Instagram’da Gönderilen Mesaj Nasıl Geri Alınır?

Instagram, kullanıcıları için sık sık yeni özellikler sunmaktadır. Milyonlarca kullanıcının severek kullandığı Instagram, neredeyse günlük hayatın bir parçası haline geldi. Sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanıcıya sahip olan Instagram, mesaj geri alma özelliği ile belki de milyonlarca kişinin adeta hayatını kurtardı. Yanlışlıkla görmemesi gereken kişiye giden bir mesajı geri alabilme özgürlüğü sağlayan Instagram, bu sayede popülerliğini bir kez daha tazeledi.

İlk olarak WhatsApp’ın başlattığı gönderilen mesajı geri alma özelliği, kısa sürede en sık kullanılan özelliklerden birisi olmuştu.  Kullanıcılar tarafından Instagram’dan da çokça talep edilen gönderilen mesajı geri alma özelliği, uygulama nihayet kullanıcıların beğenisine sundu. Oldukça merak edilen Instagram mesaj geri alma özelliği kolaylığı ile kullanıcılardan tam not aldı. Kısa sürede popüler hale gelen Instagram mesaj geri alma konusunu bizde sizler için araştırdık. İşte kısaca Instagram’da mesaj geri almanın yolları

Instagram DM Nedir?

Instagram DM, Direct Message anlamına gelen mesaj kutusudur. Instagram hesabı olan kişiler, Direct Message kutusuyla birbirleriyle iletişim kurabilir. Uygulamanın sağ üst kısmında yer alan mesaj butonuna tıkladığınızda mesajlaşma bölümü karşınıza çıkar. Bu bölümden hem takip ettiğiniz hem de takip etmediğiniz hesaplara mesaj gönderebilirsiniz. Uygulamanın mesaj kutusu her kullanıcı için özeldir. Hesaplar arası yapılan mesajlar kimseyle paylaşılamaz. Ayrıca DM üzerinden iki kişi mesajlaşabileceği gibi farklı kullanıcılardan oluşan gruplar da kurulabilir.

Instagram’da Gönderilen Mesaj Geri Alınabilir

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle iletişim sorunu tamamen ortadan kalktı. Sadece GSM operatörlerini kullanabildiğimiz sürecin ardından hayatımıza giren sosyal medya ile artık uygulamalar üzerinden de iletişim kurulabiliyor. Anlık mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra pek çok sosyal medya uygulamasında da mesajlaşma bölümü mevcut. Kişiler, uygulamalar üzerinden paylaşım yaparken aynı zamanda özel olarak mesajlaşabiliyor. Uygulamalar da bu özellikleri geliştirerek kullanıcıların isteklerini karşılamayı hedefliyor. Instagram da bu uygulamalardan biri. İlk önce sadece fotoğraf paylaşımı üzerine kurulan Instagram, yeni bir yazılım ekleyerek Instagram Direct özelliğini kurdu. Instagram Direct özelliğiyle birlikte kullanıcılar uygulama içerisinde birbirleriyle mesajlaşmaya başladı. Ayrıca uygulama her gün daha fazla özellikle mesaj bölümünü yenilemeye devam ediyor.

Mesajlaşmayı kolaylaştırma ve fotoğraf ile video gönderimini sağlamak üzerine çalışmalar yapan uygulama, yeni özelliği sayesinde çoğu kullanıcının en büyük sorununu çözdü. Instagram üzerinden mesajlaşma yaparken kullanıcılar bazen yanlış mesajlar gönderebiliyordu. Instagram bu durum için kullanıcılarına yeni bir seçenek sundu. Instagram Direct üzerinden yapılan mesajlaşmalarda yanlış gönderilen yanıtlar için geri alma özelliği ortaya çıktı.

Instagram’ın sunduğu bu özellik sayesinde Instagram Direct mesajlarını yanlış gönderdiğinizde ya da gönderilen mesajdan pişman olduğunuzda, mesajı geri çağırabiliyorsunuz. WhatsApp için uzun süredir konuşulan ve daha sonra uygulamaya eklenen bu özellik, Instagram uygulamasına da eklenerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırdı.

Instagram’da Gönderilen Mesajı Geri Çağırma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram mesajı geri çağırma özelliği, kullanıcıların mesajlaşma sırasında yaşadığı sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ancak çoğu kullanıcı mesajı geri alma özelliğini kullanmayı bilmiyor. Siz de eğer Instagram mesaj geri alma özelliği nasıl kullanılır bilmiyorsanız, aşağıda sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle hesabınıza giriş yapın ve ardından akış bölümünün sağ üst köşesinde yer alan mesaj kutusuna tıklayın.
  • Mesaj kutusu ekranını açtığınızda karşınıza çıkan tüm mesajlar kısmından geri çekmek istediğiniz mesajı bulun.
  • Mesajın bulunduğu konuşmaya girin ve ardından mesajın üzerine basılı tutun.
  • Mesajın üzerine basılı tuttuğunuzda karşınıza “gönderimi iptal et” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak gönderdiğiniz mesajı iptal edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Instagram üzerinden gönderdiğiniz mesajı geri alırken dikkat etmeniz gereken bir durum var. Kullanıcı mesajı siz geri almadan görebilir. Instagram görüldü özelliği sayesinde kullanıcının mesajı daha önce görüp görmediğini size bildirir. Bu bildirim, gönderdiğiniz mesajın alt kısmında yer alır. Eğer mesajın alt kısmında “görüldü” yazıyorsa, karşınızdaki kullanıcı mesajı okumuştur. Bu durumda mesajı yine de geri çekebilirsiniz. Kullanıcı mesajı bir daha görüntüleyemeyecektir.

Son olarak Instagram’ın kullanıcılara sunduğu Mesaj Geri Alma özelliği kaybolan fotoğraf ve videolarda kullanılamıyor. Çünkü kaybolan fotoğraf ve videolar zaten gönderildikten 24 saat içerisinde gönderi kendiliğinden kayboluyor.

Instagram artık sadece fotoğraf ve video paylaşmak için değil mesajlaşmak için de tercih ediliyor. Uygulama, kendine kattığı yeni özellik sayesinde kullanıcıların günlük hayatta vazgeçemediği bir uygulama dönüştü. Kullanıcılar sosyal medya üzerinden yapmak istedikleri tüm aktiviteleri Instagram yoluyla yapabilme özelliğine sahip oldu. Mesajın gönderildikten sonra geri alınması özelliği de uygulamayı daha da vazgeçilmez hale getirdi. Çünkü Instagram üzerinden birbirleriyle mesajlaşan çoğu kişi bu sorunla karşılaşıyor. Bu özellikle birlikte kullanıcılar artık mesaj yazarken daha dikkatli olmak yerine geri alma özelliğini kullanabilecek. Yaşanacak pişmanlıkların da önüne geçilecek.

Instagram Gönderilmiş Mesaj Karşı Taraf Görmeden İptal Edilebilir mi?

Instagram DM üzerinden gönderilen mesajlar artık geri alınabiliyor. Eğer Instagram üzerinden kullanıcıya bir mesaj gönderdiğinizde iptal etmek istiyorsanız biraz hızlı olmanız gerekiyor. Çünkü saatler sonra yapacağınız geri alma işlemi hiçbir işe yaramayabilir. Kullanıcı mesajı gördükten sonra gönderdiğiniz mesajı geri almanız, karşınızdaki kişinin mesajı görmesini engellemiyor. Sadece mesaja yeniden erişmesini engelliyorsunuz. Bu nedenle eğer mesajı geri almak istiyorsanız, karşınızdaki kullanıcı mesajı görmeden özelliği kullanmanız gerekiyor. Instagram mesajı geri alma özelliği kullanmak için elinizi biraz hızlı tutmanızda fayda var.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
snapchat-bildirim-gitmeden-ekran-goruntusu-alma
Snapchat Kısayol Oluşturma Nasıl Yapılır?