Sahte Konum Atma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların zaman geçtikçe korkutucu özelliklere sahip olduğuna hepimiz tanıklık ediyoruz. Buna konumumuzu takip edebilme özelliği de dahildir. Çoğu kullanıcı ise telefonun veya diğer kişilerin kendisini takip etmemesi için sahte konum kullanma işlemini nasıl yapabileceğini merak ediyor. Bunu yapabilmek için kullanabileceğiniz bazı programlar ve eklentiler bulunmaktadır. Aşağıda sahte konum atma özelliğini nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Sahte Konum Nedir?

Sahte bir konum, gerçek veya doğru olmayan konumlar için kullanılan bir ifadedir. Sahte konumlar kasıtlı olarak değiştirilmiş, uydurulmuş bir yere veya yanlış bir şekilde kaydedilmiş bir yere atıfta bulunabilir. Sahte konum için bir akıllı telefonda sahte bir GPS konumu kullanmayı veya online ortamda yanlış adres vermeyi örnek gösterebiliriz.

Sahte Konum Atma Yöntemleri

Fake GPS location ile Sahte Konum Atma | Android

Android telefonlarda sahte konum kullanmak için kullanabileceğiniz Fake GPS location adlı bir uygulama bulunuyor. Sahte GPS konum uygulamaları, kullanıcının cihazının bulunduğu konumu değiştirmesine izin veren bir uygulamalardır. Bu uygulamayı konum tabanlı uygulamaları test etmek, arkadaşlarınızı veya ailenizi başka bir yerde olduğunuzu düşünmeleri için kandırmak veya belirli bölgelerle sınırlı içeriğe erişmek gibi çeşitli nedenlerle kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bu tür uygulamaları yasa dışı veya etik olmayan amaçlarla konumunuzu tahrif etmek için kullanmanın yalnızca ahlaki açıdan yanlış olmadığını, aynı zamanda birçok uygulama ve hizmet için hizmet şartlarını ihlal edebileceğini unutmamalısınız.

Hatırlatmamızı geçtikten sonra Fake GPS location ile Android telefonlarda sahte konum atma işlemini nasıl yapabileceğinize odaklanabiliriz:

 • Öncelikle telefonunuzda bulunan Geliştirici Modu‘nu etkinleştirmelisiniz. Bunun için telefonunuzdan Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım > Android Sürümü (üzerine en az 7 kez dokunun) > Şifrenizi girin sıralamasını izleyin. Bu sıralamanın telefondan telefona değişebileceğini unutmayın. Eğer bu sıralama işinize yaramazsa internette ufak bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Şimdi Ayarlar > Sistem > Geliştirici Seçenekleri veya Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri‘ne gidin.
 • Sahte konum uygulaması seçeneğini görene kadar ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Listeden sahte GPS uygulamasını seçin.
 • Artık Fake GPS uygulamasını açabiliriz. Uygulama dosyalarınıza ve fotoğraflarınıza erişmek için izin isteyecektir. İsterseniz bunu kapatabilir ve “Devam“a dokunabilirsiniz

Bu aşamadan sonra herhangi birisine sahte konum atabilirsiniz. Raptiyeyi harita üzerinden herhangi bir yere taşımak için parmağınızı kullanıp sağ alt köşedeki Start (Başlat) seçeneğine dokunun.

VPN ile Sahte Konum Atma | iPhone

iPhone’da VPN uygulaması kullanarak herhangi bir kişiye sahte konum atabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz: NordVPN.

İnternette yasaklanmış veya coğrafi olarak engellenmiş içeriklere erişmeye çalışıyorsanız, NordVPN’i kullanmayı düşünebilirsiniz. iPhone dahil olmak üzere en popüler platformlarda mevcut olan NordVPN’i ayrıca sahte konum atma olarak da kullanabilirsiniz.

NordVPN ile konumunuzu taklit edebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Dünyanın her yerinde yüzlerce sunucu konumuna sahip olan uygulamayı şuradaki bağlantıdan iPhone’unuza yükleyebilirsiniz. Hem iPhone hem de Android telefonlar için farklı VPN uygulamalarına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

iSpoofer ile Sahte Konum Atma | iPhone

iSpoofer, iOS odaklı cihazlarınızda sahte GPS konumu oluşturmanızı sağlayan, Windows ve Mac cihazlar için geliştirilen bir masaüstü uygulamasıdır. Bu uygulama ile iPhone veya iPad’inizin mevcut konumunu farklı bir konum olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bu yeni konum, isteğe bağlı olarak farklı bir ülkede olacak şekilde düzenlenebilir.

Programı kullanabilmeniz için iPhone’unuza jailbreak yapmanıza gerek yok. Sahte konum oluşturma dışında uygulamanın pek çok farklı özelliği de bulunmaktadır. Uygulamanın resmi web sayfasına şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sahte Konum Atma | Chrome

Chrome’da sahte konum hazırlamak için kullanabileceğiniz bazı eklentiler bulunuyor. Bu eklentiler, tarayıcının normal kısıtlaması dışındaki işlevleri gerçekleştirmesini sağlamak için bir tarayıcıya bağlanabilen bir programlardır. Location Guard adlı Chrome eklentisini tarayıcıya yükleyerek sahte konum oluşturabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Öncelikle şuradaki bağlantıdan Location Guard adlı eklentiyi Chrome tarayıcınıza ekleyin. Bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.
 • Şimdi tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan uzantı simgesine giderek oradan “Seçenekler“i seçin.
 • Şimdi “Varsayılan Düzey” (Default Level) seçeneğinin altında yer alan “Yüksek” (High) seçeneğini ayarlayın.
 • Artık konum erişimi gerektiren herhangi bir web sitesini ziyaret edebilir ve konum erişimi bildiriminde “İzin Ver” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu Chrome eklentisini sadece sahte konum atmak için değil, gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamak için de kullanabilirsiniz.

WhatsApp’ta Sahte Canlı Konum Gönderme

WhatsApp’ta bir kişiye sahte konum göndermek için uygulamanın varsayılan özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açıp sahte konum atmak istediğiniz sohbeti açın.
 • iOS cihazlar için sohbet kutusunun sol tarafında bulunan artı simgesine dokunun. Android cihazlar içinse mesaj yazma alanının en uç kısmındaki ataç simgesine dokunun. Çıkan seçenekler arasından “Konum” u seçin.
 • Sonraki kısımda “Mevcut Konumunuzu Gönder” seçeneğini gördüğünüz farklı yerler arasından seçim yaparak başka bir konum gönderebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar neden sahte konumlar kullanıyor?

Kullanıcılar konum kısıtlamalı içeriklere erişmek, gizliliklerini korumak veya arkadaşlarına şaka yapmak gibi çeşitli nedenlerle sahte konumları kullanır.

Sahte konum kullanmak yasal mı?

Sahte konum kullanmanın yasallığı, yaşadığınız ülkenin veya bölgenin özel koşullarına ve yasalarına bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda bir uygulama veya web sitesi için hizmet şartlarının ihlali olarak değerlendirilebilir, sahte bir konumun dolandırıcılık veya kötü niyetli amaçlarla kullanılması yasa dışı olabilir.

Sahte konum tespit edilebilir mi?

Sahte konumların tespit edilmesi mümkündür ancak bu sahte konumu oluşturmak için kullanılan yönteme bağlıdır. Bazı yöntemlerin saptanması diğerlerine göre daha zor olabilir.

Sahte konum kullanmanın riskleri var mı?

Evet. Sahte konum kullanmak sizi hizmet şartlarını ihlal etme, yasaları çiğneme, cihazınızın veya hesabınızın yasaklanması riskine sokabilir. Ek olarak sahte bir konum oluşturmak, cihazınızın güvenliğini tehlikeye atabilir ve kişisel bilgilerinizi riske atabilir.