Başkasının IP Adresi Nasıl Bulunur?

Başkasinin-IP-Adresi-Bulma

İstatistiksel olarak, dünya nüfusunun dörtte üçünden fazlası sosyal medya kullanıyor. Ayrıca bu kişilere ait verilerin çoğu e-posta platformlarında bulutlandığından, e-posta hizmetleri özellikle de şirketler için önemli bir yere sahip. Ancak sosyal medyaya yönelik gittikçe artan büyük bir tehdit var; o da bilgisayar korsanlığı.

Bilgisayar korsanlığı, iyi veya kötü niyetlerle yapılabilir. Ancak yabancı kişilerin gizliliğinize izinsiz olarak dahil olmak istemesi hiçbir durumda etik değildir. Başka birisine ait IP adresi bulmayı hangi amaçla istiyorsunuz bunu bilemeyiz fakat bunu yasal şekilde yapabileceğiniz yöntemler elbette var. Aşağıda bir kimsenin IP adresini nasıl bulabileceğinizi açıklayacağız.

IP Adresi Nedir?

Bir IP adresi (İnternet Protokolü adresinin kısaltması), iletişim için İnternet Protokolü’nü kullanan bir bilgisayar ağına bağlı her cihaza atanan sayısal bir etikettir. Bir IP adresi iki ana işleve hizmet eder; ana bilgisayar veya ağ arayüzü tanımlama ile konum adresleme.

IP adresleri genellikle “192.168.0.1” gibi noktalarla ayrılmış dört sayısal grup şeklinde yazılır. Her grup 0 ile 255 arasında bir değere sahip olabilir. IP adreslerinin iki ana sürümü vardır; bunlar IPv4 ve IPv6. IPv4 adresleri en yaygın türdür ve toplamda yaklaşık 4,3 milyar olası benzersiz adres için 0 ile 255 arasında değişen dört sayı grubundan oluşur. IPv6 adresleri ise daha uzundur ve toplamda yaklaşık 3,4 x 10^38 olası benzersiz adres için dört onaltılık basamaktan oluşan sekiz gruptan oluşur.

Bir ağdaki her cihazın, aynı ağdaki diğer cihazlarla ve diğer ağlardaki cihazlarla iletişim kurmasını sağlayan benzersiz bir IP adresi vardır. IP adresi, veri paketlerini ağdaki hedeflerine yönlendirmek için kullanılır.

Özel ve Genel IP Adresleri

Özel IP adresleri, özel bir ağ içinde kullanılan ve internetten ulaşılamayan IP adresleridir. Bunlar genellikle bir ev veya şirket ağındaki cihazları tanımlamak için kullanılır. Özel IP adresleri, İnternet Tahsisli Numaralar Kurumu (IANA) tarafından atanır ve özel ağlarda kullanılmak üzere ayrılmıştır. Üç özel IP adresi bloğu vardır:

 • 10.0.0.0 – 10.255.255.255
 • 172.16.0.0 – 172.31.255.255
 • 192.168.0.0 – 192.168.255.255

Genel IP adresleri ise internetteki cihazları tanımlamak için kullanılan IP adresleridir. İnternete bağlı her cihazın benzersiz bir genel IP adresine sahip olması gerekir. Genel IP adresleri, İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından servisleri aracılığıyla internete bağlanan cihazlara atanır.

Bazı durumlarda bir cihazın hem özel hem de genel bir IP adresi olabilir. Örneğin bir ev ağındaki bir cihazın kendisine yönlendirici tarafından atanmış özel bir IP adresi (örn. 192.168.0.100) ve yönlendiriciye ISP tarafından atanan bir genel IP adresi olabilir. Cihazın trafiği, özel IP adresini internete göndermeden önce genel IP adresine çeviren yönlendirici üzerinden yönlendirilir. Bu, Ağ Adresi Çevirisi (NAT) olarak bilinir.

IP Adresine Neden İhtiyacımız Var?

İletişim için İnternet Protokolü’nü (IP) kullanan bir bilgisayar ağındaki diğer cihazlarla iletişim kurmak için cihazların bir IP adresine ihtiyacı vardır. Bir IP adresi, bir cihazı tanımlayan ve ağ üzerinden veri gönderip almasına izin veren benzersiz bir sayısal tanımlayıcı görevi görür. Cihazlar birbirleriyle iletişim kurduğunda, veri paketlerini amaçlanan hedeflerine yönlendirmek için IP adreslerini kullanırlar. Bir IP adresi olmadan cihazlar bir ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kuramazlar.

Başkasının IP Adresi Bulunabilir mi?

Başkasının IP adresini belirlemek elbette mümkündür ancak bu bir dizi faktöre bağlıdır. Birinin IP adresini bulmak için bazı temel ihtiyaçlar şunlardır:

 • IP adresini bulmak istediğiniz kişiyle aynı ağdaysanız, ağa bağlı tüm cihazları ve bunların IP adreslerini görmek için bir ağ tarama aracı kullanabilirsiniz.
 • Kişi size bir e-posta veya mesaj gönderdiyse, mesajı gönderirken kullanılan cihazın IP adresini mesajın başlıklarında bulabilirsiniz.
 • IP adresini bulmak istediğiniz kişi erişiminiz olan bir web sitesini veya hizmeti kullanıyorsa, IP adresini o web sitesi veya hizmetin günlüklerinde veya veritabanında görüntüleyebilirsiniz.
 • Birçok kişinin IP adreslerini gizleyen VPN’ler (Sanal Özel Ağlar) gibi ağlar kullandığını unutmamalısınız. Dolayısıyla birinin IP adresini bulmak her zaman mümkün olmayabilir.

Bunun dışında birinin IP adresini bulabilmenin farklı yöntemleri de bulunuyor. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

IP Adresiniz Hakkınızda Ne Söylüyor?

Birçok insan IP adresinin kimliklerinden tam coğrafi konumlarına kadar her türlü detaylı kişisel bilgiye açılan kapı olduğuna inanıyor. Şimdi bu inancın ne kadar doğru olduğuna odaklanacağız.

Örneğin aşağıda da bahsedeceğimiz WhatIsMyIPAddress.com web sitesi ile genel IP adresinizi, ülkenizi ve genel konumunuzu görürsünüz. Fakat konum açısından bir IP adresi üzerinden daha fazlasını öğrenemezsiniz. Çünkü bu aslında internet servis sağlayıcınızın (İSS) IP adresidir. Asıl sorun ise IP adresinizin yanlış ellere düşmesidir. Hackerlar, IP adresinin kendisinden değil, onu takip ederek IP aktivitenizi kontrol ederek sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinebilirler. Fakat endişelenmeniz gerekenlerin sadece hackerlar olmadığını bilmelisiniz. Web siteleri, reklam verenler hatta yetkili makamlar da dahil olmak üzere IP adresinizi takip ederek sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinebilirler.

Tıpkı fiziksel adresinizin evinizin konumunu göstermesi gibi IP adresiniz de cihazınıza giden bir yol niteliğindedir. Biri fiziksel adresinize sahipse evinize gelebilir ancak içeri girip giremeyecekleri güvenilir bir kapı kilidine ne kadar yatırım yaptığınıza bağlıdır. Aynı şey cihazınızın IP adresi için de geçerlidir. Bir hacker’ın IP adresinizi kullanarak cihazınıza girip giremeyeceği, internet servis sağlayıcınızın güvenlik yapılandırmaları veya cihazınızın güvenlik duvarı gibi diğer güvenlik önlemlerine bağlıdır. IP adresinizi açığa çıkarmanın diğer potansiyel tehditleri şunlardır:

 • Bir hacker, sanki siz yapmışsınız gibi göstererek yasadışı çevrimiçi faaliyetler yürütebilir.
 • Gizli dosyalara erişim kazanmak için sizi taklit etmek için IP adresinizi kullanabilirler.
 • Sisteminizi veya sunucunuzu aşırı yüklemek için DDoS saldırıları (ani ve ağır trafik yükselişlerine neden olan) başlatmak için IP adresinizi kullanabilirler.
 • Cihazınızın kontrolünü ele geçirmek, kötü amaçlı yazılım yüklemek veya hassas verilerinizi çalmak için IP adresinizi kullanabilirler.

Başkasının IP Adresi Bulma Yöntemleri

E-posta ile Başkasının IP Adresi Bulma

Hiçkimse size “al, bu benim IP adresim” demeyecektir. Yine de buna ulaşma yöntemleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, size gönderilen e-posta üzerinden yapılan IP adresi bulma işlemidir. Sırasıyla şu talimatları izleyerek başkasına ait IP adresi bulabilirsiniz. Örnek olarak Gmail’i ele alalım:

 • Gmail’de IP adresini almak istediğiniz kişinin e-posta adresini açın.
 • Sayfanın sağ tarafında, ‘yanıtla’ simgesinin yanında bulunan üç noktayı (daha fazla seçenek) belirleyin.
E-posta-Araciliğiyla-Başkasinin-IP-Adresi-Bulma
 • Üç noktayı açın ve ‘orijinali göster’ seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra, e-posta başlıklarını gösteren yeni bir sekme açılacaktır.
 • E-posta üst bilgileri sayfasında aşağı kaydırın ve ‘koddan alındı’yı bulun. Bu kod, aradığınız IP adresini de içerecektir.
E-posta-Araciliğiyla-Başkasinin-IP-Adresi-Bulma-1

Artık IP adresinize sahipsiniz. Sonraki adımlarda ise bu IP’yi nasıl izleyeceğinizi anlatacağız.

 • Adım 1: Şuradaki bağlantıdan Google Yönetici Araç Kutusu’nu açın.
 • Adım 2: Sol alttaki Postayla ilgili sorunların araştırılması kısmın altında bulunan İleti Üstbilgisi yazılı bağlantının üzerine tıklayın.
 • Adım 3: Bir üstteki başlıkta bahsettiğimiz ‘orijinali göster‘ kısmına tekrar tıklayın. Ardından sağ altta bulunan ‘Panoya kopyala‘ yazılı kısma dokunup bilgileri kopyalayın.
 • Adım 4: Kopyaladığınız bu bilgileri Google Yönetici Araç Kutusu – İleti Üstbilgisi’ndeki “YUKARIDAKİ ÜSTBİLGİYİ ANALİZ ET” yazılı kısmın üstündeki boşluğa yapıştırın.
E-posta-Araciliğiyla-Başkasinin-IP-Adresi-Bulma-2
 • Adım 5: Ardından YUKARIDAKİ ÜSTBİLGİYİ ANALİZ ET yazılı bağlantının üzerine tıklayın. Çıkan sonucun nasıl olacağına dair önizleme aşağıdaki gibi olacak.
E-posta-Araciliğiyla-Başkasinin-IP-Adresi-Bulma-3

Bağlantı Üzerinden Başkasının IP Adresi Bulma

Bazen IP izleyici siteleri aracılığıyla bir IP’yi bulmak zor olabilir. Bunun nedeniyse bu kişilerin uzak proxyler, VPN’ler veya Tor tarayıcıları kullanabilmesidir. Kaldı ki IP’lerini ortaya çıkarsanız bile bu IP tam konumunu tam olarak belirtmeyecektir.

Bu nedenle bir paylaşım bağlantısı kullanarak onları tuzağa düşürmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Bağlantınızı görüntülerken IP’lerini gizleme konusunda çok dikkatli olmayacaklar çünkü sizi kandırdıklarını düşünecekler. Az sonra uygulayacağınız yöntemle birlikte onları kendi oyunlarıyla alt edeceksiniz. O zaman yapmanız gereken işlemlere geçelim:

 • Adım 1: Birinin ilgisini çeken bir bağlantı bulun ve o kişiyle çevrimiçi olarak konuşun.
 • Adım 2: Bağlantıyı önce kişiyle paylaşmadan önce IP kaydedici ve gibi IP oluşturma araçlarıyla paylaşın.
 • Adım 3: Grabify’ı kullandığınızı varsayalım. Bu web sitesini farklı bir sekmede açın.
 • Adım 4: Kişinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz o URL’yi Grabify iletişim kutusuna yapıştırın ve ‘create URL’ seçeneğini tıklayın.
 • Adım 5: Tıpkı bitly gibi uzun URL yapısını kısaltmış olacaksınız. Sonra da bu URL’yi IP adresini bulmak istediğiniz kişinin tıklamasını sağlayın.
 • Adım 6: Kullanıcının bağlantınıza tıkladığı anı bekleyin. Bu sebeple sık sık Grabify sitesini yenileyebilirsiniz. Gönderdiğiniz bağlantıya tıklandığında, Grabify size tüm bilgileri aşağıdaki gibi karşınıza çıkarmış olacak.
Bağlanti-Üzerinden-Başkasinin-IP-Adresi-Bulma

Komut İstemi ile IP Adresi Bulma

Bu işlemi yapmadan evvel öncelikle IP adresini bulmak istediğiniz kişiyle çevrimiçi sohbet etmeye başlayın. Bu esnada çalışan diğer tüm programları kapatmalısınız. Sonra da aşağıdaki talimatları uygulamaya koyulun:

 • Adım 1: ‘Çalıştır’ penceresini açmak için ‘Windows’ simgesine ve ‘R’ye basın.
 • Adım 2: ‘cmd’ yazın ve komut istemini getirmek için tıklayın.
 • Adım 3: ‘cmd’ girin ve komut istemini getirmek için Tamam‘ı tıklayın.
 • Adım 4: ‘netstat-an’ yazın ve enter tuşuna basın.
 • Adım 5: Bu işlemle birlikte IP adresini çıktı listesinde bulacaksınız.

IP Görme Sitesi ile Bir Kişinin İzini Sürme

Bu yöntem için geliştirilmiş en otoriter site Opentracker’dır. Biz de bu yöntemden bahsederken Opentracker’ı baz alacağız. Uygulamanız gereken talimatlar sırasıyla şunlar:

 • Adım 1: Artık IP bulma işleminin nasıl yapılacağını biliyorsunuz. Biz de izini sürmek istediğiniz kişinin IPS’sine sahip olduğunuzu düşünerek devam ediyoruz. Öncelikle bu kişinin IP’sini kopyalayın.
 • Adım 2: Tarayıcınızda bir Opentracker sekmesi açın.
 • Adım 3: Opentracker’da IP’yi yapıştırmanız gereken bir boşluk göreceksiniz. Oraya IP adresini yapıştırın.
 • Adım 4: Ardından o kişi bilgilerini aramak için ‘Click to search’ yazılı kısma tıklayın.
 • Adım 5: Sistemin taramasını bekleyin. Sonunda IP konumu, tarayıcı, proxy, şehir ve diğer ayrıntılar gibi sonuçları alacaksınız.

WordPress Eklenti Kurulumu ile IP Adresi Bulma

Eğer bir WordPress site yöneticisiyseniz, bir eklenti yardımıyla birinin IP adresini bulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Adım 1: Sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve “Eklentiler” bölümüne kadar aşağıya kaydırın.
 • Adım 2: Eklentilere tıklayın ve ardından “Yeni ekle” seçeneğini seçin.
 • Adım 3: Arama alanına “IPLogger” kelimesini girin ve “Eklentileri ara“ya tıklayın.
 • Adım 4: Arama sonuçlarında, IPLogger eklentisini bulun ve ardından kurulumunu yapın ve etkinleştirin.
 • Adım 5: Eklentiyi yükledikten sonra IPLogger, sitenizi ziyaret eden herhangi bir kişinin konumunu size bildirecektir.

Kişinin Cihazı Üzerinden IP Adresi Bulma

Eğer kişinin cihazına erişim sağlayabiliyorsanız, IP adresine erişmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu el ile yapılan bir yöntemdir ve yalnızca PC veya akıllı telefonlarına erişiminiz olan kişiler için çalışır. Bir kişinin IP adresini Windows PC üzerinde elde etmek için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: Bilgisayarınızda Win + R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Adım 2: Çalıştır ekranında CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut istemi konsolu açılacaktır.
 • Adım 3: Komut istemi ekranında ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Adım 4: Bilgilerin listesi ekranda görünecektir. Cihazla ilişkili IP adresini bulmak için, Wireless LAN adapter Wi-Fi veya Ethernet adapter Ethernet’i bulun ve ardından IPv4 Adresinizi belirleyip not alın. Bu, cihazla ilişkilendirilmiş olan IP adresidir.

IP Bulma Aracı ile IP Adresi Bulma

Bir IP adresi edinmenin en kolay yöntemlerinden birisi de IP arama aracı kullanmaktır. Bu araçlar genellikle ücretsizdir ve birini kullanmak için ihtiyacınız olan tek bilgi IP adresinin kendisidir. Bir IP arama aracı, internet servis sağlayıcılarının (İSS’ler) veritabanlarından, genel IP kara listelerinden ve özel veritabanlarından bir IP adresi hakkında bilgileri depolamaktadır.

WhatIsMyIPAddress.com’un IP arama aracı ile herhangi bir IPv4 veya IPv6 adresini kontrol ederek bu adreslere ulaşabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • İSS’nin adı
 • IP’nin ana bilgisayar adı
 • Ülke, bölge ve şehir
 • Enlem ve boylam
 • Bu IP üzerinde çalışan bilinen hizmetler

Arama sonuçlarını getirirken IP2Location ve IPBlock’tan gelen bilgiler kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu web sitesine gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

Kişinin IP Adresinden Neler Bulunur?

İşte bir kişinin IP adresinden elde edilebilecek bazı bilgiler şunlardır:

 • Yaklaşık konumu: Bir IP adresi, atandığı cihazın yaklaşık konumunu belirlemek için kullanılabilir. Bunun için belirli bir coğrafi bölgeye atanmış IP adresi aralığına bakılır. Örneğin 192.168.1.0 ile 192.168.1.255 arasındaki tüm IP adresleri genellikle ev veya küçük ofis ağındaki cihazlara atanır.
 • İnternet hizmet sağlayıcısı (ISP): Bir IP adresi ayrıca cihaza atanmış olan internet hizmet sağlayıcısını (ISP) belirlemek için kullanılabilir. Bunun için belirli bir ISP’ye atanmış IP adresi aralığına bakılır. Örneğin 69.59.192.0 ile 69.59.255.255 arasındaki tüm IP adresleri genellikle Comcast’i kullanan cihazlara atanır.
 • Cihaz türü: Bir IP adresini kullanan cihazın türü de tespit edilebilir. Bunun için belirli bir cihaz türüne atanmış IP adresi aralığına bakılır. Örneğin 169.254.0.0 ile 169.254.255.255 arasındaki tüm IP adresleri genellikle otomatik özel IP adreslemesi (APIPA) kullanan cihazlara atanır.

Önemli bir nokta olarak bahsetmemiz gerekirse IP adresleri sahte olabilir, yani farklı bir konumdan geldikleri gibi görünmesi için değiştirilebilirler. Bu durum, bir kişinin gerçek IP adresini ve konumunu tespit etmeyi zorlaştırabilir.

IP Adresi ile Neler Yapılabilir?

Hassas Bilgilere ve Coğrafi Konuma Erişme

IP adresiniz kötü niyetli birinin elindeyse, konumunuzu bulmak için bir IP arama aracını kullanabilir. İyi olan kısım ise IP adresinin tam konumu göstermiyor olmasıdır. Genellikle bulunduğunuz şehir ve ülkeniz ortaya çıkar. Tek başına bir IP adresi ile isim ve soy isim, ev adresi veya telefon numarası öğrenilemez.

Kötü Amaçlarla Taklit Etme

Bilgisayar korsanları veya kötü niyetli kişiler, IP adresiniz ile yaklaşık konumunuzu öğrenerek sosyal mühendislik veya kimlik avı saldırılarını kişisel ayrıntıları ele geçirmek için daha iyi uyarlayabilirler. Parçaları bir araya getirerek kötü niyetli amaçlarla sizi taklit etmeye çalışabilirler. Örneğin telif hakkıyla korunan dosyaların indirilmesi, uyuşturucu ticareti yapmak veya dark webde gezinmek gibi. Böyle bir senaryoda yasa dışı içerik indirmediğinizi veya suç faaliyetlerinde bulunmadığınızı kanıtlamak için uzun bir yasal mücadeleye girişmeniz gerekebilir.

Online Etkinlikleri Takip Etme

İşverenler, siz işte olduğunuz sırada dijital ayak izlerinizi takip etmek için bunu kullanabilirler. Çalışanların takip yasa dışı olmasa da ancak çalışanların mahremiyetine sızmak yasa dışıdır.

Ne olursa olsun bazı işverenler, çalışanlarının sosyal medya, online oyun veya alışveriş için zaman geçirip geçirmediklerini merak edebiliyorlar. IP adresi, işverenlerin bu gibi detaylara ulaşabilmelerini mümkün kılıyor.

Cihaz Hackleme

Bir internet ağına bağlı cihaz, internet bağlantısı için IP adreslerini ve bağlantı noktalarını kullanır. Bağlantı noktasını bir uygulamanın veya programın iletişim uç noktası olarak kullandığı bir açılış olarak düşünebilirsiniz. Bazı uygulamalar aynı bağlantı noktasını paylaşır ve her IP adresi için binlerce bağlantı noktası vardır.

Bir bilgisayar korsanı IP adresinizi bildiği takdirde, cihazınızda çalışan uygulamaları ve arka plan programlarını görmek için Nmap gibi bir bağlantı noktası tarayıcıdan faydalanabilir. Sonrasında size spam bağlantı göndermek gibi sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak saldırı başlatabilirler. İçeri sızdıklarında da verilerinizi çalarak kötü amaçlı yazılım yükleyebilir, cihazınızı çalışmaz hale getirebilir veya bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirebilirler.

DOS Saldırısı Gerçekleştirme

Son olarak IP adresiniz, bilgisayar korsanlarının DDoS saldırısı gerçekleştirmesi için bir ağ geçidi olabilir. Böyle bir senaryoda bilgisayar korsanları, cihazınızı veri bombardımanına tutmak için kontrol edilen bilgisayarlardan oluşan bir ağdan faydalanabilir. Sonuç olarak cihazınız ağdan ayrılarak kapanır.

Sıkça Sorulan Sorular

IP adresi takip etmek yasa dışı mı?

Hayır, izleme araçları lisanslı olduğu için IP adresinin izlenmesi yasaldır. Yetkililer, bu tekniği kullanarak suçluları yakaladıkları için IP izleyicilerinden yararlanır. Eğer yine de IP izleme konusunda endişeleriniz varsa, izlemeyi engellemek için proxy’ler veya VPN’ler kullanabilirsiniz. Şuradaki makalemize göz atarak en uygun proxy sitesinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

IP takibi %100 doğru sonuç verir mi?

Hayır, çünkü kişiye özel konumu tam anlamıyla belirleyemezsiniz. Bazen takip ettiğiniz kişiler konum değiştirebilir veya IP’nin belirlediği konumun uzak olduğu uzak bir bölgede yaşayabilir. Bu sebeple takip yöntemlerini kullanarak ‘kesin sonuç alırım’ gibi bir beklentiniz olmasın.

Birisi IP adresimi öğrenirse konumumu takip edebilir mi?

IP adresiniz konumunuz hakkında genel bilgiler sağlayabilse de fiziksel konumunuzu tam olarak belirleyemez. Genellikle şehir veya ilçe düzeyinde doğru bilgiler verebilir.

Başka birinin IP adresini kullanabilir miyim?

Başka birinin IP adresini izinsiz olarak kullanmak yasa dışı olduğu gibi ciddi sonuçlara da yol açabilir. Ek olarak çoğu web sitesi, paylaşılan veya bilinen proxy IP adreslerinden erişime izin vermeyeceği için bu yöntem pek pratik sayılmaz.

İlgili Yazılar

IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?
En İyi Telefon Takip Programları [Ücretsiz]