Aliexpress Hesap Silme Nasıl Yapılır?

aliexpress-nasil-alisveris-yapilir

Aliexpress, ürünleri uygun fiyatla alabileceğiniz dünyanın en popüler sitelerinden bir tanesidir. Her ne kadar doların döviz kurundaki artışı sebebiyle fiyatlar gün geçtikçe artsa da yine de çoğu kişinin favori e-ticaret sitelerindendir. Bununla birlikte Aliexpress’ten yapılan alışverişler bazı zamanlarda hüzünle sonlanabiliyor. Gümrüğe takılması, bir sebepten dolayı gelememesi ve üstüne ödemenin geri alınamaması, bazı kişilerin platformdan soğumasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar Aliexpress hesabını silerek platformla olan ilişkisini sonlandırmak istiyor.

Aliexpress Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse Alibaba Group’a ait Çin merkezli bir online perakende satış hizmeti olan Aliexpress, küçük işletmelerin ve bireysel satıcıların ürünlerini dünyanın her yerindeki müşterilere satmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur. AliExpress, giyim, elektronik, ev ve bahçe ürünleri ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli ürünler sunar. Çeşitli ürünlerde uygun fiyatlar arayan alışveriş yapanlar için popüler bir web sitesidir.

Aliexpress Nasıl Kullanılır?

AliExpress’i kullanmak için, web sitesinde veya AliExpress mobil uygulaması aracılığıyla bir hesap oluşturmanız yeterlidir. Hesabınızı oluşturduğunuzda ürünlere göz atabilir ve arayabilir, alışveriş sepetinize ürün ekleyebilir, ardından bir satın alma işlemi yapmak için ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

AliExpress, kredi ve banka kartları, banka havaleleri ve PayPal gibi online ödeme hizmetleri dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleri sunar. Bir sipariş verdiğinizde, satıcı ürünü işleyip size gönderir ve AliExpress hesabınız üzerinden siparişinizin durumunu takip edebilirsiniz.

AliExpress’te alışveriş yapmanın ana avantajlarından biri, rekabetçi fiyatlarla sunulan geniş ürün yelpazesidir. Platform, elektronik, moda, ev ve bahçe, oyuncaklar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli kategoriler sunmaktadır. Ek olarak belirli ürünlerde satış ve indirimler sunar. Ayrıca satın alımlarınızda kullanabileceğiniz kuponlar ve promosyon kodları da bulabilirsiniz.

Aşağıda Aliexpress hesabınızı 6 basit adımla nasıl silebileceğinizden bahsedeceğiz.

Aliexpress Hesap Silme Adımları

Bilgisayardan Aliexpress Hesap Silme

Aliexpress hesabınızı hızlıca silebilmeniz için izlemeniz gereken adımları basitçe aktarmak gerekirse:

 • www.aliexpress.com‘da oturum açın ve ardından AliExpress’im seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Hesap Ayarları‘na ve Profili Düzenle‘ye tıklayın.
 • Hesabı Devre Dışı Bırak‘a tıklayın.
 • Şimdi AliExpress hesabınızı silmek için bir neden belirleyin.
 • Son olarak Hesabımı Devre Dışı Bırak‘a tıklayın.

Aliexpress hesabınızı silmek için yukarıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacak. Fakat olası bir kafa karışıklığını gidermek için detaylı bir şekilde açıklayacağız.

 • Web tarayıcınızdan www.aliexpress.com web adresine giderek oturum açın.
 • Fare imlecinizi sağ üst köşedeki adınızın üzerine getirerek açılır menüden AliExpress’im yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Buradan Hesap Ayarları‘na ve ardından Üye Profilini Düzenle‘ye tıklayın.
 • Profilinizin sağ üst köşesinde yer alan Hesabı Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınızı silme işlemini sonlandırmak için iki bölüm yer alıyor. Birincisinde bilgilerinizi ve silme sebebinizi doğrulamalısınız. Kullanıcı Adınızı Girin etiketli kısma tıklayın ve kaydolmak için kullandığınız e-posta adresini yazın. Ardından Hesabımı Devre Dışı Bırak etiketli kutuya tıklayıp Deactivate my account yazın. Bunu yazarak hesabınızı kapatma isteğinizi belirtmiş olursunuz.
 • AliExpress hesabınızı silmenin son adımı, hesabınızın neden silinmesini istediğinizi onlara bildirmek ve ardından onaylamaktır.

Telefondan Aliexpress Hesap Silme

Telefondan Aliexpress hesabını silmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Öncelikle telefonunuzdan Aliexpress uygulamasını açın.
 • Şimdi ekranın sağ alt köşesindeki Profil simgesine dokunun.
 • Ardından ekranın üst kısmında, sağ üst köşede Ayarlar simgesi görünmüş olmalı, onun üzerine dokunun. Bulunduğunuz ülkeye ait bayrak simgesinin hemen sağında yer alır.
 • Çıkan menüden en üstteki Profil yazılı seçeneğe dokunun.
 • Şimdi en aşağıdaki Hesabı Sil seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemi onaylamak için ekranın en alt kısmındaki Delete my account yazılı seçeneğe tekrar dokunun.

İşte tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Bundan sonra Aliexpress’le hiçbir ilişiğiniz kalmayacak.

Sıkça Sorulan Sorular

AliExpress hesabımı sildiğimde ne olur?

AliExpress hesabınızı sildiğinizde, kişisel bilgileriniz ve sipariş geçmişiniz platformdan kalıcı olarak silinmiş olacaktır. Artık hesabınıza erişemeyecek veya bu hesabı kullanarak AliExpress’te alışveriş yapamayacaksınız.

Hesabımı sildikten sonra kurtarabilir miyim?

Hayır. AliExpress hesabınızı bir kez sildikten sonra geri alamazsınız. AliExpress’i daha sonra tekrar kullanmak isterseniz yeni bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Açık siparişlerim varsa AliExpress hesabımı silebilir miyim?

Hayır. Açık siparişleriniz varsa AliExpress hesabınızı silemezsiniz. Hesabınızı silebilmek için önce tüm açık siparişleri çözmeniz gerekecek.

Silme talebinde bulunduktan sonra AliExpress hesabım hemen silinecek mi?

Hayır. Siz silme talebinde bulunduktan sonra AliExpress hesabınızın tamamen silinmesi 15 günü bulabilir. Bu süre zarfında hesabınıza erişemeyeceksiniz ancak bilgileriniz ve sipariş geçmişiniz platformda saklanmaya devam edecek.

Kaç tane AliExpress hesabı sahibi olabilirim?

Hesaplar için bir sınırlama bulunmamaktadır. Her hesabın ilişkili, benzersiz bir e-posta adresi vardır. Dolayısıyla birden fazla hesaba sahip olmak istiyorsanız, hesaplarla ilişkilendirmek için geçerli e-postalara sahip olmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Aliexpress’ten Bedava Ürün Alma Yolları