Twitter Hesabı Nasıl Açılır?

Akıllı telefonların, bilgisayarların ve internet kullanımın yaygınlaşması, hayatımıza onlarca yenilik getirdi. Bu yeniliklerin başında da sosyal ağlar yer alıyor. Bugün milyarlarca insan, Facebook, Twitter, Instagram ya da TikTok gibi sosyal ağlara günlerinin ciddi bir bölümünü ayırıyor. Peki dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Twitter’da hesap açma işlemi nasıl yapılır?

2006 yılından beri hayatımızın içerisinde olan Twitter, düşüncelerinizi 280 karakterle sınırlayarak anlatabilmenize imkan tanıyor. Bu noktada, eğer sahip olduğunuz hesap kilitli değilse, yaptığınız bir paylaşımın Twitter’ın sahip olduğu 199 milyon aktif kullanıcının tümüne ulaşabileceğini ifade edebiliriz. Peki Twitter’da nasıl hesap açarak, dünya çapındaki kullanıcılara ulaşacaksınız?

Twitter’da hesap açmak için yapmanız gerekenler

 • Buraya tıklayarak Twitter’ın we sayfasına giriş yapın.
 • İsim bilginizle birlikte telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi girin.
 • Doğum tarihinizi girin ardından ileri butonuna tıklayın
 • Deneyimini Özelleştir başlığı altında yer alan kutucuğu, kendi tercihinize göre seçin ileri butonuna tıklayın.
 • Hesabını Oluştur menüsü altında yer alan bilgilerinizi kontrol edin ve “Kaydol” butonuna tıklayın.
 • e-posta adresinize ya da telefon numaranıza gelen kodu girin. İleri butonuna tıklayın.
 • Şimdi sizden ikinci bir bilgi istenecek. Bu bilgi, kaydın ilk bölümünde e-posta adresinizi verdiyseniz telefon numaranız, telefon numaranızı verdiyseniz de e-posta adresiniz olacak. İlgili bilgiyi girin ve İleri butonuna tıklayın.
 • Az önce verdiğiniz bilginize gelen onaylama kodunu karşınıza çıkan ekrana yazın ve İleri butonuna tıklayın.
 • Twitter’daki hesabınızda kullanacağınız, benzersiz bir kullanıcı adı oluşturun. Bu kullanıcının adının yalnızca size özel olduğunu unutmayın.

Eğer sizler de daha önce Twitter kullanmadıysanız ve Twitter’da hesap nasıl açılır diye merak ediyorsanız, size anlattığımız bu adımları takip ederek hesabınızı oluşturabilirsiniz. Peki Twitter’da hesap açmak için neden e-posta adresi ve telefon numarası gerekiyor?

Twitter’da hesap açmak isteyen bir kullanıcının, hesabına daha sonraki dönemde yeniden ulaşabilmesi için bazı bilgilerini platforma vermesi gerekiyor. Bu noktada her platform, kendine özel bazı bilgiler talep ediyor. Örneğin YouTube’da hesap açarken nasıl Google’a ait hesabınızı kullanıyorsanız, Twitter’da da e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı vermeniz gerekiyor.

Twitter’da hesap açarken dikkat edilmesi gerekenler

Twitter’da hesap açarken verdiğiniz bilgilerin, hesabınızın güvenliğini sağlamak için kritik önem arz ettiğini unutmamanız gerekiyor. Özellikle de Twitter’a giriş yapmak için kullanacağınız bilgileri unutursanız, hesabınıza bir daha erişememe durumunuz bile olabilir. Bu yüzden, diğer her şeyden önce platforma verdiğiniz telefon numarası ya da e-posta adresine erişiminiz olduğunu ve olacağını unutmayın.

Twitter’a vereceğiniz önemli bilgilerden bir tanesi de doğum tarihiniz. Twitter, herhangi bir şey üzerine hesap açabileceğiniz bir platform. Yani dilerseniz, evcil hayvanınız için bile Twitter hesabı açma işlemi yapabilirsiniz. Ancak platform yönetimi, hesabı kullanacak kişinin doğum tarihinin önemli olduğunu belirtiyor.

Twitter’da hesap açmak kolay olsa da bu hesabı kullanarak milyonlarca kullanıcıya ulaşmak pek de kolay bir şey değil. Zira platformda sizin gibi yüz milyondan fazla kullanıcı mevcut. Bu yüzden çok sayıda kullanıcıya ulaşmak için açtığınız hesabın ilgi çekici bir yapıya sahip olması gerekiyor. Peki Twitter’da daha çok kişiye ulaşmak için neler yapabilirsiniz?

Twitter’da daha fazla kişiye nasıl ulaşılır?

 • Etkileyici bir hesap oluşturmaya çalışın. Kullandığınız isim, benzersiz kullanıcı adı ve profil ile kapak resmine kadar her şeyin özel olmasına dikkat edin.
 • Twitter’daki gündem konularını takip edin. “Topik”, “Etiket” ya da “hashtag” olarak da bilinen konular, daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmanız için kritik önem arz etmektedir.
 • Tweet paylaşımı yaparken gündemde yer alan etiketleri kullanın. Böylelikle o etiketi inceleyen tüm kullanıcılara ulaşma imkanı yakalarsınız. Hatta bazı durumlarda birden çok etiket bile kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcılarla etkileşime girmekten çekinmeyin. Özellikle de belirli bir kişiyle iletişime geçmek istiyorsanız, o kişinin yaptığı paylaşımlara yanıtlar verin. Şanslı gününüzdeyseniz, dakikalar içerisinde bile yanıt alabilirsiniz.
 • İnsanları takip edin, takipçi sayınızın da artmasını sağlayın. Hatta Twitter’da bu konuyla ilgili hesaplar, etiketler bile mevcut. İnsanlar, bu sayede birbirlerini bularak yaptıkları paylaşımları destekliyor, böylelikle Twitter’da daha fazla sayıda insana ulaşma imkanı yakalıyorlar.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi; Twitter’da hesap açma işlemlerini hallettikten sonra mümkün olan en yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız, bunu sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Özellikle de gündem konularını takip edip, yaptığınız paylaşımlara bu konuları eklemek, milyonlarca kullanıcıya ulaşmanızı bile sağlayabilir.

İçeriğimizin buraya kadarki bölümlerinde, Twitter hesabı nasıl açılır, Twitter’da hesap açma işleminde dikkat edilmesi gerekenler ve Twitter’da çok sayıda kullanıcıya nasıl ulaşılır gibi soruların yanıtlarına baktık. Dilerseniz şimdi de Twitter hesabınızı nasıl güvende tutacağınıza bakalım.

Twitter hesap güvenliği nasıl sağlanır?

Yalnızca Twitter değil, hangi platformu kullanıyor olusanız olun, hesap güvenliğini sağlamak için öncelikle güçlü bir şifre belirlemeniz gerektiğini unutmayın. Twitter’da hesap güvenliği sağlarken de kritik bir önem arz eden şifrenizin, büyük ve küçük harf, rakam, özel karakter ve noktalama işareti gibi farklı karakter türlerini içerdiğinden ve şifrenizin en az 8 karakterden oluştuğundan emin olun.

Güçlü şifreler demişken, size göre çok güçlü olan bir şifre bulmuş ve bu şifreyi tüm sosyal medya hesaplarınızda kullanıyor olabilirsiniz. Bunun çok büyük bir yanlış olduğunu kesinlikle unutmayın. İnternet ortamında kullandığınız her hesapta, farklı bir şifre kullanmaya çalışın. Bu da Twitter’da hesap güvenliği seviyesini artırmanızı sağlayacaktır.

Twitter hesap güvenliğini sağlamanın güçlü ve benzersiz şifreden sonraki en etkili yolu, iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Twitter, kullanıcıların iki faktörlü kimlik doğrulaması yapabilmesi için farklı yöntemler sunuyor. Bunlardan bir tanesi, cep telefonunuza gönderilecek olan kısa mesaj. Bir diğeri ise Twitter’daki “yedek kodlar”. Peki Twitter’da iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi nasıl yapılır?

Twitter’da iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl etkinleştirilir?

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” menüsüne girin.
 • “Güvenlik ve Hesap Erişimi” bölümüne tıklayın.
 • “Güvenlik” menüsüne giriş yapın.
 • “İki faktörlü kimlik doğrulaması” butonuna tıklayın.
 • “Kısa mesaj”, “üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması”, “güvenlik anahtarı” ya da “yedek kodlar”dan size en uygun olanını seçin.
 • Seçtiğiniz yönteme göre size verilen talimatları uygulayın.

Eğer sizler de Twitter hesap güvenliğini en iyi şekilde sağlamak istiyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini mutlaka yapın. Özellikle de kısa mesaj ile iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi, SIM kartınız kopyalanmadığı ve akıllı telefonunuza bir kötü amaçlı yazılım bulaşmadığı durumlarda çok etkili bir yöntemdir.

Bu arada; Twitter’da iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi için üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Bu noktada Google Authenticator ya da 1Password gibi süre kısıtlaması olan kimlik doğrulama uygulamaları, Twitter tarafından tavsiye edilen yazılımlar olarak karşımıza çıkıyor.