En İyi Antivirüs Programı Önerileri

Antivirüs programı olarak 2022 yılında kullanabileceğiniz pek çok seçeneğiniz var. En iyi antivirüs programı olarak ise Bitdefender’ı önerebiliriz fakat onun dışında da seçenekleriniz var. Çoğunun ücretsiz sürümü bulunan antivirüs programları arasından kendinize en uygun olanı indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncesinde bir antivirüs programının tam olarak ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsedelim.

Antivirüs Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçoğumuz için virüsten koruma programı, bilgisayarda kalan bir yazılımdır ancak çok kullanışlı olduğunu ıskalayabiliyoruz. Hatta bazen bilgisayarın yavaşlamaması için bu programlardan vazgeçip siliyoruz. Ancak virüslere karşı alabileceğimiz küçük önlemler çok etkili. Antivirüs programları, kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilmiş koruyucu kalkanlardır. Bu programlar sayesinde kişisel cihazlarımızı birçok virüsten koruyabiliyoruz.

Bilgisayarlar ağ üzerinden birbirleriyle iletişim kurmaya başladığından beri kötü amaçlı yazılımlar hayatımıza girdi. Virüsler çeşitli ağlara yayılıyor ve yeni virüsler ortaya çıkmaya devam ediyor. Ekipmanımızın normal çalışmasını veya içerdiği bilgileri korumak için güvenilir bir anti-virüs programı kullanmak gereklidir.

Virüsten koruma programları kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştığında önce kullanıcıya bir mesaj gönderir ve ardından yazılım virüs içerdiğini düşünürse onu karantinaya alır. Esas olarak izolasyondan sonra silinir. Ancak bazı durumlarda aşırı tehdidi görmüyorsa sizden onu silmenizi veya silmemenizi isteyecektir. Bu programlar genellikle siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından verilir. Ayrıca düzenli güncellemeler gönderir. Düzenli gönderilen güncellemeler genelde kullanıcıları rahatsız eder ancak programın doğru çalışması için oldukça önemlidir. Bunun nedeni, sürekli olarak yeni nesil kötü amaçlı yazılımların oluşturulmasıdır. Program güncellemeler sayesinde tüm kötü yazılımları tanır ve hızlı harekete geçer.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

 • Bitdefender
 • Avast Free Antivirus
 • Avira Free Antivirus
 • Kaspersky FreeMicrosoft Windows Defender
 • Microsoft Windows Defender
 • AVG AntiVirus Free
 • ComboFix
 • Sophos Home
 • Panda Security
 • TotalAV Free Antivirus
 • Malwarebytes

Bitdefender

Bitdefender, kullanıcılara olağanüstü bir koruma sunan en iyi antivirüs programı önerilerimizin başında geliyor. Yapılan bazı test sonuçlarına göre program, günlük ve 4 haftalık kötü amaçlı yazılımları ve diğer siber tehditleri yüksek yüzdeyle engelleyebiliyor.

Bitdefender’ın hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun (Windows, macOS, iPhone ve Android) hepsi için bir versiyonu bulunuyor. Antivirüs programının kurulumu biraz zaman alsa da alacağınız performansa değdiğini fark edeceksiniz.

Bitdefender, neredeyse kusursuz bir siber güvenlik paketi sunuyor. Gelişmiş kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına karşı güçlü araçlar barındıran program web kamerası ve mikrofon koruması gibi özelliklere de sahip. Bununla birlikte Bitdefender Antivirus Plus (ve diğer ücretli versiyonlar) günlük 200 MB veri sınırına sahip bir VPN hizmeti sunmaktadır. Eğer Bitdefender Total Security’den Aile Paketi planını kullanırsanız, 15 adede kadar cihazınızın korumasını sağlayabilirsiniz.

Yıllık 23,99 dolardan başlayan fiyatlandırmalara sahip Bitdefender, açıkçası çoğu rakibine nazaran bütçe dostu abonelik seçeneklerine sahip. Ayrıca programın 30 günlük ücretsiz deneme sürümü de bulunmaktadır. Bitdefender’ı kullanmaya başlamak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Avast Free Antivirus

Avast’ın ücretsiz sürümü uzun zamandır bilgisayarları koruma araçlarından biri olmuştur, çok taşınabilir ve çok hızlıdır. Yazılım, kullanımı kolay bir parola yöneticisi ile birlikte gelir, kötü amaçlı yazılımdan koruma, ev ağı izleme işlevlerine sahiptir ve Wi-Fi ağınızdaki zayıf noktaları bulabilir. Çoğu özgür yazılım gibi, tüm işlevleri ücretsiz olarak kullanamazsınız. Ücretsiz sürüm ile virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları engelleyebilir, Wi-Fi güvenlik açıklarını tarayabilir ve ekstra bir fidye yazılımı güvenliği katmanına sahip olabilirsiniz. Programın Windows, Mac, iOS ya da Android versiyonunu indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Avira Free Antivirus

Avira Free Antivirus, Av-Test’in zorlu test prosedürlerinde yüksek puanlar almaya devam ediyor ve test tehditlerinin %99,7’sini ortadan kaldırabiliyor. Yazılım genellikle sisteminize yük oluşturmuyor, temiz bir arayüz ile temel güvenlik özellikleri sağlayabiliyor. Programın bazı temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Güvenli alışveriş tarayıcı uzantısı.
 • Gizlilik ve performans iyileştirici.
 • Şifre yöneticisi.
 • Game booster özelliği (Game Booster, bilgisayarınızın oyunları daha rahat çalıştırmasına yardımcı olur).
 • Güvenlik duvarı.
 • Dosya parçalayıcı özelliği.

Avira Free Antivirus ayrıca ayda 500 MB ücretsiz VPN hizmeti sağlıyor. Ancak Avira Free Antivirus uygulamasını kullandığınızda uygulama içinde zaman zaman ücretsiz sürümü kullandığınız için uyarılar oluşabilir. Bu durum virüs programının tek dezavantajı olabilir. Programı PC’nize ya da akıllı telefonunuza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaspersky Free

Kaspersky’nin Windows güvenlik yazılımının ücretli sürümleri genellikle listenin başında gelir. Kaspersky Free Edition’da bazı işlevler silinir, gizlilik koruması kaldırılır. Bilgisayarınız için temel bir güvenlik önlemi kullanılır. Uygulamanın kullanımı oldukça basit ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca uygulama ücretli sürümü kullanmanız için sürekli uyarı vermez ve baskı yapmaz.

Kaspersky, programın kararlı çalışabilmesi için tüm platformlardaki minimum sistem gereksinimlerini şu şekilde açıklıyor:

Windows® tabanlı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar

 • Sabit sürücüde 1500 MB boş alan
 • Microsoft® Internet Explorer® 11 veya üzeri
 • Microsoft .NET Framework 4 veya üzeri
 • Microsoft Windows 101 Home/Pro/Enterprise2
 • Microsoft Windows 8 ve 8.1/Pro/Enterprise/8.1 güncellemesi
 • Microsoft Windows 7 Starter/Home Basic ve Premium / Professional/Ultimate — SP1 ile KB4474419 ve KB4490628 güncellemeleri veya üzeri
 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
 • Bellek (RAM): 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)

Windows tabanlı tabletler (Intel® işlemcili sistem)

 • Microsoft Windows 101 Home/Pro/Enterprise
 • Microsoft Windows 8 ve 8.1/Pro (64 bit2)
 • Minimum ekran çözünürlüğü: 1024 x 768

Android akıllı telefonlar ve tabletler

 • Android™ 5.0 veya üzeri

iPhone ve iPad

 • iOS® 12.x veya üzeri

Kaspersky antivirüs programını şuradaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

Microsoft Windows Defender

Bu virüsten koruma programı Windows içinde çalışır ve ücretsiz bir hizmet sunar. Bu program, ebeveyn kontrolleri gibi gelişmiş ekstra özellikleri sayesinde diğer antivirüs programlarından farklı olarak düşük seviyeli sistemlerde başarılı performans sağlar. Basit seviyede bir antivirüs programı isteyenler için oldukça uygun bir programdır. Microsoft Windows Defender’ı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

AVG AntiVirus Free

AVG Antivirus Free, düşük kaliteli sistemlerde iyi performans gösteren ücretsiz bir virüsten koruma programıdır. Diğer programlarla kıyaslandığında daha temel tarama sağlayan bir programdır ve ek fonksiyonları ön planda değildir. Bu programın en belirgin özelliği, hasarlı dosyaları size göstermek için dosya çıkarma işlevini (dosya parçalayıcı olarak da bilinir) kullanmasıdır. Programı cihazınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

ComboFix

ComboFix, SUBS tarafından hazırlanmış bir programdır. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım taramasından sonra otomatik olarak temizlemeye çalışır. Bu bir tür tehlikeli yazılımdır. En yaygın kötü amaçlı yazılım programlarını kaldırabilmesinin yanı sıra, kaldıramadığı, yetenekli kişiler tarafından kullanılabilecek kötü amaçlı yazılımlar hakkında da raporlar sunar. Programı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı (indirme butonu sayfanın en alt kısmında yer alıyor) kullanabilirsiniz.

Sophos Home

Sophos Home, kendisini antivirüs işlevlerine ve bazı aile odaklı işlevlere sahip olan “kurumsal düzeyde güvenlik” olarak tanıtır. Yazılım, içerik kontrol işlevleri dahil olmak üzere standart virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma işlevleri sağlar. Yazılım, 10 PC’ye kadar merkezi yönetim işlevleri sunarak, çocuklarınızın webde gezinmesini kontrol etmenize olanak tanır. Sophos Home, Av-Test tarafından test edilmemiş olsa da, Av-Comparatives’e göre işlevselliği ortalamanın üzerindedir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan programı cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Panda Security

Panda-Security

Panda Security, güvenli ve kullanımı kolay antivirüs programları arasındadır. Yapılan bazı testler, programın Windows Defender’dan çok daha fazla reklam yazılımı, casus yazılım ve fidye yazılımı dosyası tespit ettiğini gösteriyor. Panda’nın gerçek zamanlı koruması da çok iyi performans gösteriyor. Yapılan testlere göre bilgisayara özellikle indirilmeye çalışılan kötü amaçlı yazılım dosyalarının çoğunu engelledi.

Panda’nın ücretsiz antivirüsünde bir oyun modu da bulunuyor. Oyun oynadığınız zamanlarda veya tam ekran bir video izlediğinizde, Panda bildirimleri otomatik olarak askıya alınır.

Programı Windows kullanıcıları için iyi bir seçim yapan başka bir detay da Panda’nın önyüklenebilir bir sürümünü bir USB sürücüsüne indirmenize, ardından virüs bulaşmış bir bilgisayarı temizlemek ve tekrar çalışır duruma getirmek için USB sürücüsünü kullanmanıza izin veren Rescue Kit özelliğidir.

Kullanıcılar, ücretsiz antivirüs yazılımıyla birlikte güvenli bir VPN hizmetine de ulaşıyorlar. Program her ne kadar yüksek bağlantı hızları sağlasa da yalnızca 1 sunucuya bağlanmanıza izin verir ve günlük 150 MB veri kotası uygular. Eğer bu detaylar sizin için yeterliyse, Panda ile birlikte VPN hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Programı bilgisayarınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

TotalAV Free Antivirus

TotalAV-Free-Antivirus

TotalAV Free Antivirus, kullanıcılarına üst seviye profesyonellikte virüs ve kimlik avı koruması sağlar. Yapılan testler sonucu TotalAV’ın bulut tabanlı kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, çoğu koruma programından daha fazla kötü amaçlı yazılımı tespit edip kaldırdı. Oldukça çok zor fidye yazılımlarını ve kripto hırsızlığı dosyalarını bile başarıyla tespit edebildi.

TotalAV, kimlik avı koruması konusunda oldukça başarılıdır. Bilinen kimlik avı sitelerini belirlemek için devasa bir kara liste ve yeni tehditleri tespit etmek için yapay zeka destekli bir kimlik avı algılama sistemi kullanır.

TotalAV; minimalist tasarımı, kullanımı ve anlaşılması kolay özellikleriyle bu listedeki en sezgisel ücretsiz antivirüs yazılımıdır. TotalAV’ın panosunda gezindiğinizde muhtemelen hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Programın sağladığı tüm araçlara erişim ve kullanılabilirlik oldukça iyi.

TotalAV Free Antivirus’ın tek göze çarpan dezavantajı, gerçek zamanlı korumaya sahip olmamasıdır. Yani kötü amaçlı bir dosyanın bilgisayarınızda gerçek zamanlı olarak değişiklik yapmaya çalışması durumunda size bildirim göndermez. Bunun dışında kesinlikle kullanılabilir antivirüs çözümlerinden bir tanesidir.

Programı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Malwarebytes

Malwarebytes

Malwarebytes, yükledikten unutabilecekleri basit bir antivirüs programı arayan kullanıcılar için iyi bir seçimdir. Malwarebytes’in virüs tarayıcısı, tüm kötü amaçlı yazılım türlerini yakalamak için geleneksel yöntemlerin yanı sıra bir virüs veritabanı kullanır. Yapılan testler, bilgisayarda saklanan kötü amaçlı yazılım dosyalarının yaklaşık %90’ını tespit ettiğini gösteriyor.

Malwarebytes, tarayıcının yanı sıra kötü amaçlı yazılımlar, reklamlar ve izleyiciler, dolandırıcılıklar ve PUP’lar dahil olmak üzere çok çeşitli tehdide karşı koruma sağlayan bir tarayıcı uzantısıyla birlikte gelir. Bu uzantıyla ilgili en hoş detaylardan biri, tüm korumaların varsayılan olarak açık olarak gelmesi. Bu da size kurulum esnasında ve sonrasında yapacak pek bir şey bırakmayacağı anlamına geliyor

Genel olarak başarılı bir çözüm sunsa da Malwarebytes, reklamları engelleme konusunda pek de başarılı değil. Reklamlarla dolu girilen bazı sitelerde Malwarebytes, reklamların yalnızca yaklaşık üçte birini engelleyebildi. Bunun dışında program, ücretsiz bir çözüm sunması nedeniyle kesinlikle tercih edilebilir çözümlerden bir tanesidir.

Malwarebytes’ı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Antivirüs programında hangi özellikler olmalı?

 • Sürekli güncellenmelidir.
 • Güvenilir ve kaliteli bir program olmalıdır.
 • Sağlam bir alt yapıya sahip olmalıdır.
 • Gelişmiş özelliklere sahip olmalıdır.

En iyi antivirüs programı nasıl seçilir?

En iyi antivirüs programı seçmek, ilk etapta biraz zor görünebilir. Çünkü çeşitli özellikler sunan çok fazla seçenek bulunuyor. Peki bu programlardan hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bir antivirüs programı kullanmaya başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken detaylar şunlardır:

 • Güvenlik özelliklerini kontrol edin: En iyi antivirüs programını seçerken, programın yüksek kaliteli güvenlik özellikleri içerip içermediğini kontrol edin. Yukarıda bulunan önerilerimizin hemen hepsi üst seviye güvenlik özelliklerine sahiptir. Ancak online koruma kullanıyorsanız, zengin özelliklere sahip olmayan antivirüs programlarını da deneyebilirsiniz.
 • Çok yönlü koruma özelliğini arayın: Bulunduğunuz yerde birden fazla bilgisayar veya telefon kullanılıyorsa, ekstra koruma sağlayacak bir antivirüs programı edinmeyi düşünebilirsiniz. Bazı programlar güçlü ebeveyn denetimi özelliklerine sahipken, diğerleri evinizdeki tü ağınızı korur ve olası tehlikeler hakkında uyarıda bulunur.
 • Önce yazılımı deneyin: Çoğu şirket 1 yıllık veya daha uzun abonelikler satıyorlar. Bunun bir programa para vermek için epey uzun bir süre olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bir antivirüs programı satın almadan önce mutlaka test etmelisiniz. Neyse ki yukarıdaki seçeneklerin çoğu minimum 1 aylık bir deneme sürümü sunarlar. Deneme süresi boyunca programı iyice analiz edip sonra satın alıp almayacağınıza karar vermelisiniz.

Antivirüs programı %100 korur mu?

İyi bir antivirüs yazılımı size tahminlerinizin ötesinde iyi bir koruma sağlayacaktır. Ancak hiçbir yazılımın %100 koruma garantisi veremeyeceğini de unutmayın. Kişisel verilerinizi korumak için yaptığınız tüm işlemlerde dikkatli olmalısınız.

Neden bir antivirüs programı kullanmalıyım?

Bir antivirüs programı kullanmak için aslında pek çok sebep sayabiliriz. Fakat en temel bazı durumları ana başlıklar altında toplayarak şu şekilde cevaplayabiliriz:

 • Tehlikeli olabilecek web sitelerine girdiğiniz için: Güvenilir olmayan web siteleri, cihazlarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı yazılımların birincil kaynağıdır. Antivirüs programı, kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanıza yardımcı olmak için kötü amaçlı siteleri ve bazı can sıkıcı reklamları engelleyebilir.
 • Düzenli olarak online alışveriş yapıyorsanız: Kredi kartı bilgilerinizi online alışveriş yaparken sıklıkla kullanıyorsanız, işlemlerinizi güvenle yapabilmek için bir antivirüs programına ihtiyacınız olacak.
 • Çocuklarınız cihazınızı kullanıyorsa: Evdeki bilgisayarınızı çocuklarınız da kullanıyorsa, onların cihazı güvenle kullandığından emin olmalısınız. Web kamerası engelleme gibi ebeveyn kontrolü özellikleri, çocuklarınızı evde olmadığınız zamanlarda bile siber tehditlerden korumasını sağlar.

Yukarıdaki maddeler, bir antivirüs programı kullanmanız için fazlasıyla yeterli gerekçeler olarak karşımıza çıkmaktadır.