Geleceğe Işık Tutan Metaverse Coinleri ve Projeleri

Metaverse’ün ortaya çıkışıyla birlikte 2022’deki tüm kripto para piyasası trendini yeni bir yöne yönlendirdi. Ardından ortaya herkesin ilgisini çeken pek çok metaverse coinleri ve projeleri ortaya çıktı.

Facebook’un Meta olarak yeniden adlandırılması, Mark Zuckerberg’in metaverse’ün geleceğinde gördüğü potansiyel hakkında aslında çok şeyi açık ediyor. Mark Zuckerberg hızla gelişen bu endüstriden şimdiden faydalanmaya başlamışken aynısını siz neden yapmayasınız? Peki bunun başlangıç noktası tam olarak nedir? Mesela mesleğinizi de metaverse ile ilgili yapmak zorunda mısınız? Şüphesiz bu da tercihlerden bir tanesidir ancak yapabileceğiniz en iyi şey, metaverse tabanlı kripto paralara yatırım yapmaktır. Neden Elon Musk birdenbire ortaya çıkıp metaverse ile ilgilendiğini açıklayana kadar bekleyip, sonra nihayet ona yatırım yapmayı düşünelim? Zira kendisinin Dogecoin’e olan ilgisini bilirsiniz. Çoğu kişinin ciddiye almadığı kripto para birimlerinden olan Dogecoin, kendisinin ilgisini açıkça belli etmesinin ardından müthiş bir değer kazanmıştı.

Şu aralar son derece ucuz bir fiyata satın alabileceğiniz şeye, popüler olduğunda şimdikinden daha fazla ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla bir pişmanlık yaşamamak için, belirli bir sırayla satın alınacak en iyi metaverse kripto paraların bir listesini hazırladık.

En İyi Metaverse Coinleri ve Projeleri

Axie Infinity

Axie Infinity, şu anda türünün en popüler blockchain tabanlı oyunudur ve günlük 1 milyondan fazla aktif oyuncuya sahiptir. Oyuncular, oyunda Axies olarak bilinen NFT biçimindeki dijital evcil hayvanlara ihtiyaç duyuyorlar. Pokemon’dan ilham alan bu sevimli canavarlar, dijital bir arenada birbirlerine karşı savaşıyorlar.

Oyunda 9 adet Axies sınıfı vardır. Tıpkı Pokemon’daki gibi her sınıf, savaş esnasında bir avantaja sahiptir. Aynı türe ait olsalar da her bir Axie’nin farklı olduğunu belirtmeliyiz. Her Axie, sınıfına ve oyuncuların favori savaş yapısına bağlı olarak bazı özellikleri diğerinden daha güçlü olmak üzere yedi kez yetiştirilebiliyor. Oyuncular, NFT yavrularının en olası genlerini belirlemek için Axie Breeding Calculator‘ı kullanabilir.

Oyuncular, PvP arena modunda veya herhangi bir oyuncuya karşı PvE macera modunda savaşmak için üç Eksene ihtiyaç duyarlar. Savaştan galip çıkan oyuncular, Smooth Love Potion (SLP) tokenlarıyla ödüllendirirler. Yeni Eksenler oluşturmak için oyunun yerel kripto para birimi olan AXS ile birlikte SLP gereklidir.

Axie Infinity, günlük görevleri SLP tokenlarıyla tamamlamaları için oyuncuları ödüllendirdiği bir teşvik sistemine sahiptir. Bu ödül sistemini benzersiz kılan şeyse SLP’nin kripto borsalarında diğer kripto para birimleri ile değiştirilebilmesidir. Örneğin AXS tokenı ETH’ye dönüştürülebilir, Axie Marketplace’te NFT satın almak için kullanabilirsiniz.

The Sandbox

Sandbox, mobil anlamda büyük bir başarı elde eden The Sandbox (2011) ve iOS ve Android’de toplam 40 milyon indirmeye ulaşan The Sandbox Evolution (2016) ile bilinir. Temelde ise oyuncuların SAND token ile Ethereum blok zinciri tabanında oyun deneyimlerini oluşturarak bundan para kazanmalarını sağlayan bir sanal dünyadır. Bu dünyada Fungible Tokens (NFT’ler) biçiminde oluşturduğunuz dijital varlıkları pazara yükleyebilir, dilerseniz Game Maker ile oyunlara entegre edebilirsiniz.

Sandbox, içerik oluşturuculara ortaya çıkardıkları dijital varlıkların NFT olarak gerçekten sahibi olmalarını sağlar. Ayrıca oyuncuları bahis veya oyun içi ögeleri satın alma-satma gibi işlemlere katılmarı için ödüllendirerek teşvikte bulunur.

Decentraland

Decentraland, Ethereum blok zinciri ile uyumlu bir kripto para birimi ve çevrimiçi oyundur. Metaverse’ün ayrılmaz bir parçası olan Decentraland, geçmişte SecondLife gibi başka metaverse tipi oyunlar oynadıysanız tanıdık gelebilir.

Decentraland bir metaverse oyunudur ve MANA da oyunun yerel para birimidir. Bir yatırımcı olarak diğer birçok kripto para birimine benzer şekilde MANA alıp satabilir, oyun içi arazi ve ögeler satın almak için oyun deneyiminin bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kripto para borsalarında ve benzeri platformlarında diğer kripto para birimleri gibi işlem görür.

Metaverse katılımcıları, Decentraland Marketplace aracılığıyla arazi, isimler ve nesneler alıp satarlar. Satın alma işlemleri içinse MANA kripto para birimini kullanırlar ve işlem ücretlerini de Ethereum’un yerel para birimi olan ETH olarak öder.

Decentraland, birkaç farklı oyun içi varlık türüne sahiptir. Decentraland Marketplace’teki başlıca koleksiyon kategorileri şunlardır:

Arazi: Oyun içi araziler, oyuncuların Decentraland Metaverse’te etkileşime girdiği “fiziksel” konumlardır. Oyunun meta veri tabanındaki arazi sınırlı sayıdadır ve çok pahalı olabilir. Pahalıdan kasıt MANA için binlerce dolardan bahsediyoruz.

İsimler: Decentraland’deki karakter isimleri, oyuncuları tanımlamak ve oyun içi varlıkları göndermek için kullanılan NFT’lerdir. Kullanıcılar yeni bir ad talep edebilir veya MANA kullanarak bir ad satın alabilir.

Ögeler: Giysi ve arazi dekorasyonları, oyuncuların karakterlerini giydirmelerine ve sanal rüya evleri inşa etmelerine olanak tanır.

İfadeler: İfadeler, el sallamak, dans hareketi yapmak veya poz vermek gibi oyuncuların oyunda gerçekleştirebilecekleri aktivitelerdir.

GALA

Gala, her biri oyunculara NFT’ler aracılığıyla oyun içi ögelerin gerçek sahipliğini sağlayan blok zinciri destekli oyunlar yaratan bir platformdur. Gala’nın ana fikri, kapıları sonuna kadar açmak ve oyunculara hak ettikleri kontrolü geri vermektir.

Projenin GALA adlı kendi tokenı vardır. Bu token, Gala Games ekosisteminin üyeleri için uygun bir ödeme çözümü sunar. Oyun içi ödemelere ek olarak, oyuncular oyun içi ögeler satın almak ve oyun içi ödüller almak için GALA tokenlarını kullanabilirler.

GALA tokenı elde etmenin yollarından bahsetmek gerekirse:

  • Gala ağının güvenliğini ve istikrarını koruyarak günlük ödüller kazanın.
  • Arkadaşlarınızı davet ederek tavsiye ödülleri kazanın.
  • Kripto para borsalarından GALA satın alın.

Gala, şu an için beş farklı oyunu desteklemektedir: Town Star, Mirandus, Spider Tanks, Fortified ve Echoes of Empire. Kullanıcılar bu oyunlardan herhangi birini alarak ücretsiz şekilde oynayabilirler. Bu oyunlar arasındaki en ünlüsü ise Town Star’dır. Oyuncuların ekin yetiştirip kaynak toplayabilecekleri Town Star, zamanla oyuncuların ekonomik durumlarını iyileştirebilecekleri bir simülasyon türü oyunudur.

Enjin

Enjin, dijital yaratıcıların ve geliştiricilerin dijital varlıkları yönetmesine, işlemleri desteklemesine ve akıllı sözleşmelere izin veren bir platformdur. Bu dijital varlıklar arasında oyun içi para birimleri ve benzersiz oyun ögeleri bulunmaktadır.

Oyun platformu, geliştiricilerin ve dijital yaratıcıların, SDK sağlayarak Ethereum blok zincirinde NFT’ler, sanal ürünler, oyunlar ve diğer uygulamalar oluşturmasına izin verir. Platform, bir pazar yeri, akıllı cüzdan ve Enjin Coin gibi blok zinciri özelliklerini bütünleştirir.

Geliştiriciler, Enjin’in yerel tokenı ENJ satın aldıktan sonra oyun içi ögeler oluşturabilirler. Zira platformda oluşturulan her varlığın Enjin Coin’de bir değeri vardır. Her varlık, platformla eşleşecek şekilde tasarlanmıştır fakat sadece geliştiriciler platformun yerel belirtecini satın aldıktan sonra çalışır.

Platformdaki üçüncü tarafları ortadan kaldırarak değer yaratmayı ve etkileşimi artırmayı hedefleyen Enjin, oyuncularına ve dijital yaratıcılara oyun ögeleri üzerinde tam kontrol veriyor. Enjin ayrıca oyun oynamayı daha kolay hale getirmek için kripto para birimlerini oyun endüstrisine entegre ediyor.

Enjin’in Smart Enjin adında yerel bir cüzdanı bulunmaktadır. Oyun ve merkezi olmayan uygulamalarla uyumlu olan cüzdan, şu an milyonlarca kullanıcısı olan en iyi dijital cüzdanlardan biri olarak bilinmektedir. Enjin’in yerel cüzdanı, oyuncuların dijital ögeleri depolamasına ve token ticareti yapmasına olanak tanır. Enjin cüzdan, kripto para ticaretine, satışına ve basılmasına izin verir. Geliştiricilere, oyun ortamının ötesinde para alışverişi yapma erişimi sağlar. Geliştiriciler ayrıca varlıklarını Enjin parası için satabilirler.

Highstreet

Blockchain tabanlı oyun endüstrisi, arenaya daha fazla oyuncunun katılmasıyla birlikte adeta bir patlama yaşıyor. İnternet teknolojisinin genişlemesi ile oyun ve e-spor da hızla büyümeye devam ediyor. Highstreet, bu evrende kendine yer bulmayı başarmış projelerden bir tanesi.

Highstreet; açık dünya, merkezi olmayan ticaret merkezli bir metaverse, alışveriş, oyun için bir sanal alandır. Platform üzerinden NFT’lerinizi takas edebilir, MMORPG oyunlar oynayabilirsiniz. Kullanıcılar platformda diğer oyuncularla sosyalleşerek çeşitli sosyal etkinliklere katılabilir, gerçek dünya markalarından NFT satın alabilirler. MMORPG’lerin oyun içi para birimi olsa da Highstreet, oyun içi ekonomisini yürütmek için HIGH ve STREET olmak üzere iki oyun içi para birimine sahiptir.

Highstreet, oyunculara gerçek dünya markalarının evlerini, mağazalarını, kulüplerini kurabilecekleri sanal gayrimenkul sunar. Oyuncular, Binance Beach, Avax Alps, Highstreet City, Republic Realm benzeri metaverse’teki çekirdek bölgelerden ev satın alabilirler. Ayrıca VR, PC veya akıllı telefon gibi farklı platformlardan metaverse’e katılabilir ve oynayabilirsiniz.

Platformda aktivitenin en çok olduğu yer, tüm oyun içi ögelerin NFT olarak temsil edildiği ve kullanıcıların bunları oyunda satın alabilecekleri veya kullanabilecekleri NFT pazarıdır. Oyuncular, NFT’leri gerçek ögeler olarak satın alabilirler. Highstreet, bu ögelerin meşruiyetini sağlamak için yalnızca doğrulanmış ve güvenilir satıcıların platforma katılabilmesi için bir kimlik doğrulama süreci kullanır.

Somnium Space

Somnium Space, oyun oynamanıza, programlanabilir ortamlar oluşturmanıza, sanal mülkler satın almanıza, arazileri, binaları, parkları özelleştirmenize ve dijital varlıklar üzerinde ticaret yapmanıza olanak tanıyan, Ethereum Blockchain üzerine kurulu bir açık kaynaklı platformdur. Oluşturucu araçları ve dinamikleri, kullanıcılara diğer katılımcıların bölgelerinde dolaşırken kasabalarını, şehirlerini ve mega projelerini tasarlama, inşa etme ve ticaret yapma olanağı sunar.

İnsanların bir alışveriş merkezine gittiğini, sinemada film izlediğini, bir daire kiraladığını veya 5 yıldızlı bir restoranda yemek yediğini hayal edin. Bunun en iyi yanı ise tüm bu yerleri inşa etmeniz ve bir kullanıcı sanal dünyanızı her ziyaret ettiğinde ödeme almanızdır.

Somnium Space, yaratıcı becerilerinizi açığa çıkarmak, inşa etmek ve bunlardan para kazanmak için sonsuz fırsatlara sahiptir. Geleneksel çok oyunculu VR oyunlarından farklı olarak Somnium Space, tüm oyuncularını büyük bir VR evreninde barındırır. Bu alanda kullanıcılar, tamamen özelleştirilebilir, programlanabilir ve bağımsız VR deneyimleri sunan ortamlar, çevreler ve arenalar oluşturabilirler.

Somnium Space, toplam 4 farklı elementle çalışır. Bunlar:

Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK): Dijital arazi, mülk ve avatarların oluşturulmasına ve özelleştirilmesine yardımcı olur.
Sanal Gerçeklik Deneyimleri: Oyunu oynamak için dijital ortamlar ve yapılar oluşturmaya yardımcı olan eksiksiz bir oluşturucu modülüdür.
NFT Pazarı: Kullanıcılar tarafından oluşturulan dijital mülklerin ticaretine ve bunlardan para kazanılmasına yardımcı olur.
NFT Tabanlı Varlıklar: Tüm blok zinciri evreninden NFT varlıklarını birleştirmeye ve bunları Somnium Space’te kullanmaya yardımcı olur.

Bloktopia

Bloktopia, 21 milyon Bitcoin’i anmak adına için inşa edilen 21 seviyeli bir gökdelendir. Bu evrende kullanıcılar, tokenlara sahip olacaklar. Kripto bilgisine ve aynı zamanda multimedyaya tek bir yerden erişebilecek olan Bloktopialılar, gayrimenkul sahipliği, reklam geliri, oyun ve ağ oluşturma gibi ögeler sayesinde para kazanabilecekler.

Bloktopia, oyunculara oyun oynamaktan çok daha fazlasını yapma fırsatı sunan bir yapıya sahip. Oyunda BLOK adı verilen oyun içi bir para birimi bulunmaktadır. Buna herhangi bir oyun içi gayrimenkul mülkü satın almak veya kiralamak için ihtiyacınız olacak. BLOK’u NFT Marketplace’ten herhangi bir şeyi satın almak için de kullanabilirsiniz.

Bloktopia’ya girmek için e-posta veya sosyal medya hesabınız aracılığıyla bir Bloktopia Cüzdanı oluşturmanız gerekiyor. Bu cüzdan, daha sonra oyun için para birimi olan BLOK tokenları için bir giriş kartı ve depolama işlevi görecektir. Çok zincirli bir cüzdan olarak da işlev görebilen bu cüzdan, Ethereum, Bitcoin ve Polygon dışındaki çeşitli blok zincirlerini destekleyebiliyor.

Bloktopia’da hesabınızla birlikte Bloktopia Cüzdanı’nı da oluşturduktan sonra, platformun sağladığı çeşitli kombinasyonlardan faydalanarak özelleştirilmiş bir avatarın oluşturmanız gerekecek. Avatarı oluşturduktan sonra bu sanal karakter, oyuncu tarafından yapılan pazar yeri satın alımlarıyla daha da geliştirilebilir.

Star Atlas

Star Atlas, Solana blok zincirine dayanan uzay temalı ve çok oyunculu bir oyun metaverse’üdür. Automata tarafından geliştirilen Star Atlas’ta oyuncular takım kuracak, bu takımı organize edecek ve bilinmeyen bölgelere doğru ilerleyerek kendilerini bir savaşın içerisinde bulacaklar.

Star Atlas, oyuncuların varlıkları üzerinde tam mülkiyete sahip olmaları ve gelir elde edebilmeleri için NFT kavramını içeren oyun içi varlıklara sahiptir. Spesifik olarak Star Atlas’taki her öge, blok zincirine kaydedilmiş bir NFT’dir.

Star Atlas’ın tüm oyun operasyonlarını yöneten iki tokenı bulunmaktadır. Bunlar POLIS ve ATLAS. CoinGecko’dan alınan verilere göre POLIS , 14 milyon dolarlık, ATLAS ise 18 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.

Oyuncular, oyuna başlamak için şirket içi pazardan gemileri, derin uzayı keşfetmek için kullanılan NFT tabanlı uzay araçlarını satın alırlar. Farklı ayrıntılara, mürettebata ve bileşenlere sahip bu uzay gemileri, bir oyuncunun rakip gruplarla savaşma ve Star Atlas metaverse’ü boyunca dağılmış varlıkları keşfetme yeteneği açısından kritik öneme sahiptir.

Star Atlas’la ilgili en göze çarpan bir diğer detay da topluluğudur. Discord’daki Star Atlas topluluğunda 172.000’den fazla üye bulunmaktadır. Günün hemen her saatinde sohbet etmeye istekli üyelerin bulunduğu Discord kanalı dışında resmi Twitter hesabında da 300.000’den fazla takipçisi bulunmaktadır.

MetaHero

NFT’lerin yükselişi ve son zamanlarda metaverse’ün daha fazla dikkat çekmesi ile birlikte pek çok token ortaya çıktı. Belki de faydası açısından en umut verici olanlardan birisi de Metahero’dur (HERO).

Metahero, kripto para piyasasında türünün ilk örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Metascanning, Metahero’nun dünyanın en büyük 3D tarama şirketlerinden biri olan Wolf Digital World ile ortaklığından geliyor. Bünyesindeyse HERO ve HEROSwap olmak üzere öge bulunmaktadır. HERO, kullanıcılarının fonlarını kolayca kontrol etmelerine izin verirken HEROSwap, kullanıcıların tokenlerini kolaylıkla takas etmek için kullanabilecekleri merkezi olmayan bir borsadır.

Bir kripto para biriminin iyi bir yatırım olup olmadığını belirlemek için birkaç fiyat faktörüne bakmamız gerekiyor. Örneğin, Metahero’nun yardımcı programı örnek niteliğindedir ve HERO jetonlarına olan talep yalnızca halihazırda başlamış olan toplu kabul nedeniyle artabilir.

Metahero’nun gelecekteki güncellemelerine bakıldığında, daha fazla insanın erişebilmesi için daha büyük merkezi borsalarda listelenmeyi hedeflediğini anlayabiliyoruz. Ayrıca çeşitli kurumsal yatırımcılar ve kripto influencerlar ile ortaklıklar kurmak için sürekli çalışıyor. Bu da projenin geleceğe sağlam adımlar atarak bir yatırımda bulunduğunu açıkça gösteriyor.

İlgili Yazılar

Metaverse’te Arsa Satın Alma Nasıl Yapılır?
Oynadıkça Para Kazandıran En İyi Metaverse Oyunları
Blockchain [Blokzincir] Nedir, Nasıl Çalışır?