Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır? [iPhone – Android]

Bir uygulamayı telefonunuzda gizlemek için birçok sebebiniz olabilir. Bazı uygulamaların özel olmasını istemeniz kadar doğal bir şey olamaz. Bu en çok da Tinder ve benzeri uygulamalar kullanan kişilerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Telefonunuzun ana ekranı açıkken bu tarz uygulamaların başkaları tarafından görünmemesini isteyebilirsiniz.

Size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız fakat öncelikle şunu unutmamalısınız: Uygulamaları gizlemek, onları tamamen görünmez hale getirmez. Telefonla biraz anlayan hemen herkes, uygulamaları çok fazla zaman geçmeden bulabilir. Bizim amacımız ise bu aramayı olabildiğince zorlu hale getirmektir.

Uygulama Gizleme – iPhone

Başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeylerden bahsetmeliyiz:

 • Apple, cihazlarında uygulamaları gizlemek için resmi bir yöntem sunmaz. Bu makale, gizlemek istediğiniz uygulamaları bir klasörde saklamayı ve ana ekranda görünmesini engellemeyi içerir.
 • iPhone’lardaki klasörler birçok uygulama ‘sayfasını’ destekler. Böylelikle ek güvenlik için bu sayfaların sonunda yer alan simgeleri gizleyebilirsiniz.
 • Yüklediğiniz uygulamaları aramayı mümkün kılmak için iPhone’unuzdaki ayarları değiştirebilirsiniz.
 • Bir adım daha ileri giderek iPhone’unuzu jailbreak yapabilir, bu uygulamaları tamamen gizlemek için Springtomize 3 gibi uygulamalar kullanabilirsiniz.

Uygulamaları ihtiyacınıza göre düzenleme yeteneği, Apple’ın kullanıcılarına sunduğu özelliklerden bir tanesidir. Klasörler oluşturup uygulamaları türlerine göre gruplamak ve ihtiyacınız olanı bulmak için arayüzde hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey ise saklamak istediğiniz bazı uygulamaları tamamen gizlemek. Bu nedenle, bir uygulamayı yabancılara veya cihazınıza erişimi olabilecek kişilere asla %100 görünmez hale getiremezsiniz. Sadece bulmalarını zorlaştıracak bazı püf noktalarını uygularsınız. Şimdi bu püf noktalarının ne olduğuna bir bakalım:

Ana Ekran Klasörlerinde Uygulama Gizleme

Bu yöntem, cihazınıza yüklemiş olduğunuz diğer birçok uygulama arasından başkalarının görmesini istemediğiniz uygulamaları gizlemenizi önerir. Uygulamaların simgeleri bu şekilde tamamen gizlenmez. Ancak bulunması da o kadar kolay değiştir.

İlk başta işe yarar bir yöntem gibi görünmese de iPhone’unuz uygulamalarla doluysa, bazı uygulamaları gözden uzak tutmak için iyi bir çözüm olabilir. Teknik bilgilere sahip olmanıza gerek kalmadan işinizi hızlı bir şekilde yapabileceksiniz:

 • İlk olarak iPhone’unuzda var olan bir klasör seçin.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamanın simgesini seçin ve sallanmaya başlayana kadar basılı tutun.
 • Bu uygulamayı seçtiğiniz klasöre sürükleyin.
 • Ana ekrandan uygulamaların yalnızca ilk sayfası göründüğünden, 2. sayfaya veya daha sonrasına yerleştirmek için uygulamayı klasörün içinde sağa sürüklemeye devam edin.

Bu yöntem, uygulamaları klasörlerinizde gizlemek kullanabileceğiniz en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Tek bir klasörde 12 sayfa olacak kadar uygulama saklayabilirsiniz. 11 sayfa boyunca uygulama içeren bir klasörünüz olabilir. Böylelikle seçtiğiniz uygulamayı klasörün son sayfasına atayarak gizlemiş olursunuz.

Uygulama Kitaplığı ile Uygulama Gizleme

iPhone’unuzda en son iOS yazılım güncellemesi yüklüyse, Uygulama Kitaplığı adlı yeni bir bölümün bulunduğunu fark etmişsinizdir. Bu, iPhone’unuzda yüklü olan her uygulamayı türlerine göre otomatik olarak klasörlere ayırmanızı sağlayan bir bölümdür. Örneğin, sosyal uygulamalar için Sosyal Ağ gibi klasörler bulunur. Gizlemek istediğiniz uygulamaları ana ekrandan kaldırıp daha az görünür hale getirmek için uygulama kitaplığı klasörlerinde bırakarak düzenleyebilirsiniz.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • İlk olarak ana ekrandan kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine uzunca basılı tutun.
 • Bir açılır pencere göründüğünde “Uygulamayı Kaldır“ı seçin.
 • Ardından “Uygulamayı Ana Ekrandan Kaldır“ı seçin. Uygulama ana ekrandan gizlenecek ve özel olarak bu uygulama kitaplığına taşınacak.
 • Bu kitaplığa erişmek için son sayfaya ulaşana kadar sağa kaydırmaya devam edin. Burada, hızlı bir şekilde bulmak istediğiniz belirli uygulamaları bulmak için bir arama çubuğu kullanabilirsiniz.

iPhone’da Uygulamaların Aranmasını Gizleyin

Daha önce uygulamaları klasörlerde gizlemenin, onları bulmayı zorlaştırmanın iyi bir yolu olduğundan bahsetmiştik. Fakat iPhone’dan anlayan bir kişi cihazın arama işlevini kullanarak gizlediğiniz uygulamayı birkaç saniyede bulabilir. Ancak yine de uygulamaların iPhone’da aranmasını gizleyebilirsiniz:

 • Ayarlar menüsünü açın.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamaları görene kadar ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Önce gizlemek istediğiniz uygulamaya, ardından Siri ve Arama yazılı menüye dokunun.
 • İçeriği Ara’da Göster” ve “Bu Uygulamadan Öğren” gibi seçenekler arasında geçiş yapmayı seçin. Bu geçişlerden bazıları seçimlerinize bağlı olarak kendi kendine kaybolabilir ancak bu normal bir durumdur.

Şu an iPhone’da birden fazla uygulamayı aynı anda gizlemenin bir yolu yok. Bu sebeple birden fazla uygulamayı gizlemek için bu işlemi her bir uygulama için tekrarlamanız gerekecek. Uygulamayı tekrar görünür hale getirmek için yukarıdaki işlemleri tekrar uygulayarak Siri ve Arama’ya ulaşmalısınız.

Jailbreak ile iPhone Uygulama Gizleme

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki jailbreak yapmak, asla iyi bir fikir değildir. Bu işlem, iPhone’unuzu kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere maruz bırakacaktır. Fakat iPhone’unuz zaten jailbreak’li ise o halde bir uygulama önerebiliriz. Yaklaşık 3 MB boyutunda olan Springtomize 3 adlı uygulama, iPhone’unuzdaki uygulamaları gizlemenize yardımcı olacaktır.

Uygulama Gizleme – Android

Yöntemlerden bahsetmeye başlamadan önce bazı bilmeniz gereken detaylardan bahsedelim:

 • Uygulamaları genellikle tüm Android telefonların ana ekranlarından veya uygulama klasörlerinden gizleyebilirsiniz. Onları bulmak için klasör içinde aramanız gerekecek.
 • Uygulamaları gizleyerek arkadaşlarınızın, ailenizin veya çocukların bu programlara izinsiz olarak erişmesini engellemiş olursunuz.
 • Telefonunuz uygulamanın gizlenmesine izin vermiyorsa, üçüncü taraf uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Samsung Telefonlarda Uygulama Gizleme

 • Ayarlar‘a (Dişli Simgesi) gidin ve ‘Ekran‘a dokunun.
 • Ana ekranı görene kadar aşağı doğru kaydırın.
 • Sonra Uygulamaları Gizle‘ye dokunun ve ana sayfanızdan kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçin.

Honor ve Huawei Telefonlarda Uygulama Gizleme

Hem Honor hem de Huawei cihazlar için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

 • Cihazınızdan ana ekrana gidin.
 • Ekranda iki parmağınızı birbirine yaklaştırarak bir ‘uzaklaştırma‘ hareketi yapın.
 • Ekle‘yi seçin.
 • Bu ekrandan veya uygulama klasöründen gizlemek istediğiniz tüm uygulamaları seçin.

Tüm yapmanız gerekenler bu kadardı.

Üçüncü Taraf Uygulama ile Android Uygulama Gizleme

Şahsen bu seçeneği kullanmanızı pek önermiyorum. Çünkü hem nasıl çalıştıklarını anlamak için epey zaman harcıyorsunuz hem de telefonunuza ekstra bir uygulama daha yüklemiş oluyorsunuz. Yine de böyle bir çözüm arıyorsanız, Google Play Store’daki en popüler uygulamalardan Nova Launcher‘ı kullanabilirsiniz.

İlk olarak uygulamayı test etmek ve size uygun olup olmadığını görmek için birkaç gün boyunca ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz. Ardından uygulamaları hemen gizlemek için Nova Prime’ın ücretli sürümünü edinmeniz gerekiyor. Ücretli sürümden sonra Nova Launcher’ı telefonunuz için varsayılan olarak ayarlamalısınız. Bunu basitçe yapabilirsiniz; sadece ayarlara gidip ana sayfa seçeneği için Nova Launcher’ın yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Bu işlemlerin ardından uygulamanın üzerince uzunca basılı tutarak uygulamanın Ayarlar menüsüne gidin. Buradan Apps (Uygulamalar) menüsünden istediğiniz uygulamaları gizleyin.

Başka bir uygulama olarak da Apex Launcher‘dan faydalanabilirsiniz. Uygulamayı indirip yükledikten sonra Ayarlar menüsüne gidip Klasör ayarlarına ve uygulama gizleme bölümüne göz atabilirsiniz.

Sonuç

Artık cihazlarınızda görünmesini istemediğiniz uygulamaları gizlemeyle ilgili daha donanımlı olduğunuzu umuyorum. Makalemizi sonlandırmadan önce yardımcı olabilecek önemli bir bilgileri tekrar gözden geçirelim.

Apple, uygulamaları resmi olarak gizlemek için güvenilir bir yol yayınlamadığından, kullanıcıların uygulamaları gizleyebilmeleri için bazı taktikler uygulaması gerekiyor. Uygulamaları mevcut klasörlerin içine gizleyebilir, arama yaparken Siri’nin bu uygulamaları bulmasını engelleyebilir veya cihazı jailbreak yapabilirsiniz.

Android kullananlar ise genellikle marka ve modele göre değişik yöntemlere sahiptir. Bunun yerine Nova ve Apex gibi uygulamalardan da faydalanabilirsiniz.