YouTube’da Yorum Yapamama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Yorumlar, bir YouTube videosunu desteklemenin ve fikrini göstermenin en iyi yoludur. Birçok YouTube kanal sahibi, daha iyi video görüntüleme deneyimi için videolarına gelen yorumlardan ve geri bildirimlerden yararlanır. Bununla birlikte bazı kullanıcılar, YouTube’da yorum yapamıyorum şeklinde şikayetlerini dile getiriyorlar. Bunun bazı olası nedenlerini ve çözümlerini aşağıda bulacaksınız.

YouTube Kanalının Yorumları Engellemesi

Bir YouTube videosuna yorum yapamamanızın en temel nedenlerinden biri, video oluşturucunun videosu için yorum özelliğini kapatmış olmasıdır. Videoyu oluşturan kişi, tartışmaya açık bir video paylaştığında istenmeyen mesajları veya spam’i önlemek için yorumları engelleyebilir.

Ayrıca video çocuklar için hazırlanmış bir video ise yorumlar varsayılan olarak kapalıdır. Bir kullanıcı yeni bir video yüklediğinde, COPPA (Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası) tarafından içeriğin çocuklara mı yoksa yetişkinlere mi yönelik olduğunu açıklamaları gerekir.

YouTube Kanalı Hesabınızı Engelledi

Daha önce YouTube kanalının herhangi bir videosuna rahatsız edici yorumlar gönderdiyseniz, hesabınız engellenmiş olabilir. YouTube hesabınız engellendiğinde videoları görüntüleyebilirsiniz ancak yorum bırakamazsınız. Yanlışlıkla engellendiğinizi düşünüyorsanız YouTube kanalı ile e-posta aracılığıyla iletişime geçebilir, engelinizi kaldırmasını rica edebilirsiniz. Buna ancak kanal sahibinin karar verebileceğini, YouTube yöneticilerinin yardımcı olamayacağını unutmamalısınız.

Ek olarak mesajınız spam olarak işaretlendiyse de yorum yapmanız yasaklanmış olabilir. Bu, aynı yorumu birden çok kez tekrarladığınızda, harici web sitelerine bağlantılar gönderdiğinizde veya videonun belirli bir miktarını izlemeden yorum yaptığınızda gerçekleşir.

YouTube Kısıtlı Mod Etkinleştirilmiş Olabilir

YouTube’un Kısıtlı Mod özelliği, bazı içeriklerin yetişkinlere özel olarak hazırlandığını belirtmek için kullanılır. Ayrıca bu mod, YouTube kanalındaki yorumların da görünmesini engeller. Bu sebeple YouTube hesabınızın Kısıtlı Mod’da kalıp kalmadığını öğrenmek durumundasınız. Bunu nasıl yapabileceğinize dair kapsamlı olarak hazırladığımız makaleye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tarayıcınızda Sorun Olabilir

Yukarıdaki çözüm önerilerini denedikten sonra hala YouTube’da yorum yapamıyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini ve çerezleri temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, çerezlerle ilgili sorunları çözmekle birlikte YouTube’da yorum yapabilmenizi sağlayacaktır. Chrome tarayıcınızdaki önbellek temizliğini farklı cihazlar ile nasıl yapabileceğinizi şuradaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Reklam Engelleyici Uzantıları Kapatın

Bazı kullanıcılar, reklam engelleyici veya diğer YouTube’a özgü üçüncü taraf uzantılar nedeniyle videolara yorum yapamayabiliyorlar. Bunun yorum yapmanıza engel olup olmadığını görmek için tarayıcınızdaki tüm uzantıları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

VPN Yorum Yapmanızı Engelliyor Olabilir

YouTube’da yorum yapamıyor olmanızı bir başka nedeni de VPN hizmetindeki bir sıkıntı olabilir. Bölgenizin dışında bulunan bir sunucu kullandığınız zamanlarda YouTube bunu algılayabilir ve yorum yapmanızı engelleyebilir. Bu sebeple VPN hizmetinizi devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz.