Türkçe Altyazılı Promo İzle | 2024

Kullanıcılar, son yıllarda popüler bir terim olan ‘ Türkçe altyazılı promo’ ile ilgili arayış içerisindeler. Promo videolar, genel olarak bazı şirketlerin, kurumların ürünlerini pazarlamak için oluşturulmuş video türleridir. Bununla birlikte ülkemizdeki kullanıcılar, genelde film, röportaj, reklam gibi videoların Türkçe altyazılı olacak şekilde promo video arayışı içerisindeler. Bu makale ile promo videonun ne demek olduğunu öğrenecek, zaman geçirebileceğiniz Türkçe altyazılı promo video kanallarına ulaşacaksınız.

Türkçe Altyazılı Promo Nedir?

Öncelikle ‘promo’ kelimesinin anlamını yakından inceleyelim. İngilizce ‘promotional’ kelimesinin kısaltması ile dilimizde yer edinen promo, belirli bir pazarlamayı, satışı veya etkinliği tanıtma amacıyla kullanılan video türüdür. Türkçe altyazılı promo odaklı yaklaşırsak, bu videolar bazı filmlerin, dizilerin, şarkıların, reklamların veya röportajların Türkçe altyazılı olacak şekilde yayınlandığı video türüdür.

Promo videoların pek çok türü bulunmaktadır. Bunları sırasıyla aktaracak olursak;

 • Ürün tanıtım videoları
 • ‘Hakkımızda’ odaklı videolar
 • Etkinlik tanıtım videoları
 • İçerik tanıtım videoları

Tabii bunlar, bizim odağımızda olan video türünden farklı olarak daha çok iş odaklı oluşturulan video türleridir. İlginizi çekecek olan kısma yani Türkçe altyazılı promo video izlemek için başvurabileceğiniz kaynaklara geçiş yapıyoruz.

Türkçe Altyazılı Promo Neden Kullanılır?

Bunun için elbette pek çok geçerli sebebiniz olabilir. Ülkemizdeki Türkçe altyazılı promo ile asıl amaç ise eğlenceli vakitler geçirebileceğimiz videolar izlemektir. Örneğin favoriniz olan bir aktör veya aktristin eğlenceli bir röportajını Türkçe altyazılı olarak izlemek gerçekten de keyifli olabilir. Bunun yanında filmlerin bazı can alıcı sahnelerini Türkçe altyazılı olacak şekilde izlemek de isteyebilirsiniz. Zira tüm filmi izlemektense bu tarz kısa videoları izlemek artık çoğu kişinin birinci tercihleri arasında yer almaktadır.

Bu tarz videolara genelde Instagram’da ulaşabilirsiniz. Aşağıda bazı Türkçe altyazılı promo mobil video paylaşımlarında bulunan Instagram sayfaları bulabilirsiniz. Bu sayfaları takip ederseniz, Instagram akışınızda bazı promo video paylaşımlarında bulunan sayfa önerileri de alacaksınız. Biliyorsunuz ki Instagram, profilinize uygun olduğunu düşündüğü sayfaları akışınızda gösterir. Eğer beğendiğiniz bir sayfa olursa onu da takip edebilir, video izlemek için daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz.

Türkçe Altyazılı Promo Oluşturabilir miyim?

Elbette. Diğer YouTube kanallarının paylaştığı Türkçe altyazılı promo örneklerini isterseniz siz de oluşturabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için elinizde olması gereken materyaller de epey sınırlı.

İlk olarak İngilizceye (veya hangi dilden Türkçe çeviri yapacaksanız) hakim olmalısınız. Çünkü bu tarz videoların temelinde çeviri yatmaktadır. Tabii bir YouTube kanalınızın olması ve YouTube’a altyazı ekleme gibi detaylar bulunuyor. YouTube kanalı nasıl açılır sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. YouTube videolarına Türkçe altyazı eklemek içinse şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Böyle bir YouTube kanalı açmayı planlıyorsanız, öncelikle konseptinizi belirlemelisiniz. Aynı hedef doğrultusunda ilerlerseniz, çalışmanız da bir o kadar verimli geçecektir. Bununla birlikte videolarınızın başlığını, kullanıcıların hangi şekilde arayabileceğini tahmin edeceğiniz şekilde belirlemelisiniz. Bunun için internette pek çok kaynak bulunuyor. Tabii biz de bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bizimle [email protected] mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Türkçe Altyazılı Promo Nasıl Hazırlanır?

Türkçe altyazılı promo hazırlamaya karar verdiniz diyelim. Bundan sonra izlemeniz gereken bazı adımlar olacak. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım:

 • İlk olarak, promonun hedef kitlesini belirlemeniz ve onların ihtiyaçlarını, beklentilerini ve tercihlerini anlamaya çalışmanız gerekiyor. Bu sayede hazırladığınız promonun daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Daha sonra promonun içeriği ve amacını belirlemelisiniz. Örneğin promonun ürünün özelliklerini anlatması mı yoksa ürünün kullanımını göstermesi mi amaçlanıyor, bunu belirlemelisiniz.
 • Promo için gerekli olan görüntüleri ve sesleri bir araya getirmelisiniz. Bu işlem promonun ne kadar etkili olacağını belirleyen en önemli adımların başında yer alır.
 • Promonun tasarımı yapılır. Bu aşamada promo için gerekli olan tüm ögeler (görüntüler, sesler, yazılar, görseller vb.) bir araya getirilir ve promonun tasarımı oluşturulur.
 • Promo için Türkçe altyazılar hazırlanır. Altyazılar, promo içeriğini anlamayı kolaylaştırmak ve daha fazla izleyiciye ulaşmak amacıyla kullanılır.
 • Promo sonuç haline getirilir ve yayınlanır. Bu aşamada promo son şeklini alır ve televizyonlarda, internette veya diğer yayın kanallarında yayınlanır.

Bu adımları takip ederek Türkçe altyazılı promo yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli bir nokta, promo yapımı sırasında kaliteli ve profesyonel bir ekipman ve yazılım kullanmanız gerektiğidir. Bu sayede promonuz daha etkili olur ve izleyicilere daha iyi bir deneyim sunmuş olursunuz.

Türkçe Altyazılı Promo Yapımı İçin Gereken Ekipman ve Yazılımlar

Türkçe altyazılı promo yapımı için gereken ekipmanlar ve yazılımlar aşağıdaki gibidir:

 • Video düzenleme yazılımı: Promo için gerekli olan görüntüler ve seslerin bir araya getirilerek düzenlenmesi için kullanılır. Örnek video düzenleme programları için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.
 • Ses düzenleme yazılımı: Promo için gerekli olan seslerin düzenlenmesi için kullanılır. Örnek olarak Audacity, Adobe Audition gibi yazılımlar kullanılabilir.
 • Görsel düzenleme yazılımı: Promo için gerekli olan görsellerin düzenlenmesi için kullanılır. Örnek olarak Adobe Photoshop, GIMP gibi yazılımları kullanabilirsiniz.
 • Altyazı oluşturma yazılımı: Promo için Türkçe altyazı oluşturmak için Aegisub, Subtitle Workshop gibi yazılımlar kullanılabilir.
 • Kamera: Promo için gerekli olan görüntülerin çekilebilmesi için gerekli olan araçtır. Örnek olarak DSLR kameralar, aksiyon kameralar, profesyonel video kameralar gibi ekipmanlar kullanılabilir.
 • Mikrofon: Promo için gerekli olan seslerin kaydedilebilmesi için gereken bir diğer cihazdır. Örnek olarak düşük bütçeli mikrofonlar, profesyonel mikrofonlar gibi ekipmanları tercih edebilirsiniz.

Türkçe Altyazılı Promo Nasıl Bulunur?

Türkçe altyazılı promo videoları bulmak için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • YouTube’da arayın: YouTube, altyazılı promo videoları aramak için en iyi platformdur. Aradığınız video ile ilgili anahtar kelimeler kullanabilir ve aramanıza “altyazı” terimini ekleyebilirsiniz. Örneğin altyazılı bir film fragmanı arıyorsanız, “altyazılı film fragmanı” şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Resmi web sitelerini kontrol edin: Belirli bir ürün veya hizmet için altyazılı promo videoları arıyorsanız, markanın veya şirketin resmi web sitesine bakabilirsiniz. Pek çok şirket, özellikle küresel bir kitleye sahipse web sitelerinde altyazılı tanıtım videoları sunar.
 • Özel altyazı web sitelerini arayın: Tanıtım videoları da dahil olmak üzere çeşitli video türleri için altyazı sunan birkaç web sitesi vardır. Bu web sitelerinden bazıları OpenSubtitles.org, Subscene.com ve Addic7ed.com‘dur. Aradığınız videoyu bu sitelerde aratıp altyazılı olarak indirebilirsiniz.
 • Altyazı arama motorlarını kullanın: Videolar için altyazı bulma konusunda uzmanlaşmış arama motorları bulunuyor. Bir örnek olarak altyazıları video başlığına, dile ve biçime göre aramanıza olanak tanıyan Altyazı Arayıcı‘dır (Subtitle Seeker,). Arama sonuçlarınızı yayınlanma tarihine ve altyazıların kaynağına göre de filtreleyebilirsiniz.
 • Yayın platformlarını kontrol edin: Filmler veya diziler için tanıtım videoları arıyorsanız Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video gibi yayın platformlarını kontrol edebilirsiniz. Bu platformların çoğu, platformlarında bulunan promo videoların altyazılı versiyonlarını sunar.

Türkçe Promo Video İçin Altyazı Ekleme

Türkçe promo videosuna altyazı eklemek, videonun erişilebilirliğini arttırmanın ve mesajınızın daha geniş kitleler tarafından anlaşılmasını sağlamanın en iyi yollarındandır. Türkçe ğromo videonuza altyazı eklemek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Notepad veya TextEdit gibi bir uygulama kullanarak bir altyazı dosyası oluşturabilirsiniz. Ardından oluşturduğunuz dosyayı .srt uzantısı olacak şekilde kaydedin.
 • Altyazı dosyasına her bir altyazının metnini, her bir altyazının başlangıç ​​ve bitiş zamanlarıyla birlikte yazın. Örneğin:
  • 1 00:00:00,000 –> 00:00:05,000 Promo videomuza hoş geldiniz.
  • 2 00:00:05,000 –> 00:00:10,000 Umuyoruz ki videomuzu beğenmişsinizdir.
 • Çoğu video düzenleme programı, altyazı dosyalarını içe aktarmanıza izin verir. Böyle bir program aracılığıyla altyazı dosyasını videonuza sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • Altyazı dosyasını içe aktardıktan sonra altyazıları video ile senkronize etmeniz gerekecektir. Bu, videodaki karşılık gelen sesle eşleşecek şekilde her altyazı için başlangıç ​​ve bitiş zamanlarının ayarlanmasını içerir.
 • Altyazıların yazı tipini, boyutunu, rengini ve konumunu videonuzun stiline uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.
 • Altyazıları ekleyip senkronize ettikten sonra videoyu altyazılar dahil olarak dışa aktarabilirsiniz. MP4 veya MKV gibi altyazıları destekleyen bir format seçtiğinizden emin olun.

Yukarıdaki adımları izleyerek tanıtım videonuza kolayca altyazı ekleyebilir, videonuzu hedef kitleniz için daha erişilebilir ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Türkçe Altyazılı Promo | YouTube Kanalları

Türkçe altyazılı promo, genel olarak YouTube’da bulunan video türleridir. Elbette farklı video platformlarında da promo videolar bulunuyor fakat biz bu makalede YouTube’a odaklanacağız.

Öncelikle Türkçe altyazılı promo izlemek istediğiniz video türlerinin ne olduğunu şu an tahmin etmemiz biraz güç. Bu sebeple genel izleyici kitlesine uygun olan bazı YouTube kanallarından bahsedeceğiz.

Minimikrofon

Minimikforon, YouTube’da takip edebileceğiniz en eğlenceli kanallardan bir tanesidir. Türkçe ve İngilizce altyazılı promo videolar bulabileceğiniz bu kanal, sokakta rastgele kişilere Türkçe sorular yöneltip bunların İngilizce karşılığının ne olduğunu soruyor. Ortaya da oldukça eğlenceli anlar çıkıyor.

Box Office Türkiye

Vizyona girmesini beklediğiniz filmlerin Türkçe altyazılı videolarını izlemek ister miydiniz? Box Office Türkiye, bu anlamda mutlaka takip etmeniz gereken YouTube kanallarının başında gelmektedir. Ülkemizde vizyona girecek hemen her filmin fragmanını Türkçe altyazılı olarak paylaşan YouTube kanalını kocaman bir Türkçe altyazılı promo kaynağı olarak nitelendirebiliriz.

Çeviriyoo!

Çeviriyoo! her ne kadar son bi yıldır paylaşımda bulunmuyor olsa da Türkçe altyazılı promo için takip edilesi YouTube kanallarından birisidir. Dünyaca ünlü film yıldızlarıyla yapılan eğlenceli röportajları Türkçe altyazılı olarak paylaşan Çeviriyoo!, listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Saçmasapanşeyler

İşte ilginizi fazlasıyla çekeceğini düşündüğümüz bir Türkçe altyazılı promo odaklı YouTube kanalı daha. Dünyaca ünlü film yıldızlarının eğlenceli röportajlarını Türkçe altyazılı olarak sunan Saçmasapanşeyler, keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak Türkçe altyazılı promo YouTube kanalı olarak karşımıza çıkıyor. Kanalın tüm Türkçe altyazılı promoları bir araya topladığı listeye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türkçe Çeviriler

YouTube kanalı Türkçe Çeviriler’i bir Türkçe altyazılı promo kanalı olarak nitelendirebiliriz. Çünkü burada, özellikle dünyaca ünlü popüler kadın sanatçılarla ilgili kısa videolar paylaşılıyor. Her ne kadar video paylaşım sıklığı fazla olmasa da Türkçe Çeviriler adlı YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Örnek bir videoyu hemen aşağıya bıraktık:

Chris Darkcloud

Dünyaca ünlü rapçi Eminem’in hayranlarından birisi misiniz? O halde Chris Darkcloud adlı YouTube kanalının Eminem’le ilgili Türkçe altyazılı promo paylaşımlarını izlemeyi düşünebilirsiniz. Bu kanal da tıpkı Türkçe Çeviriler YouTube kanalı gibi az video paylaşımında bulunmuş fakat Eminem’i izlemek için değer olduğunu düşünüyoruz.

LadyChicLook

Son olarak LadyChicLook adlı YouTube kanalından bahsedeceğiz. Her ne kadar bu kanalda da sıklıkla video paylaşımları yapılmıyor olsa da daha önce izlemediğiniz bazı Türkçe altyazılı promo videoları görebilirsiniz. Özellikle How I Met Your Mother dizisini seviyorsanız, kanalın paylaştığı ilk videolara göz atmanızı öneririz.

AgAgTv

YouTube’ta bazı kanallar, Türkçe olan içerikleri (bunlar Türkçe filmlerden bazı bölümler veya şarkılar olabiliyor) kendi dillerinde yorumluyorlar. Ve bu yorumları Türkçe altyazılı olacak şekilde de takipçileriyle paylaşıyorlar. AgAgTv bu YouTube kanallarından biri.

Bu kanal, yukarıdaki örnekte göreceğiniz üzere farklı türde içerikleri de Türkçe olarak yorumluyor. Türklerin Amerika hakkında ne bildiğine dair yapılan bu İngilizce röportaj, daha sonra kanal tarafından Türkçe altyazılı olacak şekilde yorumlanıyor. Genelde tam uyumlu Türkçe videolar paylaşılıyor. YouTube’daki bu Türkçe altyazılı promo videoları izlemek için yapmanız gereken şey, YouTube altyazı özelliğini aktif etmek ve Türkçe olarak seçmek.

Türkçe Altyazılı Promo | Instagram Sayfaları

Türkçe altyazılı promo izlemek için takip edebileceğiniz çok kaliteli Instagram sayfaları bulunmaktadır. Bunlar da konseptlerini genelde röportaj, filmden kesitler ve şarkılar olarak belirlemiş durumdalar. Şimdi aralarından en iyi birkaç tanesine göz atacağız.

Celebshowtranslate

Adından da anlaşılacağı üzere yalnızca ünlü isimlerin yer aldığı programlardan Türkçe altyazılı olacak şekilde videolar paylaşan çok tatlı bir Instagram sayfasından bahsedeceğiz. Celebshowtranslate, Türkçe altyazılı promo olarak takip edebileceğiniz en iyi sayfalardan. Takip ettiğinize değecek bu eğlenceli Instagram sayfası, nadir fakat güzel paylaşımlarda bulunuyor.

Sinemoviess

Sinemoviess, popüler olduğu kadar kült olan film ve diziler hakkında kesitler sunarak altyazılı şekilde paylaşan kaliteli bir Instagram hesabıdır. Yapımlarla ilgili çoğu bilgiyi (yıl, IMDb puanı gibi) veren bu hesabı bir film/dizi öneri hesabı şeklinde düşünerek de takip edebilirsiniz.

Acupoflyrics

Acupoflyrics, Türkçe altyazılı promo olarak takip edebileceğiniz Instagram kanallarından bir tanesidir. Bu sayfa daha çok popüler şarkıları ve bazı ünlü isimlerin röportajlarını Türkçe altyazılı olarak paylaşmaktadır. Hatta Türkçe ile birlikte aynı anda İngilizce altyazı paylaşımı da yapılıyor. Keyifli bir vakti geçirmek için Acupoflyrics Instagram sayfasını takip etmenizi öneririz.

Precomic

Precomic, diğer tüm Türkçe altyazılı promo hesaplar arasında en eğlence odaklı olanı olabilir. Zaten kanalın kuruluş mottosu da “Keşke Türkçe çevirisi olsa” şeklinde belirlenmiş durumda.

Bu hesapta bazı fenomen olan videoların, özellikle Instagram’da çok kez karşılaştığımız Steve Harvey’in yarışa programına ait eğlenceli anların Türkçe altyazılı versiyonlarını göreceksiniz.

Filmlerveingilizce

Filmlerveingilizce, Türk TV ekranlarındaki ikonik sahneleri, replikleri ve sosyal medyada fenomen olmuş videoları İngilizce seslendiren bir Instagram sayfasıdır. 100 bine yakın aboneye sahip olan bu sayfa, keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak pek çok içerik paylaşıyor.

Cevirihub

Cevirihub da tıpkı Precomic gibi eğlence odaklı videoları Türkçe altyazılı olacak şekilde düzenleyip paylaşıyor. Bu Instagram hesabını ziyaret ettiğinizde, popüler Reels videoları Türkçe altyazılı olacak şekilde göreceksiniz. 1000’den fazla paylaşımı olan bu hesap, vaktinizi eğlenerek geçirme sürenizi epey arttıracak.

Dailydoseceviri

Dailydoseceviri, Instagram’da karışık türdeki videoları Türkçe altyazılı olarak izleyebileceğiniz eğlenceli sayfalardan bir tanesidir. Sayfaya biraz göz attığımızda, viral olan eğlenceli videoların Türkçe altyazılı versiyonlarını görüyoruz. Keyifli zaman geçirmek için bu Instagram sayfasını da takip ettikleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Film Keşifleri

Film Keşifleri, Türkçe altyazılı promo olarak takip edebileceğiniz çok başarılı ‘film’ odaklı hesaplardan birisidir. Bazı filmlerden altyazılı olarak kesitler göreceğiniz bu hesabı film önerileri için de takip edebilirsiniz. Biraz göz attığımızda sayfanın gerçekten başarılı filmlerden alıntılar yaptığını görebiliyoruz.

Türkçe Altyazılı Promo Film Önerileri

Eğer Türkçe altyazılı promo film önerileri arıyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • The Social Network: Bu filmde, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hikayesi anlatılıyor. Filmin konusu, Zuckerberg’in üniversite yıllarında Facebook’u kurarken yaşadıklarını ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları gösteriyor.
 • The Wolf of Wall Street: Bu film, Wall Street’te çalışan bir finansçının hikayesini anlatıyor. Filmin konusu, finansçının Wall Street’te başarılı olmasını ve parayı nasıl harcadığını gösteriyor.
 • The Great Gatsby: F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, zengin bir adamın hikayesini anlatıyor. Filmde bu adamın zenginliği ve başarısının nasıl elde edildiği anlatılıyor.
 • The Pursuit of Happyness: Bu film, bir adamın zorlu bir hayatını konu ediniyor. Filmin konusu, adamın işsiz kalması ve bu süreçte birikimlerini nasıl yitirdiğine odaklanıyor.
 • Slumdog Millionaire: Bu film ise bir yarışmacının teşvik edilen soruları yanıtlayarak çok fazla paraya sahip olma hikayesini anlatıyor.

Yukarıda bazı Türkçe altyazılı promo film önerileri bulacaksınız. Promo filmleri seçerken ilgi alanlarınıza ve tercihlerinize göre değişik filmler de tercih edebilirsiniz.