Oynadıkça Para Kazandıran En İyi Metaverse Oyunları

Metaverse oyunları, oyuncuların sanal bir dünyada birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayan çevrimiçi bir oyun türüdür. Markalarınızı kendi şartlarınıza göre tanıtmanıza olanak tanıyan bu oyunların çoğu sanal NFT’ler içerir. Birçok şirket, Facebook’un “Meta” olarak yeniden markalaşmasının ardından dikkatlerini Metaverse evrenine çevirdi.

Önümüzdeki yıllarda pek çok Metaverse oyununun öne çıkması bekleniyor. Popülerliklerine rağmen birçok insan, hala bu oyunların potansiyelinden haberdar değildir. Neyse ki bu makale ile oynadıkça para kazandıran, en potansiyelli Metaverse oyunlarını öğrenmiş olacaksınız.

Metaverse Oyunları ile Nasıl Para Kazanılır?

Sanal dünyaları ifade eden bir terim olan Metaverse, genelde online oyunlarla ilişkilendirilir. Aşağıda göreceğiniz oyunlar, Metaverse içinde para kazanma fırsatları sunabilirler. Para kazanma yöntemleri olarak oyun içinde eşyalar satmak, karakterleri ve hesapları satmak, turnuvalardan para ödülleri kazanmayı örnek gösterebiliriz.

Bununla birlikte Metaverse’te para kazanmak o kadar da kolay değildir. Öncelikle oyun içindeki para kazanma fırsatlarına odaklanmalı, oyunda uzun süreler vakit geçirmeli ve yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca oyundaki para kazanma yöntemleri genelde oyunun kendi ekonomisine bağlı olduğundan her zaman zaman garanti bir gelir sağlamaz.

Metaverse’te para kazanmanın bir diğer yolu etkili yolu da oyunlardaki sanal ekonomileri takip ederek oyun içi para birimlerini gerçek para ile satın alıp satmaktır.

Para Kazandıran En İyi Metaverse Oyunları

Axie Infinity

Axie Infinity, Metaverse’te para kazanmak için en popüler oyunlardan biridir. Pokémon serisine dayanan çevrimiçi ve NFT tabanlı bir video oyunu olan Axie Infinity, ödeme yöntemi olarak Ethereum tabanlı kripto para birimlerini veya SLP‘leri destekliyor.

Kullanıcılar bu oyun ile sahip oldukları evcil hayvanlar olan “Axies”leri yetiştirerek, yarıştırarak ve takas ederek para veya SLP kazanabilirler.

Şirketin web sitesine göre oyuncular, oyunu daha çok NFT’leri ödül olarak almak oynuyorlar. Ardından da gelir elde etmek için takas ediyorlar. Son birkaç yılda Axie Infinity gibi oyunların popülaritesi giderek artmaya başladı.

Şuradaki bağlantıdan oyunun resmi web sitesine ulaşabilirsiniz.

Sandbox

Sandbox, mevcut Metaverse oyunları arasında şimdiden en iyilerinden birisi olarak kabul görmektedir. Oyun, size deneyiminizin bir parçası olarak geliştirebileceğiniz, sahiplenebileceğiniz ve hatta para kazanma fırsatlarından yararlanabileceğiniz sanal bir dünya sağlar. Ethereum blok zincirine dayanan Sandbox’ın geliştirilmesine halen devam ediliyor.

Sandbox, çekici tasarımı ve keyifli oyun deneyimi nedeniyle şimdiden oyuncuların kalbine dokunmaya başlamıştır. Akıllı sözleşmeler ve blok zincir teknolojisi, Sandbox’ın daha iyi kullanıcı deneyimiyle birlikte kullanıcıların daha etkili içerik oluşturmasını sağlamıştır.

The Sandbox, Metaverse pazarında yaklaşık yüzde 7’lik bir pazar payını elinde bulundurmaya başlamıştır. Herkesin varlık oluşturabilmesine olanak tanıyan VoxEdit aracına sahip olan oyunda NFT üretebilir, bunları yayınlayabilir hatta satarak para kazanabilirsiniz. Oyunun resmi web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sorare

Kullanım kolaylığı ile dikkat çeken Sorare, en iyi çevrimiçi Metaverse oyunlarından biridir. Yalnızca e-posta adresiniz ile ücretsiz bir hesap oluşturarak oyunu hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Oyunda kredi veya banka kartınızla Sorare NFT kartlarını satın alabilirsiniz. Dünya çapında 40’tan fazla ülkedeki Sorare oyuncuları, bu NFT kartlarını satın aldılar.

Sorare, sürekli yeni olasılıklar sunarak oyun kapsamını genişleten bir yapıya sahiptir. Sorare için Ethereum blok zincirinin temelleri üzerinde geliştirilmiş bir futbol tabanlı NFT oyunu diyebiliriz.

180’den fazla futbol kulübünün resmi olarak Sorare’ye kaydolması ve her hafta yeni kulüplerin platforma katılması, oyunun son dönemdeki en önemli başarısıdır.

Oyunda her hafta, en yüksek puana sahip takımların ödül olarak yeni kartlar oluşturmasına izin veriliyor. Buna ek olarak yaklaşık 680 milyon dolarlık bir yatırımını duyuran Sorare, piyasanın en büyük isimlerinden birisi olduğunu kanıtlamıştır. Oyunun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Illuvium

Illuvium, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiş bir açık dünya rol yapma oyunudur. Oyunun temel önermesi ise içerdiği devasa büyüklükteki sanal ortamı keşfetmektir. Oyunda savaş ve ticaret gibi çeşitli etkinlikler için kullanılabileceğiniz dijital ögeleri ve yaratıkları arayacaksınız.

Oyundaki oyuncuların temel amacı, nadir ve ulaşılması zor olan “Illuvials” olarak bilinen güçlü varlıkları toplamaktır. Oyuncuların grafik kalitesini öve öve bitiremediği Illuvium, şimdiden 1 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.

Illuvium’u potansiyeline rağmen şu an mevcut olan en iyi Metaverse oyunlarından biri olarak kabul etmek için biraz erken olabilir. Bununla birlikte Illuvium’daki gerçek oyun deneyimi, uzun vadede çok sayıda oyuncuyu çekmesine izin vererek avantajına çalışabilir. Oyunun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Alien Worlds

Alien Worlds, Dünya’nın dijital bir kopyasını üreten yedi gezegenden oluşan ve Trillium (TLM) oyun jetonlarına dayalı bir ekonomiye sahip Metaverse oyunudur. Alien Worlds’de bir uzay aracı kiralayabilir ve Metaverse’ü keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca burada bir topluluk oluşturabilir, Metaverse’teki diğer gezginlerle görevlerinizi veya hikayelerinizi paylaşabilirsiniz.

Oyunda haftalık konsey seçimlerine katılabilir, gezegensel paranın nasıl bölüneceği konusunda önerilerde bulunabilir ve hatta gezegen konseyinde kendileri için pozisyonlar için yarışabilirsiniz. Ayrıca oyunda NFT satın alma ve inşa etme seçeneğine sahipsiniz.

Sanat, müzik, oyun ve hikayeler oluşturabileceğiniz bu Metaverse oyununun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Splinterlands

Blockchain teknolojisine dayalı bir dijital oyna-kazan Metaverse oyunu olan Splinterlands, oyuncuların dijital olarak ödüller kazanmalarını sağlar. Strateji ve planlama gerektirdiği için Magic the Gathering ve Hearthstone gibi oyunlarla benzerlik göstermektedir.

Önceki oyunlara benzer şekilde Splinterlands’te çeşitli özellik ve güçlere sahip bir kart destesi toplamalısınız. Ardından bunları puan kazanmak için beceriye dayalı savaşlarda diğer oyunculara karşı savaşmak için kullanırsınız. Ayrıca dijital varlıklarınızı fiziksel kartlarmış gibi kolayca satın alabilir, satabilir ve takas edebilirsiniz.

Splinterlands’in oyunculara Magic the Gathering ve Hearthstone’dan daha çekici gelmesinin bir başka nedeni de Metaverse oyunlarının para kazandırabilen oyunlar olmasıdır. Bu da oyunu daha keyifli ve heyecanlı bir deneyim haline getiriyor. Oyunun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Farmer’s World

Farmer’s World, dünyanın her yerinden 150.000’den fazla insanla, dünyanın en büyük çevrimiçi topluluklarından biridir. Birçok yönden Farmville‘e benzeyen Farmers World, blok zinciri tabanlı bir tarım oyunudur. Kullanıcılar oyunda çiftlikler oluşturup bitkilerine bakacak, hayvanlar yetiştirip ve diğer tarımsal görevlerini yerine getirecekler. Buna ek olarak oyuncular, çiftliklerini ve oyundaki sanal araziler gibi diğer oyun içi ögeleri genişletmelerine yardımcı olmak için tarımsal ekipmanlar ve sanal araziler satın alabilirler.

Oyunda diğer oyuncuların dijital çiftliklerini ziyaret edip oyun içi kaynaklar için PvP oyun türünde rekabet halinde olacaksınız. Splinterlands’deki Farmer’s World’de de çeşitli şekillerde NFT’ler bulunmaktadır. Bunun dışında balıkçı tekneleri, balık ağları, baltalar gibi bazı oyun içi ögeler bulunmaktadır.

Altın madenciliği yapmak gibi yan olay örgüleri de bulunan Farmer’s World’ün web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Plants Vs Undead

Ünlü Plants vs. Zombies oyun türüne dayanan bu çok oyunculu kule savunma oyunu, ekip çalışması ve işbirliği odaklıdır. NFT destekli dijital tesisler ve diğer oyun içi varlıklar satın alınabildiği oyunda oyuncular, diğer oyuncularla rekabet halinde olacaklar. Ayrıca tamamlamanız gereken bazı görevler de bulunacak.

Plants Vs Undead’de her kullanıcı kendi bitkilerini geliştirebilir, daha fazlası için tohum ekebilir. Kullanıcılar, platformun iç pazarında birbirlerine bitki ve tohum satabilirler.

Oyun, oyuncuların zombilerle savaşan bitkilerini istilacı zombilere ve diğer tehditlere karşı “Ana Ağacı” savunmak için kullanmaları gereken “Planet Plants” evreninde geçiyor. Oyuncular tamamladıkları her başarılı savunma turu için oyun içi jetonlar kazanırlar. Bu jetonları ek tohum satın almak için kullanabilirsiniz. Bunun yanında jetonları arkadaşlarınıza göndererek karşılığında onlarla NFT varlıklarınızı takas edebilirsiniz.

Plants Vs Undead’in resmi web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Farming Tales

Çiftçiliğe dayalı olan bu Metaverse oyununda oyuncular, oyun içi para birimi olarak SEST jetonları kazanabilirler. Oyunun resmi web sitesinde Farming Tales, “NFT’lerin gerçek çiftliklerimizden orijinal ögeleri yansıttığı bir kripto çiftliği” olarak tanımlanıyor. Bu da oyundaki tüm emeklerinizin, elde ettiğiniz sonuçlar nedeniyle gerçek zamanlı olarak ödüllendirileceği anlamına gelir.

Oyun, Unity tarafından Metaverse’e uygun hale getirilmiştir. Oyunun kendisi ise WAX blok zinciri üzerine kurulmuştur.

Farming Tales’ın ücretsiz bir oyun olmadığını, oyunda daha fazla ilerlemeden önce NFT edinmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Oyunla ilgili tüm detaylara şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

My Neighbor Alice

My Neighbor Alice, oyuncuların sanal topraklar satın aldıkları, bazı ögeleri toplayıp inşa ettikleri ve diğer oyuncularla sosyalleştiği çok oyunculu bir blok zinciri oyunudur. Oyun, Ocak 2021’in başlarında Steam’de piyasaya sürüldükten sonra sosyal medyada büyük bir popülerlik kazandı.

Oyunda her oyuncunun diğer oyuncularla iletişim kurmak için kullanabilecekleri bir avatarı bulunmaktadır. Dilerseniz bazı varlıklar ekleyerek bu avatarı özelleştirebilirsiniz.

Oyun, VR oyunlarının öncüsü olarak bilinen ve oyun ekosisteminde AR teknolojisini deneyen İsveçli bir interaktif oyun stüdyosu olan Antler Interactive tarafından geliştirildi. Farmville ve Animal Crossing’e benzer kavramları benimseyen My Neighbor Alice, kullanıcıların Metaverse’te sahip oldukları arsaları ve oyun içi NFT’leri toplamalarına ve yönetmelerine olanak tanıyor.

Oyuncular oyunda arsalar satın alabilir ve bu arsaları temsil eden NFT’leri kârlı bir işe dönüştürmek için pazarda satabilirler. Oyunun DeFi işlevlerini kullanarak çiftlik satın alım-satım yapabilirsiniz. Bunun dışında ev, hayvan, sebze, dekorasyon ve avatar kozmetikleri gibi satışlar yapabilmek de mümkün.

Oyunun resmi web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

StarCrazy, oyuncuların NFT karakter kartlarını satın alabilecekleri IoTeX blok zinciri üzerine inşa edilmiş, mobil tabanlı bir kart ticaret oyunudur. Bu kartlar daha sonra sahiplerinin GFT jetonlarını çıkarabileceği StarMine’da kullanılır. Karakter kartları, GFT madenciliği yeteneklerini artırabilecek daha güçlü kartlar yapmak için birleştirilebilir. Karakterleri birleştirmenin sonuçları değişebilir.

Oyundaki tüm karakterlerin belirli özellikleri vardır. Bu özellikler, kartın genelden Ultra Nadir’e kadar değişen gücünü belirler. Süper Nadir ve Ultra Nadir Starz kartlarının birleştirilmesi, oyunculara StarMine’da ekstra kazma gücü verir. Oyunun gelecek sürümlerinde savaşma gücünüz, karakterler savaşabildiğinde belirlenecek.

Oyunu oynayabilmek için öncelikle loPay uygulamasını telefonunuza yüklemelisiniz. Ardından yıldızlar ve NFT’ler satın alarak veya bunlar satarak kazanç elde edebilirsiniz. Oyunun resmi web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Metastrike

Metastrike, NFT varlıkları ve kripto para birimleri, MTS ve MTT ile Binance Smart Chain ağını kullanan blok zinciri tabanlı bir aksiyon rol yapma oyunudur. Oyun, modern çok oyunculu FPS oyunları için gerekli olan silahlar, karakterler, mermiler, mermiler, patlamalar, oyun modları gibi ögeleri içerir. Oyunda oyuncular bir silah koleksiyonuna sahipler. Ayrıca oyunda birbirleriyle yüzleşmek için haritalar oluşturabilir ve diğer oyunculardan NFT çalabilirler.

Oyunun başında, tüm oyuncular, yolculuklarına başlamak için ortak bir NFT silahı içeren bir kutu alırlar. Silahınızı kuşandıktan sonra farklı haritalar ve oyun modları boyunca düşmanla karşılaşacaksınız. Her gün ödüller kazanmak için tamamlamanız gereken günlük görevleriniz vardır. Günlük görevler, bir av tüfeği kullanarak bir düşmanı öldürmek, on kafadan vuruş yapmak, beş asist almak ve çok daha fazlası olabilir.

Metastrike, farklı amaçlar için iki farklı kripto para birimi, MTT ve MTS kullanır. MTS, oyunun yönetim simgesidir ve silahları ve eşyaları yükseltmek, bahis yapmak, loncalar oluşturmak, büyük turnuvalar, yönetim amaçları, haritalar ve kutular satın almak, istasyon oluşturmak için bir ödeme yöntemi gibi işlemler için kullanılabilir. Oyun içi birimi olan MTS’yi yeni haritaların kilidini açmak, farklı oyun modlarına ve çeşitli etkinliklere katılmak, cephane, ilaç seti gibi malzemeler satın almak, silahları yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Oyunun resmi web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Fight of The Ages

Flight of the Ages (FOTA) bir MOBA-RPG oyunudur. Oyunda ordular kurmak yerine kendi kahraman karakterinizi geliştireceksiniz. Oyun, artırılmış ve sanal gerçekliğin bir karışımı olan Microsoft’un Mesh MR‘sini (Karma Gerçeklik) kullanır.

Oyundaki Metaverse yolculuğunuza başlamak için seçebileceğiniz sekiz ırkınız ve üç dünyanız bulunmaktadır. Oyun, aşağıdakiler gibi bazı heyecan verici özelliklere sahiptir:

  • NFT şeklinde kahramanlar, görünümler ve ekipman satın alabilir ve satabilirsiniz.
  • Kullanıcılar, merkezi olmayan cüzdan kimlikleriyle oturum açarak FOTA Metaverse’dte avatarlar oluşturup bunları kullanabilirler.
  • Diğer LP jetonlarıyla çiftçilik yaparak $FOTA kazanabilirsiniz.
  • Çapraz NFT işlevi sayesinde mevcut NFT’lerini FOTA Metaverse’ün bir bölümüne taşıyabilirsiniz.

Oyunun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Geleceğe Işık Tutan Metaverse Coinleri ve Projeleri
Metaverse Arsa Alma Nasıl Yapılır?
Blockchain [Blokzincir] Nedir, Nasıl Çalışır?