En İyi 8 Şarkı Bulma Uygulaması

Şarki-Bulma-Uygulamalari

Bazen radyoda veya bir mekanda duyduğunuz şarkıyı beğenmiş ve tekrar dinlemek istediğiniz olmuştur. Şarkının sözleri aklınızda kalmamıştır, üstüne bir de kimin söylediğini de unutmuşsunuzdur. Neyse ki bu sıkıntılı durumu atlatmanızı sağlayacak bazı mobil uygulamalar mevcut. Hatta iş öyle boyutlara varmış durumda ki, bazı uygulamalarda şarkıyı ‘mırıldanarak‘ dahi bulabilirsiniz.

Şarkı Bulma Uygulaması Nedir?

Şarkı bulma uygulaması, kullanıcıların müziği tanımlamasına ve keşfetmesine yardımcı olan bir tür mobil uygulamadır. Bu uygulamalar genellikle bir şarkının kısa bir örneğini analiz etmek için ses tanıma teknolojisini kullanır. Daha sonra da parçayı tanımlamak ve sanatçı, albüm ve şarkı sözleri hakkında bilgi sağlamak için bunu bir müzik veri tabanıyla karşılaştırır. Bazı şarkı bulma uygulamaları, müzik akışı, çalma listesi oluşturma ve kullanıcının dinleme alışkanlıklarına dayalı öneriler gibi özellikler de içerebilmektedir.

Şarkı Bulma Uygulaması Nasıl Çalışır?

Bir şarkı bulma uygulaması, genelde bir şarkı örneğini analiz edip onu bir müzik veri tabanıyla eşleştirmek için ses tanıma teknolojisini kullanarak çalışır. Şarkı bulma uygulamasının nasıl çalıştığına dair genel bir bakış atacak olursak:

  • Kaydetme: Kullanıcı, Song şarkı bulma uygulamasını başlatıp tanımlamak istediği şarkının kısa bir örneğini kaydeder. Şarkı örneği en az birkaç saniye uzunluğunda olmalı ve nakaratı veya şarkının ayırt edici bir bölümünü kaydetmelidir.
  • Analiz: Uygulama, kaydedilen ses örneğini işledikten sonra şarkıyı tanımlamak için kullanılabileceği ses özelliklerini çıkarır.
  • Eşleştirme: Sonrasında ses özelliklerini bir müzik veritabanıyla karşılaştırır ve bir eşleşme arar. Veritabanı, milyonlarca şarkının ses özelliklerini içerdiği için işlem genellikle hızlıca yapılır.
  • Tanımlama: Uygulama bir eşleşme bulursa şarkıyı tanımlar ve sanatçı, albüm ve şarkı sözleri hakkında bilgi sağlar. Uygulama, şarkıyı bir müzik platformunda yayınlamak için bir bağlantı da sağlayabilir.
  • Güncelleme: Çoğu şarkı bulma uygulaması, yeni çıkan ve popüler şarkıları tanıyabilmelerini sağlamak için veritabanlarını düzenli olarak günceller.

‘Duyduğum şarkıyı nasıl bulurum?’ sorusu, bu makale ile cevapsız kalmayacak. O halde Android ve iOS için en iyi şarkı bulma uygulaması listemize geçiş yapalım.

En İyi Şarkı Bulma Uygulamaları

Shazam

Şarkı bulma uygulamaları arasında şüphesiz ki en popüler olanı Shazam’dır. Kullanımı kolay bir arayüze sahip uygulama, şarkıları sinir bozucu derecede hızlı bir şekilde bulabiliyor. Ücretsiz sürümündeki reklamlar biraz can sıkıcı olabilir fakat yine de kullanmaya değer olduğunu söyleyebiliriz.

Şarkıyı uygulamada tanımlandıktan sonra karşınıza farklı seçenekler çıkar. Örneğin şarkının bir kısmını çalabilir, YouTube’daki videosunu izleyebilir veya sözleriyle birlikte şarkı söyleyebilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde yerleşik kamerayı kullanarak posterleri, dergileri ve filmleri de bulabilirsiniz.

Yaşadığınız yerde hangi parçaların popüler olduğunu görebileceğiniz şarkı listelerinin yer aldığı Shazam, şarkıları dinleyebilmeniz için Spotify gibi müzik uygulamalarıyla da uyumlu olarak çalışır. Shazam’ı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

SoundHound

SoundHound-1

Mobil uygulamalar arasında son derece popüler olan başka bir şarkı bulma uygulamasıdır. Bu şarkı bulucu uygulaması, dünyanın her yerinden 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildi. Hatta ünlü NY Times gazetesi, SoundHound’u akıllı telefonunuzda olması gereken uygulamalar listesinde ilk 10’da olması gerektiğini ilan etti.

Uygulama, gezinmesi epeyce kolay bir kullanıcı arayüzle birlikte gelir. Şarkı bulma uygulamasını yükledikten sonra, bir şarkı bulmak için tek yapmanız gereken uygulamayı açıp OK Hound demek. Daha sonra bu şarkıyı söylemeye başlayın ya da ‘mırıldanın’. Evet, SoundHound şarkıları mırıldanarak da bulmanızı sağlıyor.

Buna ek olarak, SoundHound hesabınızı Spotify hesabınızla da birleştirebilirsiniz. Bu da kişiselleştirilmiş bir çalma listesi oluşturabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak bu özelliği kullanmak için Spotify’a bir müzik aboneliğine ihtiyacınız olacak. Bunun dışında şarkı bulma uygulaması, şarkı arka planda çalınırken şarkının sözlerini okumanıza olanak tanıyan LiveLyrics adlı ek bir özellikle birlikte gelir. Ayrıca Facebook, WhatsApp, Twitter, Snapchat, Google gibi birçok sitede dinlediğiniz şarkıyı dilediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.

SoundHound’u Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Musixmatch

Musixmatch

Listemizdeki bir diğer şarkı bulma uygulaması ise Musixmatch. İşinizi fazlasıyla iyi yapan uygulama, şarkıları bulduğu gibi şarkıyı dinlerken sözlerini de karşınıza çıkarıyor.

Floating Lyrics adlı bir özelliğe sahip Musixmatch, bulduğunuz hemen hemen tüm şarkıların sözlerini karşınıza çıkarır. Buna ek olarak özellik, arka planda çalınan bir şarkının sözlerini de koyulaştırıyor. Hatta şarkı sözlerinin çevirisini yapan bir özelliği de var. Ancak bu özelliğin uygulamadaki tüm şarkılarda çalışmadığını unutmayın.

Uygulamada, sevdiğiniz bir şarkıdan alıntı yapmak için şarkı sözleri içeren bir kart yapabiliyorsunuz. İsterseniz bu kartı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Günümüz internet dünyası için oldukça kullanışlı bir özellik olduğunu söylememiz gerek.

Uygulamanın hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcut. Ücretsiz sürüm, uygulama içi satın alımlarla birlikte gelir. Premium sürümde ise karaoke müzik uygulamalarındaki gibi seçtiğiniz şarkıyı söylerken kelime kelime senkronizasyon gibi avantajlardan yararlanırsınız. Buna ek olarak, tüm şarkı sözlerini internet olmadan da çevrimdışı olarak görebilirsiniz. Bu özellik, internetinizin zayıf olduğu zamanlarda epeyce işinize yarayacaktır.

Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Music Recognition

Music-Recognition

Listedeki diğer şarkı bulma uygulamalarıyla karşılaştırdığınızda Android için nispeten yeni bir şarkı bulma uygulamasıdır. Ancak bu, uygulamaya ön yargı ile bakmanıza sebep olmasın. Music Recognition, işini son derece iyi yapan bir şarkı bulma uygulamasıdır.

Uygulama, etrafınızda çalınan neredeyse tüm şarkıları fazla zorlanmadan tanıyabilir. Uygulamanın en klas özelliklerinden biri, çalınan şarkının ritmine göre ekranda görünen flaş ışıklarını kullanmasıdır. Bir partide ya da arkadaş ortamında kullanmak için oldukça idealdir.

Music Recognition, bulduğunuz şarkıları Spotify, YouTube veya Deezer’da çalma seçenekleri sunar. Şarkıları YouTube’da tamamen ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. Ancak Spotify veya Deezer’da çalmak isterseniz öncelikle bu platformlara bir müzik aboneliğine ihtiyacınız olacak.

Şarkı bulucu uygulamasının diğer bir öne çıkan kısmı, müşteri hizmetlerinin işinin ehli insanlardan oluşması. Gece veya gündüz fark etmez, herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duymanız durumunda 7 gün 24 saat hizmetinizdeler.

Olumsuz tarafından bahsedecek olursak, uygulamanın kullanıcı arayüzü biraz zor. Bu nedenle uygulamaya alışmanız biraz zaman alacaktır. Yalnızca Android cihazlar için geliştirilen uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Genius

Genius

Genius, bu listedeki şarkıları melodiye göre tanıyan uygulamalardan bir tanesidir. Şarkı sözlerine odaklanan Musixmatch’e oldukça benzer bir yapıya sahip. Arayüzün kullanımı çok kolaydır, uygulamayı açıp sağ alt köşedeki müzik tanıma düğmesine dokunmanız yeterli olacak. Uygulamanın en tatlı yanlarından biri, şarkıyı YouTube PIP özelliğini kullanarak çalabilmenizdir.

Uygulama, iddiasına göre dünyanın en büyük şarkı sözleri ve müzik bilgisi koleksiyonuna sahip. Ayrıca Genius, en popüler şarkıların yer aldığı bir liste de sunar. Şarkıyı çalmak ve şarkı sözlerini görmek için herhangi bir parçaya dokunmanız yeterlidir. Bu uygulama aynı zamanda şarkı sözlerini indirme ve şarkıyı başkalarıyla paylaşma imkanı da sunar.

Uygulamada hangi şarkının çaldığını anlamak için hamburger simgesine dokunabilir ve ‘şarkıları tanımla‘ya tıklayabilirsiniz. Geçmişte keşfettiğiniz müzikler ise ‘Müziğim’ (My Music) menüsü altına kaydediliyor. Şarkı sözü desteği olan bir şarkı bulma uygulaması edinmek istiyorsanız, Genius aradığınız uygulama olabilir. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Google Asistan

Google-Asistan

Android kullanıcıları için Google Asistan, şarkıları bulmanıza yardımcı olacak en iyi seçeneklerden biridir. “Hey Google, bu şarkı nedir” veya “bu şarkıyı tanı/tanımla” deyin. Ardından Google müziği dinlemeye başlayacak. Birkaç saniye sonra, dinleyebileceğiniz bağlantılar eşliğinde şarkının adını karşınıza çıkaracak.

Bu arada Google Asistan’ı kullanmadan bir şarkıyı zahmetsizce tanımlamak istiyorsanız, Google size basit bir widget sunuyor. Ana ekranınıza uzunca basılı tutun ve “Widget’ları” açın. Sonra Google’a doğru ilerleyin, “Ses Arama”yı adlı özellik karşınıza çıkacak.

Widget’ı sürükleyerek ana ekranınıza bırakın. Artık bir şarkıyı tanımlamak istediğinizde, widget’a dokunmanız yeterli olacaktır. Sonrasında şarkıyı dinlemeye başlayacak ve bulduğunda bilgilendirmede bulunacak. Eğer bu yöntemden memnun kalırsanız, başka bir uygulama indirmeden şarkı bulma işini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Asistan’ı Android cihazınız için buradan indirebilirsiniz.

Beatfind

Beatfind, Android telefonlarda kullanılabilen bir şarkı tanıma uygulamasıdır. Şarkı bulmanın yanı sıra bulduğu şarkıyla senkronize olur ve akıllı telefonun el fenerini kullanarak yanıp sönen bir flaş ışığı efekti uygular.

Şarkıların ritmine uyum sağlayan etkileyici animasyonlara sahiptir. Ancak bu uygulamada önemli bir sorun var; o da reklamlar.

Uygulama üzerinden bir şarkıyı tanımlamak için ekranın alt kısmındaki arama simgesine tıklamanız gerekiyor. Ancak çoğu zaman reklam pop-up’larının arkasına gizlendiğini söylememiz gerekiyor.

Bunun dışında tanımlanan şarkıların geçmişini tutmak, Spotify ve YouTube’da şarkı dinlemek gibi standart özelliklere sahiptir. Yalnızca Android telefonlar için geliştirilen uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Siri

Yeteneklerini yavaş yavaş fakat kararlı şekilde geliştiren Siri, inanılmaz bir otomasyon aracı haline geldi. Siri ile yapabileceğiniz şeylerden biri, aradığınız müzikleri bulmanıza yardımcı olmasını sağlamaktır.

Tanımlamak istediğiniz şarkı duyduğunuz sırada Siri’yi başlatıp “Şu anda hangi şarkı çalıyor?” veya “Bu şarkıyı tanımla” diyebilirsiniz. Sonrasında Siri çalan şarkıyı dinleyecek ve size şarkının adını söyleyecektir.

Şarkıyı Apple Music’te görüntülemek ve çalmak için çıkan sonuca bir kez dokunmanız yeterli olacak. Fakat Apple Music abonesi değilseniz, şarkıyı dinlemek için satın almanız gerekecek. Ya da kısa bir demo dinleme sürümü ile dinleyebileceksiniz.

İlgili Yazılar

Spotify Benzeri Çoğu Ücretsiz En İyi Uygulamalar