YouTube Para Kazanma Şartları

Biliyorsunuz ki bir YouTuber olmak, tıpkı öğretmenlik ya da çevirmenlik gibi artık bir meslek olarak görülüyor. Hedef kitlenizi doğru belirlediğiniz ve doğru adımları takip ettiğiniz takdirde YouTube’dan geçiminizi sağlayabilecek, hatta bu seviyelerin çok daha üstüne çıkabilecek paralar kazanabilirsiniz. Bu sebeple YouTube para kazanma şartları nedir, bunu bilmek gerekiyor.

Diyelim ki aklınızda bir konsept var ve bunu YouTube aracılığıyla hayata geçirmeye hazırsınız. Videoyu çekeceğiniz ekipmanlar ve fikirleriniz hazırsa, dilerseniz YouTube’dan nasıl para kazanılır, onu öğrenelim.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 • YouTube İş Ortağı Programı’na Katılın
 • Google Adsense sayesinde reklam geliri elde etme
 • İzlenme sayısına göre YouTube’dan para kazanma
 • Sponsorlu video anlaşmaları
 • YouTube Premium sayesinde gelir elde etme
 • Kendi ürünlerinizi ve affiliate ürünler satarak para kazanma

Aslına bakarsanız hem YouTube’dan para kazanmaya başlamadan önce hem de sonra yapılması gereken birçok iş bulunuyor YouTuber olmak kulağa her ne kadar eğlenceli gelse de işin teknik kısmında ilgilenmeniz gereken onlarca detay var.

Bu detayların başında, kendinize ilk önce YouTube ve Google AdSense hesabı açmak bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere videolarınızı YouTube üzerinden yayınlayacak, gelirlerinizi de Google AdSense üzerinden elde edeceksiniz.

Videolarınız yavaş yavaş izlenmeye başladıysa, kanalınızın istatistiklerini mutlaka takip etmeniz gerekiyor. Bu istatistikler sizlere, hedef kitlenizin yaş aralığından hangi saatte daha çok izlendiğinize kadar birçok detaylı bilgi veriyor.

YouTube İş Ortağı Programı ile YouTube’dan para kazanma

YouTube’dan nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız, ilk olarak az sonra söyleyeceğimiz programa katılmak zorunda olduğunuzu söyleyelim. YouTube, 2018 yılından itibaren kullanıcılarının YouTube’dan para kazanma konusunda daha fazla söz sahibi olmak ve bazı kuralları netleştirmek amacıyla YouTube İş Ortağı Programı’ını kullanıcıların hizmetine sundu.

Artık YouTube’dan para kazanmak isteyen kullanıcılar, belirli şartları yerine getirdiği takdirde bu programa üye olmak zorunda. Peki YouTube para kazanma şartları neler? Dilerseniz liste halinde bu şartlara yakından göz atalım:

 • Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı şartlarına uygun olması. Buraya tıklayarak tüm şartlara göz atabilirsiniz.
 • YouTube’un belirlediği bölge veya ülkelerde hizmet veriyor olmak. Tüm bölge ve ülke listesini buradan bulabilirsiniz.
 • Yönetici olduğunuz kanalda 1000 veya daha fazla abone sayısına sahip olmak
 • Son 12 ayda 4000 saatin üzerinde izlenme süresine sahip olmak
 • Google AdSense hesabına sahip olmak.

Gördüğünüz üzere platformun YouTube İş Ortağı Programı’na katılmak için sunmuş olduğu şartlar bunlar. Eğer tüm bu şartları yerine getiriyorsanız, sıra YouTube İş Ortağı Programı’na nasıl başvurulur, onu öğrenmekte.

YouTube İş Ortağı Programı’na nasıl başvurulur?

 • E-posta adresiniz ve şifreniz ile YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • İçerik Stüdyosu’na tıklayın.
 • Sayfanın solunda yer alan Kanal’a ardından da Durum ve Özellikler’e tıklayın.
 • Para Kazanma seçeneğinin yanında yer alan Etkinleştir’e tıklayın.
 • Size gösterilen adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayın.

Eğer YouTube İş Ortağı Programı’na başvurup kabul edildiysek artık YouTube’dan nasıl para kazanılacağını öğrenebiliriz. Aslında YouTube’dan para kazanmanın birçok yolu bulunuyor ancak biz YouTuber’ların en çok tercih ettikleri yöntemleri listelemek istedik.

Google AdSense ile reklamlardan para kazanma

YouTube’un Türkçe altyazılı şekilde paylaştığı YouTube’da Para Kazanmaya Giriş videosu

Google AdSense, izleyiciler sizin videolarınızda herhangi bir reklama tıkladıkça para kazanmanızı sağlayan bir sistemdir. İzleyicilerinize hangi türde reklam göstermek istediğinizi yine AdSende aracılığıyla kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca hedef kitlenize göre videonuza 18+ reklam koyup koymayı tercih etmek de yine sizin elinizde. Peki Google AdSense hesabı oluşturma işlemi nasıl yapılır?

YouTube İş Ortağı Programı’na katılmanın koşullarından biri, kanalınıza bağlı bir AdSense hesabınızın olmasıdır. Bu nedenle bir AdSense hesabı oluşturmanız gerekmektedir. AdSense, YouTube dahil çeşitli kanallar aracılığıyla reklam alanını tanıtmak ve satmak için tasarlanmış, Google’ın kendi reklam platformudur.

Öncelikle yapmanız gereken, bir Google AdSense hesabı oluşturmaktır. Bu oldukça kolay bir adımdır, ancak daha sonra içeriğinizin AdSense ölçütlerini karşıladığından emin olmanız gerekir. Teknik olarak doğrudan YouTube’dan para kazanmıyorsunuz, markaları tanıtmanız için Google tarafından size ödeme yapılıyor. Bu nedenle kurumsal sponsorluğa uygun veya tonu çok önemli olmayacak kadar iyi içerik oluşturduğunuzdan emin olun.

Ardından YouTube Studio’da kolayca yapılabilen AdSense hesabınızı YouTube hesabınıza bağlamanız yeterlidir. Kısacası ihtiyacınız olan bir AdSense hesabıdır. Bunu oluşturduktan sonra da tek AdSense hesabınıza istediğiniz kadar kanalınızı bağlayabilirsiniz. Oldukça kolay olan bu işlemi şuradaki bağlantıya tıklayarak yapabilirsiniz.

YouTube’da izlendikçe nasıl para kazanılır?

Bildiğiniz üzere YouTube, kanal sahiplerine izlendikçe belirli miktarda bir ödeme yapıyor. Kimi YouTuber’lar ortalama 1000 görüntülenme için 0,5 – 2 dolar arası ödeme alırken daha geniş çaplı YouTuber’larda ise bu sayı çok daha yükseklere çıkabiliyor.

Sponsorlu video anlaşmaları yapın:

Diyelim ki artık YouTube’da gittikçe daha fazla izlenme sayısına ulaşan bir kanala sahipsiniz. İlk başlarda küçük çaplı, kanalınız büyükdükçe de büyük çaplı sponsorlu video anlaşmaları yaparak YouTube’dan kazandığınız paranın miktarını artırabilirsiniz.

Diyelim ki robot süpürge üreten bir firma sizinle iletişime geçti ve yeni piyasaya sürmüş olduğu robot süpürgenin kanalınız tarafından tanıtılmasını istedi. Yapacağınız anlaşmaya göre kimi zaman robot süpürgeye ücretsiz bir şekilde sahip olabilir, kimi zamanda robot süpürge dışında bir para anlaşması yapabilirsiniz.

YouTube Premium sayesinde de YouTube’dan para kazanabilirsiniz

Bildiğiniz üzere YouTube, kısa bir süre önce normal kullanıcılara göre farklı özellikler sunan Premium hesap seçeneğini kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Aylık 16,99 TL’ye abone olabileceğiniz YouTube Premium’un en büyük özelliği, tamamen reklamsız bir YouTube deneyimi sunması.

YouTube Premium’un özellikleri sadece reklamla sınırlı kalmıyor elbette. Premim sayesinde kullanıcılar, herhangi bir videoyu çevrimdışı olarak da izleyebiliyor. YouTube iste videoları Premium üyeler tarafından izlenen kanal sahiplerine belirli miktarda ödeme yapıyor.

Kendi ürünlerinizi satarak YouTube’dan para kazanın

Diyelim ki artık YouTube’da kendi markanızı oluşturabilecek bir kıvama geldiniz. İnsanlar sizi izlemeyi seviyorsa, bir sonraki videonun yüklenmesini iple çekiyorsa kendi markanızdan ürünleri kullanmaktan da bir hayli memnuniyet duyacaklardır.

Bunu tıpkı bir grup t-shirtü giymek gibi düşünebilirsiniz. Sizi severek takip eden izleyiciler, kendi logonuzun ya da fotoğrafınızın basılı olduğu bir kupayı, t-shirtü ya da çantayı kullanmak isteyebilir. Bu yüzden izleyicilerinizin seveceği türden ürünler üreterek, bunları YouTube üzerinden satabilirsiniz.

Videolarınızın altına affiliate linkler verin

YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun bir diğer cevabı ise farklı markalardan oluşturduğunuz affiliate linkleri izleyicilerinizle paylaşmak olacaktır. Örneğin video çekerken kullandığınız ekipmanlar, giydiğiniz kıyafetler ya da sadece bir süs olarak kullandığınız bir dekor bile merak ediliyorsa, bu ürünlerin linklerini, önceden markalarla anlaşma sağlayarak videonun açıklama kısmında verebilirsiniz. İzleyicileriniz sizin gönderdiğiniz linklere tıklayıp o ürünleri satın aldıkça, anlaşma sağladığınız marka da sizlere belirli miktarda ödeme yapacaktır.

YouTube Para Kazanma Hesaplama

YouTube’a yüklediğiniz videolardan ne kadar para kazanabileceğinizi merak ediyor olmalısınız. Bu konu başlığını alt kısımda açıkladık fakat bunun dışında kazandığınız bu paranın hesabının nasıl tutulduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Şimdi bununla ilgili merakınızı giderecek bir araçtan bahsedeceğiz.

İnternette pek çok YouTube para kazanma hesaplama aracı bulunuyor. Bunlardan en bilindik olanına şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Sayfayı biraz aşağı doğru kaydırdığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkmış olacak.

Bu ekranda, üst kısımdaki kaydırıcı videoların günlük izlenme sayısını gösteriyor. Onun altındaki Average Engagement Rate yani Ortalama Etkileşim Oranı kısmını %50 olacak şekilde sabit tutabilirsiniz. Videoların günlük izlenme sayısını gösteren kaydırıcıyı sola veya sağa doğru kaydırdığınızda, yan tarafta günlük, aylık ve yıllık ortalama kazançları göreceksiniz. Bu aracın YouTube’un resmi bir aracı olmadığını, tahmini sonuçlarda bulunduğunu belirtelim.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Bu aslında cevabı net olarak verilemeyecek bir soru. Yukarıdaki para hesaplayıcı size potansiyel kazancınız hakkında iyi bir tahminde bulunabilmenizi sağlayacaktır. Fakat kazançlarınızın farklı olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Aslında YouTube’da ne kadar para kazanabilirim? sorusuna cevap olarak müzik endüstrisiyle benzer bir sonuca ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz. İyi müzik yapan ve sağlam bir hayran kitlesi toplayan gruplar ve sanatçılar gibi milyonlarca takipçisi olan YouTube yıldızları da muhteşem paralar kazanabiliyorlar.

Örneğin Forbes’a göre popüler çocuk kanalı Blippi’nin kurucusu Stevin John, 2020’de YouTube’da elde ettiği 8,2 milyar görüntüleme ve 27,4 milyon abone ile 17 milyon dolar kazanmış durumda. Bu tür bir başarı için kuraldan çok istisnai bir durum olduğunu söylemeliyiz. Fakat yine de bunun cesaretinizi kırmasına izin vermemelisiniz.

Think Media kanalının kurucusu Sean Cannell, yeni YouTube kanalı sahiplerine doğrudan kazanç elde etmenin en iyi yolu olarak bağlı kuruluş pazarlamasına güvenmelerini öneriyor. Cannell, 2021 tarihli bir videosunda, doğru bir strateji ile haftada 500 dolar kazanmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Genel olarak YouTube’da para kazanmak için şunları muhakkak göz önünde bulundurmalısınız:

 • Videolarınızın aldığı görüntüleme sayısı
 • Kitlenizin katılım düzeyi
 • Video konularınız
 • Para kazanma yönteminiz
 • Bulunduğunuz ülke

Bunları dikkate alıp kazancınızı hesaplarken, üretim maliyetini de mutlaka hesaba katmalısınız. Yani bir video üretmek size yaklaşık 500 TL’ye mal oluyorsa, kâr etmeye başlamadan önce kazancınızın bu tutarı aştığından emin olun. Ayrıca kazancınız, yayınlamayı seçtiğiniz reklamların türüne de bağlı olacaktır. Video reklamlar, banner reklamlardan daha fazla ödeme yapma eğilimindedir. Ancak bu, izleyiciler için biraz rahatsız edici olabilir.

Bununla birlikte, hangilerinin kanalınız için en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı reklam türlerini denemelisiniz. Ne kadar çok video görüntülemeniz varsa, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Ancak reklam geliri ile kullanıcı deneyimi arasında bir denge kurmalısınız. Bunu da zaman içerisinde edineceğiniz tecrübe ile optimum seviyeye getirmeyi öğrenmiş olacaksınız.

YouTube’da Para Kazanmak İçin Bazı İpuçları

YouTube’da başarılı olarak gelirinizi arttırma konusunda başvurabileceğiniz bazı ipuçları şunlardır:

 • YouTube’un politikalarına ve yönergelerine uyun: İçeriğinizin ve kanalınızın uyumlu olduğundan emin olmak için YouTube’un politikalarını ve yönergelerini öğrenmeniz önemlidir. Bu yaklaşım, videolarınızın para kazanma özelliğini devre dışı bırakmasını veya platformdan kaldırılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kitlenizle etkileşim kurun: İlgili izleyicilerden oluşan bir topluluk oluşturmak, YouTube’da başarı için çok önemlidir. Yorumlara yanıt vermek için çaba gösterin, YouTube topluluğuna katılın ve kanalınızda bir topluluk sekmesi oluşturmayı düşünün.
 • Başlıklarınızı, etiketlerinizi ve açıklamalarınızı optimize edin: Bu ögeler, videolarınızın görünürlüğünde çok önemli bir rol oynar. Videolarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için başlıklarınıza, etiketlerinize ve açıklamalarınıza alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun.
 • Diğer içerik üreticilerle işbirliği yapın: Diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapmak, kanalınızı yeni bir kitleye tanıtmanıza yardımcı olmasının yanında ekstra gelir elde etmenizi sağlayabilir. Potansiyel işbirliği fırsatlarını tartışmak için nişinizdeki diğer içerik üreticilere ulaşmayı düşünün.
 • YouTube’un analizlerinden yararlanın: YouTube, kitlenizi anlamanıza ve videolarınızın performansını izlemenize yardımcı olabilecek bir dizi analiz aracı sunar. İçerik stratejinize rehberlik etmek ve iyileştirilecek alanları belirlemek için bu verileri kullanın.
 • Tutarlı olun: Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Kitlenizin daha fazlası için geri gelmesini sağlamak için düzenli bir programda sürekli olarak yeni videolar yüklemeye çalışın.
 • Pes etmeyin: Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Anında sonuç görmezseniz cesaretiniz kırılmasın; üzerinde çalışmaya devam ettiğinizde kanalınızın büyüdüğünü görmeye başlayacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

YouTube kazançlarım neden düşüyor?

YouTube kazançlarınızın düşmesinin birkaç nedeni olabilir fakat bunlar genel olarak kanal içeriğinizin kalitesiyle ilgilidir. Öncelikle YouTube, periyodik olarak kurallarını değiştirir. Videolarınızda reklamların görünmeye devam edip etmediğini ve reklamları orada bulundurma hakkınızı kaybetmediğinizi kontrol edin. İkinci olarak, takipçi kitlenizin sevdiği içerik türlerini üretmeye devam edip etmediğinizi sorgulayın. Son olarak videolarınız, şu an uygun bir zamana den k gelmiyor olabilir. Buna örnek olarak yaz aylarında snowboard videolarını örnek verebiliriz.

YouTube para kazanmak için iyi bir platform mu?

YouTube, para kazanabilmeniz için en kazançlı yollardan biri olabilir. Ancak bu platformda başarıya ulaşmak için çok çalışmalısınız. Başlangıç ​​olarak, YouTube İş Ortağı Programı’na katılmaya hak kazanmadan önce en az 1.000 aboneye ve yıl içerisinde 4.000 saat izlenmeye ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. Bu rakamlara ulaştığınızda, videolarınızda reklam almaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte ürün satışı, izleyici bağışları veya markalarla çalışmak gibi başka yollarla da para kazanabilirsiniz.

Reklamları atlarsam YouTuber’lar para kazanır mı?

Bazı istisnalar dışında reklamları atladığınızda YouTuber’lar genellikle ödeme almazlar. Geleneksel olarak reklamverenler, YouTube’a etkileşim başına ödeme yaparlar. Bir izleyici reklamı izlemeden atlarsa YouTube reklamverenden ücret alamaz, dolayısıyla YouTuber’a da ödeme yapmaz. Reklama tıklandığında ise YouTuber’a ödeme yapılır. Bununla birlikte BGBM yani bin görüntüleme başına ücretlendirilen altı saniyelik atlanamayan tampon reklamlar bulunuyor. Bir izleyici en az 2 saniye izlerse reklamı izlemiş sayılır.

İlgili Yazılar

Anket Doldurarak Para Kazanma Yolları
TikTok Para Kazanma Stratejileri