TikTok Video Yapma ve Düzenleme Rehberi

TikTok-Video-Yapma-ve-Düzenleme-Yöntemleri-1

TikTok için video yapma ve düzenlemeye yönelik yazılı olmayan kuralları veya en iyi uygulamaları öğrenmek biraz korkutucu olabilir. Neyse ki TikTok’ta başarılı olmak için profesyonel video prodüksiyon becerilerine ihtiyacınız yok. Aşağıda TikTok video yapma ve düzenleme konusunda yaratıcılığınızı arttıracak bazı ipuçlarından bahsettik.

TikTok Video Yapma ve Düzenleme

TikTok’ta video oluşturmak için iki seçeneğiniz var:

 • Kameranızla çekim yapma ve videoyu harici bir uygulamada düzenleme
 • TikTok uygulamasında çekim ve düzenleme

Bunların dışında film rulonuzdan fotoğraf ve/veya video ekleme ve bunları TikTok uygulamasında düzenleme kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.

İster uygulamanın ister telefonunuzun kamerasını kullanın, yaratıcı ve görsel olarak ilgi çekici TikTok videoları oluşturmak için en iyi ipuçlarına geçmeye başlayalım.

Geri Sayım Sayacını Kullanın

TikTok’ta kamera kayda başlamadan önce size 3 veya 10 saniyelik bir geri sayım sağlayacak geri sayım sayacını etkinleştirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde klibinizi eller serbest şekilde kaydedebilirsiniz. Ekranın alt kısmındaki artı simgesine bastıktan sonra ilk ekranda zamanlayıcıya erişebilirsiniz.

TikTok-Video-Düzenleme

Filtreler, Şablonlar ve Efektler Kullanın

TikTok, uygulama içinde filtreler, geçiş şablonları ve A/R efektleri dahil olmak üzere birçok video efekti sunar. Bazı özellikler yalnızca video içeriğinizi doğrudan uygulamada filme alırken, diğerleri ise önceden kaydedilmiş kliplere uygulanabilir.

En popüler ve çok yönlü efektlerden biri, bir fotoğraf veya videoyu arka plan olarak kullanmanıza izin veren Yeşil Ekran’dır. TikTok yaratıcıları genellikle bir şeye tepki verirken kendilerini kaydetmek, sesli anlatım yapmak veya kendilerinin bir klonunu oluşturmak için bu efekti kullanırlar.

Yeşil ekranı kullanmanın birçok yolu vardır, bu nedenle ilham almak için akışınızdaki örneklere göz atmanızı öneririz. Aşağıdaki videoda Morning Brew, arka plan fotoğrafları eklemek için yeşil ekran efektini kullanmış.

Döngü Videoları Oluşturun

TikTok’ta bir video sona erdiğinde, izleyici kaydırmadığı sürece baştan oynatmaya başlar. Video tamamlama oranı, platformda önemli bir ölçümdür. İzleyicilerin videonuzu birden fazla kez izlemesi, TikTok algoritmasına içeriğinizin ilgi çekici olduğunu söyler. Bu da videonuzun Keşfet’e düşme ihtimalini güçlendirir.

Sonuç olarak kesintisiz bir döngü oluşturmak için videonuzun sonunu başlangıcıyla eşleştirmek, izleyicileri bağlı tutmanıza yardımcı olabilir.

İyi Bir Aydınlatmaya ve Sese Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Telefonunuzun kamerası ve mikrofonuyla karşılaştırıldığında, aydınlatma ve ses kalitesini yükseltmek için birkaç ekipman almanız gerekebilir. İyi aydınlatma ve ses, içeriğinizin daha fazla kişiye hitap etmesini sağlar. Bu da görüntülemelerinizi ve etkileşim oranlarınızı artırmanıza önemli oranda yardımcı olur.

Halka ışıkların ne kadar popüler hale geldiğini fark etmişsinizdir. Oldukça kolay şekilde bulunan bu ürünler, fiyat olarak da bütçenizi pek sarmayacaktır. Karanlık bir odada veya doğal ışık almayan bir odada çekim yaptığınızda işinize fazlasıyla yarayacaktır.

TikTok-Video-Yapma-ve-Düzenleme

İyi bir sese sahip olmanın aydınlatmadan bile daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bazı TikToker’ların seslerini kaydetmek için kablolu kulaklıklarındaki mikrofonu kullandığını fark edeceksiniz. Telefon mikrofonuna kıyasla hafif bir yükseltme yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak herhangi bir donanımınız yoksa, arka plan gürültüsünün fazla olmadığı sessiz bir alanda kayıt yaptığınızdan emin olun.

TikTok Geçişleri Nasıl Filme Alınır ve Düzenlenir?

Atlamalı kesimleri geçişlerin neredeyse tamamına uygulamak oldukça kolaydır. Sıçrayarak kesme ise hiçbir efekt olmadan bir klibin birbiri ardına yerleştirilmesini içerir. Bununla birlikte bunu kusursuz hale getirmenin anahtarı, ilk klibi bitirmek ve ikinci klibi aynı yerde başlatmaktır. Aşağıdaki videoda bunun en temiz örneğini göreceksiniz.

@sarati

How I film my transition videos ❤️ (with result)

♬ … is sweaty – Kellan

Parmak Şıklatma ile Hızlı Geçişler Oluşturun

Parmak şıklatma, her yeni klibe geçiş yapmak için parmaklarınızı şıklattığınız atlama kesimindeki bir varyasyondur. Bu geçiş, genellikle birden fazla vuruşa sahip bir şarkıyla eşleştirilir. Böylelikle an’larınızı ritme göre ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki içerik oluşturucu, farklı seyahat hedefleri listesi arasında geçiş yapmak için parmak şıklatmasını kullanmış:

@maliamua

Corona didn’t stop me from travelling Europe. Here’s my travels from the last month. #travel #traveltiktok #fingersnap #sheisnotlost

♬ finger snap – мανιѕ🎈

Kayıttan Önce ve Sonra Kamerayı Kapatın

Bu yöntem oldukça basit; geçişi yapmak için elinizi veya bir nesne ile kamerayı tamamen kapatın. İkinci klipte ise kamera kapalıyken çekime başlıyorsunuz ve ardından elinizi veya nesneyi kaldırıyorsunuz.

Aşağıdaki içerik oluşturucu, eviyle ilgili yaptığı düzenlemelerin öncesi ve sonrası arasında bir geçiş yaratmak için elini kameraya koydu.

Basit ve Eğlenceli Bir Geçiş İçin Zıplayın

Sahneler arasında geçiş yapmak için atlama yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile görsel illüzyonlar yaratabilirsiniz. Çerçeveleme ve kamera hareketlerini manipüle etmeniz gerektiğinden bu geçişin biraz daha fazla çaba gerektirdiğini unutmayın. Aşağıda Wonguy isimli TikTok kullanıcısının konuyla ilgili minik bir eğitici videosunu göreceksiniz.

TikTok’a Altyazı Ekleme ve Düzenleme

Birçok TikTok videosunda, video görüntülerinin üstünde metin, yani başlıkların kullanıldığını görmüşsünüzdür. TikTok’ta, videoyu anlatmaya veya klip boyunca bir hikaye anlatmaya yardımcı olmak için sesli olmayan videolarda bile altyazı kullanmak oldukça yaygındır.

Videolarınız sesli olsa dahi her zaman altyazı eklemelisiniz. Çünkü bu yalnızca sosyal medya içeriğinizi daha kapsayıcı ve erişilebilir kılmakla kalmaz, aynı zamanda sesi kapalı olan izleyicilere de hitap etmenizi sağlar.

Instagram hikayelerine metin ekler gibi TikTok uygulaması için de metin ekleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 • Kliplerinizi yüklemek için uygulamanın altındaki kayıt düğmesine (artı simgesi) dokunun, ardından “ileri”ye basın.
 • Düzenleme ekranının altındaki “metin”e basın ve istediğiniz metni yazın.
 • Metninizi girdikten sonra rengi, yazı tipini, hizalamayı ve arka planı değiştirebilirsiniz. Metnin boyutunu değiştirmek için iki parmağınızı kullanarak büyütüp küçültebilirsiniz.

Zaman kazanmak için otomatik altyazıları kullanabilirsiniz. Otomatik altyazılar, videonuzdaki herhangi bir seslendirmeyi veya konuşulan sesi kapalı altyazılara dönüştürür. Otomatik altyazıları etkinleştirmek için uygulamanız gereken talimatlar şöyle:

 • Kliplerinizi kaydetmek veya yüklemek için uygulamanın altındaki artı düğmesine dokunun, ardından İleri’ye basın.
 • Düzenleme aşamasında, sağ taraftaki Altyazılar’ı seçin.
 • Sesin işlenmesini bekleyin ve ardından tüm yazıya dönüştürme hatalarını gözden geçirmek ve düzenlemek için Altyazılar bölümünün sağındaki kurşun kalem simgesine dokunun.
 • Altyazılar istediğiniz gibi olduğunda sağ üstteki Kaydet’e dokunun.

Otomatik altyazılar, tüm videonuz boyunca sesli konuşma yaptığınızda zamandan tasarruf etmenin en iyi yoludur.

Önemli: Videolara metin eklerken TikTok’un topluluk kurallarını ihlal edebilecek kelimeler kullanmadığınızdan emin olun . “Yasak” kelimelerin kesin bir listesi olmasa da ölüm, kendine zarar verme, cinsel içerik, küfür, şiddet ve silahlarla ilgili ifadelerden kaçının.

TikTok Videoya Müzik Ekleme

Sessiz bir TikTok, sudan çıkmış balığa benzer. Kullandığınız ses özellikle trend bir şarkıya/müziğe aitse, başarıya ulaşmanın altın kurallarından birini yerine getirmişsiniz demektir.

Videonuzu düzenlemeyi bitirdikten sonra bir şarkı seçmek yerine, en başından aklınızda bir şarkı olsun. Bu sayede video çekimlerini ritme göre senkronize etmeniz daha kolay hale gelir.

Sesi videonuzla otomatik olarak eşleştirmek için TikTok’un otomatik senkronizasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliğin kullanılabilmesi için birden fazla klip gerektirdiğini unutmayın. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Kliplerinizi kaydetmek veya yüklemek için uygulamanın altındaki artı butonuna, ardından İleri’ye dokunun.
 • Doğrudan sesler menüsüne ilerlemelisiniz. Orada değilseniz alttaki Sesler’e dokunun.
 • Kullanmak istediğiniz şarkıyı seçin; ardından TikTok bunu kliplerinizle otomatik olarak senkronize etmeye başlamalıdır. Yalnız varsayılanda değil, ses senkronizasyonunda olduğunuzdan emin olun. TikTok’un klipleri parçanın ritmine uyacak şekilde otomatik olarak kısaltacağını unutmayın.
 • Kliplerinizi yeniden düzenlemek veya uzunluklarını değiştirmek için Klibi ayarla’ya dokunun. Ardından parçayı yeni düzenlemelerinizle yeniden senkronize etmek için Otomatik senkronizasyon’a basın.
 • Otomatik senkronizasyonu kullanmak istemediğinize karar verirseniz, kliplerin orijinal sesini kullanmak için Varsayılan’ı seçin.
 • Sesi istediğiniz duruma getirdiğinizde Bitti’ye dokunun.

TikTok’ta bir videoyu müzik parçasının vuruşlarına göre ayarlama konusunda üçüncü taraf uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Bu anlamda geliştirilmiş çok iyi fotoğraf ve video düzenleme uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalardan birini kullanarak video düzenleme işlemine geçebilirsiniz.

Videonuzu bir müzik parçasıyla eşleşecek şekilde nasıl düzenleyeceğinizi aşağıda madde madde göreceksiniz:

 • Kullanmak istediğiniz sesi veya parçayı içeren TikTok videosu bulun.
 • Paylaş butonuna dokunup ardından Videoyu kaydet’i seçin .
 • Video düzenleme uygulamanızı açın ve film rulonuzdan indirilen TikTok videosunu seçin.
 • Sesi ayıklayın (tam adımlar, kullandığınız uygulamaya göre değişir).
 • Orijinal video klibi silin.
 • Kendi kliplerinizi ekleyin ve düzenlemelerinize rehberlik etmesi için çıkarılan sesi bir destek parçası olarak kullanın.
 • Bitmiş videonuzu TikTok’a yükledikten sonra Sesler’e dokunun ve kaydettiğiniz orijinal TikTok videosundan parçayı seçin.
 • Orijinal sesin işaretini kaldırın ve/veya Ses Düzeyi’ne dokunun. Ardından orijinal sesin ses düzeyini 0’a kaydırın.

Aşağıdaki videoda, TikTok videolarından sesin nasıl çıkarılabileceğine dair mini bir eğitim göreceksiniz.

TikTok Dans Videosu Nasıl Yapılır?

TikTok’ta her zaman viral olan bir video türü de dans videolarıdır. Bu tür içerikler hazırlamak istiyorsanız, öncelikle telefonunuzun ön kamerasını açın ve düz bir yüzeye kurun. Bu taktik, hareketleri düzgün bir şekilde tekrarladığınızdan emin olmak için size en iyi görünümü verecektir. Ardından şu adımları takip ederek bir TikTok dans videosu hazırlayabilirsiniz:

 • Telefonunuzdan TikTok uygulamasını açın.
 • Ekranın alt ortasındaki + simgesine dokunun.
 • Şimdi ekranın üst ortasındaki “Ses ekle” yazılı seçeneğe dokunun.
 • Arama çubuğuna dokunarak kullanmak istediğiniz sesi arayın.
 • Sese dokunup videonuza eklemek için kırmızı onay işaretine dokunun.
 • Kayda hazırlanmak için telefonunuzu en iyi konuma ayarlayın.
 • Ekranın sağ tarafındaki zamanlayıcı simgesine dokunun.
 • 3 veya 10 saniyelik geri sayımlardan birini seçin.
 • Geri sayımı başlat” deyin.
 • Dansınızı kaydedin.
 • Kaydettiğiniz dansa herhangi bir filtre, efekt, çıkartma veya metin ekleyin.
 • İleri seçeneğine dokunun.
 • Videonun başlığını yazıp diğer ayrıntıları doldurun.
 • Gönder‘e dokunun.

TikTok’ta Ağır Çekim Video Nasıl Yapılır?

TikTok’ta viral olan bir diğer video trendi de ağır çekim videolardır. Böyle bir video hazırlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Telefonunuzdan TikTok uygulamasını açın.
 • Ekranın altında, orta kısımda bulunan + simgesine dokunun.
 • Videoyu normalde yaptığınız gibi kaydedin.
 • Ardından ekranın sol alt köşesinde yer alan Efektler simgesine dokunun
 • Alt seçenekler satırına gittikten sonra sağa gidin ve Zaman‘ı seçin.
 • Ağır çekim moduna dokunun.
 • Efekti videonuzun istediğiniz yerine taşımak için videonun altında bulunan çubuğu kullanın.
 • Ardından ekranın sağ üst köşesindeki Kaydet‘e dokunun.
 • Başka filtreler, efektler, çıkartmalar veya metinler ekleyin.
 • İleri seçeneğine basın.
 • Videonuza başlık atayın ve diğer ayrıntıları ekleyin.
 • Gönder‘e dokunun.

Sonuç

Yukarıdaki yöntemlerin, TikTok’ta yeni olan bir kullanıcıya kılavuzluk etmesi açısından oldukça yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında uygulanabilecek farklı yöntemler elbette vardır. Sonuçta TikTok’ta içerik üretme işini profesyonelce yapan çok sayıda kullanıcı var. Ve bu videoları üretmek için oldukça pahalı ekipmanlara sahipler. Bizse elinde yalnızca telefonu ve maliyeti düşük birkaç ekipman ile video üretimi konusunda rehberlik etmeye çalıştık. Umarız istediğiniz kalitede videolar üretebilmenize destek olmuşuzdur.

İlgili Yazılar

TikTok Para Kazanma Stratejileri
TikTok Para Hesaplama
TikTok Video İndirme Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WhatsApp İlk Mesaja Gitme | En İyi 4 Yöntem