iPhone Titreşim Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone’larda iki türlü titreşim bulunmaktadır: Çaldığında titret ve sessizken titret. iPhone’un titreşim özelliği gelen mesajlar, e-postalar veya telefon aramaları esnasında sizi zil sesi yerine titreşimle uyarır. Eğer sizin için zil sesi yeterliyse, iPhone’unuzun titreşimini kapatabilirsiniz.

iPhone Titreşim Nedir?

iPhone’da titreşim özelliği, cihazın işitilebilir bir zil sesine alternatif sağlayan fiziksel bir his üretmesini sağlar. Özellik, iPhone kullanıcılarını gelen aramalar, mesajlar ve diğer bildirimler konusunda uyarmak için kullanılabilir. Titreşimin gücünü ve düzenini iPhone’un ayarlarından özelleştirebilirsiniz.

iPhone Titreşim Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPhone’da titreşim özelliği, telefonunuzun titreşerek sizi uyarabilmesini sağlar. Bu özellik sayesinde telefonunuzu sessiz konumda tutabilmenizin yanında arama veya mesaj gibi önemli bildirimleri kaçırmazsınız. iPhone’da titreşim özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone’unuzun ana ekranında Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ayarlar menüsünde Sesler ve Titreşim seçeneğine dokunun.
 • Titreşim seçeneğine dokunun.
 • İstediğiniz titreşim desenini seçin veya kendi titreşim deseninizi oluşturmak için Yeni Titreşim‘e dokunun.
 • Titreşim seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
 • Ayarlar menüsünden çıkın.

iPhone Titreşim Kapatma Adımları

Oldukça basit olan birkaç işlem sonrası iPhone’unuzun titreşimini kapatabileceksiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi Ses ve Dokunuş adlı seçeneğin üzerine dokunun.
 • Ekranın en üstünde Titreşim başlığının altında Çaldığında Titret ve Sessizken Titret yazılı iki seçenek göreceksiniz. Her ikisinin de yanındaki yeşil renkli kaydırıcının üzerine dokunarak gri renge dönüştürün ve özelliği kapatın.

Titreşimi tekrar açmak isterseniz, yukarıdaki adımları tekrar takip edip Çaldığında Titret ve Sessizken Titret seçeneklerinin yanındaki kaydırıcıya tekrar dokunun. Yeşil rengine döndüğünde iPhone’unuzdaki titreşim özelliğini tekrar aktif etmiş olursunuz.

Eğer iPhone’unuz için farklı bir zil sesi arayışı içerisindeyseniz hem bildirim hem de zil sesini özelleştirebilirsiniz. Zil sesi değiştirme hakkında hazırladığımız makaleye şuradan, bildirim sesi değiştirme hakkındaki makaleye de şuradan ulaşabilirsiniz.

iPhone’da Diğer Titreşimler Nasıl Kapatılır?

Yukarıdaki adımlardan bağımsız olarak iPhone’unuzdaki bazı titreşimleri de kapatmak isteyebilirsiniz. Şimdi bu titreşimlerin neler olduğunu ve bunları nasıl kapatabileceğinizi göreceksiniz.

iPhone Klavye Titreşimi Kapatma

iPhone’unuzda bir mesaj yazarken çıkan titreşim seslerinden rahatsızsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz:

 • iPhone’unuzda Ayarlar‘ı açın.
 • Ses ve Dokunuş menüsüne gidin.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp Klavye Tıklamaları yazılı seçeneğin yanındaki kaydırıcıya dokunup gri renge dönüştürün.

iPhone Diğer Titreşimleri Kapatma

iPhone’unuzu sessiz moda almış olsanız bile arama veya mesaj gelmesi sırasında titreşim devam eder. Tüm bu titreşimleri kapatmak için iPhone’unuzda Ayarlar > Ses ve Dokunuş sıralamasını takip edin. Şimdi SESLER VE TİTREŞİM MODELLERİ başlığı altında Zil Sesi, SMS tonu gibi seçenekler göreceksiniz. Her birinin üstüne dokunarak en üstteki Titreşim seçeneğini Yok olarak seçebilirsiniz.

Aynı ekranın en altında Sistem Dokunuşları adlı bir kısım daha bulunuyor. Burası çağrı ve uyarı bildirimleri dışında iPhone’un kilidini açma, Son Uygulamalar kısmını görmek için kaydırma, uygulama simgelerinin üzerine uzunca basma veya diğer alanlar gibi bazı sistem işlevlerini gerçekleştirdiğinizde bir tür dokunma hissi uyandırır. Bu titreşimi de kapatmak istiyorsanız, Sistem Dokunuşları’nın yanındaki kaydırıcının üzerine dokunup gri renge dönüştürebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’um neden titremiyor?

Bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikle iPhone’unuzu yeniden başlatmayı, titreşim ayarlarını kontrol etmeyi ve “Çaldığında Titreşim” ve “Sessizken Titreşim” anahtarlarının açık olduğundan emin olun. Sorun devam ederse iPhone’unuzu bir Apple mağazasına veya yetkili onarım merkezine götürmeniz gerekebilir.

iPhone’umda özel titreşimler yapabilir miyim?

Evet. Kişiler uygulamasında belirli bir kişiyi seçip Düzenle‘ye dokunarak ve ardından “Titreşim“i seçerek özel titreşimler oluşturabilirsiniz. Oradan da ekrana belirli bir düzende dokunarak özel bir desen oluşturabilirsiniz.