Instagram Ban Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan popüler bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların videolarını ve fotoğraflarını çevrimiçi olarak paylaşabilecekleri ve içeriklerinin estetiğini geliştirmek için filtreler ve diğer araçları kullanabilecekleri bir araç sağlar.

Bununla birlikte bir kullanıcının Instagram hesabının banlanabileceği durumlar vardır. Fakat arkadaşlarınız, aileniz ve takipçilerinizle tekrar bağlantı kurabilirsiniz.

Bu makalede, Instagram yasağının nasıl kaldırılacağına ilişkin tüm bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Ayrıca Instagram yasaklarının arkasındaki nedenleri ve itiraz sürecinde hangi aşamalardan geçeceğinizden bahseceğiz.

Instagram’dan Ban Kaldırılabilir mi?

Evet, Instagram’daki banı kaldırabilirsiniz. Yasağınıza itiraz etmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hesabınıza hala erişiminiz varsa, “Ayarlar” seçeneği üzerinden “Sorun Bildir” bölümüne gidebilir ve hesabınızın neden yasaklanmaması gerektiğini düşündüğünüzü açıklayan bir form doldurabilirsiniz.
 • Hesabınıza erişemiyorsanız, Instagram’ın Yardım sayfasını ziyaret edip ilgili formu doldurabilirsiniz.
 • Ban yemenizin sebebi ciddiyse, Instagram IP adresinizi (internetteki cihazınız için benzersiz bir numara) yasaklayabilir. Bu, birincil hesabınız yasaklandıktan sonra farklı hesaplar kullanmanızı engeller.

Gerçek IP adresinizin yasaklanması durumunda (birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir), yapılacak en iyi işlem bir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanmaktır. NordVPN gibi VPN sağlayıcıları size birden fazla IP adresi sunabilir. Böylece yeni IP adresinizi yeni bir Instagram hesabı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte yeni bir Instagram hesabı oluşturmak çok zamanızı almasının yanında biraz çaba gerektirebilir. Bu nedenle ilk etapta sizi Instagram’dan yasaklayabilecek davranışlar sergilemekten kaçınmanızı öneririz. Makalenin ilerleyen bölümlerinde hesabınızın Instagram’da yasaklanmasını önlemek için neler yapabileceğinize de değineceğiz.

Instagram Ban Kaldırma Yolları

Instagram’da ban, hesabınıza ve içeriğine erişimi kaybetmek veya sınırlamak anlamına geldiği için bu durum can sıkıcı olabilir. Fakat Instagram, kullanıcıların yasaklı hesaplara itiraz etmeniz ve potansiyel olarak hesabınızı kurtarabilmeniz için yollar sunar.

Aşağıda Instagram hesabınızı yasaktan kurtarmak için faydalanabileceğiniz yöntemleri göreceksiniz.

Instagram’a Başvuruda Bulunun

Instagram’da yasaklandıktan sonra hesabınıza erişebiliyorsanız, itiraz etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın.
 • Hesabınızın sağ üst köşedeki “Menü” simgesine dokunun.
 • Açılan menüden “Ayarlar“ı seçin.
 • Ayarlar menüsünden “Yardım“a dokunun.
 • Yardım menüsünden “Sorun Bildir“i seçin.
 • Ne olduğuna dair ayrıntılı bir rapor yazın ve Instagram’dan hesabınızı geri yüklemesini isteyin. Instagram’ın kurallarını ihlal eden bir şey yaptıysanız, özür dilediğinizden ve bunun bir daha olmayacağına dair güvence verdiğinizden emin olun. İddianızı desteklemek için sahip olabileceğiniz herhangi bir kanıtı da ekleyebilirsiniz.

Instagram hesabınızın yasağının kaldırılması, yaklaşık olarak 24 saat veya bu süreden daha uzun sürebilir. Bu süre zarfında sabırlı olmalı ve Instagram’ın geri dönüş yapmasını beklemelisiniz.

Bir süre bekledikten sonra yapmış olduğunuz itiraz işe yaramadıysa, tekrar deneyin. Bu, bir bot olmadığınızı göstereceği için Instagram’ın itirazınızı dinleyip hesabınızın yasağını kaldırma olasılığı yüksektir.

Kilitli Instagram Hesabını Kurtarma

Bazı ban türleri Instagram hesabınıza erişmenize engel olabilir. Hesabınızın Instagram tarafından yanlışlıkla askıya alındığı durumlar da olabilir. Hesabınıza erişemiyorsanız, Instagram’daki banı kaldırmak için aşağıdaki itiraz sürecini takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Instagram’ın Yardım sayfasını ziyaret edin.
 • Instagram Hesabım Devre Dışı Bırakıldı” formunda “Evet” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkan forma ad, Instagram kullanıcı adı, e-posta adresi, konum ve kimliğinizi doğrulamak için kimlik gibi bilgilerinizi girin.
 • Ardından “Gönder” seçeneğine basın.
 • İki gün içinde Instagram’dan bir video selfie yüklemenizi isteyen bir e-posta alacaksınız. Buradan kişinin siz ve gerçek bir kişi olduğunuzu doğrulayabilecekler. Fotoğraflar ve kimlikler dijital olarak değiştirilebildiğinden, Instagram kimliğinizi doğrulamak için video selfie’leri kullanır.

Bu bekleme süresi boyunca yeni veya fake bir Instagram açmaya çalışmayın. Bir süre bekleyin ve Instagram’ın size geri dönüş yapmasını bekleyin.

Instagram’da IP Ban Kaldırma

Kendilerini IP yasağı ile karşı karşıya bulan Instagram kullanıcıları, mevcut IP üzerinden Instagram hesaplarının hiçbirini kullanamayacaklarını fark edeceklerdir. Bu sorunu bir VPN uygulaması kullanarak çözebilirsiniz. VPN’lerin kendi IP adresiniz yerine kullanabileceğiniz birçok farklı IP adresine erişimi vardır. Dolayısıyla bu yeni IP’yi, Instagram’ın yasakladığı IP’nin yerine kullanabilirsiniz. PC için bir VPN arıyorsanız buraya, mobil cihazınız için arıyorsanız buraya, bir Chrome eklentisi olarak arıyor iseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bununla birlikte Instagram’a tamamen yeniden erişmek için tamamen yeni bir hesap oluşturmanız da gerekebilir. Bu çok zahmetli olabileceği için haksız yukarıdaki iki seçeneği kullanmak daha iyi olabilir.

Instagram Ban Nasıl Önlenir?

Hesabınızın Instagram tarafından banlanmasını önlemeye yardımcı olacak aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

 • Instagram kullanıcılarına karşı saygılı olduğunuzdan ve uygunsuz hiçbir şey paylaşmadığınızdan emin olun. Nefret söylemi ve diğer kötü niyetli yorumlar Instagram tarafından kabul edilmemektedir.
 • Telif hakkıyla korunan herhangi bir materyali kullanmayın, beğeni veya takipçi satın almaya çalışmayın. Instagram’ın başkalarının materyallerini kopyalama konusunda katı politikaları bulunmaktadır. Bu sebeple ya kendinizinkini kullandığınızdan emin olun ya da örneğin başka birinin fotoğraflarını veya videolarını kullanmak istiyorsanız izin isteyin.
 • Spam gibi aktivitelerden uzak durun. Instagram’da bulunma hevesinizi sürekli paylaşım yaparak ve başkalarının paylaşımlarına çok sık yorum yaparak göstermeyin.
 • Çevrimiçi verilerinizi korumak ve bilgisayar korsanlarını hesabınızdan uzak tutmak için bir VPN kullanın.

Instagram Yasağı Ne Kadar Sürer?

Bir Instagram yasağının süresi, ihlalin ciddiyetine, ilk kez veya tekrarlanan bir sorun olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Bir yasağın süresi birkaç saatten birkaç haftaya kadar değişebilir veya ciddi ihlaller durumunda süresiz olabilir.

Örneğin Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal eden bir kullanıcının geçici olarak yasaklanması 24 saat ila yedi gün sürebilir. Öte yandan Instagram’ın yönergelerini tekrar tekrar ihlal ederseniz, Instagram kalıcı bir yasak uygulayabilir. Bu da hesabınızın kalıcı olarak devre dışı bırakılacağı ve hesabınıza bir daha erişemeyeceğiniz anlamına gelir.

Genel olarak bir Instagram yasağının uzunluğu ihlalin ciddiyetine bağlıdır. Ayrıca hesabın Instagram’ın kurallarını kaç kez ihlal ettiğine de bağlıdır.

Instagram, kullanıcılara ban ve süresiyle ilgili bir bildirim gönderir fakat bu bildirimde yasağın tam uzunluğu belirtilmeyebilir.

Instagram’da Shadow Ban Nedir?

Kullanıcılar, gönderilerinin veya videolarının eskisi kadar beğeni, yorum veya görüntülenme almadığını fark ettiklerinde, genellikle Instagram tarafından shadow ban yediklerini düşünürler.

Başka bir deyişle shadow ban, içerik görünürlüğünün azaltılması olarak görünebilir. Shadow ban resmi bir yaptırım olmasa da, kullanıcıların hesaplarının shadow banlı olduğuna inanmalarının başlıca nedenleri, Instagram kurallarını ve topluluk kurallarını ihlal etmeleri veya uygunsuz içerik yayınlamalarıdır.

Instagram Shadow Ban Nasıl Çalışır?

Instagram, iddialara göre belirli hesapları geri plana atmaya karar verdiğinde, gönderiler gizlenmiş veya kısıtlanmış görünür ancak hesap sahibi, yasağın kendisine veya neden olduğu değişikliklerden haberdar edilmez.

Bazı kullanıcılara göre shadow ban, Instagram’ın platformun kurallarına uymayan içerikleri filtrelemesiyle gerçekleşir. Profiller, genellikle hesaplarının ve içeriklerinin keşfedilemez olduğunu fark ettiklerinde gölge yasaklı olduklarını anlarlar.

Shadow banın etkileri şunları içerir:

 • Daha az etkileşim
 • Daha az görüntülenme ve beğeni
 • Kısıtlanmış veya kaldırılmış yorumlar
 • Azalan erişim

Instagram 2018 yılında “shadow ban gerçek değil” açıklamasını yapmıştır. Ancak bir yıl sonra, uluslararası topluluk için uygunsuz olan belirli gönderilerin Keşfet bölümünde görünmeyebileceğini kabul etti.

Shadow Ban Yememek İçin Yapılması Gerekenler

Instagram’ın bu kısıtlayıcılık özelliğine takılmamak için yapabilecekleriniz sırasıyla şunlar:

 • Instagram’ın Topluluk Kurallarını okuyun ve uygulayın
 • Bot yerine gerçek bir insan gibi davranın
 • Paylaşımlarınızda tutarlı olun
 • Yasaklanan hashtag’leri kullanmaktan kaçının
 • Hassas gönderiler için içerik uyarısı kullanın

Shadow Ban Nasıl Kaldırılır?

Instagram shadow bana maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, bunu kaldırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Yasaklanan gönderiyi silin
 • Son paylaşımlarınızdaki hashtag’leri kontrol edin ve silin
 • Birkaç gün paylaşım yapmayın
 • Üçüncü taraf uygulamaların izinlerini iptal edin
 • Hesabınızı devre dışı bırakın ve etkinleştirin
 • Reels paylaşımlarına öncelik verin

Instagram Shadow Ban Ne Kadar Sürer?

Kullanıcılara göre Instagram shadow ban birkaç günden bir aya kadar sürebilir, ancak özel videolar ve resimler gibi yeni içeriklerin yayınlanması shadow banın tersine çevrilmesine yardımcı olabilir.