TikTok Para Kazanma | En İyi 6 Yöntem

Cloudflare’ın 2021 yılının sonunda yaptığı açıklamaya göre TikTok, Google’ı da geride bırakarak geçtiğimiz yılın en çok ziyaret edilen sitesi oldu. Artık TikTok’un sosyal ağ platformları arasında ne kadar otoriter olduğunu söylememize gerek yok. Burası yalnızca keyfi video paylaşımlarını yapıldığı yer olmaktan çıkıp, insanların bir numaralı gelir kapısı olmaya başladı. Dolayısıyla birçok kullanıcı, TikTok’ta nasıl para kazanılacağını merak ediyor.

Aşağıda TikTok’ta nasıl para kazanılır sorusuna, içinize sinecek cevaplar bulacaksınız. Öncesinde birkaç konudan bahsetmek istiyoruz.

TikTok’ta Para Kazanabilir miyim?

Kısa cevaplamak gerekirse; evet, TikTok’ta para kazanabilirsiniz. Ancak tıpkı bir resim boyamak gibi TikTok’ta para kazanmak biraz yaratıcılık gerektirir. Yine de çok fazla takipçiniz olmasa da TikTok’ta her zaman para kazanabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz stratejilerden birazdan bahsedeceğiz.

TikTok’ta Ne Kadar Para Kazanılır?

TikTok’ta elde edilecek kazanç, platformdan nasıl faydalandığınızla doğru orantılıdır. Fakat az çok bir fikir sahibi olabilmeniz açısından TikTok para hesaplama makalemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada izlenme sayısına ve takipçi sayısına göre ortalama bir kazanç hakkında fikir sahibi olacaksınız.

TikTok’ta Nasıl Para Kazanılır?

Güvendiğiniz Bir Markayla Ortak Olun

TikTok’ta sponsorlu içerik, karşılığında değerli bir şey aldığınız içerik olarak tanımlanır. Zaten amacımız da bu, değil mi? Örneğin bir marka, çilek kokulu mumlarının ne kadar güzel koktuğundan bahseden bir TikTok videosu çekmeniz için size para ödeyebilir.

Markalar, bu tür ücretli işbirliklerine girmekle son yıllarda epey ilgilenmeye başladılar. Pazarlama üzerine yapılan bir araştırma, Aralık 2019’da ABD’li pazarlamacıların %16’sının etkileyici kampanyalar için TikTok kullanmayı planladığını gösteriyor. Ancak bu oranın Mart 2021’de bu %68’e çıktığı açıklandı. Ülkemide de bunun örneklerini görmeye başladık. Takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılar, her 2-3 içeriğinden bir tanesini sponsorlu olacak şekilde hazırlıyorlar.

Konuyu şuraya bağlayacağız; görüşleri sizinkiyle uyuşmayan şirketlerle ortak olmaya çalışmayın. Takipçileriniz videolarınızı yalnızca eğlence amaçlı izlemiyorlar, sizin ne kadar etik olduğunuzu da önemsiyorlar. Takipçilerinizin hakkınızda olumsuz düşünceler barındırmasına izin vermeyin.

Gerçekten Sevdiğiniz Markalara veya Kuruluşlara Ulaşın

Eğer vegansanız fakat aniden bir et lokantası hakkında paylaşımlarda bulunmaya başlarsanız, takipçileriniz hakkınızda hiç hoş şeyler düşünmeyecektir. Bu sadece kafa karıştırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hakkınızda ‘para için yapmayacağı şey yok’ gibi fikirler oluşmasına sebep olur. Bu nedenle, sponsorlu içeriğinizin normal içeriğinizle uyumlu olduğundan emin olun. Sosyal hayatınızla işinizi harmanlayabilirseniz, bundan takipçileriniz de hoşnut olacaklardır. Çünkü doğal olduğunuza yönelik bir imaj sergilemiş olursunuz.

Ürünlerinizi Satmak İçin TikTok’u Kullanın

Sosyal medya fenomeni olmanın en büyük avantajlarından biri, popülerliğinizi ürün satışı için de kullanabilmenizdir. Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak, takipçilerinize giyim ürünleri, süs eşyaları gibi ürünler satabilirsiniz. Aslında ne satmak istediğiniz tamamen sizin yaratıcılığınızla alakalı. Yalnızca başınıza iş açması muhtemel ürünleri pazarlamaktan uzak durun.

TikTok Hesaplarını Büyütüp Satın

Bazen işletmeler TikTok’ta var olmak isterler ancak bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. r10.net gibi sitelerde TikTok hesapları satan birçok kişi görebilirsiniz. Siz de kendinize niş bir alan belirleyip, o alana özgü içerikler oluşturarak TikTok hesabınızı büyütebilirsiniz. Belirli bir takipçi ve izlenme sayısına ulaştığınızda da hesabınızı satma yoluna gidebilirsiniz.

Sanal Hediyeleri Kabul Edin

Canlı yayın yaptığınız esnada izleyiciler, size hediye gönderebilirler. Eğer hesabınızda Canlı Hediyeler etkinse elmas da toplayabilirsiniz. Elmasları daha sonra TikTok’ta para olarak kullanabilirsiniz. Bu özelliğin etkin olabilmesi için yaşınızın en az 18 ve üzeri olması gerekiyor.

Videolarınızı Olabildiğince Profesyonel Hazırlamaya Çalışın

Önceliğiniz artık para kazanmaksa, TikTok videolarınızı yalnızca eğlence olsun diye hazırlamayı bir kenara bırakmalısınız. Markaların ilgisini çekebilmeniz için, videolarınızın modern ve iş birliğine uygun olması gerekiyor. Bu konuda size yardımı olacağına kesinlikle emin olduğumuz bir makale önerimiz olacak. Şuradaki bağlantıya tıklayarak “en iyi TikTok videosu nasıl yapılır?” sorusuna beklentilerinizi karşılayacak bir cevap almış olacaksınız.

TikTok İzleme Başına Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

Bazı popüler influencers’ların açıklamalarına göre TikTok, her 1.000 görüntüleme için yaklaşık 0,02 ve 0,04 ABD doları arası ödeme yapıyor. Bu raporların, TikTok Creator Fund programı aracılığıyla alınan ödemelere dayalı olduğunu belirtelim. Söz konusu program, TikTok’un içerik oluşturucuların platformda içerik oluşturmasını desteklemek amacıyla 2021’de tanıttığı bir programdır.

TikTok, Video Yükleme Başına Para Ödüyor mu?

TikTok, içerik oluşturuculara video üretmeleri ve yüklemeleri için herhangi bir ödeme yapmaz. Bununla birlikte TikTok, içerik oluşturucuların TikTok Creator Fund ile gelir elde etmelerine imkan tanıyor. Video görüntüleme sayısı, etkileşim oranları ve gönderiyle etkileşim kuran kullanıcıların özgünlüğü gibi faktörler, elde edilecek gelire etki eden önemli etmenlerdir. Bazı durumlarda markaların video oluşturmak için ödeme yapabileceğini de belirtelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Fazla takipçi olmadan TikTok’ta para kazanabilir miyim?

Çok sayıda takipçiye sahip bir TikTok hesabı üzerinden para kazanmak genellikle daha kolaydır. Çünkü bu sizi potansiyel bir ortak olarak markalar için daha çekici hale getirebilir. Bununla birlikte kitlenizin ilgisini çeken yüksek kaliteli içerikler oluşturarak ve kanalınıza uygun markalarla çalışarak daha az sayıda takipçiyle bile TikTok’ta para kazanmak mümkündür.

TikTok’taki içeriklerim için nasıl ödeme alırım?

TikTok Creator Fund’ın bir parçasıysanız, ödemeyi doğrudan TikTok’tan alacaksınız. Bir içerik üreticisi olarak markalarla çalışıyorsanız, genelde doğrudan marka veya markayı temsil eden bir pazarlama ajansı aracılığıyla ödeme alırsınız.

TikTok’ta para kazanmanın herhangi bir riski var mı?

Her platformda olduğu gibi TikTok’ta da para kazanmanın bazı riskleri vardır. Örnek olarak platformun para kazanmanızı etkileyebilecek politikalarını veya hizmet şartlarını değiştirebilmesini gösterebiliriz. En son gelişmelerden haberdar olmak ve olası riskleri en aza indirmek için gelir akışınızı çeşitlendirmeniz önem arz ediyor.

İlgili Yazılar

Twitch’ten Para Kazanma Yolları
Anket Doldurarak Para Kazanma Yolları