklayıp ardından “Beğeniler” metriğine bakarak kanalınızın genel olarak aldığı beğeni sayısını da görebilirsiniz.

E-posta Bildirimlerini Ayarlayın

Yukarıdaki yöntem dışında her abonelik veya YouTube yorumu aldığınızda bir e-posta almak için YouTube Studio’dan e-posta bildirimleri ayarlayabilirsiniz. E-posta bildirimleri size videolarınızı beğenen izleyicilerin kimliğini söylemese de onları fark etmenize yardımcı olabilir.

E-posta bildirimlerinizi YouTube Studio’dan açabilirsiniz. Bunun için sol menüdeki Ayarlar‘a tıklayın. Ardından Bildirimler sekmesine dokunun ve e-posta seçeneklerini görene kadar aşağı kaydırın.

Buradan kullanıcıların YouTube’a her abone olduğunda veya yorum yaptığında bildirim almayı seçebilirsiniz. Son olarak yaptığınız değişiklikleri onaylamak için Kaydet‘e basın.