WhatsApp Başka Telefonda Açık mı Değil mi Nasıl Anlarım?

WhatsApp, tamamen özel olmasını istediğimiz dünyanın en popüler mesajlaşma platformudur. Bu sebeple de WhatsApp’ın başka telefonda açık olup olmadığını bilmek istememiz çok doğal. Belki ebeveynlerinizin sizi çok sıkı denetlediğini veya sevgilinizin WhatsApp’ınıza gizlice girdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Böyle bir senaryoda kuşkularınızın daha da büyümemesi için bazı şeylerden emin olmanız gerekiyor.

WhatsApp’ın Başka Telefonda Açık Olduğunu Gösteren Detaylar

Bağlı Cihazlar Listenizi Kontrol Edin

Birçok mesajlaşma uygulaması gibi WhatsApp da telefonunuzu kullanmak zorunda kalmadan mesajlaşabilmeniz için hem masaüstü uygulaması hem de web uygulaması sunar. Bu uygulamalar, mobil üzerinden gönderdiğiniz mesajların bilgisayarınızda size ulaşması için bir bilgisayarı mobil WhatsApp hesabınıza bağlayarak çalışır. Bu cihazlar daha sonra uygulamadaki seçenekler menüsüne tıklayarak görebileceğiniz bağlı cihazlar listesine eklenir.

Birisi mesajlarınızı görmek ve sizin için birine mesaj göndermek için WhatsApp’ınıza erişmek istediğinde, bilgisayar ekranınızda görünen QR kodunu akıllı telefonuyla taraması gerekiyor. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, WhatsApp’taki Bağlı Cihazlar‘a muhakkak göz atmalısınız.

Bağlı Cihazlar ile WhatsApp’ınıza bir kişinin erişip erişmediğini kontrol etmek ve çıkış yapmasını sağlamak için şu adımları izleyin:

  • Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
  • Android için Diğer seçenekler > Bağlı Cihazlar sıralamasını takip edin.
  • iPhone için Ayarlar > Bağlı Cihazlar sıralamasını takip edin.
  • Yabancı olduğunu düşündüğünüz cihazın üzerine dokunun.
  • Son olarak ÇIKIŞ‘a dokunun.

Garanti olması açısından tüm cihazlardan çıkış seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Ardından WhatsApp’ı tekrar telefonuzla eşleştirip kullanmaya devam edebilirsiniz.

WhatsApp Hesabında Garip Değişiklikler

WhatsApp hesabınızda hiçbir ayarı değiştirmemiş olmanıza rağmen bazı garip değişiklikler fark ettiniz mi? Bu değişiklikler gizlilik ayarlarınızda bir değişiklik, yeni bir profil resmi veya WhatsApp kişilerinizdeki bir kişiye gönderilen garip mesajlar olabilir. Bu değişikliklerden herhangi birini fark ettiğinizde, birisinin hesabınızın kontrolünü başka bir cihazdan sağladığı sonucuna varabilirsiniz.

WhatsApp’ın Çok Yavaş Çalışması

Birisi WhatsApp hesabınızı takip etmek için bir WhatsApp takip programı kullandığında, bu, telefonunuzdaki diğer uygulamalara kıyasla uygulamanın kendisini yavaşlatabilir. WhatsApp’ınızda böyle bir şey fark ettiğinizde (uygulamanın çökmesi gibi), konuşmalarınızda garip mesajlar fark etmeseniz bile birisinin hesabınızı uzaktan takip ettiği sonucuna varabilirsiniz.

WhatsApp Kullanırken Telefonun Aşırı Isınması

WhatsApp’taki mesajlarınızın gözetlendiğini gösterebilecek bir başka işaret de telefonunuzun diğer uygulamaları kullandığınızda ısınmamasına rağmen WhatsApp’ı kullandığınızda çok ısınmasıdır. Bunun nedeni, telefonunuzun aynı anda iki şeyi yapması olabilir. Yani WhatsApp’ı kullandığınız sırada bir telefon takip programı ile gözetleniyor olabilirsiniz.

İşte tüm bu detaylar, WhatsApp hesabınız başka telefonda açık mı değil mi sorusuna bir cevap bulmanızı sağlayacaktır.

Birinin WhatsApp’ımı Kullandığını Nasıl Anlarım?

Birinin WhatsApp hesabınıza erişiminin olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, bunu öğrenmenin birkaç yolu vardır:

  • Profil resmini kontrol edin: Kişinin WhatsApp’ta bir profil resmi varsa, bu genellikle bir hesabı ve uygulamaya erişimi olduğunu gösterir.
  • “Son görülme” durumunu kontrol edin: Kişinin “son görülme” durumu görünüyorsa bu, yakın zamanda WhatsApp kullandığını gösterir.
  • Onlara bir mesaj gönderin: Kişiye bir mesaj gönderdiğinizde bu mesaj teslim edildi veya okundu olarak görünüyorsa, bu durum WhatsApp’a erişimleri olduğu anlamına gelir.
  • Onlarla doğrudan konuşun: Birinin WhatsApp’a erişimi olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, onlarla doğrudan konuşmaktır.

Birisi WhatsApp Hesabıma Girdiyse Ne Yapabilirim?

WhatsApp’ınıza birisi başka bir telefondan eriştiğinde yapabilecekleriniz biraz sınırlı olsa da birkaç şey yapabilirsiniz. Öncelikle WhatsApp kişilere toplu mesaj gönderme özelliğini kullanarak durumu bildirmelisiniz. Bu durum, yaşayabileceğiniz olası mağduriyetlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

WhatsApp hesabınıza erişmek isteyen bir kişi, hesabınıza erişebilmenizi engellemek için size sürekli olarak WhatsApp doğrulama kodu gönderebilir. Tüm denemeleri kullandığınızda 12 saat boyunca beklemeniz gerekecek. Fakat muhtemelen WhatsApp hesabınıza erişmek isteyen kişi, bu kodlardan birini alarak hesabınızı tek başına kontrol edebilir. Yani hesabınıza girmesi yetmiyormuş gibi bir de 12 saat boyunca WhatsApp’ı kullanamayacak duruma gelebilirsiniz.

Böyle bir durumda yapabileceğiniz şey, size doğrulama kodu gönderildiğinde bunları yok saymak olmalı. Bu kodları yok sayarak WhatsApp’ı normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.