En İyi 14 Müzik İndirme Sitesi

Müzik-İndirme-Siteleri-Ücretsiz

Günümüz dijital çağında, müzik endüstrisi teknolojideki değişikliklerden etkilenmiştir. Özellikle de müzik indirme siteleri, insanların müzik tüketme ve satın alma şeklini değiştirmiştir. İnsanlar, albümleri satın almadan önce çeşitli sanatçıların müziklerini dinleyerek insanlar yeni gruplar keşfettiler. Fakat herkes, ücretli aboneliklerle müzik dinleyebilecek ekonomik koşullara sahip olamayabilir. Biz de aşağıda özenle seçtiğimiz en iyi ücretsiz müzik indirme sitelerini paylaştık.

Müzik İndirme Sitesi Nedir?

Müzik indirme sitesi, kullanıcıların kişisel kullanım için dijital müzik dosyalarını indirmelerine izin veren web siteleridir. Bu siteler, çeşitli müzik türleri arasında kullanıcıların en sevdikleri şarkıları bulmalarına yardımcı olmak için arama ve göz atma özellikleri sağlar. Bazı müzik indirme siteleri ücretsizdir. Diğerleri ise içeriklerine erişmek için ödeme veya abonelik gerektirmektedir. Tüm müzik indirme sitelerinin yasal veya güvenli olmadığını, kullanıcıların virüsleri, kötü amaçlı yazılımları veya telif hakkı ihlali sorunlarını önlemek için bu sitelerden müzik indirirken dikkatli olmaları gerektiğini unutmamalısınız.

NOT: Aşağıda bulunan sitelerden indirdiğiniz tüm müzikleri yasal çerçeve içerisinde yaptığınızı unutmayın.

En İyi Müzik İndirme Siteleri

ReverbNation

reverbnation

ReverbNation, yerel sanatçıların müziklerinin keşfedilmesi için şarkılarını yükledikleri bir platformdur. Şarkıları sitenin Keşfet sekmesinden, türe dayalı çalma listelerinden veya web sitesinin müzik çalarına yerleştirilmiş ReverbNation kanallarından bulabilirsiniz.

Sanatçılar, sitede şarkı satın alma, yalnızca çevrimiçi dinleme veya doğrudan indirme seçeneklerini sunarlar. Ücretsiz şarkılar arıyorsanız, şarkıları doğrudan müzik çalardan da indirebilirsiniz. Müzik çalarda bir parça bulun ve indirmek istediğiniz şarkının yanındaki + işaretini tıklayın. Kullanılabilir hale geldiğinde MP3 dosyası için indir (download) düğmesini tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz istediğiniz parçanın yanındaki indir düğmesine tıklayarak doğrudan sanatçının sayfasından da müzik indirebilirsiniz. Bazı sanatçılar, ücretsiz müzik karşılığında e-posta adresinizi isteyebilirler. Siteye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bandcamp

Bandcamp

2008 yılında kurulan Bandcamp, sanatçıların müziklerini siteye yüklemelerine ve dijital müzik, fiziksel albüm ve bazı ürünler için fiyat belirlemelerine olanak tanır. Sanatçılar, Bandcamp profillerine çevrimiçi dinlenmesi ve dijital indirme için parça / albüm satın alınması için seçenekler ekleyebilir. Web sitesi, MP3 ve AAC dışında FLAC, ALAC, WAV ve AIFF gibi formatları da destekler.

Eğer siteden ücretsiz şarkı indirmek istiyorsanız free veya free download (ücretsiz indirme) gibi aramalar yapın. Mobil uygulamada ise (iOSAndroid) arama kısmından bir tür seçin, ardından etiketleri aramak için “özel tür ekle“yi (add custom genre) seçin.

İndirmek istediğiniz şarkıyı ya da albümü, minimum bir fiyat belirlemeden ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ancak e-postanızı sanatçıyla paylaşmanız veya Bandcamp koleksiyonunuza müzik eklemek için biraz daha fazla ödeme yapmanız istenebilir. Siteye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

DatPiff

DatPiff

DatPiff, 2005’ten beri hip-hop ve rap müzikte söz sahibi bir platformdur. Kullanıcıların Drake, Future, Lil Wayne, Meek Mills, The Weeknd, Wiz Khalifa gibi tanınmış sanatçılar tarafından yüklenen ücretsiz şarkıları indirmelerine olanak tanır. Wiz Khalifa’nın aşağıdaki paylaşımı da platformun ne denli popüler olduğunu gözler önüne seriyor.

Platforma şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Free Music Archive

Free-Music-Archive

Free Music Archive (FMA), Creative Commons lisansları altında indirilebileceğiniz ve diğer çalışmalarda kullanılabileceğiniz ücretsiz müzik sağlayıcısıdır. Kullanıcılar, belirli türler ve trend olan müzikler arasında arama yaparak yeni müzikler bulabilirler. Bir şarkı bulup çevrimiçi olarak dinleyebilir veya MP3 dosyası olarak indirebilirsiniz.

Siteye üye olduğunuzda, istediğiniz şarkının yanındaki ‘+’ işaretine tıkladığınızda, şarkıyı listenize eklemiş olursunuz. Böylelikle istediğiniz zaman çevrimiçi olarak dinleyebilirsiniz. Aşağı ok yönündeki simgeye tıkladığınızda ise şarkıyı bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde indirmiş olursunuz. Platforma ulaşmak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

The Internet Archive

The-Internet-Archive

The Internet Archive’in ses arşivi, müzik kayıtlarına, sesli kitaplara, podcast’lere ve radyo programlarına ücretsiz şekilde erişmenizi sağlar. Platformda tüm kayıtları indiremeyebilirsiniz fakat MP3, FLAC, Ogg Vorbis gibi formata sahip hemen hemen tüm kayıtları indirebilirsiniz. Size ne kadar hitap eder tam olarak emin değiliz fakat yine de şuradaki bağlantıdan bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Jamendo

Site, iki farklı kullanıma sahiptir; kişisel kullanım için Jamendo Müzik ve mevcut müziği lisanslamak için Jamendo Lisanslama. Şirket, sanatçıların Jamendo Music’e şarkı yüklemesine izin veriyor. Böylece kullanıcılar, bu şarkıları ücretsiz olarak dinleyebilirler. Sanatçılar, müziklerini Jamendo Lisanslama ile lisans anlaşmaları için kullanılabilir hale getirerek de para kazanabilirler.

Yalnızca ücretsiz indirmelerle ilgileniyorsanız, Jamendo ile herhangi bir şarkıyı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza MP3 dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şarkıları, albümleri ve çalma listelerini doğrudan bilgisayarınıza indirmek için bir hesap açmak. Dahili radyo istasyonları üzerinden çalan şarkıları dahi indirebilirsiniz. Jamendo’nun web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Last.fm

Last.fm_

Last.fm, kişisel olarak da çok uzun yıllardır kullandığım bir platformdur. Müzik dinlemeyi çok seven bir kimse olarak Last.fm’i ücretsiz müzik indirebileceğiniz bir yer olmasının yanında, müzik arşivinize müthiş katkıda bulunacak bir platform olarak da tanımlayabilirim. ‘Öneri‘ odaklı bir platform olan Last.fm, sevdiğiniz şarkılara ve sanatçılara yerinde alternatifler sunar. Örneğin ben bir müzik grubunu seviyorsam, onun tarzına uygun birçok grup önerisinde bulunur. Üstelik bunu yalnızca ‘etiketleme’ üzerinden değerlendirerek yapmaz. Yapay zeka algoritması oldukça gelişmiş bir platformdur. Zaten uzun yıllardır piyasada söz sahibi olması da bunu destekler niteliktedir.

Ücretsiz müzik indirme konusuna değinecek olursak, beklentilerinizi ne kadar karşılar emin değilim. Çünkü bu konuda sunduğu hizmet pek tatmin edici değil. Yine de şuradaki bağlantıya tıklayarak, ücretsiz olarak indirebileceğiniz şarkılara ulaşabilirsiniz.

Musopen

Musopen

Musopen, müziği telif hakkı kısıtlamalarının olmadığı ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Klasik müzik de dahil olmak üzere birçok şarkıyı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yapmanız gereken sanatçı ismi, zaman dilimi gibi kriterleri belirleyip yapmak.

Musopen ile müzik indirmek için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Kullanıcılar, ücretsiz olarak günde yalnızca beş şarkı indirme şansına sahiptir. Ses kalitesi de standardın üzerinde olmuyor. Fakat abone olursanız sınırsız indirme, HD ses kalitesi ve HD radyo gibi özelliklere erişim elde edersiniz. Siteye ulaşmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SoundCloud

SoundCloud, amatör sanatçıların müzik yükleyip keşfedilmelerini sağlayan, internetteki en önemli yerlerdendir. Platform çoğunlukla şarkıları akışta yayınlasa da belirli şarkıları ücretsiz indirme seçeneğine de sahiptir. Bu şarkıları AAC, AIFF, ALAC, AMR, FLAC, MP2, MP3, WAV ve WMA formatlarında indirebilirsiniz.

Bir parçayı indirmek için önce bir SoundCloud hesabıyla oturum açmış olmanız gerekir. İndirmek istediğiniz şarkıyı bulun ve Diğer seçenekler seçeneğini tıklayın. Parça indirilebilir durumdaysa şarkıyı bilgisayarınıza kaydetmek için Dosyayı indir‘e (Download file) tıklayabilirsiniz. Siteye ulaşmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

YouTube

Her ne olursa olsun YouTube, ücretsiz şarkı indirmek için uğrayabileceğiniz en popüler hizmettir. YouTube’u zaten anlatmamıza gerek yok fakat bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz bir detay var. Eğer iyi bir video / şarkı indirici site veya program bulursanız (ki bulunmuşu var), YouTube’da istediğiniz şarkıyı indirebilirsiniz. Bu sebeple başka hiçbir siteyle veya programla uğraşmadan, direkt bu yöntemle kolay şekilde şarkı indirebilirsiniz.

Icons8

Icons8

Icons8, ücretsiz simgeler ve fotoğraf indirmek için bilinen bir platform olsa da telifsiz müzikler de bulunuyor. Şarkıları MP3 olarak indirilebilir veya WAV dosyasının kilidini açmak için ödeme yapabilirsiniz.

Ücretsiz şarkılara ‘Genres’ yazılı kısma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada pop, grunge, house, rock gibi kategorilere tıklayarak mevcut şarkıları indirebilirsiniz. Bu işlem için şarkıların kare önizlemesinin bulunduğu yerin altında indirme simgesi göreceksiniz. Oraya tıklayıp ardından sağ taraftaki ‘Download preview’a tıklayacaksınız. Böylelikle sitenin sunduğu bu ücretsiz şarkı indirme hizmetinden faydalanmış olacaksınız. Icons8’in web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

CCHound

CCHound

CCHound, türüne göre yüzlerce şarkıyı yasal olarak indirebileceğiniz bir platformdur. Sitenin sol üst köşesinde bulunan By Genre, By Mood gibi kısımlardan hangi tarzda müzik indirmek istiyorsanız, seçiminizi buna göre yapabiliyorsunuz.

Şarkıyı indirmeden önce play tuşuna basarak dinleyebiliyorsunuz. Eğer indirmek isterseniz, önce en sağda yer alan ‘download’ yazısına tıklıyorsunuz. Ardından şarkıyı dinlediğiniz esnada ctrl + s kombinasyonuyla veya üç nokta şeklinde simgeye dokunarak ‘İndir‘ diyerek indirme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Sitenin web adresine şuradan ulaşabilirsiniz.

ArtList.io

Son dönemin en yükselişteki legal müzik paylaşım – indirme sitelerinden bir tanesidir. Platforma üye olduğunuz taktirde basit şekilde müzik indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şuradan ulaşacağınız ArtList.io’nun web sitesinde öncelikle sağ üstteki Sign In yazılı kısma tıklayarak üyelik işlemini gerçekleştirin. Google veya Facebook hesabınızla hızlıca üye olabilir veya bunu e-mail adresinizle de yapabilirsiniz. Sonrasında ana sayfayı biraz aşağı doğru kaydırdığınızda karşınızda şarkılar belirecek. Şarkının hizasında sağ tarafta bir indirme simgesi göreceksiniz. Ona tıkladığınızda şarkıyı MP3 formatında indirmiş olacaksınız. Dilerseniz şarkları hazırlayacağınız bir çalma listesine kaydedip daha sonra çevrimiçi olarak da dinleyebilirsiniz.

Sitenin sol tarafında ‘Genre’ yazılı bir kısım var. Buraya tıkladığınızda hangi şarkı türünü seviyorsanız o şarkıların da çıkmasını sağlayabilirsiniz. Arayüzü ve kullanım kolaylığıyla ArtList.io, favori müzik siteleriniz arasında yer alacaktır.

SoundClick

SoundClick, sanatçıların web sitelerinden ücretsiz müzik bulup bunları indirebilmenizi sağlayan bir portaldır. Bazı sanatçılar, insanların müziklerini ücretsiz olarak indirmelerine izin vermeye karar vererek bu platforma dahil olmuş durumdalar.

İndirmek istediğiniz ücretsiz müziği bulana kadar müzik listelerine ve türlerine göz atıp ardından şarkıyı dinleyebilir veya indirebilirsiniz. Ayrıca platformda özel radyo istasyonları oluşturabilir, forumdaki diğer dinleyicilerle tanışabilir ve en sevdiğiniz sanatçılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Platform, bahsettiğimiz üzere şarkıları ücretsiz indirmenize olanak tanıyor. Bazı sanatçılar ise şarkılarını yalnızca ödeme yaptıktan sonra indirmeye sunuyor. Bu ücretsiz müzik indirme sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Müzik indirme sitelerinden müzik indirmek yasal mı?

Bu işlem, müzik indirme sitesine ve bulunduğunuz ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı ülkelerde telif hakkıyla korunan müziği telif hakkı sahibinin izni olmadan indirmek yasa dışıdır. Diğer ülkelerde kişisel kullanım için müzik indirmek yasal olabilir ancak dağıtmak veya ticari amaçlarla kullanmak yasa dışı olabilir. Bazı müzik indirme siteleri yasal indirmeler sunarken diğerleri korsan veya yetkisiz müzik kopyaları sunar. Bir müzik indirme sitesini kullanmadan önce yasal olup olmadığını araştırmak önem arz etmektedir.

Bir müzik indirme sitesinin yasal olup olmadığını nasıl anlarım?

Telif hakkı sahipleriyle anlaşmaları olan ve müzik dağıtma lisansı olan müzik indirme sitelerini arayın. Bu siteler genellikle web sitelerinde yasallıkları hakkında net bir beyana sahip olacak ve makul bir maliyetle müzik indirme imkanı sunacaktır. Yasal müzik indirme sitelerine örnek olarak iTunes, Amazon Music ve Google Play verilebilir.

Tüm müzik indirme siteleri güvenli midir?

Hayır, tüm müzik indirme siteleri güvenli değildir. Bazı siteler bilgisayarınıza zarar verebilecek veya kişisel bilgilerinizi çalabilecek virüsler, kötü amaçlı yazılımlar veya diğer kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Diğer siteler, dolandırıcılık amacıyla kullanılabilecek kişisel bilgiler veya ödeme bilgileri sağlamanızı isteyebilir. Kendinizi korumak için bilinen müzik indirme sitelerini kullanmanız ve bilgisayarınızda güncel antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımlarının yüklü olması önemlidir.

Kendi videomda veya podcast’imde kullanmak üzere müzik indirme sitelerinden müzik indirebilir miyim?

Bu durum, müzik indirme sitesinin ve telif hakkı sahibinin kullanım koşullarına bağlıdır. Bazı müzik indirme siteleri indirdiğiniz müziği yalnızca kişisel kullanım için kullanmanıza izin verirken, bazıları ise telif hakkı sahibine hak vermek koşuluyla ticari amaçlarla kullanmanıza izin verebilir. İndirdiğiniz müzikleri kendi içeriğinizde kullanmadan önce bir müzik indirme sitesinin kullanım şartlarını okumalı gerekli izinleri almalısınız.

İlgili Yazılar

İnternetsiz Müzik Dinleyebileceğiniz Uygulamalar
YouTube MP3 İndirme Programı: En İyi 12 Seçenek
Spotify Benzeri Çoğu Ücretsiz En İyi Uygulamalar
En İyi Şarkı Bulma Uygulamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
iPhone-ile-Uyumlu-Akilli-Saat-Önerileri
iPhone Uyumlu Akıllı Saat Önerileri | 2024