Spotify Playlist İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Spotify’da çok beğendiğiniz bir playlisti indirmek ve daha sonra internet olmadan da dinlemek isteyebilirsiniz. Bu makale ile Spotify’da playlist indirme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Spotify Playlist Nedir?

Kullanıcılar, tercihlerine göre kendi çalma listelerini oluşturabilirler. Oluşturulan Spotify çalma listesi için parça sayısında herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İsterseniz tek bir Spotify çalma listesine binlerce şarkı ekleyebilirsiniz. Spotify’da yeniyseniz ve bazı yeni başlıklar keşfetmek istiyorsanız, Spotify zaman zaman önerilerde bulunur. Spotify’ın her zamanki dinleme alışkanlıklarınıza göre bir çalma listesi oluşturacağı “Sizin için yapıldı” adlı bir özellik var. Cep telefonunuzda bu özelliği “Ana Sayfa” bölümünde, masaüstünde ise “KÜTÜPHANENİZ” bölümünde bulabilirsiniz.

Spotify Premium kullanıcıları Spotify çalma listelerini çevrimdışı olarak dinleme erişimine sahip olsalar da yalnızca Spotify’ın resmi uygulaması içinde çalmakla sınırlıdırlar. Spotify’ı bir MP3 çalarda çalmayı, Spotify çalma listesini bir USB sürücüye aktarmayı, Spotify şarkılarını CD’ye yazmayı planlıyorsanız bu biraz meşakkatli olacaktır. Bunun dışında Spotify ücretsiz kullanıcılar için çevrimdışı mod kullanılamıyor.

Dolayısıyla Spotify çalma listelerini çevrimdışı MP3 sesleri olarak indirmenin bir yolu olup olmadığını merak edebiliriz. Böylece Spotify müziğini daha rahat kullanabiliriz. Bu makale, Spotify çalma listesini çevrimdışı MP3’ler olarak dönüştürmek için en popüler Spotify çalma listesini göreceksiniz.

Spotify’da Playlist İndirmek Ne Anlama Geliyor?

Spotify, sadece birkaç tıklama ile çalmaya hazır hale gelen ve isteyebileceğinizden daha fazla müziğe erişmenizi sağlayan bir platformdur. Ancak bir akış hizmeti olarak bu şarkılar genellikle talep üzerine size sunulur, yani iyi çalışan bir internete ihtiyacınız var. Neyse ki playlisti (çalma listesini) indirmek için kullanışlı bir özellik bulunuyor.

Bu özelliğe geçmeden önce Spotify çalma listesi indirmenin tam olarak ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyoruz. Amazon veya Google gibi platformlardan dijital şarkı satın aldığınızda, onu MP3 gibi bir biçimde indirebilir ve ardından birden fazla cihaza kopyalayabilir veya yedekleyebilirsiniz.

Ancak Spotify gibi hizmetlerle şarkıları bir nevi kiralamış oluyorsunuz. Yani şarkılara sahip olmuyorsunuz. Dolayısıyla istediğiniz zaman dinleyebileceğiniz bir şarkı dosyası bulunmuyor. Spotify, bunun yerine şarkının geçici bir sürümünü cihazınızda saklıyor. Bu, veri ödeneğinizi tüketmeden veya bağlantınız olmadığında çalma listelerinizi dinlemenizi sağlıyor.

Spotify Playlist | Çalma Listesi İndirme Nasıl Yapılır?

Spotify’da playlist indirme işlemi için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • İlk olarak Spotify’da bir playlist oluşturun. Tüm Spotify kullanıcı, şarkıları aynı anda indirebilecekleri Beğenilen Şarkılar adlı bir varsayılan çalma listesine sahiptir. Bununla birlikte nispeteden daha küçük çalma listeleri oluşturabilir ve bunları tek tek indirebilirsiniz.
  • Oynatma listesinin üst kısmında, başlığının altında bir İndir simgesi bulunur. İşlemi başlatmak için bu simgeye tıklayın.
  • Şarkılar inmeye devam ettikçe Durdur düğmesine dönüşecek olan düğmedeki süreci takip edebilirsiniz.
  • İşlem tamamlandıktan sonra artık playlistte bulunan şarkıları çalabilirsiniz. Şarkıların tek tek indirildiğini sanatçının adının yanındaki simge ile onaylayabilirsiniz.

Spotify’da playlist indirme işlemi için izlemeniz gereken tüm adımlar bunlardı. Bununla birlikte Spotify’da herhangi bir şarkıyı indirmek için bilmeniz gereken tüm detaylara şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Spotify Playlisti Neden İndiremiyorum?

Spotify’da bir playlisti indirememenizin bazı sebepleri olabilir. Bunların neler olduğuna bakmak gerekirse:

  • Her şeyden önce Spotify’da bir playlist indirmek için Premium hesabınızın olması gerekir. Uygulamanın ücretsiz versiyonunu kullanıyorsanız, bu özelliği kullanmak için hesabınızı Spotify Premium’a yükseltmeniz gerekiyor.
  • Plan türünüze ek olarak, şarkılarınızı indirememenizin bir başka nedeni de depolama alanı eksikliğidir. Cihazdaki formatlar gibi Spotify’ın yüksek kaliteli sesi de önemsiz olmayan miktarda depolama gerektirir. Her şeyi indiremeyeceğinizi fark ederseniz, daha seçici playlisy oluşturmanız ve bunları yukarıdaki talimatları kullanarak indirmeniz gerekebilir.
  • Halihazırda indirdiğiniz playlist çalamıyorsanız, cihazınızı en az 30 günde bir internete bağlamanız gerekeceğini unutmayın. Bu, Spotify’ın hala aktif bir aboneliğiniz olduğunu ve dolayısıyla indirilen şarkılar üzerinde haklara sahip olduğunuzu doğrulayabilmesi için gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’da birinin çalma listesini nasıl kaydederim?

Spotify’da bir arkadaşınızın çalma listesini bulmak için öncelikle Arkadaş Etkinliği‘ne gidip bir arkadaş seçin. Ardından herkese açık olan listelerin yanındaki Tümünü Gör‘ü seçin. Şimdi bir playlist seçin ve adının hemen altındaki İndir düğmesine tıklayın.

Spotify’da çalma listesine ait resmi nasıl değiştiririm?

Spotify çalma listesi resmini değiştirmek için çalma listesini açın ve Diğer (üç nokta) > Çalma Listesini Düzenle > Resmi Değiştir‘e dokunun. Ardından cihazınızdan bir fotoğraf seçebilir veya kameranız üzerinden yeni bir fotoğraf çekip kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

En İyi 7 Spotify MP3 Dönüştürücü