Spotify Hata Kodu 4 [Kesin Çözüm]

Spotify, tartışmasız dünyanın en popüler çevrimiçi müzik akışı hizmetidir. Milyonlarca insan, aylık abonelik ödemesinin ardından en sevdikleri sanatçıların şarkılarını dinlemek ve indirmek için bu platformu kullanıyor. Fakat kullanıcılar, rastgele görünen Spotify hata kodu 4 gibi bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Spotify hata kodu 4 sorunu şu şekilde görünür: “İnternet bağlantısı algılanmadı. Spotify, bir internet bağlantısı algıladığında otomatik olarak yeniden bağlanmayı dener (hata kodu: 4).”

Bu hata, genelde farklı DNS ayarlarından faydalanılarak basit şekilde düzeltilebilen bazı internet bağlantısı ayarlarından kaynaklanır. Veya Spotify istemcisinin internete bağlanmasını engelleyen antivirüs programınızdan da kaynaklanıyor olabilir.

Spotify Hata Kodu 4 Çözüm Önerileri

Farklı Bir DNS Kullanın

Mevcut DNS adresiniz yerine farklı bir DNS adresi kullanmak, sorununuzun çözümü için iyi bir yol olabilir. Bu soruna, Spotify sunucuları veya hizmetleri tarafından kabul edilmeyen hatalı bir internet bağlantısı sebep olmuş olabilir. Varsayılan DNS ayarlarınızı şuradaki makalede yer alan bilgilerden faydalanarak değiştirebilirsiniz. Tavsiyemiz ilk etapta Google veya OpenDNS’den bir tanesini kullanmanız yönünde.

Spotify Ayarlarındaki Proxy Türünü Değiştirin

Spotify’ın istemcinizi internete bağlamak için kullandığı proxy’yi değiştirmek, sorunu çözmek için başvurabileceğiniz yollardan birisidir. Aşağıdaki talimatları uygulayarak bu ayarı yapabilirsiniz:

  • İlk olarak Spotify uygulamasını açın.
  • Spotify hata kodu 4’ü görmeniz gereken başarısız giriş sayfasından Ayarlar’ı bulun.
  • Burada Proxy türü seçeneğinin altındaki açılır menüye tıklayarak buradan herhangi bir tanesini seçin.
  • Değişiklikleri uyguladıktan sonra hata kodu 4’ün düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Sorun hala devam ediyorsa, bir sonraki yöntemi denemeye koyulabilirsiniz.

Spotify’ı Antivirüs Programınızda Hariç Tutun

Bazı antivirüs uygulamaları, Spotify’ın internete düzgün bir şekilde bağlanmasını engelleyebiliyor. Çoğu kullanıcı bunun farkına vardığında antivirüs programını silmek durumunda kaldı. Fakat programınızı silmeden uygulayabileceğiniz bazı yollar var. Antivirüs programınıza istisna olarak Spotify’ın yürütülebilir dosyalarını eklemelisiniz. Bazı popüler antivirüs programları için uygulayabileceğiniz talimatlara aşağıdan göz atabilirsiniz:

  • Kaspersky: Ana Sayfa > Ayarlar > Ek > Tehditler ve Hariç Tutulanlar > Hariç Tutulanlar > Güvenilir Uygulamaları Belirtin > Ekle.
  • AVG: Ana Sayfa > Ayarlar > Bileşenler > Web Kalkanı > Hariç Tutulanlar.
  • Avast: Ana Sayfa > Ayarlar > Genel > Hariç Tutulanlar.

Ardından Spotify’ın yürütülebilir dosyasını eklemeniz gerekecek. Spotify’ın masaüstündeki kısayoluna sağ tıklayıp içerik menüsünden Dosya konumunu aç’a tıklayın. Ardından çıkan dosyayı antivirüs programınıza ekleyin.

Eğer aynı sorun devam ediyorsa, başka bir antivirüs programı yüklemenizi tavsiye ederiz. Farklı olarak kullanabileceğiniz birçok sağlam antivirüs programı bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili hazırladığımız geniş çaplı makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WhatsApp İsimler Gözükmüyor Sorununun Çözümü