Metaverse Arsa Alma Nasıl Yapılır?

Gerçek hayatta kelepir fiyatlara arsa satın almak artık imkansıza yakın hale geldi. Aynı durum yakın gelecekte Metaverse evreni için de geçerli olacak. Hatta şimdiden bazı kişiler, Metaverse’teki arsalara milyonlarca dolar ödemeye başladılar. Kripto meraklıları, teknoloji takipçileri ve potansiyel metaverse kullanıcıları, şimdiden buradaki arsalara göz dikmiş durumdalar. Bu makalede Metaverse’teki arsa nedir, nasıl satın alınır gibi konulara göz atacağız.

Metaverse Arsa Nedir?

Metaverse, arsaları kullanıcıların kolayca satın alabileceği ve çeşitli amaçlar için kullanabileceği farklı alanlara böler. Bu arsalar sadece satın alınabilir değil, aynı zamanda programlanabilir ve kripto para birimi ve hatta itibari para karşılığında NFT şeklinde satın alınır, satılır veya değiştirilirler.

Kullanıcılar oyun oynayabileceği, sosyalleşebileceği, etkinliklere ev sahipliği yapabileceği ve daha pek çok şey yapabileceği için bu arsalar fazlasıyla değerlidir. NFT oldukları için arazinin kime ait olduğu ve içindeki dijital varlıklar kolayca kanıtlanabilir. Kullanıcılar normalde platformdaki pazar aracılığıyla bir Metaverse arazisi satın alabilir veya OpenSea ve Rarible gibi bir üçüncü taraf NFT platformunu tercih edebilirler.

Teknolojinin popülaritesindeki artış, büyük iş anlamına geliyordu. Sanal emlak sektörü, geliştiriciler ve satıcılar için şimdiden büyük rakamlar dönmeye başladı. Üstelik pazar, hız kesmeden daha da büyüyor. Metaverse’teki arazi fiyatları 2021’de %700 arttı ve toplam pazar 500 milyon dolara ulaştı. Fakat bu yıl içerisinde (2022) ikiye katlanarak 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Metaverse Arsaları Ne İçin Kullanılır?

Pek çok kullanıcı için Metaverse’teki arsalar, içinde yer alan sanal varlıklardan ve deneyimlerden para kazanma fırsatı anlamına gelmektedir. Metaverse’teki arsaların kiralanmasından yönetilmesine kadar ortaya çıkan gelir elde etmenizi sağlayacak trendlerden bazıları şunlardır:

Bina İnşası

Birçok kullanıcı, Metaverse’teki arsası boşta kalmasındansa kendileri için veya diğer kullanıcıların da faydalanabileceği sanal mülkler inşa etmeyi tercih ediyor. Buna dijital kumarhaneler, kulüpler, konser salonları, NFT galerileri, mağazalar ve çok daha fazlası dahildir.

Emlakçılık

Arsa NFT’lerinin popülaritesi, gerçek hayatta olduğu gibi satıcıları olası alıcılara bağlayan veya müşterilere Metaverse mülklerini en iyi nasıl yönetecekleri konusunda tavsiyelerde bulunan emlakçıların ortaya çıkmasına neden oldu. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi Metaverse evreninde de emlakçılar, belirli komisyonlar karşılığında arsa veya mülk satımı yapabilecekler.

Reklam

Metaverse’ün yoğun yaya trafiğine sahip alanları, reklam amaçlı olarak giderek daha değerli bir nokta haline geliyor. Arsa sahipleri yerlerini kiralayabilir, şirketlerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için kullanmasına izin verebilir.

Etkinlikler ve Faklı Hizmetler

Metaverse, çevrimiçi olarak sahip olduğumuz deneyimleri büyütmek ve yenilerini oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle Metaverse’teki arsalar, etkinlikler ve bazı hizmetler için kullanılıyor. Metaverse’ler ayrıca kullanıcıları topluluktaki diğer kişilerin yararlanabileceği mini oyunlar ve eğitim etkinlikleri oluşturmaya ve yayınlamaya teşvik eder.

PwC, JP Morgan ve HSBC gibi bazı şirketler, artık müşterilerin hizmetlere erişmesine ve personelle neredeyse gerçek dünyada olduğu gibi etkileşime girmesine izin vererek, gerçek hayattaki operasyonların bir tamamlayıcısı olarak Metaverse’e başvuruyorlar. Bununla birlikte bazı kişiler şimdiden emlak kredisi, tüketici kredisi ve kripto işlemlerini Metaverse’te yapmanın yollarını aramaya başladılar.

Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

Metaverse’te arsa satın almak ve satmak, NFT satışlarıyla aynı ilkeleri takip eder. Çoğu Metaverse platformuna kolayca erişilebiliyor. Bu da ilgilenen alıcılara konum, toplam alan, ortalama fiyatlar, kullanım potansiyeli ve işlem geçmişi gibi detayların yanı sıra mevcut arsanın anlık görüntüsüne ulaşma fırsatı sunuyor.

Satın almakla ilgilendiğiniz bir arsayı seçtikten sonra Metaverse’ün kendi pazarına veya OpenSea ve Binance NFT gibi ikincil bir NFT platformuna bakabilirsiniz. Metaverse’teki arsaların NFT olarak değiş tokuş edildiğini ve bu nedenle mülkiyet belgesinin bir blok zincirine kazındığını unutmayın. Bu durum, arsa sahiplerinin dolandırıcılıklara ve diğer olumsuz olaylara karşı korunmasına yardımcı olur.

Metaverse’te herhangi bir satın alma işlemine başlamadan önce aşağıdaki adımları uyguladığınızdan emin olmalısınız:

Dijital Kripto Cüzdanını Açın

Çoğu Metaverse, işlem yapabilmeniz için bir kripto para birimine sahip olmanızı gerektirir. Doğal olarak sanal paranızı ve sahip olduğunuz dijital varlıkları tutmak için bir de dijital cüzdan gerekli olacaktır. Seçtiğiniz cüzdan, kullandığınız Metaverse platformuna bağlı olacaktır. Mümkün olan en iyi deneyim için, doğrudan web tarayıcınıza entegre edilebilecek bir dijital cüzdan düşünmenizi öneririz. En iyi dijital cüzdan örnekleri verecek olursak, MetaMask ve Binance Chain Wallet‘ı önerebiliriz. Ancak hangi kripto cüzdanını seçerseniz seçin, yatırım yapmayı planladığınız sanal projenin para birimini desteklediğinden emin olun. Metaverse platformları normalde hangilerinin tercih edildiğini ve bunların nasıl bağlanacağını açıklayacaktır.

Kripto Para Satın Alın

Önceden de bahsettiğimiz üzere finansal işlemleri tamamlamak için Metaverse içi para birimine ihtiyacınız olacak. Binance, Coinbase veya KuCoin gibi borsalarda $MANA, $SAND ve $ETH gibi popüler para birimlerinden bazılarını satın alabilirsiniz.

Bir Metaverse Seçin

Halihazırda bir sanal arazi projeniz yoksa, taahhütte bulunmadan önce mevcut seçenekleri karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Decentraland ve Sandbox gibi platformlar, sırasıyla MANA ve SAND gibi tokenler aracılığıyla sanal araziler satıyor. Alan ve arazi miktarı, Metaverse’ten Metaverse’e değişkenlik gösterecektir. Bu adım sırasında fiyat, toplam boyut ve mevcut sahibi gibi ayrıntıları kolayca kontrol edebileceksiniz.

Satın Alma İşleminizi Onaylayın

Dijital paranızı dijital cüzdanınıza aktardıktan ve sonunda bir arsa seçtikten sonra, Metaverse pazarına (veya üçüncü taraf platformuna) gidebilir ve Satın al‘a tıklayabilirsiniz. Gayrimenkul işleminiz onaylanıp gerçekleştirildikten sonra NFT’nizi cüzdanınızda görebiliyor olmalısınız. Sonunda arazinin yeni sahibi olarak kaydedileceksiniz, işte bu kadar basit. Buradan arsanızı bir süre elinizde tutmaya, üzerine bir şeyler inşa etmeye veya yeniden listeleyip tekrar satmaya karar verebilirsiniz.

Metaverse Arsa Nereden Alınır?

Bazı ayrıntılara girmeden önce, çoğu platformda sınırlı sayıda parsel olacağını aklınızda tutmalısınız. Bunun dijital sınırlamayı artırmaya ve sağlıklı bir sanal ekonomiyi beslemeye yardımcı olmasını sağlayacağı öngörülüyor. Örneğin Decentraland, eşit büyüklükte sanal arazinin 90.601 bireysel parseline bölünürken, Sandbox, platformun LANDS adını verdiği 166464 parselden oluşuyor. Ancak her biri reklam, işletme, hizmetler ve etkinlikler gibi her türlü faaliyete uygun bölgeler sunan birçok başka seçenek de mevcuttur. OpenSea’deki sanal dünya sıralamalarını mevcut piyasanın kuşbakışı görünümünden kontrol edebilirsiniz.

Metaverse arsa satın alınabilecek en iyi yerler:

Sandbox

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Sandbox üzerindeki lotlar LAND olarak işaretlenir ve Sandbox’ın kendi platformu aracılığıyla bulunabilir. Bunun dışında OpenSea ve Rarible gibi bazı üçüncü taraf NFT borsalarında ikinci el olarak satın alınabilir. Bunların resmi satışlarda LAND’den daha pahalı olduğunu unutmayın.

Decentraland

Decentraland, milyonlarca arsa ile en pahalı satışların başında yer alıyor. Decentraland’ın cazibesi, platformun ünlü ve etkileyici kiracılarının yanı sıra yüksek profilli ortaklıklarıyla ilgilidir.

CryptoVoxels

Yalnızca 3.026 paketten oluşan CryptoVoxels, piyasadaki en küçükler arasında yer alır. Buradan hem USD hem de ETH karşılığında veya OpenSea aracılığıyla satın alımlar yapılabilir. Diğer Metaverse’lerin aksine CryptoVoxels genişlemeye devam etti ve platform, şu an 7351 parsel içeriyor. Bir arsa için en düşük fiyat şu anda 1.899 ETH civarında.

Somnium Space

Bu Metaverse ilk olarak 2018’de piyasaya çıktı. Sanal gerçeklik tekliflerine odaklanan Somnium Space, oyunları ve NFT sanatıyla tanınıyor. 2022 yılı başı itibarıyla platformda 5.000 adet düzensiz olarak ayrılmış arsa parseli bulunmaktadır. Ancak gelecekte daha fazla arsanın olması bekleniyor. Somnium Space’in para birimi $CUBE’dur. Arsa parçalarını ise OpenSea’de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Metaverse Arsa İyi Bir Yatırım mı?

Gelişmekte olan diğer tüm teknolojilerde olduğu gibi yapmayı düşündüğünüz herhangi bir yatırımla ilgili riskler ve kazançlar vardır. Elbette Metaverse arsa (ve maddi varlıkların eksikliği) birçok kişiye uçuk bir kavram gibi görünebilir. Ancak sanal dünyaların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin potansiyeli de yadsınamaz bir gerçek. Metaverse’ün aşırı pahalı dijital mülklerle dolu başka bir spekülatif yatırım olup olmadığını veya sanal dünyaların internetin geleceği olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek.

İlgili Yazılar

Geleceğe Işık Tutan Metaverse Coinleri ve Projeleri
Oynadıkça Para Kazandıran En İyi Metaverse Oyunları