Spotify Neden Duruyor veya Çalışmıyor? İşte Çözüm Önerileri

Dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcısı olan Spotify, çoğu insan için tanıtıma ihtiyacı olmayacak kadar büyük bir popülariteye sahip. Buna rağmen sık sık durmasına sebep olan sorunlarla karşılaşmak da bir o kadar sinir bozucu. Spotify’ın yanıt vermeyi durdurduğunu ve ardından uygulamanın kilitlenip cihazınızın ana ekranına geri döndüğünü belirten bir bildirim almış olabilirsiniz. Ardından uygulama donabilir, Spotify rastgele çalmayı durdurabilir veya herhangi bir bildirimde bulunmadan ana menüye dönebilir. Bunun dışında bazen ekran kapalıyken Spotify’ın çalmayı durdurduğuna da şahit olmuş olabilirsiniz. Bu gibi sorunlardan herhangi biriyle karşı karşıyaysanız, uygulamanın işlevini sorunsuz hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

Spotify Arka Planda Neden Duruyor?

Spotify’ın arka planda birden durması gibi sorunlar yaşamasının altında bazı sebepler olabilir. Şimdi bunların neler olabileceğine bir bakalım:

  • Cihazınızın pil optimizasyonu ayarları, Spotify’ın arka planda çalışmasını engelliyor olabilir. Cihazınızdan Ayarlar‘a, ardından Pil‘e gidip Spotify uygulaması için tüm pil optimizasyon ayarlarını devre dışı bırakın.
  • Spotify uygulamasının arka planda çalışma izni olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızdan Ayarlar‘a ardından Uygulamalar‘a gidip Spotify uygulamasını seçin. Ardından uygulamanın arka planda çalışma iznine sahip olduğundan emin olun.
  • Bazen önbelleğin dolu olması, uygulamayla ilgili sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Çözümü için aşağıda bahsettiğimiz adımları uygulayabilirsiniz.

Spotify’ın Durması Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Muhtemelen ilk etapta aklınıza gelmeyen ama hemen hemen tüm sorunların başında uygulanması gereken bir yöntemdir. Spotify eğer sık sık duruyorsa, telefonunuzu kapatıp yeniden başlatmayı deneyin. Bunu yapmak için telefonunuzun ‘Güç’ düğmesine uzunca basın. Ardından kapatma veya yeniden başlatma seçeneklerinden birini seçin. Bunun işe yaramasını sağlayan şey, bazen arka planda çalışan çok sayıda işlemin yanı sıra gün boyunca sürekli geçiş yaptığımız çok sayıda uygulamanın olmasıdır.

Spotify-Takipçi-Çikarma-İşlemi-Nasil-Yapilir-2

Telefonunuzu yeniden başlatmak tüm bunları temizleyecek ve böylece tıkanmış olabilecek hafızayı boşaltacaktır. Bu, cihazınızın Spotify ile birlikte sorunsuz çalışmasını sağlamalıdır.

İnternet Bağlantısını Kapatıp Tekrar Açın

Spotify’ın kullanım esnasında durmaya devam etmesine neden olabilecek bir diğer neden, kararsız bir internet bağlantısıdır. Bir müzik akışı uygulaması, gecikme olmadan müzik akışı sağlamak için kararlı bir ağ bağlantısına ihtiyaç duyar. Ancak bağlantı sorunları yaşıyorsanız, bu durum Spotify’ın rastgele çalmayı durdurmasına neden olan bir hataya neden olabilir.

Böyle bir durumda internet ağını yenilemek için telefonunuzdaki internet bağlantısını kapatın ve ardından yeniden bağlanın. Başka bir yöntem olarak da uygulamanın içindeyken cihazınızdaki veri bağlantısını kapatmayı deneyin. Ardından veri bağlantısını açmadan önce Spotify’ı çevrimdışı olarak 30 saniye boyunca kullanın. Bakalım bu yöntem sorunun çözülmesini sağlayacak mı. Cevabınız olumsuzsa aşağıdaki yöntemlerle devam edin.

Önbelleği Temizleyin

Spotify, bir parçanın tam ortasındayken durmuş olabilir. Bununla ilgili olası bir neden, cihazınızda aşırı yüklenmiş bir önbellek olabilir. Önbelleğin düzenli olarak temizlenmesine rağmen nasıl bu kadar sık ​​biriktiğini merak ediyor olabilirsiniz. Dinlediğiniz müziklerin şarkı sözleri, albüm bilgileri gibi veriler burada toplanır. Bunlar siz fark etmeden telefonunuzun depolama alanını tüketir. Hatta uygulamanın hızını düşürüp bazen çökmesine bile neden olur.

Bu nedenle önbelleğinizi temizlemek, telefonunuzda yer açmanıza yardımcı olarak uygulamanın sorunsuz çalışmasına olanak tanır. Uygulama simgesine uzun basmanız, Uygulama Bilgisi’ni ve ardından ‘Önbelleği Temizle’ seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu işlem, uygulamanın daha kararlı çalışmasını sağlayacak en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Oturumu Kapatıp Yeniden Oturum Açın

Günümüzde çoğu akıllı telefon, arka planda çalışan ve uygulamalar uzun süre çalıştığında sorunlara neden olan pil ve bellek optimizasyon özelliklerine sahiptir.

Bu sebeple Spotify durmaya devam ediyorsa, deneyebileceğiniz en kolay yöntem uygulamadan çıkış yapmaktır. Bunu yapmak için cihazınızın ‘Son Uygulamalar’ bölümüne gidin ve ‘Tümünü Kapat’ı tıklayın veya yalnızca Spotify’ı kapatın. Bunu yaptıktan sonra uygulamayı açın ve tekrar giriş yapmayı deneyin.

Farklı Bir Oturum Açma Yöntemi Deneyin

Birçok kullanıcı Spotify’a giriş yapmak için sosyal medya hesaplarını kullanır. Bazen bu platformlar gizlilik politikalarını değiştirerek Spotify gibi üçüncü taraf uygulamalara giriş yaparken soruna neden olur. Bunu hızlıca çözmek için farklı bir sosyal medya platformu veya e-posta hesabı üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Spotify-İsim-Değiştirme-3

Bunu yapmak için önce orijinal hesabı kullanarak Spotify’da oturum açmanız gerekir. Ardından ‘Profil Ayarları’na gidip yeni bir hesap açmak için ‘Hesap Ayarları’ bölümüne girin. Yeni hesabı oluşturduktan sonra Spotify’a giriş yapmak için bu hesabı kullanabilirsiniz.

Spotify’ı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Spotify cihazınızda müzik dinlediğiniz sırada rastgele duruyorsa, uygulamayı tamamen kaldırmak da iyi bir adım olacaktır. Verilerinizi kaybetmediğinizden emin olmak için önce uygulamadan çıkış yapın, ardından uygulamayı kaldırın. Bu, cihazınızdaki uygulamayla ilişkili tüm verileri kaldıracak. Bu, yaşadığınız sorunun nedenini ortadan kaldırabilecek bir hamle olabilir. Bunun nedeniyse uzun süreli kullanılan uygulamaların, ilgili çoğu dosyayı cihazınızda depolamasıdır. Bu, Spotify’ın çalmayı durdurması nedeniyle bağlantıların kopmasına ve dosyaların kaybolmasına neden olabilir.

Uygulamayı sildikten sonra cihazınıza yeniden yükleyin. Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Umuyoruz ki bu yöntemler, Spotify’ın sinir bozucu şekilde durma veya çalışmama sorunlarını çözmenize yardımcı olur. Bunun dışında bu sorunu nadiren yaşıyorsanız, Spotify’ın kendisinden kaynaklı bir sorun olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurun. Bunu kontrol etmek için tüm dünyada söz sahibi olan downdetector isimli web sitesine başvurabilirsiniz. Şuradaki bağlantıya tıklayarak, Spotify’la ilgili son 24 saatte bağlantı sorunu yaşayan insanların geri bildirimde bulunup bulunmadığını kontrol edin.

İlgili Yazılar

En İyi Ücretsiz Müzik Uygulamaları
Müzik İndirme Siteleri [Ücretsiz]
Spotify Benzeri Çoğu Ücretsiz En İyi Uygulamalar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Tinder Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl İndirilir?