Spotify Bu İçerik (Şarkı) Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Spotify’da tıpkı ‘Hata Kodu 4‘ gibi ‘Bu İçerik Kullanılamıyor‘ hatası da sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Bazen, arama sonuçlarında şarkıların ara sıra grileştiğini ve bu şarkıların sayısının arttığını fark edebilirsiniz. Bu durumda Spotify’da grileşmiş şarkıların düzgün bir şekilde çalınmadığını görmüşsünüzdür. Bu makale ile şarkıların çalınamaması sorununu aşmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Spotify’da Bazı Şarkılar Neden Kullanılamıyor?

Bu sorun, Spotify’ın olması gerektiği gibi kaynağa bağlanamadığı anlamına gelmektedir. Bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

Ülke Kısıtlaması/Bölgesel Engelleme: Bir şarkıyı çalamıyor olmanız, bu şarkının herhangi bir nedenle ülkenizde veya bölgenizde çalınamadığı anlamına gelmektedir. Bu durum, yapımcı şirketle veya sanatçının talebiyle ilgili olabilir. Spotify bu durumun dışında kaldığı için konuyla ilgili yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Bağlantı Hatası: Bilgisayarınızın internetle olan bağlantısı koptuğunda veya Spotify uygulamasında çevrimdışı mod olduğunda bu sorun yaşanabilir.

Ağ Sorunu: Spotify’daki şarkıları mobil uygulamada açamıyorsanız, bu durum mobil internetinizle ilgili olabilir.

Sansür: Spotify’daki bazı şarkılar, bazı ülkelerdeki müzik denetimine takılarak çalınamıyor olabilir.

Spotify Bu İçerik (Şarkı) Kullanılamıyor Hatası Çözüm Önerileri

Spotify’da bazı şarkıların çalınamıyor olmasıyla ilgili olası sebepleri artık az çok biliyorsunuz. Şimdi bu sorunların çözümüyle ilgili bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Spotify’dan Çıkış Yapıp Tekrar Girin

Bazen oturumu kapatıp tekrar açmak, Spotify’da aldığınız bu hatayı düzeltebilir. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

Bilgisayarda:

 • Spotify uygulamasını açın.
 • Pencerenin sağ üst köşesinde bulunan profil resminize tıklayın.
 • Oturumu kapat” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınızda tekrar oturum açmak için “Giriş yap” seçeneğine tıklayın.

Telefonda:

 • Spotify uygulamasını açın.
 • Ekranın sol üst köşesindeki üç çizgiye dokunun.
 • Buradan Ayarlar > Hesap Oturumu Kapat sıralamasını izleyin.
 • Hesabınızda tekrar oturum açmak için “Giriş yap“a dokunun.

İnternet Bağlantısı Sorununuzu Giderin

İnternet bağlantısı sorunu, Spotify’da çalmak istediğiniz şarkının kullanılamayacağı yönünde hatalar almanıza sebep olabilir. Bu sebeple herhangi bir şey yapmadan önce modemi kapatıp açmak, sorunun birincil çözümü olabilir. Örneğin ben interneti oldukça yoğun kullanan bir kişiyim. Ne zaman film izlesem internet sorunu yaşıyorum. Ardından modemi kapatıp açtığımda Spotify dahil internetle ilişkili tüm uygulamaların sorunsuz çalıştığını fark ettim. Aynı çözümü siz de deneyebilirsiniz.

VPN Ağını Kontrol Edin

Eğer bir VPN servisi kullanıyorsanız, bulunduğunuz ülkeye destek sağlamadığı için (ülke kısıtlaması) şarkılara ulaşamıyor olabilirsiniz. Bu durumda VPN hizmetinizin Amerika ve Avrupa ülkelerine destek sağladığından emin olmalısınız. Konuyla ilgili olarak çok yararlı bir makale hazırlamıştık. Şuradan ulaşacağınız makale ile kendinize en uygun VPN hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çevrimdışı Modu Devre Dışı Bırakın

Spotify’da Çevrimdışı Modu etkinleştirdiyseniz, kitaplığınızda yalnızca şarkılar değil indirdiğiniz içerikleri dinleyebilirsiniz. Çevrimiçi akışı etkinleştirmek için bunu devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Bilgisayar/Mac için:

 • Windows’ta pencerenin sol üst köşesindeki yatay 3 nokta simgesine tıklayın. Ardından Dosya > Çevrimdışı Mod sıralamasını izleyin.
 • Eğer Çevrimdışı Modu etkinleştirdiyseniz, şu an “çevrimdışı mod” seçeneği işaretli olmalıdır. Seçimi kaldırarak Çevrimdışı Modu’nu kapatın.

Mac’te Apple menüsünden Spotify > Çevrimdışı Mod sıralamasını izleyin. Buradan “Çevrimdışı Mod” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun.

Android/iPhone için:

 • Ayarlar > Çalma > Çevrimdışı‘na gidin ve Çevrimdışı Modu‘nu devre dışı bırakmak için “Çevrimdışı” seçeneğini kapatın.

Spotify’da Yerel Dosyaları Göster’i Etkinleştirin

Grileşen şarkılar, cihazınızdan Spotify kütüphanenize yüklenen yerel dosyalar ise bu durumda Spotify’da “Bu cihazdan ses dosyalarını göster” seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız. Bazen bilgisayarınızdan yerel dosyalarınızı senkronize etmediğinizde yerel dosyalar da çalma listenizde gri renkte görünür. Bunları cihazınızda çalınabilir hale getirmek için indirmeniz faydalı olur.

Android/iPhone için:

Yerel dosyaları göstermek için Ayarlar > Yerel Dosyalar > Bu cihazdan ses dosyalarını göster‘e gidin ve “Bu cihazdan ses dosyalarını göster” seçeneğini etkinleştirin.

Yerel dosya çalma listesini indirmek için Kitaplığınıza gidin, bilgisayarınızdan senkronize edilen yerel dosyalara göre oluşturulan çalma listesine girin ve indirmek için İndir seçeneğine dokunun.

Spotify Önbelleğini Temizleyin

Spotify önbelleğini temizlemek, yaşadığınız bu sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bu konu hakkında Spotify’ın hazırladığı çok yararlı bir makale var. Şuradan ulaşacağınız makale ile Spotify’ı kullandığınız cihazlarda önbellek temizleme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Spotify Uygulamasını Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Bu işlem, Spotify’da herhangi bir veri kaybı yaşamanıza sebep olmaz. Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, Spotify’ı cihazınızdan kaldırıp tekrar yüklemek sorunu aşmanıza yardımcı olabilir. Kullanıcı adınızla şifrenizin veya uygulamaya giriş için kullandığınız hizmetin (Google, Apple gibi) ne olduğunu önceden bilirseniz, bu işlemi birkaç dakika içerisinde halledebilirsiniz.