Twitter’da Hesap Silme ve Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren platformlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Twitter. Dünyanın en büyük mikroblog sitelerinden bir tanesi olan Twitter, bir fikri 280 karaktere sığdırarak aktarmaya çalıştığınız bir mecra. Ancak kimi kullanıcılar, Twitter’a bir süre ara vermek ya da bu platformu hayatından çıkarmak istiyorlar. İşte bu noktada da Twitter hesap silme nasıl yapılır sorusu ön plana çıkıyor.

2006 yılından beri hayatımızın içerisinde olan Twitter, dünyanın en çok kullanıcıya sahip olan mecralarından biri. Ancak Twitter, özellikle de son yıllarda çeşitli tartışmaların öznesi haline geldi. Öyle ki “troll” olarak isimlendirilen kullanıcı kitlesinin giderek yayılması, müstehcen içeriklerin bolluğu ve siyaset, kullanıcıları Twitter’dan uzaklaştırmaya başladı. İşte bu yüzden sizlere, Twitter’da hesabınızı nasıl sileceğinizi anlattık.

Twitter hesap silme işlemi nasıl yapılır?

  • Twitter’a internet tarayıcısı üzerinden ya da mobil uygulama aracılığıyla giriş yapın.
  • Ayarlar bölümüne girin.
  • Hesap ayarları seçeneğine dokunun/tıklayın.
  • “Hesabı devre dışı bırak” butonuna dokunun/tıklayın.
  • Şifrenizi girin.
  • “Devre dışı bırak” butonuna dokunun/tıklayın.

Twitter hesap silme işlemi aslında çok kolay. Eğer platformu aktif olarak kullanıyorsanız, Twitter hesabınızı saniyeler içerisinde silebilirsiniz. Ancak buradaki silmeden kast ettiğimiz şey, hesabın o an itibarıyla Twitter veritabanından kaldırmak değil. Platform, ne yazık ki böyle bir şeye izin vermiyor. Dilerseniz şimdi, neden böyle bir şey olduğunu irdeleyelim.

twitter hesap silme

Twitter hesabı nasıl silinir diye merak ediyorsanız, bu işlem için öncelikle Twitter hesabınıza giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Dilerseniz akıllı telefon ya da tablet üzerinden, dilerseniz de bilgisayarınızı kullanarak Twitter hesabınıza giriş yapın. Hesabınızı silmek için yapmanız gereken ikinci adımsa, platformun ayarlar bölümüne girmek. Bu bölüm hem uygulama hem de tarayıcıda ekranın sol kısmında yer almaktadır.

Mikroblog platformunun ayarlar bölümü, kullanımı kolay bir şekilde tasarlanmış. Öyle ki buradaki her şey çok rahat bir şekilde bulunabiliyor. Sizin ihtiyacınız olan şey “Hesap” ayarları menüsüne giriş yapmak. Çünkü hesabınızı silmek istediğinizde ancak bu menüyü kullanarak bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Aksi takdirde Twitter hesabınızı silmeniz mümkün olmayacaktır.

twitter hesap silme

Hesap ayarları bölümünde, Twitter’daki hesabınızla ilgili tüm detaylara ulaşabiliyorsunuz. Örneğin bu menü üzerinden kullanıcı adınızı, telefon numaranızı ve hatta şifrenizi bile düzenleyebilirsiniz. İşte Twitter hesabınızı silmek için de bu menüyü kullanmanız gerekiyor. Zaten bu bölüme girdiğinizde “Hesabınızı devre dışı bırakın” yazan bir seçenekle karşılaşacaksınız.

Twitter hesap silme işlemi için “hesabınızı devre dışı bırakın” butonuna tıkladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, şifrenizi girip hesabın devre dışı bırakılmasına onay vermek. Bu işlem, Twitter’da bugüne kadar kullanmış olduğunuz hesap ya da hesapların diğer kullanıcılar tarafından görülmesini engelleyecektir. Ayrıca kullanıcılar, sizin daha önce yaptığınız paylaşımları da artık göremez olacaklar.

Twitter, kullanıcılarına aslında çoğu zaman avantajlı olan bir imkan tanıyor. Şöyle ki bir platformdaki hesabınızı silmek, o platformda kayıtlı olan tüm verilerinizin tamamen silinmesini sağlar. Ancak Twitter, kullanıcıların geri dönebileceklerini düşünerek böyle bir şeye izin vermiyor. Yani Twitter hesabını kapattığınızda, yalnızca kullanıcıların sizi görmesini engellemiş oluyorsunuz.

Bu durum, sonsuza dek devam etmiyor. Twitter yönetimi, hesaptaki verilerin 30 gün boyunca veritabanlarında saklanacağını, bu sürenin sonunda da tüm verilerin silineceğini söylüyor. Bunu şöyle özetleyebiliriz. Eğer hesabınızı 30 gün içerisinde yeniden açarsanız, takipçileriniz, takip ettiğiniz kişiler, yaptığınız paylaşımlar ve beğenileriniz olduğu gibi kalacak. Bu sürenin sonunda ise böyle bir şeyin olması mümkün değil.

Twitter hesabı nasıl silinir konusunda bilmeniz gereken hususlardan bir tanesi de dilediğiniz takdirde Twitter’daki verilerinizin bir kopyasına ulaşabilecek olmanız. Nasıl mı? Eğer Twitter’daki hesap bilgilerini, hesap geçmişini, hesap etkinliğini ve uygulamadaki diğer verilerinizi içeren bir ZIP dosyası olarak almak isterseniz, Twitter bunu saniyeler içerisinde sizin için hallediyor.

Twitter’daki hesabınızı devre dışı bırakmak için girdiğiniz son sayfada, “Bilmen gereken diğer konular” başlıklı bir bölüm bulunuyor. İşte bu bölümde yer alan alt kısımlardan bir tanesi de verilerinizin indirilmesini sağlıyor. Ancak bunu yapmak istiyorsanız, verileriniz teslim edilene kadar hesabınızı silmemelisiniz.Aksi takdirde verilerinize ulaşamazsınız.

Twitter hesabımı tekrar nasıl açarım?

twitter hesabı tekrar açma

Twitter hesap silme rehberimizi buraya kadar olan kısmında, Twitter hesabınızı silmek için yapmanız gerekenlerin neler olduğundan bahsettik. Buraya kadar her şeyin anlaşılmış olduğunu düşünüyoruz. Şimdi de sizlere, kapatmış olduğunuz bir hesabı nasıl aktifleştireceğinizi anlatacağız. Dilerseniz hemen, bu konunun detaylarına bakalım.

Sizlere az önce, Twitter’ın hesabınıza ait tüm bilgileri 30 gün boyunca sakladığından bahsetmiştik. Zira platform yönetimi, kullanıcının 30 gün içerisinde yeniden dönmek isteyebileceğini düşünüyor, bu yüzden de böyle bir şey yapıyordu. İşte siz de bu kullanıcılardan bir tanesi olabilirsiniz. Eğer böyle bir şey olursa, yapmanız gereken şeyler oldukça basit.

Twitter’da hesap silme işlemini tamamlamış olan bir kullanıcı, 30 gün geçmediği takdirde platforma kaldığı yerden devam edebiliyor. Bunu yapmak isterseniz, diğer her şeyden önce Twitter’ın mobil uygulamalarını indirmeniz ya da platformun internet sitesine erişmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise yeni bir kullanıcı olmadığınız için, “Giriş yap” bölümünü kullanın.

Twitter’a giriş yap bölümüne ulaştıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kapattığınız hesabın bilgilerini yeniden girmek. Bu bağlamda, hesabı açarken hangi veriyi girdiyseniz (e-posta, telefon numarası gibi) o bilgiyi ve şifrenizi girin. Ardından da giriş yap butonu aracılığıyla hesaba yeniden giriş sağlayın. Ancak bu işlem, doğrudan gerçekleştirilmeyecektir. Çünkü Twitter, bu noktada kullanıcıyı bir kez daha uyarıyor.

Kapalı Twitter hesabını yeniden açarken giriş bilgilerinizi verdikten sonra, bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarı, daha önce kapatılmış olan bir hesaba erişmeye çalıştığınızı ve bunu yapmayı gerçekten isteyip istemediğinizi soruyor. Onay verdiğiniz takdirde de hesabınız yine eskisi gibi teslim ediliyor. Ancak paylaşımlar, takip edilenler ya da beğeniler gibi bölümler, açıldığı an eksik kalabilir. Bu da saatler içinde düzelecektir.

Bu içeriğimizde sizlere, Twitter hesabı nasıl silinir konusunu anlatmaya çalıştık. Ayrıca sildiğiniz bir hesaba yeniden erişmek istediğinizde de neler yapmanız gerektiğinden tüm detayları ile bahsettik. Dileriz ki bu rehber, konuyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi anlamanızı sağlamıştır. Başka bir rehberde görüşmek üzere…