YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

2005 yılından beri hayatımızın içinde olan ve son yıllarda insanların gelir sağlamak için kullandıkları YouTube, her gün milyonlarca yeni videoya da ev sahipliği yapıyor. Ancak bu videoların platforma yüklenebilmesi için bir YouTube kanalının açılması gerekiyor. Peki YouTube kanalı nasıl açılır biliyor musunuz? Bu rehberimizde, YouTube kanalı açmanın inceliklerinden bahsedeceğiz.

YouTube kanalı nasıl açılır konusu, aslında çok basit bir mesele. Eğer bir Google hesabınız varsa ve bu hesap ile YouTube’a giriş yaptıysanız, artık sizin de bir YouTube kanalınız var demektir. Ancak her şey bu kadarla bitmiyor. Yapacağınız ince ayarlar, YouTuber olma hayalinize yakınlaşmanızı sağlayabilir. Çünkü kullanıcılar, her ne kadar daha çok video içeriğine bakıyor olsalar da kanalın genel hali de bu sektörde önemli.

YouTube Kanalı Açma Adımları

Bir YouTube kanalı açmak için öncelikli adımlarınız şunlar olmalı:

  • Google hesabınız (Gmail) olduğuna emin olun.
  • YouTube’a giriş yapın.
  • Sağ üst kısımda yer alan, Google profil resminizin üzerine tıklayın.
  • Kanal Oluştur butonuna tıklayın.
  • Kanalınızın ismini belirleyip bu kanal için bir profil resmi yükleyin.
  • Kanalı özelleştirin.

Gördüğünüz gibi, YouTube kanalı açmak aslında çok da zor bir şey değil. Sıradan bir kullanıcı olmayı düşünüyorsanız ve para kazanmak gibi bir amacınız yoksa ya da bunun aksine YouTube üzerinden para kazanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler bunlardan ibaret. Dilerseniz şimdi, yukarıdaki maddelere derinlemesine bir göz atalım.

Bir Google Hesabınız Olmalı

Eğer YouTube kanalınızın olmasını istiyorsanız, her şeyden önce bir Google hesabına sahip olmalısınız. Aksi takdirde YouTube’a giriş yapma ve kanal açma bir olasılığınız olmuyor. Google hesabı açmak için yapmanız gereken de Google’a ait olan Gmail’e ulaşarak kaydolmak. İşte YouTube kanalı nasıl açılır diye soruyorsanız, sorunuzun cevabının ilk aşaması bu.

Google hesabını açtıktan sonra ise YouTube’un internet sitesine ulaşmanız ve Google hesabınızı kullanarak oturum açmanız gerekiyor. Zaten platformun internet sitesine eriştiğinizde, kırmızı renkli butonları göreceksiniz. Yalnızca giriş yap demeniz ve Google hesabını kullanmanız yeterli. Şu ana kadar, YouTube kanalı açmak için en gerekli olan şeyleri tamamladığınızı söyleyebiliriz.

YouTube Kanalı Oluşturma Adımları

YouTube’a giriş yaptıktan sonra, sağ üst kısma bakın. Burada bir yuvarlak ve bu yuvarlağın içinde de isminizin ilk harfinin yazdığını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda açılır bir menü karşınıza çıkacak. İşte bu menü, YouTube’u tüm hatlarıyla kontrol etmenizi sağlayacak olan bölüm. Hazırladığımız kılavuza göre hareket ediyorsanız, şimdi yapmanız gereken “Kanal Oluştur” seçeneğine tıklamak.

Kanal Oluştur seçeneği, YouTube’da kanal açmak için olmazsa olmazlardan. Çünkü bu butona tıklayıp kanalınız için bir isim belirler ve bir de profil resmi eklerseniz, artık bir YouTube kanalınız var demektir. Ancak bu kanal bomboş olduğu için özellikle de YouTube olmak isteyen okurlarımızın işine yaramayacaktır. Zira bu boş kanalı biraz özelleştirmeniz gerekecek.

YouTube Kanalınızı Özelleştirin

YouTube kanalınızı özelleştirmek için YouTube Studio’yu kullanmalısınız. Buranın ne işe yaradığını ve burada neler yapılabileceğini şuradaki makalemizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Fakat şimdi kısa da olsa nasıl özelleştirme yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

YouTube Studio, YouTube kanalınızı yönetip, bazı önemli verilere ulaşıp kanalınızı istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz bir platformdur. Buraya geldiğinizde, sol taraftaki menüyü aşağı doğru kaydırdığınızda bir Özelleştirme seçeneği göreceksiniz.

Burada YouTube, kanalınız için bir fragman veya öne çıkan video ekleyebileceğiniz seçenekler sunar. Bunların her ikisi de YouTube kanalınız için önemli detaylardır çünkü bir kişi kanalınıza geldiğinde ilk olarak bu iki video ile karşılaşacak. Dolayısıyla iyi bir fragman ve ilgi çekici bir öne çıkan video, kanalınızın imajıyla ilgili kullanıcılara önemli bir dönüt olacaktır.

YouTube Sayfanızı Düzenleyin

YouTube kanalı nasıl açılır rehberimizin en önemli kısmına gelmiş bulunmaktayız. Zira yönlendirildiğiniz sayfada düzen, markalama ve temel bilgiler başlıklarını göreceksiniz. Şimdi tek tek bu başlıkların ne anlama geldiğini ve buralarda neler yapabileceğinize hep birlikte bakacağız.

Düzen bölümü, YouTube kanalınıza gelen ziyaretçi ya da aboneleri nasıl sağlayacağınızı belirlemenizi sağlar. Bu bölümü kullanarak kanalınız için oluşturduğunuz bir tanıtım videosunu kanala yükleyebilirsiniz. Ayrıca bazı videolarınızı öne çıkarabilir, bunları değiştirebilir ve kanalınızı ziyaret eden kullanıcıların sürekli yeni içeriklerinizle tanışmasını sağlayabilirsiniz.

Markalama başlığı da iyi bir YouTube kanalı için kritik önem arz etmektedir. Bu bölümde kanalınız için bir profil resmi yükleyebilir, kanala gelen kullanıcıların göreceği bir kapak fotoğrafı oluşturabilir ve videolarınızın içine ekleyebileceğiniz bir filigran yükleyebilirsiniz. YouTube, ekleyeceğiniz görüntüler için gerekli olan boyutları sizlerle paylaşıyor olacaktır.

YouTube Kanal Resmi Nasıl Oluşturulur?

YouTube kanalınız için bir resim oluşturmanız gerekecek. Tabii isterseniz burayı es geçebilirsiniz fakat kanalınızın profesyonel ve zengin görünmesi için bu kısmı yerine getirmeniz şart.

Canva, YouTube kanalınız için resim oluşturma işlemini adım adım gösteren bir kılavuza sahip. Zaten kendisi, dünyanın en popüler grafik tasarım platformudur. Dolayısıyla size bu anlamda kılavuzluk yapacak en iyi platform Canva’dır. Sitenin konuyla ilgili makalesine şuradan ulaşarak YouTube kanalınız için resim oluşturma işlemine koyulabilirsiniz.

Bununla birlikte YouTube resmi oluştururken bu resmin boyutları da oldukça önemlidir. YouTube, kullanıcılara tek bir 2560 x 1440 piksel resim yüklemenizi öneriyor. Ayrıca bu resmin boyutunun da en fazla 6 MB boyutunda olması gerekiyor.

Temel Bilgilerinizi Mutlaka Girin

YouTube kanalı nasıl açılır konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de temel bilgiler bölümü. Burası, YouTube kanalının açıklamasını, hakkınızda bölümünü, kanalın URL adresini, iletişim yollarını ve harici bağlantıları ekleyebileceğiniz kısım. Burayı kendinize göre doldurarak kendinizi tanıtabilir, kullanıcıyı farklı bir bağlantıya yönlendirebilirsiniz.

YouTube kanalı açma işlemlerini tamamladıktan ve videolar yüklemeye başladıktan sonra, YouTube Studio’nun sol kısmında yer alan menüler daha fazla önem kazanacak. Çünkü bu bölüm, yüklediğiniz bir video ya da kanalın genel durumuyla ilgili ayarlamalar yapabileceğiniz bölümdür. Dilerseniz bu menülerde neler bulunduğuna kısaca bakalım.

YouTube Studio’nun sol kısmında yer alan menüde; kontrol paneli, içerik, oynatma listeleri, analytics, yorumlar, altyazılar, telif hakkı, para kazanma, özelleştirme, ses kitaplığı ve ayarlar bölümü ile geri bildirim menüleri yer alıyor. Siz bu bölümde, geri bildirim menüsü haricindeki tüm bölümlerle haşır neşir olacaksınız.

Aslına bakacak olursak söz konusu menüler, zaten ne işe yaradıklarını doğrudan anlatıyor. Örneğin kontrol menüsü panelini kullanarak kanal ile ilgili detaylara ulaşabiliyor. İçerik bölümünden ise kanala yüklediğiniz içeriklerin genel performansını görebiliyorsunuz. Analytics ise kanal ile ilgili detaylı istatistiklerin incelenmesini sağlıyor.

Yorumlar menüsünü kullanarak, içeriklerinize gelen yorumlara bakarken, altyazılar menüsünü kullanarak da yüklediğiniz bir video için altyazı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, telif hakkı bölümünü kullanarak da bir video için telif hakkı talebinde bulunabilirsiniz. Ve geldik YouTube Studio’nun en önemli menülerinden bir tanesi olan para kazanmaya.

YouTube Kanal Ayarlar’ı Yapılandırın

YouTube Studio’da sol taraftaki menünün altında Ayarlar yazılı bir seçenek göreceksiniz. Burası, kanalınız için oldukça önemli bir bölümdür. Hangi kategoriye özel videolar paylaşacaksınız, bunları belirtebilirsiniz. Örneğin YouTube Studio’dan Ayarlar’a tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Temel bilgiler, Gelişmiş ayarlar ve Özellik uygunluğu gibi seçenekler göreceksiniz. Temel bilgiler kısmına geldiğinizde, kanalınızdaki videoların hangi kategoriye ait olduğunu belirten kelimeleri girmelisiniz. Örneğin Minecraft temalı videolar çekecekseniz oyun, minecraft gibi anahtar kelimeleri mutlaka buraya eklemelisiniz. Gelişmiş ayarlarda ise kanalınızın konseptinin çocuklara özel olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanmanın Şartları Neler?

YouTube, para kazanmaya başlamanız için bazı şartların sağlanmasını istiyor. Bu şartlar, Para Kazanma menüsünde açıkça belirtiyor. Buna göre, 1.000 aboneye sahip olup videolarınızın en az 4.000 saat izlenmiş olması gerektiğini Para kazanma menüsünde göreceksiniz. Ayrıca kanalın para kazanmak için ne durumda olduğu da yine bu bölümde gösteriliyor. YouTube’dan para kazanma şartlarıyla ilgili daha fazla detaya şuradaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de YouTube kanalı nasıl açılır isimli rehberimizi dikkatle okur ve vurgu yaptığımız bölümlere özen gösterirseniz, yalnızca bir YouTube kanalı açmakla kalmaz, nispeten iyi bir kanala sahip olmuş olursunuz. Elbette bunun tek başına yeterli olmadığını, YouTube’dan para kazanmak için kaliteli videolar üretmeniz gerektiğini de unutmayın.