Telegram Nasıl İndirilir ve Silinir?

Son zamanlarda oldukça kullanılan mesajlaşma uygulaması Telegram, WhatsApp uygulamasına rakip olarak 2013 tarihinde çıkmıştır. Pavel Durov isimli Rus bir programcı tarafından geliştirilen Telegram uygulaması, online mesajlaşma için üretilmiştir. Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama özellikle WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi skandalının ardından daha fazla kullanıcıya hitap etmeye başladı. Bu olayın ardından kullanıcılar “Telegram nasıl indirilir? Telegram nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı.

Diğer online mesajlaşma uygulamalarından daha farklı olan Telegram, gizlilik konusuna oldukça önem veriyor. Ancak diğerlerine nazaran nispeten karmaşık bir ara yüze sahip olduğunu da belirtelim. Bu nedenle Telegram kullanmaya alışamayan kullanıcılar uygulamayı ve hesaplarını siliyor. Biz de Telegram nasıl indirilir ve silinir? sorusuna olabildiğince açık bir şekilde cevap vermeye çalıştık.

Telegram Nedir?

Telegram, adı yeni yeni duyulsa da aslında 2013 yılından beri hayatımızda olan ve çoklu platform desteği sunan bir anlık mesajlaşma servisidir. Rusya’da programlanan Telegram uygulamasının en dikkat çekici özelliği oldukça güvenli olmasıdır. Ücretsiz bir şekilde mesajlaşmanızı sağlayan bu uygulama; telefon, bilgisayar ve tablet gibi akıllı cihazların hepsinde kullanılabiliyor. Uygulamaya telefon numaranız ile kayıt oluyorsunuz. Ancak uygulamanın sunduğu en güzel özelliklerden biri de numaranızı vermeden kullanıcı adınızla da mesajlaşabilmeniz.

Telegram Özellikleri Nelerdir?

 • Telegram bulut tabanlı bir uygulamadır. Bu yazılım sayesinde eşleşme kısa sürede tamamlanır ve saniyeler içinde mesajlaşabilirsiniz.
 • Uygulamaya telefon numaranız ile kayıt olsanız bile numaranızı paylaşmadan, kullanıcı adınızla mesajlaşabilirsiniz. Bu sayede numaranızı herkesle paylaşmamış olursunuz.
 • Telegram, kullanıcılarına gizli sohbet imkanı sunar. Gizli mesajlaşmalardaki konuşmalar ve medya dosyaları sunucuda saklanmaz. Ayrıca bu mesajlar sistem günlüğünde de tutulmaz. Mesajlarınızı Telegram bile okuyamaz ve görüntüleyemez.
 • Telegram uygulamasında kendini imha eden mesajlar vardır. Gönderdiğiniz bir mesajı dilerseniz belirlediğiniz bir süre sonunda iki kişiden de otomatik olarak silinir.
 • Gönderdiğiniz bir mesajı sildiğinizde karşınızaki kişilerden de silinir.
 • Dilerseniz attığınız bir mesajın, başka birine iletilmesini engelleyebilirsiniz.
 • Sohbette ekran görüntüsü alındığında, sohbet ekranında iki kişinin de görebileceği şekilde bir uyarı görünür.
 • Telegram uygulaması hem masaüstü uygulaması olarak hem de web tarayıcısında kullanılabilir.

Telegram Nasıl İndirilir?

Telegram tıpkı diğer uygulamalar gibi kolay bir şekilde indirilebilir. Hem Android telefonlar için Google Play Store’da hem de iOS telefonlar için App Store’da bulunur. Uygulamayı Google Play ya da App Store’dan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey App Store ya da Google Play Store’un arama kısmına “Telegram” yazmak olacaktır. Uygulamayı bulduktan sonra indirebilirsiniz.

İndirmenin ardından cep telefonunuzu girmeniz ve gelen doğrulama kodunu onaylamanız gerekiyor. Bu adımı uygulayın ve sonraki adıma geçin. Uygulama sırasıyla sizden bazı izinler isteyecektir. Bu izinler rehberinize ulaşmak, kameranıza ulaşmak ve galerinize ulaşmak olacaktır. Bunlara onay verdikten sonra profilinizi oluşturun ve fotoğraf ekleyin. Artık Telegram uygulamasını kullanarak mesajlaşabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram uygulamasını telefonunuza indirdikten ve kurulumu tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Telegram uygulaması her ne kadar zor görünse de aslında oldukça basittir. Ara yüzü farklı olsa da WhatAapp uygulamasıyla büyük bir benzerlik gösterir. Rehberinize ulaşarak Telegram kullanan kişilerle hemen mesajlaşabilirsiniz. Telegram kullanan arkadaşlarınızı görebilmeniz için Rehber kısmına girmeniz gerekiyor. Rehbere girdikten sonra dilediğiniz kişiyi seçerek hemen mesaj atabilirsiniz. Metin şeklinde mesaj gönderebileceğiniz gibi ikon ve görseller de gönderebilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisindeki sembollerin ve özelliklerin yerini değiştirebilirsiniz. Sohbet arka plan resminizi değiştirebileceğiniz gibi uygulama içerisindeki ikonların rengini de değiştirebilirsiniz.

Telegram Nasıl Silinir?

Telegram uygulamasını indirmek isteyen birçok kullanıcı gibi silmek isteyenler de var tabi ki. Telegram uygulaması da cihazınızdaki diğer uygulamalar gibi silinebilir. Ancak eğer Telegram hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız uygulamanız gereken bazı adımlar bulunuyor. İşte Telegram hesabını silmenin yolu:

Telefondan Telegram Hesabı Silme

 • Telefonunuzdan Telegram uygulamasını açın.
 • Ardından ‘Ayarlar’ kısmına girin ve ‘Gizlilik ve Güvenlik’ bölümüne tıklayın.
 • Aşağıda “Bu kadar süre uzaktaysam hesabımı sil” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Buradan istediğiniz bir zaman seçin.
 • Daha sonra onaylayın ve uygulamayı telefonunuzdan tamamıyla kaldırın.
 • Seçtiğiniz süre sonunda Telegram hesabınızla beraber tüm verileriniz otomatik olarak silinecektir.
 • Ancak hesabınızın tamamen silinmesi için tekrar çevrimiçi olmamanız gerekiyor. Aksi halde Telegram hesabı kapatılmayacak.

Bilgisayardan Telegram Hesabı Silme

 • Buradan Telegram hesap silme linkine tıklayın.
 • Numaranızın başına +90 kodunu girerek bu alana yazın ve ardından Next butonuna tıklayın.
 • Telefonunuza bir güvenlik kodu gönderilecektir. Güvenlik kodunu “Confirmation Code” bölümüne girin. Ardından “Sign in”e basın.
 • Bu alan sizi hesap kapatma sayfasına yönlendirecektir. “Why are you leaving?” (Neden ayrılıyorsun?) sorusuna Telegram hesap silme nedeninizi yazın ve “Delete my account”a (Hesabımı sil) tıklayın.